Jump to content

Schimbare placute frana spate


herko_cristi
 Share

Postare recomandată

Am cautat pe cateva site-uri de piese auto si am gasit intr-adevar si ate si trw, insa am vazut ca au dimensiuni diferite. Ma refer ca placute de frana spate de acelasi brand au inaltime, lungime si grosime diferita, ce-i drept diferente forte mici. Si chiar preturi diferite. Stiti codul pe original sa le caut, sau sunt diferente foarte mici si nu sunt semnificative?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sigur le cumperi după codul VIN. La același model de mașină plăcuțele diferă în funcție de codul sistemului de frânare. Trebuie cumpărate exact, altfel nu se vor potrivi în etrier.

La passat b6 exista 4 coduri pentru sistemul de frânare, de pe puntea spate: 1K1, 1KW, 2EA, 2EL. În funcție de cod se aleg placutele.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare,

Am si eu o intrebare referitor la intervalul de schimb al placutelor, stiu ca sunt mai multi factori care influenteaza uzura placutelor dar chiar si asa.. eu pana acum am schimbat placutele spate pe la 30-40 de mii.

Mi se pare ca se duc cam repede.. probleme cu franele nu am: mi-a iesit totul ok la verificarea pe stand, de asemenea nici in mers nu mi se pare ca ar fi vreo problema.

Rotile nu sunt incinse dupa drum lung si de obicei nu merg cu masina incarcata.

 

Deci, voi cam la cat timp schimbati placutele spate la B6 berlina?

Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu DSG-ul cam esti tot timpul cu piciorul pe frana, se duc mai repede la hidramata, spun asta ca am si una si alta acelasi stil de condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva placute de frana spate, ATE la pret bun ??? VW Passat 2008, BMP, 2.0L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. in aria servicii avem colegii care aduc piese OEM pe preturi ok. Cauta si tu nu aștepta . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fi sigur ca nu astept, am cautat ! Pe forum nu am gasit. Eu ma refer daca stie cineva un magazin, un distribuitor sau un site, care vinde placute la pret bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, nicu1iancu said:

Stie cineva placute de frana spate, ATE la pret bun ??? VW Passat 2008, BMP, 2.0L

nicu, ce inseamna la pret bun ? tu cu cat ai gasit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc lui ovidiu_vr cu ajutorul lui am gasit ce cautam, la un pret bun ! Asta inteleg eu ajutor pe forum, nu ca alti colegi care in loc sa te ajute vin cu tot felul de intrebari sau mai rau, te considera ca vrei mura in gura si nu te deranjezi sa cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicu, daca tu consideri postul meu ofensator, atunci te inseli amarnic - am incercat sa te ajutam de cate ori am putut - nu cred ca meritam sa ne certi, dar asa este in tara asta....

Tot asa, intrebarea era serioasa... iar postul tau trebuia sa fie insotit de o serie sasiu - asa se cumpara piesele sa nu ai surprize neplacute si ne este mai usor, sa facem filtru dupa seria de caroserie.... eventual sa ne zici cu cat ai gasit, sa vedem daca iti putem face rost la un pret mai bun sau nu.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma refeream la tine Florin, ci la cei care in general, pe forum, cand cauti ceva, te trateaza cu dispret si in loc sa te ajute cu ceva concret, te indruma sa cauti in zeci de topic-uri. Asta nu inseamna ca cei interesati de un anumit lucru, sunt lenesi sau nu stiu sa caute.....dar din colegialitate, mi se pare mult mai corect, in loc sa i se raspunda cu ironie si sa fie indrumat sa caute prin zeci de topic-uri, sa fie indrumat de catre cei care stiu, exact la locul potrivit. Cu scuzele de rigoare, daca s-a interpretat gresit !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu tre sa te superi dar in ariile tehnice nu se cer preturi etc. 

Nu e nimeni obligat sa iti raspunda urgent ca altii nu au timp sa caute 

Suntem deja offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 08.11.2016 at 7:26 AM, nicu1iancu said:

Fi sigur ca nu astept, am cautat ! Pe forum nu am gasit. Eu ma refer daca stie cineva un magazin, un distribuitor sau un site, care vinde placute la pret bun.

Eu am luat de la autokarma.ro, Brand ATE, spate la 111 lei  si fata la 152 lei. Comanda a sosit in 2 zile lucratoare. Cost transport 25 lei, pentru ca au fost cumparaturi pana in 400. Peste aceasta valoare este gratuit. Manopera schimb la un mecanic acasa  80 ron. Total 368 lei. Foarte multumit.

