Toată activitatea
- Ultima oră
-
Toate bune si frumoase dar sa te zgarcesti la ulei de cutie si sa nu pui oe ....
-
davidut5 s-a abonat la Vw t5 Panou Climatronic A/C Defect
-
Eroarea odata aparuta nu poate fi stearsa. Trebuie sa rescrii memoria cu una de la un panou fara acea eroare, sau mai simplu sa schimbi modulul. https://mhhauto.com/Thread-VW-T5-climatronic-7H5907040B-dump
-
Compatibilitate Volan comenzi, calculator coloană, spiră volan
DomaniG a postat în topic iniţiat de valysor din Passat B6
@Al Bundy am pus calculator cu terminația AC , funcționează butoanele , padelele , G85 calibrat .In schimb nu funcționează claxonul .Nu înțeleg cauza .Nu am tras de spira , nu am forțat ,nu am mișcat spira .Volanul l-am cumpărat tot cu airbag și cablaj . În partea stângă a airbag ului mai am un pin liber unde intră un papuc identic cu cel din dreapta .Daca nu mă înșel sa fie masa ? - Astăzi
-
La mine se simte doar cand e motorul rece (masina luata 2020). Cand e cald, daca nu ar fi semnul in bord nu ti-ai da seama. Stau intr-un oras mic. Am 2.7 km pana la munca. Nici nu imi arata temperatura la ulei, adica nu ajunde la 50 de grade. Sunt momente cand, la 5-6 colturi de la plecarea de acasa, drum relativ liber, mers lejer, masina sa intre in 2 cilindri. Si atunci, da, vibreaza.
-
Boon! Dupa inca un an si 15 000 km, Ursu'🐻 a necesitat ITP si servisare. Cifra rotunda: Stiam ca unul din faruri "batea" ceva mai slab (avea o intensitate mai redusa) asa ca ma asteptam ca masina sa poata "pica" inspectia tehnica anuala datorita acestei probleme insa nici macar n-am observat ca duzele de spalare faruri (incalzite) nu mai functioneaza. Chiar daca farurile erau OK, masina ar fi "cazut examenul" datorita acestui aspect, am cautat pe net si asa scrie "LA LEGE"! 😴 Ca sa fiu sincer, nu le-am folosit niciodata, nici macar de curiozitate, masina nu a dat nici o eroare in bord, conduc 90% pe timp de zi cu farurile setate pe AUTO, asa ca acele spalatoare de faruri nu functioneaza decat atunci cand ai farurile pornite "ON" MANUAL din comutator. Stiam acest aspect de la masinile pe care le-am avut precedent in garaj, nici pe alea nu le-am folosit, cred ca doar de cateva ori, sa vad ca "merg". 🤗 In fine, v-am spus ca astia TESTEAZA TOT la masina in UK! Au descoperit ca acele duze nu merg, deci automat FAIL! Nu te joci! 😬 Legat de faruri, da, ok, lumineaza un far mai "slab" dar...functioneaza, nu e ca nu merge deloc. Puteau sa treaca cu vederea, dar....NU! FAIL! In fine, OK...daca aparatul care testeaza nu inregistreaza intensitatea necesara pentru PASS, e plauzibil, deci trebuie remediat! 😒 Bun! Ce implica remedierea acestor probleme? Platisem deja 300 GBP pentru inlocuirea becurilor in urma cu 2 ani, am beneficiat de garantie, deci puteam sa merg sa le inlocuiesc la garajul celalalt, pe gratis, insa oamenii deja imi luasera masina in primire aici si n-am mai vrut batai de cap cu alt service plus ca trebuia refacut ITP-ul, alte batai de cap, alte ubere, alt timp pierdut...Pentru mine TIME IS MONEY, la propriu! Pentru a inlocui becurile XENON este necesara demontarea barii fata care are vreo 200 de suruburi (2 ore de manopera). 