Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Salut, esti din Bucuresti? Pot testa si eu device-ul cu un 4S? L-as lua si din reprezentanta daca as sti ca merge. Nu am inteles daca el schimba ceva la capitolul rSAP al modulului bluetooth cu care iPhone nu este compatibil. Merci mult!

Testarea este cam inutila... cred eu, dar faceti cum vreti. Daca modulul este compatibil cu aifon, inseamna ca foloseste profilul bluetooth HFP, adica Hands-free profile. Toate telefoanele decente folosesc acest profil. Asadar, daca merge cu aifon merge cu toate, daca merge cu toate, merge si cu aifon.

Diferenta apare doar la modulele premium ceva mai vechi care comunica cu telefoanele folosind exclusiv profilul rSAP, adica Remote SIM Access Profile sau SIM Access Profile, depinde cine foloseste denumirea. Daca modulul foloseste exclusiv acest profil, adunci lista telefoanelor compatibile este mult mai scurta, iar produsele apple nu se gasesc pe ea. In general androidele sunt pe lista, telefoanele Nokia de business, de asemenea, etc.

Daca modulul ala comunica cu apple, atunci nu mai are rost sa-l testati cu orice telefon in parte. E evident, cred, ca nu se potriveste fizic in cradle cu orice telefon, ci doar cu cel caruia ii este destinat, dar de comunicat trebuie s-o faca cu orice telefon.

Mult mai important este sa verificati daca aceste adaptoare BT sunt compatibile cu modulele de telefon de pe masinile voastre. Acolo trebuie sa aveti grija

Aici este o lista cu telefoanelor care cunosc profilul rSAP, pentru profilul HFP nu exista asa ceva, sunt mii, poate zeci de mii de telefoane compatibile

Iar mai jos doua licitatii de pe ebay cu module care sunt compatibile cu orice telefon

http://www.ebay.de/i...#ht_4428wt_1185

http://www.ebay.de/i...=item35bc5366aa

http://www.ebay.de/i...6#ht_866wt_1185

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmatoarea situatie pentru Passat-ul din 07.2009 : RNS 510 F, pe bord adaptorul pt bluetooth 3c0051435pa, sub scaunul din dreapta unitatea 1k8035730c, nu am comenzi pe volan.

Trebuie obligatoriu adaptorul bluetooth 3c0051435pa pentru a vedea rns-ul prin bluetooth telefonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xamu dupa un scurt test pe o alta masina decat a mea am descoperit ca daca masina are pregatire sau bluetooth de fabrica si nu trebuie sa faci "pair" telefonul cu masina si daca nu ai optiuni in calculatorul de bord, trebuie sa faci cu un adaptor infipt in suportul de pe bord. Asa am reusit la un coleg cu bluetooth din fabrica si varianta de rns color cu hdd si opc (nu stiu exact modelul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie obligatoriu adaptorul bluetooth 3c0051435pa pentru a vedea rns-ul prin bluetooth telefonul?

Pe cuvant de pionier ca eu nu inteleg ce vrei sa spui, asa ca o sa incerc sa ghicesc. Daca nu reusesc, poate n-ar fi rau sa incerci reformulezi intrebarea.

In primul rand, RNS-ul nu are cum sa se conecteze cu telefonul prin bluetooth, n-o face prin bluetooth nici macar cu modulul de sub scaun, pentru ca RNS-ul nu foloseste acest tip de comunicatie. Presupun ca intrebi cum poti vedea agenda telefonului pe RNS, nu-i asa? Ideal, modulul telefonului de sub scaun se conecteaza prin bluetooth cu telefonul, descarca agenda telefonului si o transmite prin can (niste fire) catre RNS. Aici poate fi vazuta si folosita de catre utilizator.

Din pacate pentru tine, modulul tau (adica cutia de sub scaun) nu ofera aceasta facilitate. Adica nu transfera agenda din telefon si, evident, n-are ce sa-i transmita la RNS. Poti initia apeluri, poti vorbi, raspunde, etc, dar nu poti vedea agenda pe RNS. Pentru asta trebuie schimbat modulul.

S-au fabricat foarte multe module si nu sunt 100% sigur de ceea ce am spus, poate ca n-ar fi rau sa cauti si alte opinii...

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde tre sa fie adaptorul pt BTpost-108105-0-95726800-1337770915_thumb.? sub mocheta sau direct sub scaun PE moocheta ? ( doar culisezi scaunul in spate si se vede cutia?)

La fel ca cel din poza?

Unde tre sa fie adaptorul pt BT? sub mocheta sau direct sub scaun PE moocheta ? ( doar culisezi scaunul in spate si se vede cutia?)

La fel ca cel din poza?

post-108105-0-24883100-1337771267_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Numai ca vine fixat cum trebuie, de podea, in cleme de metal, plus capac peste el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa a fost fixat de Midocar Vitan, a fost achizitionat post Vanzare. masina fiind Highline avea pregatirea facuta.

