Jump to content

Toată activitatea

Acest flux se actualizează automat

  1. Ultima oră
  2. EEXCALADE

    Grecia

    @cristi511Azi Bacau - Potos . -Am platit online taxa de pod ,dar treaba e “romaneasca” ,nu exista trecere separata ,se sta la aceleasi cozi ,toti ,amestecati. Am stat 25 min la pod ,inca se circula doar pe un singur sens. -Pe BG au bagat radare pe sectoare + cateva camere fixe . -Pe GR radare doar la intrare si iesire din tuneluri ,in rest totul ca in anii trecuti .
  3. andrei_221

    Port usb-c

    nu, portul in sine are protectie la scurtcircuit. Dar ca orice piesa electronica, se mai intampla sa se strice. si are 15W, nicio camera nu consuma 15W (adica 3A la 5V... )
  4. DeathArrow

    Mein weißer Schneeball

    :Da, exact asta e senzația. Se descurca, se mișcă, dar parcă simți nevoia de ceva cai și cuplu în plus. L-am întrebat deja pe Dorin dacă pot face swap cu motorul de 4.2 dar nu m-a încurajat. A zis că sașiul permite, teoretic e posibil dar în practica va trebui să găsesc o mașină donatoare, să schimb o grămadă de sisteme în afară de motor, să fac resoftari la diverse și după sa mă aștept la rezolvat tot felul de probleme. Ceea ce nu prea sună atractiv, vreau o mașină care să meargă, nu am timp, chef și răbdare de rezolvat probleme. Mai rămâne totuși să studiez problema cu stage II, sau să văd cât de simplu ar fi de transplantat turbine și calculator de Audi. Un lucru e sigur, dacă e pericol de scăzut fiabilitatea sau e nevoie de surubarit săptămânal, o las așa. Într-un colț al minții deja mă gândesc la un Dodge RAM cu motor diesel Cummins de 6.7 litri. @paul_e88 Motoarele B58 par foarte fiabile, deși destul de forțate dacă te iei după raportul dintre cilindree și putere. Dacă nu găseam mașina de față, în câteva luni probabil că luam un 540D sau un M550D. Îmi plac motoarele Diesel și mă împac mai bine cu ele la stilul meu de condus și exploatat mașina. Nu-s convins că sunt mai poluante, de altfel fix aceleași organizații care emit norme peste norme și ne obligă să ne electrificăm, acum ceva timp promovau motoarele Diesel euro 3 și euro 4 ca fiind mai puțin poluatoare. De altfel la mașina cu motor euro 4 pe care încă o mai dețin, nu simt nimic special în spatele ei, nu iese fum, nu miroase nimic.
  5. mirceateodor

    VW Golf MK4 GTI (Bluetrooper)

    Mersi fain de gandurile bune. In viitor fac si un set de fete de usi fara "sireturi "luminoasa. La momentul oportun sa ma intorc complet la stock : fara lumini amibientale, fara sigle negre , etc... Pana atunci , lucrez la varianta non-stock - suporti adaptori pentru scaune. Este doar varianta de prototip. Prinderea scaunelor de Golf 7 trebuie murata cam 10 cm inspre volan. Varianta finala va fi tabla de 5mm grosime. Cateva poze de la Brasov , in compania unui GTD.
  6. Astăzi
  7. iulian.radu91

    Noul motor 1.5 TSI

    Posibil sa fie vibrații la motoarele din prima generație (vs evo2 unde nu prea se plange lumea). Nici la mine nu se simte nicio vibrație cand merge in 2 cilindri (Tiguan 2022)
  8. Cristi_V

    Noul motor 1.5 TSI

    Nu e vorba ca sunt eu fără simțuri, chiar nu se simte nimic. Dar absolut nimic! Sistemul comuta destul de des și funcționează impecabil. Înțeleg și îmi pare rău pentru cei care au probleme.
  9. dercos

    Noul motor 1.5 TSI

    Oamenii sunt diferiti. Unii vad mai bine, altii aud mai bine, altii simt mai puternic diverse vibratii. Motoare identice, oameni diferiti.
  10. dercos

    Mein weißer Schneeball

    Consumul e dat de greutate, motor, anvelope si stil de mers. X5 de 3 litri Diesel 400CP are consum mediu 12.3 mers prin Bucuresti si foarte tare in afara, are 2200kg. 262CP pot fi putini, cand au de invins inertia unei masini de 2.5t
  11. paul_e88

    Mein weißer Schneeball

    Motoarele de 3.0d biturbo de la BMW (cele de 313cp) au probleme, asa ca s-ar putea sa fie un gram de adevar cu limita fiabilitatii. Altfel, stiu ca vorbesc neintrebat, dar nu sunt fan al masinilor cu modificari la sistemele de control al emisiilor. E un lucru care ii afecteaza si pe cei din jur.
  12. vizitator

