Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

daca e si Mute pe CAN sau nu, chiar nu stiu, dar poti sa testezi, daca deconectezi acel pin Mute, si inca mai merge, inseamna ca e si pe CAN :).

Daca nu stii sigur, crede-ma pe cuvant pe mine, ca eu stiu. :)

Acel pin se foloseste doar daca legi RCD-ul/RNS-ul la un bt AM, gen Parrot. Ala, ca sa-ti opreasca muzica din boxe trebuie sa-i comunice rcd-ului ca exista o convorbire in curs.

In cablajul original VW acel pin este neconectat, pentru ca nu are de ce. Unitatea BT este legata de RCD/RNS doar prin doua, patru sau sase fire, astfel: doua pentru vocea interlocutorului redata in boxele din dreapta, alte doua pentru vocea redata in boxele din stanga, iar ultimele doua fire sunt folosite doar in cazul in care exista RNS (cu comanda vocala) si se doreste folosirea aceluiasi microfon de la bt.

In rest unitatea BT nu este conectata de RCD/RNS. Sunt ceva kituri de cablare am care mai leaga BT de RCD/RNS printr-o pereche de cabluri CAN (Lo si Hi) si printr-o pereche de alimentare (terminal 30). Dar asta doar pentru comoditate, sa nu fii nevoit sa modifici instalatia originala a masinii. In toate cazurile, insa, telephone mute nu este conectat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care pin mute ? Generatia 3 de rcd sau rns si chiar generatia 2 nu mai au fir de mute.

La MFD2 care e gen 2 sigur este. la gen 3 nu stiu.

@Valentin, multumesc pentru lamuriri, am mai invatat ceva nou :). eu am parrot si folosesc cu acel pin Mute.

Ce nu mi-e foarte clar nici acum, pentru care module de BT e nevoie de acel pairing adapter?

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pierzi garantia daca il root-ezi. Daca vrei sa mai vorbim suna-ma si poate te ajut cu ceva din cate mai stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postul de mai sus era pentru Paparazzi. Scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telefoanele cu android NU suporta profilul RSAP, indiferent ca sunt Samsung sau altceva si indiferent de versiunea de android (gb, ics). Am incercat sa conectez pe rand Samsung Galaxy S, S2, Nexus (primele 2 cu gingerbread iar Nexus-ul cu ICS) si degeaba, "no compatible phone found". Pe masina am varianta BT Premium (cu tastatura in bord). Am reusit sa conectez HTC HD2 cu windows mobile, insa acelasi HD2 cu android NU a mers conectat.

Pentru a instala aplicatia RSAP de pe market (al carei developer nu are nicio legatura nici cu google/android si nici cu vreun producator de telefoane), trebuie ca telefonul sa fie Rooted. Insa aplicatia are probleme (cel putin versiunea pe care am testat-o eu acum 7-8 luni). Altfel spus, eu nu am reusit pana acum sa fac vreun telefon cu android sa mearga cu rahatul de bluetooth premium (generatia 2007).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce ai incercat tu, dar eu am conectat fara probleme un Galaxy S si Galaxy S2 cu rom stock, ambele, la BT premium, prin rsap.

Singura problema este ca mi-a citit agenda din cartela si nu din telefon, dar de conectat s-a conectat corect

La ICS incerci degeaba, ca au scos rsap-ul (Samsung, ca Google nu l-a avut niciodata).

Dar, in principiu, ai dreptate. De regula, androidele nu suporta rsap... decat daca sunt Samsung (si nici alea toate, doar alea mai scumpe)

LE: Nu stiu daca ai remarcat, am spus rom stock. Daca schimbi rom-ul Samsung cu unul open (al lui Google) atunci rsap-ul nu mai functioneaza, pentru ca nu e implementat in versiunile open

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproape sigur am avut alt ROM decat cel stock, pentru ca de regula nu trec 24 de ore pana pun un custom ROM (in general cyanogenmod). Deocamdata am un LG optimus 3D si un Orange San Francisco (zte blade), ambele cu gingerbread, insa nu am mai avut rabdare sa incerc sa fac pairing-ul... Daca zici ca doar la Samsung merge RSAp-ul probabil o sa revin la SGS2 in scurt timp.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Galaxy S2 cu Gingerbread de la Orange stock merge conectat cu Bluetooth Premium 2007. Asa am eu si merge fara nici un fel de problema. Singurul lucru care mai trebuie instalat este o aplicatie care sa-ti copieze contactele de pe telefon pe sim. Daca faci upgrade la ICS stock prin Kies atunci trebuie neaparat sa faci root la telefon si sa instalezi RSAP care costa in jur de 50 lei. Merge garantat, testat tot de mine de pe telefonul unui prieten tot S2. Vedeti ca daca instalati RSAP-ul gratuit nu functioneaza decat 10 minute imperecherea dupa care trebuie sa-l dezinstalati si sa-l instalati din nou. ROOT-area TELEFONULUI NU DUCE LA PIERDEREA GARANTIEI !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

aveti careva un VW universal bluetooth adapter (3C0051435PA /3C0051435TA) pe care sunteti dispusi sa ma lasati sa il incerc intr-un Golf V cu RNS300? Compensez corespunsator.

