Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

Am vazut si eu aseara RS live pentru prima data. Cred ca era cineva de p-aici.

 

91CsM, umblai aseara prin regie pe la 9-10? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa masina... N-am ce spune. Vedeai ceva prin parbriz? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc, da... Vedeam, dar de ce întrebi așa? :))

Modificat de 91CsM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Glumesc, evident... Asa mi-am dat seama ca esti tu, dupa parbrizul mai intunecat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar pozele mai ales. Oricum mie mi se pare ca arata genial asa, sper ca nu mi-ai inteles gresit gluma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, e ok stai liniștit. Sunt mulțumit atunci dacă place ochiului :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fapt divers... azi am primit informatia ca masina mea de serviciu (Octavia hatch, VRS TDI) va ajunge sa fie livrata undeva in septembrie 2014.

Deci cca. 8 luni si jumatate de la comanda. Asta chiar e bataie de joc, si ma gandesc sa renunt la comanda. Pana la urma e o skoda nu e vreo masina exotica fabricata manual.

De curios... 91CsM, care a fost termenul de livrare pentru a ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 luni, comanda plasată pe 7 octombrie și livrată pe 27 Decembrie la Porsche București Vest 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Septembrie 2014? Incredibil, astia nici acum nu se invata minte. Am inteles ca si la Octavia 2 RS FL a fost aceeasi problema cu livrarile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa mai zic.

Eu am trimis comanda pe 21 ian; una peste alta sunt doua luni de asteptare in care nu mi s-a spus nimic, iar acum mi-au lansat-o pe asta.

Incep sa regret ca n-am ales Passat-ul. Venea in maxim 3 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se vorbeste foarte mult de faptul ca au fost luati complet pe nepregatite de succesul RS-ului in cadrul gamei O3. Si vor sa mareasca acum capacitatea de productie, dar e o reactie nu ceva proactiv. Deci cei ca tine sunt prinsi la mijloc. In UK se vindeau traditional cam 10-12% RS-uri, iar acum cica se indreapta vertiginos spre 20-25%. Daca trendul e valabil si pentru restul Europei atunci e clar ca sunt complet depasiti de situatie. Se pare ca sunt probleme si cu piesele de schimb specifice RS (gen bari etc).

 

Noi cei care am dat comenzile in perioada lansarii, se pare ca am fost norocosi. Eu am avut termen 30 de saptamani si a venit in 10. N-o sa se mai intample prea des.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de pe Briskskoda ziceau ca si la Facelift a fost exact aceeasi problema. Se livrau masinile in aprox 4 luni... daca este adevarat imi vine greu sa cred c-au fost luati prin surprindere... pur si simplu nu vor sa riste sa mai faca inca o linie de productie si sa ramana cu ea in cazul in care cererea scade din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut si eu pe briskoda, livrarea la ei se cam face in 3-4 luni. Un tip din Elvetia comandase ceva asemanator cu a mea, cu 2 saptamani inainte, si acum la sfarsit de Martie/ inceput de Aprilie trebuia sa-i ajunga masina.

Da 8 luni... da-o incolo. Si nici macar nu mi-am pus dotari de alea fancy.

Partea si mai proasta e ca-mi generaza si costuri suplimentare pentru masina veche, asigurari, anvelope, etc; lucruri care nu au fost cuprinse in contractul initial. Momentan mi-am extins contractul la masina actuala pe 3 luni, dar peste aceste 3 luni nu stiu daca mai vor cei de la leasing.

 

@ Tudor: am vazut si eu ca sunt care au asteptat si o luna dupa o bara!

 

... pfai, si eu care credeam ca la vara ma dau smechereste cu RS-ul. :)

 

Edit: Cum spuneam, tipului respectiv din Elvetia tocmai ce i-a ajuns masina....

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe contract ce perioada ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contractul cu dealer-ul nu e la mine deoarece e  facut intre firma de leasing operational si dealer.

Initial mi s-a comunicat termenul de livrare de max. 6 luni.

 

Daca mai intreb peste ceva vreme o sa-mi spuna ca se livreaza in 2015 :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca termenul pe contract e de 6 luni, undeva mic pe el scrie ca exista posibilitatea de intarziere cu inca 8 saptamani. Cu alte cuvinte dealerul e acoperit de 8 luni in cazul tau.

Mai mult ca sigur ca daia ai primit si acest termen  - 8 luni, peste el poti cere diverse chestii prin acord comun sau instanta pentru nerespectarea contractului...ina nu va fi cazul ca se va livra in termenul maxim de...8 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap.

Si acum nu mai am ce sa fac decat sa astept livrarea.

Am adus in discutie si anularea comenzii, insa fiind masina luata pe compania la care lucrez, lucrurile sunt putin mai complicate... suficient de complicate incat sa nu mai pot anula. :)

Deci.... septembrie sa fie!

 

Cei de pe forumurile de afara afirma la unison ca merita asteptarea; ar face bine la cat e de lunga. :)

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tind sa cred ca iti va ajunge mai repede, am eu un feeling :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai na, pacat ca esti departe, ca ne vedeam in Bucuresti si puteai sa vezi ca merita asteptarea (imho). :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ bZ1: si eu sper, dar nu vreau nici sa-mi fac sperante desarte; iar fiind masina de serviciu si avand de prelungit pana atunci un contract existent, sunt nevoit sa ma ghidez numai dupa ce mi se da in scris.

 

@ Tudor: chiar ca pacat, la asa o invitatie :rolleyes:. Ramane sa te cred pe cuvant deocamdata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine ma duc pana la repr. Skoda in Sibiu si ii rog sa verifice franele.

Nu de alta, dar am 9900 de km  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai RS chiar e o masina exotica. Dacă voi va plângeti intrati pe site la Mazda sa vedeți ca mașini obișnuite-Mazda 3, au termene de 6-8 luni in condițiile in care in loc de Japonia acum le vin din Mexic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!