    Noul motor 1.5 TSI

    La mine nu se simte nimic la dezactivarea cilindrilor, chiar ma mir cum fac unii de observa cand se face dezactivarea.
  13. DeathArrow

    Mein weißer Schneeball

    @cristi511 mulțumesc. Nebunia cu consumul e de la buba la cap. Dacă văd că este posibil, vreau și eu. Posibil să consume ceva mai mult din cauza anvelopelor mai mari 275/40 R21 și a greutății mai mari. Din cartea de la RAR reiese că are 2490 de kilograme, celelalte fără Terrain Tech cred că au vreo 200 de kilograme mai puțin. După curățat galeria de admisie, am făcut pe pilot automat setat la 130 km/h cam 11%. Cu galeria necuratata, mers cu 150 - 160 km/h și reprize de accelerat foarte dese, au ieșit cam 13. Diferența nu e mare și parca te îmbie la mers mai sportiv. @mad_kat Eu am mai întrebat oamenii și reiese că e ceva diferență în rău la comportament rutier dacă trec la AT-uri. Deci soluția va fi să am 3 seturi de roți, noroc că vizavi de mine e un hotel de anvelope. Voi pune și alte poze când mai fac și reușesc să le micșorez ca să mă lase forumul. Am mai citit pe la alți posesori că au impresia de covoraș magic cu care plutești. Pot să confirm. Pentru cineva obișnuit cu alte mașini, e puțin ciudat. Nu ai feedback, nu ai senzația de viteză, nu simți că accelerezi, nu prea simți denivelări, nu prea auzi zgomot de afară. Mașina de dinainte, un Kia Ceed resoftat la 145 de cai cred că accelera mai puțin rapid. Dar simțeai că te bagă în scaun. Asta nu. Erai conștient și de viteză, într-un fel se simțea la 100km/h, într-un fel la 140 și într-un fel la 160 km/h. Aici nu am fost atent la vitezometru și am ajuns de la 160 la 180 fără să realizez. Nu știu dacă e de bine sau de rău dar parcă nu ești conectat cu drumul. Pe de alta parte e și plăcut, am încercat să intru repede in ceva curbe și nu am avut deloc senzația că ar vrea să se ridice, necum să se răstoarne. Nu am fost un admirator al grupului VAG neapărat, nu sunt ahtiat după SUV-uri și dacă nu voiam să pot merge off-road nu as fi luat un SUV. Dar pare o mașină foarte echilibrată și bună din multe puncte de vedere. Atâta tot, dar tot farmecul e dat de capacitatea de a merge off-road. Care la 7P e foarte rară iar la CR lipsește. Nu știu ce astfel de mașină voi mai găsi pe viitor și asta mă face puțin trist. Probabil că peste un an doi mă voi pune la pândă să găsesc una din 2018, ultimul an când s-au mai fabricat și o voi ține cât pot. Dacă nu găsesc, o țin pe asta cât pot. Înainte să ajung la Dorin cu mașina mă gândeam să îi fac niște operațiuni de eliminare a unor apendice. Dorin a zis că ar putea apărea probleme după. Momentan mă mai gândesc. Teoretic mașina ar trebui să meargă mai bine fără gaze arse în admisie. Tot așa, aș fi vrut să fac o mică resoftare, un stage 2. Dar tot Dorin a spus că o să apară uzură. M-a întrebat cât vreau să o țin și răspunsul meu a fost cât mai mult. Cumva pare că 262 de cai la 3000 de centimetri cubi sunt la limita fiabilității, dar pe de altă parte există motoare de BMW care au peste 3000 de cai și nu au probleme. Chiar și la VAG, Audi A6 biturbo are cam 320 de cai. @acidone77 pur și simplu se atașase de ea. I-au trimis cei de la Cluj filme cu mașinile lor din showroom să vadă că sunt îngrijite. Și eu am de gând să o îngrijesc, doar că nu am cum să o țin în garaj precum a ținut-o el. Acum nu are absolut nicio zgârietura, stersatura, impunsatura și dacă o speli lacul lucește ca și acum ar fi ieșit din fabrica. Nu prea văd cum as putea să o țin în starea asta în București. Cel mult pot să o revopsesc peste câțiva ani. Dar și asa mă îndoiesc că va arăta la fel de bine. Moșul avea și câini, dar nu i-a lăsat în interior. Montase niște grilaje în porcbagaj și îi ținea acolo când îi lua cu mașina.
  14. marius1982.11