Eu credeam ca trebuia fixat sub mocheta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare de necunoscator:pe modulele care scrie nokia,este obligatoriu sa ai telefon Nokia pentru a functiona?

Eu am un modul sub scaun cu terminatia C ,fara sa am adaptorul banuiesc ca am doar pregatirea !!!in meniu BC nu apare optiunea BT.cam ce trebuie sa fac pentru al activa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu, nu trebuie sa fie numai Nokia... Modulul tau e fabricat de Nokia. Incearca sa le imperechezi..... :icon_cheesygrin:

ce telefon folosesti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai ca vine fixat cum trebuie, de podea, in cleme de metal, plus capac peste el

Sunt doua modalitati de fixare. Una cu cleme de metal, prinse prin suruburi de podea, iar peste modul este un fel de capac din acelasi material cu mocheta. Mai nou insa au renuntat la celmele de metal si prind unitatea de podea prin... scai prins de un fel de burete. Deh, criza asta ii provoaca sa faca reduceri de costuri dintre cele mai jenante.

O intrebare de necunoscator:pe modulele care scrie nokia,este obligatoriu sa ai telefon Nokia pentru a functiona?

Eu am un modul sub scaun cu terminatia C ,fara sa am adaptorul banuiesc ca am doar pregatirea !!!in meniu BC nu apare optiunea BT.cam ce trebuie sa fac pentru al activa ?

N-ar fi rau sa scrii tot codul, ca asa nu prea te putem ajuta, dar n-are cum sa mearga doar cu Nokia

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, nu am desfacut la mine sa vad cu e... la mine e acoperit cu un capac, tapitat cu material textil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai ca vine fixat cum trebuie, de podea, in cleme de metal, plus capac peste el

Sunt doua modalitati de fixare. Una cu cleme de metal, prinse prin suruburi de podea, iar peste modul este un fel de capac din acelasi material cu mocheta. Mai nou insa au renuntat la celmele de metal si prind unitatea de podea prin... scai prins de un fel de burete. Deh, criza asta ii provoaca sa faca reduceri de costuri dintre cele mai jenante.

O intrebare de necunoscator:pe modulele care scrie nokia,este obligatoriu sa ai telefon Nokia pentru a functiona?

Eu am un modul sub scaun cu terminatia C ,fara sa am adaptorul banuiesc ca am doar pregatirea !!!in meniu BC nu apare optiunea BT.cam ce trebuie sa fac pentru al activa ?

N-ar fi rau sa scrii tot codul, ca asa nu prea te putem ajuta, dar n-are cum sa mearga doar cu Nokia

Codul este 3C0 035 729 C ,Nokia!!!!Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da clusterul e rosu albastru dar il schimb cu noul model!eu am un samsung galaxy s plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doua modalitati de fixare.

Adevarul ca vechea metoda de fixare costa 16 +16 +5 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cluster albastru-rosu, nu-i asa? Iti trebuie un telefon compatibil cu rsap.

Se pare ca daca vreau sa mearga Rsap pe telefonul meu trebuie sa-i fac root si daca fac asta pierd garantia,o alta modalitate nu exista?ma refer la acel adaptor pus in suportul din bord!!!!!daca il cumpar rezolv problema?

Multumesc

Modificat de Paparazzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Galaxy ar trebui sa mearga fara root deoarece suportul este deja asigurat de Samsung. Iar daca faci root nu ai de ce sa pierzi garantia, doar daca daca le spui tu ca vrei sa pierzi garantia ca ai faut root :)

Pe android market exista o aplicatie numita rsap. Incearc-o pe cea gratuita, de test, iar daca iti place si merge ok, cumpar-o. Dar repet, daca ai fw original ar trebui sa-ti mearga rsap-ul

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am instalat cea dupa market dar imi zice ca trebuie root la telefon,fm este original,incerc sa fac si root dar specifica ca se pierde garantia!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca faci niste confuzii cu root-ul, rom-ul, rsap-ul, etc.

Inteleg ca ai un galaxy plus, adica GT-I9001. Ca o mica introducere, suportul pentru rSAP nu este asigurat de Google pentru SO lor Android. Cu alte cuvinte, nu-i intereseaza de rSAP (deocamdata) si din acest motiv telefoanele pentru acest SO nu pot folosi acest profil. Din acest motiv, Samsung a decis sa asigure ei, fara ajutor de la Google, propria lor implementare a rSAP pe ANUMITE modele de telefoane. Din fericire pentru tine, telefonul tau este compatibil cu rSAP, implementat, repet, de catre Samsung. Ai doua posibilitati sa te conecteze cu modulul BT al masinii:

1. Folosind telefonul asa cum a venit el, cu ROM-ul original Samsung si FARA a folosi aplicatia de pe market recomandata de mine. Trebuie sa functioneze asa cum e, fara root sau alte modificari, mai sapa. Eu m-am conectat cu un Galaxy S fara probleme.

