Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Buna tutror,

Sunt nou pe forum. Am un Passat din 2010(de fapt de 2 saptamani) si are pregatire GSM low(asa mi-au spus cei de la accesorii-service).

As vrea sa cumpar o interfata pentru BlackBerry 8520.

Link-ul pentru interfata este: http://www.volkswagen-zubehoer.de/shop/pro...d035984e3dc4e1e

Are cineva montat asa o interfata?

Daca imi montez una, pot accesa agenda telefonului sau sa apelez plecand de la RCC510?

Multumesc,

Marcel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciao

nu poti opera telefonul prin rcd decat daca ai pregatire premium, adaptorul ala doar va incarca telefonul.

Modificat de Scorpion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns,

Deci cei de VW monteaza aiurea un accesoriu(ma refer la suportul de pe bord) fara sa il poti folosi ?

Credeam ca totusi va merge sa il folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns,

Deci cei de VW monteaza aiurea un accesoriu(ma refer la suportul de pe bord) fara sa il poti folosi ?

Credeam ca totusi va merge sa il folosesc.

Se poate folosi insa cred ca va trebuie sa folosesti telefonul pentru a putea apela si raspunde la apel.

In momentul in care primesti apel si telefonul este imperecheat cu acel system de bluetooth, muzica se intrerupe, iar dupa ce ai raspuns la telefon (folosind keyboard-ul telefonului), toata convorbirea se poarta prin sistemul existent de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Help me please! Passatul meu (b6 din 2006) are pregatire telefon si supoart-adaptor pt modelele alea de nokia mai vechi (3100, 6230, etc.). In rest are tot ce-i trebuie dupa cum am vazut (microfoane in plafoniera, comenzi pe volan, mfd rns ...). Conform instructiunilor de folosire din cartea masinii am incercat insa sa ma conectez prin bluetooth la carkit si nu merge. Sa inteleg ca trebuie sa montez un modul bluetooth sau cam asa ceva?! Poate ma ajuta cineva ca sa nu ajung prin reprezentanta cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vezi ca iti trebuie asa ceva ca sa te conectezi prin bluetooth " http://vwforum.ro/index.php?act=at...t&id=140185 ".

Sfatul meu este, inainte sa-l cumperi (pe ebay este cel mai ieftin), sa cauti un coleg de forum care sta mai aproape de tine si are asa ceva pt proba.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai deja modulul trebuie sicronizat cu masina . ce tip de adaptor ai ? ce simplu sau cu touchscreen ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sub scaunul din dreapta fata, sub un capac din plastic o chestie (modul ?) patrata, neagra pe care scrie nokia si apare un cod: 3CO 035 729 E iar adaptorul ala de care spuneam e practic un suport de tel din ala vechi cu incarcare (pt 6230i, 3100, etc.) prins pe bord usor dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

DECI FRATILOR AJUTATI-MA VA ROG!!!

mi-am luat din hamburg de la un handler un Adaptor 3C0051435PA Bluetooth. eu am pregatire telefon. masina am luat-o din germania acum vreo 3 ani (este un 1,9 comfortline din 05.2005). intre timp am schimbat casetofonul original- adica un RXX 300 cu cun RXX 500 parca ... cel cu mp3 player si magazie cu 6 cd-uri

incerc de cateva zile innebunit sa imi activez bluetooth-ul asta la mine in masina, si astazi nu am reusit decat sa il activez prin vag-com insa am avut urmatoarea pb: dupa ce l-am activat din vag-com (pt ca urmand instructiunile din manual cu 1.contact, 2. buton info, 3 buton setings... la mine nu s-a activat), deci dupa l-am activat prin VAG, am dat search pe tel meu nokia 6300 si am gasit ... atentie "VW UHV LOW" si nu "VW UHV" cum zice la carte. am incercat sa fac pairing, dar nu merge, imi spune BLUETOOTH CONNECTION FAILED. ideea e ca nu sunt chiar ageamiu la treaba cu conexiunile bluetooth, folosesc un b-tooth nokia de vreo 4 ani... ma pricep cat de cat

POATE CINEVA SA MA AJUTE VA ROG! DACA NU V-AM PLICTISIT PREA TARE

P.S. am dat jos radio cd de acum si l-am inlocuit cu cel vechi si nici o diferenta. am crezut initial ca poate e de vina faptul ca am schimbat intre timp casetofonul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezactiveaza din telefon controlul SIM LA DISTANTA.

O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna, am si eu aceiasi problema. de unde pot dezactiva acest c ontrol la distanta ca nu gasesc? merci mult de tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Pai la al meu Nokia este in setari/bluetooth/remote sim mode /on sau off

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Pai la al meu Nokia este in setari/bluetooth/remote sim mode /on sau off

TOT NU MERGE... :( ACELASI MESAJ DE EROARE "bluetooth connection failed". NU STIU CE SA II MAI FAC, CA MA SCOATE DIN MINTI.

plus ca la mine NU SE ACTIVEAZA AUTOMAT DIN UNITATEA (ADAPTORUL BT) CI DOAR DIN VAG COM.

P.S. AM INCERCAT LA O ALTA MASINA DIN 2006.08 SI A MERS. S-A ACTIVAT BT, SI APOI A GASIT "VW UHV" iar la mine dupa ce activez din vag-com, imi gaseste "VW UHV LOW" de la ce vine acest low....? oare din cauza asta nu se conecteaza? VA ROG, DACA A MAI EXPERIMENTAT CINEVA PB ASTA, HELP ME! MULTUMESC

Modificat de R_a_z_v_a_n
Tie iti place cum arata postul asta???
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie sa faci un update la unitatea de bluetooth. Din pacate trebuie sa te duci la reprezentanta si poate scapi gratis cu update la bluetooth.