    Mein weißer Schneeball

    Asa is unii, stiu un proprietar neamt de Golf 4 GTI care nu a vrut sa vanda masina unui roman(anunt pe mobile.de), dar pana la urma si-a dat seama ca e pasionat de masini si a fost facuta tranzactia. Eu de ex anul trecut am fost din Tm pana in oradea si omul s-a razgandit pur si simplu, nu ca nu voia sa imi vanda motocicleta dar era atasat de ea. Mi-a dat-o sa ma dau cu ea desi nu multi iti dau motocileta sa te dai cu ea indiferent de ce motocileta e, dar... m-am intors cu mana in kwoor. . Tare? Pana la urma mi-a vanduto dupa cateva saptamani dupa ce s-a impacat cu gandul.
  15. acidone77

    Mein weißer Schneeball

    "...ei au trebuit să îl convingă din nou să o vândă (pentru că ezita, auzise el că românii nu au grijă de mașini)" Eu asta nu prea o inteleg, ce il mai deranja pe batran cum are grija de masina viitorul proprietar, daca el isi lua banii pe masina
  16. mad_kat

    Mein weißer Schneeball

    Dragut utilajul - sa il folosesti cu placere la intreg potentialul! Falken-urile de care zici sunt o optiune si pentru mine in toamna cand va veni vremea sa schimb actualele cauciucuri. Par un compromis bun intre cauciucuri on-off road. Pune totusi mai multe poze ...
  17. cristi511

    Mein weißer Schneeball

    In primul rand, felicitari pentru masina. E un exemplar peste medie. In al 2lea rand, de unde vine nebunia asta cu consumul la masini de +2t, +200 de cai si roti pe 20-21? Este ft ok cat consuma si da, poate exista o diferenta semnificativa intre roti pe 18 si roti pe 20-21, de genul 9% vs 11%.
  18. CSS_RO

    WELT Auto

    Salut, mersi de feedback. Îmi e clar asta si îmi dai seama ca eu n am fost explicit. Eu vreau să cumpăr de la ei ce au pe stock. Cc ul meu o să mi-l vând pe cont propriu. Eram curios de garanția și transparența pe care o oferă. Samsari sunt pe toate drumurile. Am văzut deja un tiguan pe care ei îl marketeaza drept 2018 dar e tip 5N care din câte știu se termină în 2016. O fi vreun motiv valid in spate nu știu încă.
  19. DeathArrow

    Mein weißer Schneeball

    Voi încerca să prezint mașina fără să o dau în genurile liric, epic sau dramatic atât de populare pe topicurile de genul ăsta. Să văd dacă rezist. De vreo doi ani tot căutam o mașină care să fie decentă și pe asfalt și în off-road, cât de cât spațioasă, cât de cât sprintenă, cât de cât comfortabilă. Ceva care să nu exceleze la nimic dar să fie bună la toate. Am avut pe listă Toyota Landcruiser (am eliminat-o pentru că nu este prea grozavă pe asfalt), Mitsubishi Pajero (la fel), Jeep Grand Cherokee WK2 (probleme cu motorul) și VW Touareg 7P. M-am uitat pe grămezi de anunțuri numai că Touareg care să aibe si Terrain Tech și suspensii pneumatice sunt foarte rare. Până la urmă am găsit exemplarul de față, din 2016, la aproape 164000 de kilometri. Este varianta R Line, cu Terrain Tech și suspensii pneumatice (la opțiunile astea două țineam neapărat, restul nu-s rele dar...). Din ce am văzut are aproape toate opțiunile - lipses parbriz încălzit, ventilare în scaune (asta ar fi fost mișto pe căldurile astea - poate fac un retrofit) și sunet Dynaudio. Mașina a fost găsită de mine la o persoana fizică care pusese un anunț pe mobile.de și am colaborat cu o firmă din Cluj ca să se ocupe de achiziție, adus la București si numere roșii. A fost o tevatură și cu achiziția. Moșul - proaspăt pensionar, ceva șef de uzină la combinatul ThyssenKrupp - era destul de reticent, nu voia să trimită VIN-ul, era speriat de români și de bombe. A fost un agent de la firma dfin Cluj să o vadă, mi-a trimis filmare, eu am plătit un avans, ei au trebuit să îl convingă din nou să o vândă (pentru că ezita, auzise el că românii nu au grijă de mașini), au semnat contract, i-au dat banii, au pus-o pe trailer și a început lunga călătorie dinspre Dortmund spre București - care a durat ceva vreme. A ajuns la mine pe la două noaptea acum vreo 11 zile, cu tot cu cauciucuri de iarnă în spate si ceva grilaje despărțitoare pe care le-am donat. Am fost cu ea la dr Touareg la Călărași, am făcut revizia, s-a curățat admisia, s-a desfundat stropitorul de pe spate care era înfundat, s-a schimbat antigelul, s-aau curățat scurgerile de la trapă, s-a verificat, s-a testat, s-a schimbat o lampa de ceață pe spate și cam atât. Dorin a zis că este într-o stare foarte bună. Făcusem programare la RAR Călărași dar din p[ăcate nu am ajuns, până a venit lampa de ceață comandată de Dorin era prea târziu. DIn păcate au făcut o măgărie cei de la VW cu asta. La modelul pre-facelift, era doar un bec care putea fi schimbat rapid și ieftin. Acum e un led cu ceva chip și trebuie schimbat cu totul și costă 750 de lei. Azi am făcut și RAR-ul la Voluntari, am obținut CIV și mă pregătesc pentru înmatriculare după ce îmi sosesc și restul de acte de la Cluj. Am în plan pentru viitoarele săptămâni: schimb de ulei la cutia de viteze, schimb de ulei în diferențialul față, diferențialul spate, cutia de transfer și de schimbat lichidul de frână. Mai am în polan pentru ceva mai încolo: Să cumpăr încă o pereche de jante pe 18" și cauciucuri AT - Falken Wildpeak vreau, nu știu dacă intră 265/65 R18 fără să frece nicăieri sau doar 265/60 R18, ca să o scot nițel si în teren, să probez reductorul si diferențialele blocabile. Modul Android Auto Becuri led la faruri. Poate să schimb și scuturile de sub ea cu unele mai solide (are un scut de tablă subțire și unul de plastic) Poate preșuri și tăvița din porcbagaj, deși sunt în stare bună. Cam atât cu schimbatul, pentru că este într-o stare foarte bună atât tehnic cât și estetic. Din păcate eu nu am garaj precum fostul propietar și starea estetică s-ar putea să se degradeze. În rest, apă, paie și bătaie. Până acum sunt destul de mulțumit, chiar încântat. Cu consumul nu sunt chiar fericit, am văzut că sunt mulți care reușesc să scoată 10% sau chiar puțin sub. EU nu reușesc. Adaug și niște poze făcute în grabă, posibil să pun și altele mai târziu. PS. și copii sunt încântați de mașină, o alintă "monstrul". PPS. sunt încântat și de culoarea albă, aș fi luat orice culoare dar prefer alb penntru ca nu se încinge așa de tare de la soare. Pe spate am geamuri fumurii, probabil că dacă găsesc un parasolar mai acătării rezolv problema și cu scanele din fată, care fiind de piele se încing destul de tare.
  20. DeathArrow