😄🙄😐 Bara trebuia demontata oricum pentru a remedia problema spalatoarelor de faruri si a testa tot sistemul complex care are pompa electrica separata si traseu de conducte separat fata de spalatoarele (duzele incalzite) de la parbriz. 🙄 Masina a fost scanata profesional preventiv de anumite erori si acolo figura aceasta problema. Pompa nu primea curent. S-au verificat in prealabil toate sigurantele, totul era in parametri, au gasit baietii dupa o zi de "bibilit" masina, nu stiu ce fir care era rupt, probabil de "meseriasii" care dadusera bara jos inainte pentru schimbarea becurilor. "DOAMNA, cine v-a lucrat "aicea"???" 😒 Boon, inteleg, se mai intampla, masina are 3.2 KM de fire in ea, mai greseste omu'. Mi-au povestit ca dupa ce au remediat acel fir rupt, in momentul in care au dat curent in pompa, i-a facut "fleasca" pe 2 mecanici si pe seful de service cu lichid de parbriz....deci OK! Functioneaza! Nu e poma problema. 😄 Duzele functioneaza si ele, ies pe rand in afara! Pentru a porni aceste spalatoare, e nevoie sa "speli" parbrizul de 5 ori si a 6-a oara, ies si aceste spalatoare de la faruri, pe rand, nu deodata, pentru a nu periclita vizibilitatea pe timp de noapte. Ce nebun PIECH asta! 😄 Cate masini or mai avea dotarea asta? 😄 Problema e ca au mai gasit pe traseu un furtun care era fisurat, asa ca a trebuit comandat, dar vine la "pachet" cu mai multe conducte/furtune, in fine, am zis fie, schimbati-le pe toate ca sa nu mai am probleme si cel putin masina sa nu mai pice vreodata ITP-ul din cauza asta. GEEEZ! 😄 "Probleme grave!" Boon, intre timp a ajuns si becul xenon, bineinteles ca era alta culoare fata de cel pe care l-am avut inainte pe masina asa ca i-am rugat sa le schimbe pe ambele cu acelasi model. OK, dupa o zi de batai de cap, masina a trecut ITP-ul! (asta legat intrebarea colegului: cat dureaza un ITP facut pe bune?) Asa arata becul nenorocit care lumina mai "chior": Oamenii m-au intrebat daca am pretentii la piese, daca vreau vreun brand anume, nici nu m-a mai interesat, le-am spus ca orice e pe stoc, sa dea comanda, orice vine mai repede, toate au garantie si sunt comandate pe seria de sasiu, compatibile, aia conteaza: Boon, incheiem capitolul ITP! Am remediat farurile si spalatoarele de faruri! Masina a trecut inspectia fara alte probleme! ❤️ "Balena" fost verificata pe diagnoza pentru "pasarica mea de pe creier", motorul, valori injectoare, noxe, DPF, cardan, sistemul Quattro (4x4), eventuale scurgeri de lichide (toate sunt la maxim), viata bateriilor, incarcare, frane, anvelope, sistemul complex de suspensie (amortizoare, perne, brate etc) role, curea, servodirectie, lumini, claxon, stergatoare, senzori lumina/ploaie, senzori de parcare, climatizare/ventilatie, totul este in parametri! 😛 Ah, au mai gasit ca am 2 LED-uri arse la al 3-lea stop din luneta...😱 Am cerut un "estimate"...cica 200 GBP costa stopul (comandat de la reprezentanta VW) si inca 200 GBP manopera, e nevoie sa demonteze bancheta spate...MMMM....bine...