Jump to content

Schimbare placute frana spate


herko_cristi
 Share

Postare recomandată

Si de la discuri e problema.au putima buza.

Aveti 2 optiuni:

1.daca urmatoarea perioada mergeti mai mult pe langa casa, doar monitorizati.

2.daca aveti drum lung, tesiti placutele cu o pila.tot se vor incinge, dar peste vreo 2000km, cand veti fi uitat de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca problema e de la etriere sau culise, deoarece inainte nu aveam aceasta problema, iar rotile sunt infranate...se pot misca usor cu mana(masina ridicata pe elevator).

Acum am vreo 300km cu cele noi(TRW) si am observat la un drum in exteriorul orasului ca se incalzesc destul de putin. In schimb in oras (bineinteles fiind mai tot timpul cu piciorul pe frana  parca se incalzesc putin mai tare).

Saptamana viitoare voi face un drum mai lung(aprox 700km) si voi vedea cum se comporta atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai prin franare se degaja caldura. Daca franezi mult in oras e normal. La drum lung in schimb vezi si tu cand prinzi o portiune de ceva km in care nu franezi deloc, redu viteza pana la oprire si verifica atunci discurile. Ca daca franezi de la 80 la 0 tot calde le gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
On 15.09.2017 at 11:47 AM, mrn_alin said:

Nu cred ca problema e de la etriere sau culise, deoarece inainte nu aveam aceasta problema, iar rotile sunt infranate...se pot misca usor cu mana(masina ridicata pe elevator).

Acum am vreo 300km cu cele noi(TRW) si am observat la un drum in exteriorul orasului ca se incalzesc destul de putin. In schimb in oras (bineinteles fiind mai tot timpul cu piciorul pe frana  parca se incalzesc putin mai tare).

Saptamana viitoare voi face un drum mai lung(aprox 700km) si voi vedea cum se comporta atunci.

Ai gasit rezolvarea? Ca aceeasi problema am si eu la un b7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu sunt la fel de nedumeit..Am aceeasi problema. Am schimbat placutele cu unele noname..mi-a fumegat de ziceai ca mi-a luat foc masina- stanga spate (DN1, mers sportiv, depasiri, franari). Am renuntat la placute si am trecut pe TRW. La fe se incalzesc- alea pe fata tot TRW dar sunt reci discurile. In schimb spatele, chiar si la mers potolit frig discurile. Daca ar si vreo 3 frane puternice imi incalzesc si jantele(aliaj originale 17''). 

 

Dupa ce am umblat la placute, la ghidaje, la motorase(deschise/incise/ test VCDS) am descoperit ca frana de mana electrica agata si nu deschide cum trebuie. Daca fac test pe Parking Brake roata se invarte mai usor. De altfel masina pe loc o imping cu mana si se misca- nu raman blocate.

Mai suspectez cursa pistonaselor- am observat o gaura in protectia de cauciuc- mansonul care imbraca pistonasele- si de aici presupun ca am mizerie/rugina intre piston si carcasa etrier. Respectiv motorasele au posibilitatea de a trage pistoanele dar la apasare la pedala raman AGATATE in cursa si nu se distanteaza suficient. Ma bazez aici si pe faptul ca inainte de schimbare, placute originale, nu se incalzeau deloc. Drept urmare o sa mai fac un experiment- o sa montez la loc vechile placute, polizez buza discului si vedem dupa..

Sa ma indrept si spre lichidul de frana? E cam vechi..3 ani sigur are.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt testere pt a verifica lichidul de frana,inca e bun daca are 3 ani

Cred ca Tre sa te pregatesti pt reconditionare etriere,si la mine incalzea jantele si le am schimbat cu altele noi

Nu stiu daca o sa mai calce bine vechile placute daca le ai dat Jos si ai pus altele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tare ma tem ca ai dreptate @ionu10a !  cam 700 am vazut un etrier nou cu tot cu motoras.

de calcat calca bine- am schimbat 2 tipuri de placute. O sa revin la cel initial sa vedem daca mai face. Daca nu mai face e clar- Pistonase gripate- nu mai au aceeasi cursa libera cand sunt mult introduse in carcasa etrierului si de aici raman blocate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s scumpe,eu am dat 1300/buc cu piesa la schimb acum 3 ani,si nu am probleme cu ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna Seara.Poate detalia cineva procedura exacta pentru înlocuirea placutelor de frana de pe spate,pasi care trebuie urmati?Eu am inlocuit etrierul cu tot cu motoras si nu am urmat nici o procedura de resetare sau de retragere a pistonaselor.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri au venit placutele,mi se pare ciudata forma lor,pana acum am vazut doar placute drepte.As ar trebui sa fie?Au si suruburi,stiti cumva pentru ce sunt?Multumesc anticipat.

20180527_123753.jpg

20180527_123802.jpg

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suruburile sunt sa le schimbi pe cele vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusiuliann

Salut!

Am rezolvat cineva problema cu incalzitul jantelor pe spate?

Tot dupa ce am schimbat placutele pe spate au inceput sa se incinga jantele si sa scartaie.

In ultimul timp dupa un drum de 30 km scartaie foarte rau chiar daca nu tin piciorul pe frana. Cand merg sub 50km/h pe ora se aude un scartait direct proportional cu viteza, cu cat merg mai incet se aude mai rar (parca ar freca intr-un singur loc si cand se intalnesc discul si placuta in locul ala scartaie). Cand merg cu viteza de peste 50km/h se aude un frecat continuu.

Am schimbat placutele pe spate de 10000km si au ajuns la jumatate, pe jantele din spate se vede foarte multa negreala de la placute intr-un timp scurt...

Modificat de mariusiuliann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema, la mine se incalzeste dreapta un pic mai mult, mi-a consumat placutele in 15k km.