Insa nu as vrea sa cumpar unu' si apoi sa vad ca nu functioneste.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

unde se instaleaza mai exact acest modul de bluetooth.. am volan multifunctional, rcd500, ma gandeam la bluetooth. Acesta este bun? http://www.carsystems.pl/vw-bluetooth-module-3c8035730c-000051473k-upgrade,id416.html mai trebuie ceva instalat sau ajunge acest modul? nu ma pricep, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modul, cablaj, codare

se instaleaza sub scaunul stanga fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde se instaleaza mai exact acest modul de bluetooth.. am volan multifunctional, rcd500, ma gandeam la bluetooth. Acesta este bun? http://www.carsystem...rade,id416.html mai trebuie ceva instalat sau ajunge acest modul? nu ma pricep, multumesc

Pe langa cele de mai sus iti trebuie si un microfon.

Modulul se instaleaza sub scaunul pasagerului. Cel ales de tine merge, dar cu mari limitari. Nu poti sa faci pairing cu nici un telefon, deoarece pairingul se face pe MFA, iar al tau (daca are culoarea rosie) nu poate comunica cu modulul de BT. Poti ocoli aceasta limitare daca muti modulul pe alta masina, cu cluster alb, faci acolo pairingul, dupa care il pui pe a ta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Complicat sau nu, nu stiu. Insa este unul dintre cele mai utile gadget-uri. Merita cu varf si indesat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, complicat.

Nu e deloc complicat. tot pe acelasi site ai kitul complet de instalare la 199 eiuro.

http://www.carsystems.pl/vw-bluetooth-kit-7p6035730f-retrofit,id219.html si merge pe RED maxidot. In kit are tot ce e necesar pentru montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mm multumesc deci practic mai trebuie montat doar si facut setarile sa zic asa. Dap stiu.. e destul de util si de asta m-am gandit la unul. Mai trebuie vrun cod de la masina ceva din vagcom sau merge sigur kitul de mai sus la 199 euro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un Passat din 2007, model HL, am cutia de sub scaun cod 3CO 035 729 F, comenzi volan, suport telefon pe bord, BC mare, intrebare este daca am bluetooth? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie nimeni. Ma-am uitat mai bine pe eticheta si se pare ca are BD-Address. Alta intrebare ar fi, daca ma pot conecta direct cu acel adaptor de NOKIA 3100.........etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Passat din 2007, model HL, am cutia de sub scaun cod 3CO 035 729 F, comenzi volan, suport telefon pe bord, BC mare, intrebare este daca am bluetooth? Multumesc.

Vezi daca este desenat semnul de bluetooth pe el.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am atasat o poza. Pai nu cred ca arata pe ele semnul de bluetooth. Dar BD Address inseamna (bluetooth device address). Nu stiu exact la ce te referi la cutie sau la handsfreeul din bord? Daca acea cutie are bluetooth, nu ar trebui sa ma pot conecta la ea?

post-89740-0-78854500-1344604365_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, are bluetooth, ar trebui sa te poti conecta la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. Multumesc. Am incercat cu un IPHONE dar nu merge, banuiesc ca functioneaza doar cu anumite modele de telefoane generatie mai veche. O sa caut un NOKIA sa vad daca se conecteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa catre stiu eu, modulul tau nu este premium, ci low. Cred ca iti trebuie un adaptor pe care sa-l prinzi in baseplate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

deci am si eu o intrebare ca nu prea am inteles mare lucru de pe unde am citit ... am un b6 highline si nu prea imi dau seama am dinte albastru pe masina sau nu am ... am incercat dupa filmuletele de pe net si nu imi gaseste masina nici un bluethoo de ce pe navigatie imi apare bluthoo on? atasez poze.

post-50147-0-30230400-1346237612_thumb.j

post-50147-0-05944200-1346237630_thumb.j

post-50147-0-23285500-1346237643_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele zise de Valentin la #273 cred ca se aplica si la tine:

3C0051435PA sau 3C0051435TA.

Acelasi holder il am si eu. Am reusit sa activez bluetooth doar cu unul din adaptoarele de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!