Jump to content

Schimbare placute frana spate


herko_cristi
 Share

Postare recomandată

Salutări! 

Legat de problema plăcuțelor de frână pe spate, am montate plăcuțe ate model nou cu acele urechi la tăblițe, curățat tot, vaselina cuprică pe culise, am exact 24k km și sunt terminate complet, uzate perfect uniform stânga dreapta. E un rulaj normal la acest tip de plăcuțe?

Dacă mergi cu autohold se uzează mai repede, deși l-am folosit maxim 1000 km pentru că e enervant. 

Discurile nu au uzură deloc. 

La un Golf 4 avut am mers, nu exagerez, 70k km și tot mai aveau ceva, de asta nici nu mă așteptam să fie duse, noroc am avut că a trebuit să schimb ceva pe spate și am văzut. 

Am luat acum un set de plăcute Bosch dar cred că sunt făcături ordinare, made în China scrie pe ele, nu au nici tăblițe, nici șuruburi. Oricum le pun să văd cât mă țin apoi văd ce pot să fac. 

Mulțumesc pentru eventuale păreri! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune placute OE ,respecta procedura de montaj si nu o sa ai probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare , daca s ar scoate tablitele acelea de ghidaj , placutele nu s ar misca mai liber in portetrier? Am intalnit multe cazuri in care discurile se incing serios chiar la mers normal si nu numai la b6 cat si la b7, cc, in toate aceste cazuri s au folosit placute aftermarket , probabil doar originalele au dimensiunile si forma perfecta , altfel nu imi explic de ce apar probleme imediat dupa schimbare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am înlocuit plăcuțele și nu am avut nicio problemă. Am pus trw și am respectat toate procedurile, chiar și punerea bateriei mașinii pe redresor in timpul retragerii pistoanelor cu vcds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare! A reușit cineva să rezolve această problemă? Doresc să subliniez că am schimbat discurile, plăcuțele și etrierele de pe roțile din spate. Roțile din spate se încing considerabil și nu rămân frânate. La viteză în oraș(60km/h max), se produce un sunet ascuțit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune discuri + placute OE ,respecta procedura si totul o mearga cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună seara! Am utilizat piese de schimb originale, așa cum am menționat anterior. Nu înțeleg la ce faceți referire când menționați "procedură", dar este important să știți că manopera a fost efectuată într-un service autorizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

“Procedura” nu inseamna demontat placutele cu mana stanga si montat cu imediat cu mana dreapta .

Tocmai de asta sunt si probleme dupa .

Service-ul poate fi autorizat si de Wolfsburg ,asta are zero importanta .

Important e cel care lucreaza la masina !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curatare butuci, curatare culise etrieri si ungere cu vaselina speciala, curatare/sablare suporturi etrieri/placute,  degresare discuri de frana, etc procedura este complexa si 99.99% din mecanici nu o respecta pentru ca nu au timp si nu sunt motivati. 

Principiul este merge si asa....

 

 

montajul incorect este pricipala cauza a aparitiei problemelor de scartait/ ovalizare/ alte defecte de franare

 

un montaj ca la carte, Eric este maniac pe tema asta.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!