Modificat de mussikall
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ''mussikall'', intre timp am cumparat tot de acolo ! In apropierea locuintei mele am gasit un magazin autocarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Strict la subiect:ieri 22.06.2017 am schimbat placutele frana spate la mine in curte fara VCDS. Am luat o baterie de pe tractor doua fire de la un aparat de masura si control vechi.E simplu si sigur, nu are ce sa se intample, in fond e vorba de un motor electric alimentat prin doua borne un + si un -! Dupa ce conectezi cele doua fire la baterie desfaci mufa care alimenteaza motorul electric de la parking brake, cu cele doua fire care au terminatiile ca niste ace atingi bornele de la motor, insa cu atentie sa nu faci scurt.Daca iese pistonasul in afara inseamna ca le-ai pus gresit , daca ramane pe loc iar motorasul se invarte (se aude cand invarte) inseamna ca esti pe drumul cel bun.Tii contactul pana ajunge la capat de cursa , se va opri cu putin zgomot, vei sti cand ajunge la capat.Urmatorul pas e presarea pistonasului cu o presa sau altceva.Spor la treaba , e simplu si la indemana oricui! Codul placutelor de frana spate pe TRW e GDB 1622, si au costat 115 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La masina din semnatura mi se incalzesc rotile spate, masina o am de aproape 3k km iar de 2k km monitorizez incalzirea rotilor spate, cred ca au fost schimbate placutele si discurile inainte sa ajunga la mine. Incalzirea nu e excesiva, dar se incalzesc destul de bine, adica poti tine mana pe ele, sunt mai calde clar fata de cele din fata. Care este exact procedura de schimbare a placutelor ?...banuiesc ca nu au fost respectate toete procedurile de schimbare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are cum sau mai bine zis nu are legatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 30.07.2017 at 8:57 PM, passat19tdi said:

La masina din semnatura mi se incalzesc rotile spate, masina o am de aproape 3k km iar de 2k km monitorizez incalzirea rotilor spate, cred ca au fost schimbate placutele si discurile inainte sa ajunga la mine. Incalzirea nu e excesiva, dar se incalzesc destul de bine, adica poti tine mana pe ele, sunt mai calde clar fata de cele din fata. Care este exact procedura de schimbare a placutelor ?...banuiesc ca nu au fost respectate toete procedurile de schimbare

Am facut deja 5k km si tot asa se incalzesc, am dat jos etrierul am curatat placutele, nu e nimic intepenit acolo, etrierul a iesit cu mana si placutele la fel..Asa trebuie sa se incalzeasca?...La voi cum e ? se incalzesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine s-au incalzit cand le-am schimbat ultima data dar doar vreo 500 km pana s-au tocit dupa discuri. Ideea este ca si discurile alea trebuie schimbate la o anumita uzura deoarece fac o buza pe margine. Mai este posibil sa fie ghidajele la etrieri blocate si sa nu iti mai decupleze cum trebuieasa ca desfa si verifica sa se miste usor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile sunt noi, nu au urme de uzura, placutele se misca usor. E ceva cu frana de mana, cred ca nu revine cum trebuie.

Se face vreun reglaj la frana de mana?

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se face reglaj, dar de regula se cam blocheaza acel surub melcat din etrier,. Incearca sa dai cu degripant la acea parghie care este trasa de cablul de frana de mana, daca nu revine cum trebuie trebuie reconditionat etrierul sau mai bine unul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu b6 nu are cablu la frana de mana. E motorasul direct pe etrier.

Cand schimbi discuri si placute se poate intampla sa ai probleme cu incalzirea. Trebuie sa bibilesti culisele si pistonasul pana merg usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se face niciun reglaj la frana b6 . nu era vorba de placute ....alea se pot misca usor insa daca culisajele sunt blocate nu se trage pistonasul bine inapoi si freaca placutele pe disc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare

Aceeasi problema o am si eu, dar la un Passat B7, dupa schimbul placutelor pe spate se incalzesc rotile. Initial au fost puse placute ATE, pe care le-am tinut aprox 2500km si in tot acest timp rotile se incalzeau. Ieri le-am schimbat cu TRW... se incalzesc si cu astea dar o sa le monitorizez sa vad ce se intampla.

Inainte de acest schimb nu au fost probleme cu incalzirea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt placutele de vina. Cred ca problema e de la etrieri sau culise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!