😄 Acu' urmeaza partea de mentenanta pe care am vrut sa i-o "adresez" lui Baloo. Franele, antigelul, lichidul de frana si anvelopele au fost schimbate cu 2 ani inainte (30 000 km) asa ca a urmat o revizie completa la motor: Singura "pretentie" pe care am avut-o a fost uleiul care este acelasi pe care l-am folosit si la Porsche si la GTI in ultimii 15 ani, daca asta e "brandul" pe care il recomanda PORSCHE/LAMBO/BENTLEY/MERCEDES...ma conformez, ce sa fac!🤗 Da, stiu, MARKETING! 😛 Filtrele nu m-au interesat, "whatever" e pe stoc cu livrare imediata: De data asta am primit ulei dintr-un lot "Made in Finland" 03. 2026, pana acum era "Made in France", tot e bine ca nu e "Made in Uzbekistan" 😄: Am verificat toate filtrele sunt "Made in Germany!" Filtrul de ulei: Filtrul de motorina (schimb la 2 ani/30 000 km): Filtrul de aer: Filtrele habitaclu: Revizia la diferentialul principal Quattro (spate) ulei "Made in Germany": Revizia la cutia de viteze care include un kit format din: ulei, capacul de protectie cu magneti, filtrul de ulei cutie ZF, garnitura si suruburi: Made in Germany: Baloo🐻 ma astepta la service sa il ridic, curatel/maricel "infasatel"! Seful de service mi-a spus ca ursu' e in stare incredibila pentru cei 15 ani si ca il face sa zambeasca atunci cand vede oameni pasionati care isi ingrijesc masinile, cica "YOUR BABY is in MINT condition 😎"! Daca nici ala nu vede mii de masini prin service, nu mai vede nimeni! Le-am spus ca o sa il aduc tot la ei pentru mentenanta! Am vazut ca au schimbat inclusiv suruburile de la contra aripi, scuturi, si "plastice" de dupa bara, fara sa le cer! 🙏Oamenii s-au purtat ireprosabil! ❤️ "Iahtul" este pregatit pentru inca o "escapada" pe Coasta de Azur si in vara aceasta!🌴🐟🦐 🌊🛥️😎 Va urma! 🤗
-
tyty25 s-a abonat la Vw t5 Panou Climatronic A/C Defect
-
Salut Dupa cum spune titlul se pare ca panoul de Climă față cel din bord este defect Cod eroare 00003 modul comanda 014 Defect Din cate am mai citit pe alte forumuri se pare ca ar fi motorasul din panoul de clima defect se desfac pini de pe placa,asa a fost si la mine i-am lipit dar eroarea persista,nu se poate sterge,si din aceasta cauză panoul nu da comanda la kompresor sa porneasaca Are cineva vreo ideie ce se poate face,cum se poate repara?
-
Bună seara, am prins de câteva ori 700 km între regenerări la condus pe distanțe lungi și imediat ce atingeam 700 om, indiferent de valorile smm și smc, pornea regenerarea, dar astăzi am depășit 740 și se pare că mai merge. Nu am modificat nimic la soft ori altele. Atașez o imagine pentru confirmare.
-
alexvesa15 şi-a înregistrat cont de membru
-
E ciudat de mare consmul la 130km/h totusi Azi la 33 grade cu rasnita mea de 1.5 cu roti de 20" am avut strict pe autostrada 8L/100 pe 125km/h pe tempomat ( 200km ) , mai are si forma de cutie de pantofi , nimic aerodinamic Cam asa aveam si cu 7P roti de 17" la 130k ... deci 11L/100 la 130k pe tempomat mi se pare mult chiar cu roti de 21" , 7P e totusi cat de cat aerodinamic ptr un SUV mare
-
@cristi511Azi Bacau - Potos . -Am platit online taxa de pod ,dar treaba e “romaneasca” ,nu exista trecere separata ,se sta la aceleasi cozi ,toti ,amestecati. Am stat 25 min la pod ,inca se circula doar pe un singur sens. -Pe BG au bagat radare pe sectoare + cateva camere fixe . -Pe GR radare doar la intrare si iesire din tuneluri ,in rest totul ca in anii trecuti .