O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca tre sa-mi cumpar si eu un adaptor bluetooth 3C0051435PA???? (de unde si cat costa?). Si dupa ce trebuie sa fac? Hai ca si asa nu mi-a mai raspuns nimeni!! Help please!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

citeste cu atentie ca ti-am raspuns eu aici: Post #131

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca pentru a putea folosi acel adaptor trebuie sa ai pr number 9W8 iar la passatul meu nu am gasit acest cod (data fabricatiei este mai 2006). La faza asta ce este de facut?! Trebuie cumva schimbat modulul ala de sub scaunul din dreapta?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am acest cod 9W8... Cred ca o sa incerc sa ma duc pe la vw sa incerc sa fac acel update de softwere. tare mi-e sa nu fie nevoie sa fac unul de hardwere si sa fie necesara inlocuirea modulului de sub scaunul dr.fata. Va tin la curent!

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am scos PR cu dotarile de fabrica si codul 9W8 apare in lista de dotari

am sub scaun dreapta fata si modulul NOKIA 3CO 035 729 E iar in bord e prins si suportul de telefon

nu am volan multifunctional pentru comenzi radio si telefon

am computer de bord mare cu MFD insa in meniu nu apare si telefon (are vreo 10 meniuri)

acum am cautat cu vag com in meniu 77 telephone sa vad care e treaba cu bluetooth si am vazut ca este activat dar este setat pe invisible

apoi 10 adaptare apoi canal 10 unde setarea este 0 ptr invizibil si 1 ptr vizibil

setez 1 ptr vizibil dau save dau test ok salvez ies din meniu dau sa caut semnal bluetooth si nimik ...

ok mai incerc inca o data , caut insa semnal atunci cand sunt in meniu ... ok gaseste vW UHV dau sa il conectez zice ca nu poate ca tre sa ies din meniu, ok ies din meniu si din nou nu mai gaseste semnal ...uuufffff ok refac traseul si aceeasi treaba

e vreo smecherie sa memorez pe vizibil ?

am fost si la reprezentanta skoda vw si am incercat cu vas 505.2 si aceeasi treaba , am cautat update de soft si nu e cazul...

apoi am fost la alta reprezentanta vw si consilierul de acolo un vechi amic mi-a zis ca nu are decat pregatire bluetooth dar imi tre o unitate radio sa o controleze (ma lasat masca) ....si nu am mai insistat

se poate face ceva cu hardwarul existent sau trebuie ceva investitii?

post-53015-0-85725300-1289669371_thumb.j

post-53015-0-88605500-1289669398_thumb.j

post-53015-0-95826700-1289669423_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit un update la reprez ptr modulul bluetooth

aveam o vers software 6009 si am facut un update la vers 7019

before:

Adresa 77: Telefon Eticheta: 3C0-035-729.lbl

Numar VAG SW: 3C0 035 729 E HW: 3C0 035 729 E

Componenta comandata: Telefon 6009

Revizie: 00009000 Numar serial: 0000000801379

Codare: 0016023

Atelier: WSC 05311 000 00000

Nu a gasit coduri.

after :

Adresa 77: Telefon Eticheta: 3C0-035-729.lbl

Numar VAG SW: 3C0 035 729 E HW: 3C0 035 729 E

Componenta comandata: Telefon 7019

Revizie: 00009000 Numar serial: 0000000801379

Codare: 0016023

Atelier: WSC 05311 000 00000

Nu a gasit coduri.

Problema ramane aceeasi unitatea ramane pe invisible iar dupa ce se activeaza pe visible si se iese din canal 10 din adaptare uita setarea si trece automat pe invisible .

Posibil sa fie o problema la unitatea bluetooth .

Daca are cineva pe masina modul 3C0 035 729 E si este de acord sa il probez si pe passatul meu sau sa pun unitatea mea pe masina lui ptr o proba ar fi un pas inainte in detectarea problemei . Multumesc anticipat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Modulul tau nu suporta conexiuni bluetooth (9w8 inseamna echipare "low") . Cea ce vrei tu nu poti obtine decat daca inlocuiesti interfata cu una premium

Mai jos cateva module(mai sant si altele) care functioneaza cu display rosu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau sa achizitionez un 3C0 051 435 TA / PA ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Modulul tau nu suporta conexiuni bluetooth (9w8 inseamna echipare "low") . Cea ce vrei tu nu poti obtine decat daca inlocuiesti interfata cu una premium

Mai jos cateva module(mai sant si altele) care functioneaza cu display rosu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Adaptorul 3C0051435PA foloseste instalatia audio a masini pentru a reda convorbirile. Poti sa raspunzi si sa inchei o convorbire din comenzile masini, dar nu poti forma numere si nu ai acces la agenda.Cat despre pret, daca urmaresti ceva pe ebay.de, acolo pretul se stabileste in cadrul utimului minut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat un Bluetooth Touch Adapter 3C0051435TA de pe Ebay. Am conectat adaptorul in suportul existent in masina, l-am imperecheat intai cu instalatia preinstalata pe masina si apoi cu telefonul (Nokia N97 mini)

Adaptorul isi copie agenda telefonului si poti initia apeluri de pe el.

Se conecteaza cu maxim 10 telefoane (nu simultan), tine minte separat agenda telefonica pentru fiecare in parte.

Interlocutorul se aude foarte bine si sunt auzit clar insa cu putin efect de "butoi" Asta poate ca masina e un passat variant si volumul habitaclului e mai mare.

Modificat de cyp2mobile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!