    Cutie De Viteze Automata - Probleme & Intretinere (Touareg 7P)

    Clar că voi schimba uleiul și în diferențiale și în caseta de transfer.
  21. DOK1982

    Golf 6 - Tempomat - fabricat dupa 01.06.2010

    bună, unde mă uit cu vcds să văd asta?..... mulțumesc 🙏 🙏
  22. Cristi_V

    Noul motor 1.5 TSI

    Nu va mai chinuiți cu explicațiile, doi cilindri ard mai puțin combustibil decât patru și poluează mai puțin. Se pare, din comentarii, ca la unele configuratii se simt anumite zgomote, vibrații la momentul activarii/dezactivarii iar la altele nimic. La mine, Octavia 4, 1.5 TSI cutie manuală, fabricație februarie 2020, nimic nimic niciodată.
  23. Muale

    Broski gri - Golf 6

    spray tip grenada sau spray cu spuma bagata pe la grila de ventilatie - nu fac nimic, ba pot face si rau. incearca niste ozon sau nebulizator cu biocide. daca ai acces la radiatorul de sub bord, da pe el cu ceva biocide (mai demult eu am dat cu apa cu clor , lasat cateva minute apoi clatit din abundenta cu apa - totul s-a scurs pe gaura de condens)
  24. halamadrid

    WELT Auto

    Iti vor face o oferta mult sub pretul real, desi ei vor incerca sa vanda masina peste pretul pietei, fara sa ii faca macar o minima cosmetizare. Mergi la o evaluare si vezi cat ofera, dar cred ca nu vor dori sa achizitioneze o masina de peste 10 ani vechime,
  25. Al Bundy

    Golf 6 - Tempomat - fabricat dupa 01.06.2010

    Nu ai pus ce ne interesa, codul calculatorului de coloana
  26. bogdan_vw_11

    Noul motor 1.5 TSI

    Ok. A mea nu are nici GPF. Momentan am lăsat-o pe dreapta si am trecut la bicla, 0 emisii co2
  27. CSS_RO

    WELT Auto

    Salutari, o sa vând CC ul meu și o să mă orientez către un Tiguan. Mi-a atras atenția și acești DasWeltAuto. Are cineva experiențe mai recente cu ei? Față de un samsar mă gândesc că SRL ul este un pas înainte. Măcar ăștia ar trebui să răspundă în fața ANPC ului. Mersi!
  1. Afişează mai mult
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!