-
nu, portul in sine are protectie la scurtcircuit. Dar ca orice piesa electronica, se mai intampla sa se strice. si are 15W, nicio camera nu consuma 15W (adica 3A la 5V... )
-
:Da, exact asta e senzația. Se descurca, se mișcă, dar parcă simți nevoia de ceva cai și cuplu în plus. L-am întrebat deja pe Dorin dacă pot face swap cu motorul de 4.2 dar nu m-a încurajat. A zis că sașiul permite, teoretic e posibil dar în practica va trebui să găsesc o mașină donatoare, să schimb o grămadă de sisteme în afară de motor, să fac resoftari la diverse și după sa mă aștept la rezolvat tot felul de probleme. Ceea ce nu prea sună atractiv, vreau o mașină care să meargă, nu am timp, chef și răbdare de rezolvat probleme. Mai rămâne totuși să studiez problema cu stage II, sau să văd cât de simplu ar fi de transplantat turbine și calculator de Audi. Un lucru e sigur, dacă e pericol de scăzut fiabilitatea sau e nevoie de surubarit săptămânal, o las așa. Într-un colț al minții deja mă gândesc la un Dodge RAM cu motor diesel Cummins de 6.7 litri. @paul_e88 Motoarele B58 par foarte fiabile, deși destul de forțate dacă te iei după raportul dintre cilindree și putere. Dacă nu găseam mașina de față, în câteva luni probabil că luam un 540D sau un M550D. Îmi plac motoarele Diesel și mă împac mai bine cu ele la stilul meu de condus și exploatat mașina. Nu-s convins că sunt mai poluante, de altfel fix aceleași organizații care emit norme peste norme și ne obligă să ne electrificăm, acum ceva timp promovau motoarele Diesel euro 3 și euro 4 ca fiind mai puțin poluatoare. De altfel la mașina cu motor euro 4 pe care încă o mai dețin, nu simt nimic special în spatele ei, nu iese fum, nu miroase nimic.
-
Mersi fain de gandurile bune. In viitor fac si un set de fete de usi fara "sireturi "luminoasa. La momentul oportun sa ma intorc complet la stock : fara lumini amibientale, fara sigle negre , etc... Pana atunci , lucrez la varianta non-stock - suporti adaptori pentru scaune. Este doar varianta de prototip. Prinderea scaunelor de Golf 7 trebuie murata cam 10 cm inspre volan. Varianta finala va fi tabla de 5mm grosime. Cateva poze de la Brasov , in compania unui GTD.
-
Posibil sa fie vibrații la motoarele din prima generație (vs evo2 unde nu prea se plange lumea). Nici la mine nu se simte nicio vibrație cand merge in 2 cilindri (Tiguan 2022)
-
Nu e vorba ca sunt eu fără simțuri, chiar nu se simte nimic. Dar absolut nimic! Sistemul comuta destul de des și funcționează impecabil. Înțeleg și îmi pare rău pentru cei care au probleme.
-
Oamenii sunt diferiti. Unii vad mai bine, altii aud mai bine, altii simt mai puternic diverse vibratii. Motoare identice, oameni diferiti.
-
Consumul e dat de greutate, motor, anvelope si stil de mers. X5 de 3 litri Diesel 400CP are consum mediu 12.3 mers prin Bucuresti si foarte tare in afara, are 2200kg. 262CP pot fi putini, cand au de invins inertia unei masini de 2.5t
-
Motoarele de 3.0d biturbo de la BMW (cele de 313cp) au probleme, asa ca s-ar putea sa fie un gram de adevar cu limita fiabilitatii. Altfel, stiu ca vorbesc neintrebat, dar nu sunt fan al masinilor cu modificari la sistemele de control al emisiilor. E un lucru care ii afecteaza si pe cei din jur.
-
La mine nu se simte nimic la dezactivarea cilindrilor, chiar ma mir cum fac unii de observa cand se face dezactivarea.