2. Folosind telefonul cu un ROM custom, bazat pe AOSP (Android Open Source Project) gen CyanogenMod, etc. Pentru ca aceste ROM-uri sunt open si nu sunt bazate pe ROM-urile Samsung, le lipseste stack-ul rSAP (spuneam mai sus ca Google nu este interesat de rSAP). Asadar nu poti folosi telefonul decat daca pui rSAP-ul inapoi si cu asta se ocupa aplicatia aia de pe market. Aplicatia nu o folosesti decat daca ai schimbat ROM-ul oficial cu unul custom, cum am spus mai sus. Evident ca in acest caz ai nevoie de root, ba mai mult, trebuie sa-i schimbi si ROM-ul, din original in custom.

Partea buna este ca chiar daca ii faci root sau ii schimbi ROM-ul, daca te documentezi bine inainte, baietii veseli din service-urile samsung nu au cum sa vada ca i-ai modificat softul, asadar vei beneficia de garantie

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

RSAP nu mai este prezent in ICS , pe nici un telefon Samsung.

Pentru a instala aplicatia din market este nevoie de root, altfel nu se poate instala, dar nici aia

nu merge pe orice telefon. Aici : http://www.android-rsap.com/ gasesti tot ce ai nevoie in materie de informatii.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza este ca am descarcat aplicatia de multe ori si de fiecare data imi spune "install faild need root",se specifica ca trebuie sa instalez busybox inainte ca sa mearga dar tot acelasi mesaj,incerc cu descarcarea zip. pe card iar apoi instalez manual eu poate merge!!!!!daca incerc sa ma conectez fara sa instalez nimic bluetooth-ul telefonului nu vede masina,nu gaseste nimic ,iar in meniu pe BC nu apare nimic de telefon!poate imi scapa ceva,cand am facut o sacanare cu vcds-ul imi apare ca functioneaza adica este activa optiunea pe masina!

Faza este ca am descarcat aplicatia de multe ori si de fiecare data imi spune "install faild need root",se specifica ca trebuie sa instalez busybox inainte ca sa mearga dar tot acelasi mesaj,incerc cu descarcarea zip. pe card iar apoi instalez manual eu poate merge!!!!!daca incerc sa ma conectez fara sa instalez nimic bluetooth-ul telefonului nu vede masina,nu gaseste nimic ,iar in meniu pe BC nu apare nimic de telefon!poate imi scapa ceva,cand am facut o sacanare cu vcds-ul imi apare ca functioneaza adica este activa optiunea pe masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Modulul BT transmite prin can (pinii 17 si 18) atunci cand exista un apel in curs, iar RCD-ul oem este instiintat tot prin can de acest lucru si isi opreste sonorul.

In boxe auzi sunetul interlocutorului? daca nu, atunci trebuie sa legi pinul 8 de la BT la pinul 12, conectorul 3 de la RCD, iar pinul 9 de la BT la pinul 6 de la RCD. pentru a se opri singur RCD-ul nu stiu ce sa spun. Citeste documentatia acestuia,

cam vechi postul, dar acum am dat peste el. din cate stiu eu informatia de mute nu circula pe CAN ci exista un pin dedicat pe mufa radio, care se numeste MUTE, si prin asta este informat radioul de existenta apelului ( practic cred ca se leaga la 12V sau la masa acel pin, dar nu stiu exact, oricum, semnalul trebuie sa vina de la carkit in momentul in care exista apel in curs, sa nu ai mute permanent ). in acel moment se activeaza intrarile de tel, care au pini corespunzatori tot pe mufa radioului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pinul despre care vorbesti tu exista pentru ca trebuie sa respecte standardul ISO de conectare, de exmplu pentru conectarea unui RCD sau modul de telefon AM, nu OEM. Daca nu s-ar transmite prin CAN cum este posibil ca IC sa afiseze nu numai initierea unui apel, dar chiar si numele apelantului? Cu certitudine se transmite prin CAN si, pentru a respecta ISO pentru modulele AM, se transmite si prin acel pin faptul ca exista o convorbire in curs pentru a se opri muzica in boxe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, poate m-am exprimat gresit, acel Mute se poate obtine si prin pinul respectiv de care vorbeam. e clar ca modulul comunica pe CAN avand in vedere ca in IC apare si agenda si apelantul, asa cum zici tu. daca e si Mute pe CAN sau nu, chiar nu stiu, dar poti sa testezi, daca deconectezi acel pin Mute, si inca mai merge, inseamna ca e si pe CAN :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care pin mute ? Generatia 3 de rcd sau rns si chiar generatia 2 nu mai au fir de mute.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!