Daca a rezolvat cineva problema asta, sa ne spuna si noua.

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul. First/last warning.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveţi grijă că de la ATE există pentru 1KU/1KW două tipuri de plăcuţe de frână: 13.0460-2749.2- acestea sunt cele normale pentru frână electrică și 13.0460-2880.2- pentru passat fără frână de parcare electrică (nu știam ca există passat fără frână de parcare electrică). Cele din urmă sunt foarte putin diferite si rămân lipite de discul de frână. Cei care aveti plăcuţe ATE și aveţi probleme, verificaţi și varianta asta.

Vad ca unele site-uri de piese auto spun ca 13.0460-2880.2 este pentru masini fara frana de parcare electrica, altele spun ca sunt pentru masini cu frana de parcare electrica!, iar un site foarte cunoscut nu vinde decat acest model. Toti cei care au montat acest model au avut probleme cu incalzirea franelor si uzura rapida deoarece sunt putin mai mari si nu culiseaza normal. 

ATE spune clar ca acest model nu este pentru masini cu frana de parcare electrica! Puteti cauta detalii pe site-ul ATE.

http://ows-cdn.tecdoc.net/ate/home.jsp?server=4&time=1/6/2018-12:44:0#7e6a1aea0a3cdeefd1732e0b548d4bba

 

 

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca exista passat b6 cu frana de mana manuala.,.. 

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca nu exista, doar ca acele placute se potrivesc mai multor masini, spre exemplu seat exeo, skoda octavia, modele care sunt fara frana de mana electrica. Nu stiu de ce sunt trecute ca se potrivesc la passat b6, deoarece toate au frana de mana electrica. Sunt multi care nu citesc acest detaliu, acolo unde scrie, pentru ca sunt si site-uri unde nu este trecut. Plus ca am observat ca sunt ceva mai ieftine decat 13.0460-2749.2, si probabil multi le recomanda pe cele mai ieftine. E greseala celor de la ATE in selectarea masinilor compatibile, si a celor care vand fara sa aiba habar care e diferenta intre cele doua modele de placute.

Si colegul de mai sus a pus pozele cu modelul gresit 13.0460-2880.2 cu acele urechiuse, pe care 13.0460-2749.2 nu le are. Dati search pe google si o sa vedeti diferenta dintre cele doua modele! Sunt codurile pentru 1KU/1KW.

 

 

Se vede ca urechile de ghidare in culise sunt diferite. Acum imi explic de ce unii recomandau polizarea acelor urechi exact in acel model.

Placute gresite.jpg

Placute bune.jpg

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusiuliann

Eu am pus modelul ATE 13.0460-2880.2, pe site-ul de unde le-am luat scrie ca este pentru vehicule cu frana de mana electronica.

@DiLivio esti sigur de ceea ce spui? Ca daca e asa le-as schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sigur https://m.buycarparts.co.uk/ate/955510

https://m.buycarparts.co.uk/ate/955423

Sunt site-uri si in Romania in care scrie clar diferenta dintre cele doua modele, dar nu vreau sa fac reclamă.

Am facut o poza la placutele mele originale care au peste 100.000 km. Se vede cum trebuie sa arate acele urechi.

Plăcute frână spate.jpg

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusiuliann

Am observat si eu ca pe site-ul epiesa la placutele pe care le-am cumparat scrie ca sunt pentru vehicule fara frana electronica, dar eu nu stiam pe care sa le iau si i-am dat seria de sasiu unui consultant de la ei si pe astea mi le-a recomandat, nu m-am mai uitat la descriere...asta e, le comand acum pe cele bune si o sa le schimb..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placuta veche e cea din poza atasata.Eu am comandat dupa seria de sasiu,o sa vad daca am probleme.Sunt doar 2 zile de când am pus placutele noi.

20180602_000840.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am mai tot cautat informatii pe internet, unii ar spune ca 13.0460-2880.2 este pentru passat cu fabricatie pana in 08.2008 iar celalalt model dupa 08.2008. Pe un site unde se vand piese originale sunt oferite ambele variante pentru passat b6. Nici in ETKA nu am reusit sa ma lamuresc pana la urma care e adevarul.

Asa ca ma dau batut si recomand sa se cumpere dupa seria de sasiu de la un vanzator serios, si sa-si asume raspunderea daca nu e modelul care trebuie. Sau si mai bine sa le cumpere service-ul unde se face montajul, si asa aveti si garantie. Daca cineva mai are nervi sa caute detalii, este binevenit. Eventual ar fi interesant de aflat de la o reprezentanta care cum se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat într-un program de piese şi văd că 13.0460-2880.2 nu este pentru nici un fel de Passat

1423042934_6-2-201810-14-03AM.thumb.jpg.d5fccddf65eb15db4c29f12c9643b1ee.jpg

@claumedel

din acelaşi program reiese că ţie îţi trebuie celălalt model 13.0460-2749.2, asta dacă am identificat eu bine motorizarea

689538753_6-2-201810-23-10AM.thumb.jpg.c3304721400437c954978556ca37af69.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusiuliann

@lupo_bv te poti uita si pt Passat-ul meu?

An 2010, 2.0 TDI CBAB, 103kw, DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata "investigatia" a plecat de la un topic de pe motor-talk unde multi se plangeau de acel model de la ATE si cam toti au rezolvat problema montand celalalt model. Au fost si unii la care inlocuirea lor nu a rezolvat incalzirea jantelor si uzura rapida. Cine are probleme cu modelul 13.0460-2880.2 poate incerca celalat model si sa ne spuna daca a rezolvat problema. In mod normal placutele spate trebuie sa reziste dublu fata de cele fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!