-
@cristi511 mulțumesc. Nebunia cu consumul e de la buba la cap. Dacă văd că este posibil, vreau și eu. Posibil să consume ceva mai mult din cauza anvelopelor mai mari 275/40 R21 și a greutății mai mari. Din cartea de la RAR reiese că are 2490 de kilograme, celelalte fără Terrain Tech cred că au vreo 200 de kilograme mai puțin. După curățat galeria de admisie, am făcut pe pilot automat setat la 130 km/h cam 11%. Cu galeria necuratata, mers cu 150 - 160 km/h și reprize de accelerat foarte dese, au ieșit cam 13. Diferența nu e mare și parca te îmbie la mers mai sportiv. @mad_kat Eu am mai întrebat oamenii și reiese că e ceva diferență în rău la comportament rutier dacă trec la AT-uri. Deci soluția va fi să am 3 seturi de roți, noroc că vizavi de mine e un hotel de anvelope. Voi pune și alte poze când mai fac și reușesc să le micșorez ca să mă lase forumul. Am mai citit pe la alți posesori că au impresia de covoraș magic cu care plutești. Pot să confirm. Pentru cineva obișnuit cu alte mașini, e puțin ciudat. Nu ai feedback, nu ai senzația de viteză, nu simți că accelerezi, nu prea simți denivelări, nu prea auzi zgomot de afară. Mașina de dinainte, un Kia Ceed resoftat la 145 de cai cred că accelera mai puțin rapid. Dar simțeai că te bagă în scaun. Asta nu. Erai conștient și de viteză, într-un fel se simțea la 100km/h, într-un fel la 140 și într-un fel la 160 km/h. Aici nu am fost atent la vitezometru și am ajuns de la 160 la 180 fără să realizez. Nu știu dacă e de bine sau de rău dar parcă nu ești conectat cu drumul. Pe de alta parte e și plăcut, am încercat să intru repede in ceva curbe și nu am avut deloc senzația că ar vrea să se ridice, necum să se răstoarne. Nu am fost un admirator al grupului VAG neapărat, nu sunt ahtiat după SUV-uri și dacă nu voiam să pot merge off-road nu as fi luat un SUV. Dar pare o mașină foarte echilibrată și bună din multe puncte de vedere. Atâta tot, dar tot farmecul e dat de capacitatea de a merge off-road. Care la 7P e foarte rară iar la CR lipsește. Nu știu ce astfel de mașină voi mai găsi pe viitor și asta mă face puțin trist. Probabil că peste un an doi mă voi pune la pândă să găsesc una din 2018, ultimul an când s-au mai fabricat și o voi ține cât pot. Dacă nu găsesc, o țin pe asta cât pot. Înainte să ajung la Dorin cu mașina mă gândeam să îi fac niște operațiuni de eliminare a unor apendice. Dorin a zis că ar putea apărea probleme după. Momentan mă mai gândesc. Teoretic mașina ar trebui să meargă mai bine fără gaze arse în admisie. Tot așa, aș fi vrut să fac o mică resoftare, un stage 2. Dar tot Dorin a spus că o să apară uzură. M-a întrebat cât vreau să o țin și răspunsul meu a fost cât mai mult. Cumva pare că 262 de cai la 3000 de centimetri cubi sunt la limita fiabilității, dar pe de altă parte există motoare de BMW care au peste 3000 de cai și nu au probleme. Chiar și la VAG, Audi A6 biturbo are cam 320 de cai. @acidone77 pur și simplu se atașase de ea. I-au trimis cei de la Cluj filme cu mașinile lor din showroom să vadă că sunt îngrijite. Și eu am de gând să o îngrijesc, doar că nu am cum să o țin în garaj precum a ținut-o el. Acum nu are absolut nicio zgârietura, stersatura, impunsatura și dacă o speli lacul lucește ca și acum ar fi ieșit din fabrica. Nu prea văd cum as putea să o țin în starea asta în București. Cel mult pot să o revopsesc peste câțiva ani. Dar și asa mă îndoiesc că va arăta la fel de bine. Moșul avea și câini, dar nu i-a lăsat în interior. Montase niște grilaje în porcbagaj și îi ținea acolo când îi lua cu mașina.
-
Asa is unii, stiu un proprietar neamt de Golf 4 GTI care nu a vrut sa vanda masina unui roman(anunt pe mobile.de), dar pana la urma si-a dat seama ca e pasionat de masini si a fost facuta tranzactia. Eu de ex anul trecut am fost din Tm pana in oradea si omul s-a razgandit pur si simplu, nu ca nu voia sa imi vanda motocicleta dar era atasat de ea. Mi-a dat-o sa ma dau cu ea desi nu multi iti dau motocileta sa te dai cu ea indiferent de ce motocileta e, dar... m-am intors cu mana in kwoor. . Tare? Pana la urma mi-a vanduto dupa cateva saptamani dupa ce s-a impacat cu gandul.
-
"...ei au trebuit să îl convingă din nou să o vândă (pentru că ezita, auzise el că românii nu au grijă de mașini)" Eu asta nu prea o inteleg, ce il mai deranja pe batran cum are grija de masina viitorul proprietar, daca el isi lua banii pe masina
-
Dragut utilajul - sa il folosesti cu placere la intreg potentialul! Falken-urile de care zici sunt o optiune si pentru mine in toamna cand va veni vremea sa schimb actualele cauciucuri. Par un compromis bun intre cauciucuri on-off road. Pune totusi mai multe poze ...
-
cristi511 s-a abonat la Mein weißer Schneeball
-
In primul rand, felicitari pentru masina. E un exemplar peste medie. In al 2lea rand, de unde vine nebunia asta cu consumul la masini de +2t, +200 de cai si roti pe 20-21? Este ft ok cat consuma si da, poate exista o diferenta semnificativa intre roti pe 18 si roti pe 20-21, de genul 9% vs 11%.
-
Salut, mersi de feedback. Îmi e clar asta si îmi dai seama ca eu n am fost explicit. Eu vreau să cumpăr de la ei ce au pe stock. Cc ul meu o să mi-l vând pe cont propriu. Eram curios de garanția și transparența pe care o oferă. Samsari sunt pe toate drumurile. Am văzut deja un tiguan pe care ei îl marketeaza drept 2018 dar e tip 5N care din câte știu se termină în 2016. O fi vreun motiv valid in spate nu știu încă.
-
Voi încerca să prezint mașina fără să o dau în genurile liric, epic sau dramatic atât de populare pe topicurile de genul ăsta. Să văd dacă rezist. De vreo doi ani tot căutam o mașină care să fie decentă și pe asfalt și în off-road, cât de cât spațioasă, cât de cât sprintenă, cât de cât comfortabilă. Ceva care să nu exceleze la nimic dar să fie bună la toate. Am avut pe listă Toyota Landcruiser (am eliminat-o pentru că nu este prea grozavă pe asfalt), Mitsubishi Pajero (la fel), Jeep Grand Cherokee WK2 (probleme cu motorul) și VW Touareg 7P. M-am uitat pe grămezi de anunțuri numai că Touareg care să aibe si Terrain Tech și suspensii pneumatice sunt foarte rare. Până la urmă am găsit exemplarul de față, din 2016, la aproape 164000 de kilometri. Este varianta R Line, cu Terrain Tech și suspensii pneumatice (la opțiunile astea două țineam neapărat, restul nu-s rele dar...). Din ce am văzut are aproape toate opțiunile - lipses parbriz încălzit, ventilare în scaune (asta ar fi fost mișto pe căldurile astea - poate fac un retrofit) și sunet Dynaudio. Mașina a fost găsită de mine la o persoana fizică care pusese un anunț pe mobile.de și am colaborat cu o firmă din Cluj ca să se ocupe de achiziție, adus la București si numere roșii. A fost o tevatură și cu achiziția. Moșul - proaspăt pensionar, ceva șef de uzină la combinatul ThyssenKrupp - era destul de reticent, nu voia să trimită VIN-ul, era speriat de români și de bombe. A fost un agent de la firma dfin Cluj să o vadă, mi-a trimis filmare, eu am plătit un avans, ei au trebuit să îl convingă din nou să o vândă (pentru că ezita, auzise el că românii nu au grijă de mașini), au semnat contract, i-au dat banii, au pus-o pe trailer și a început lunga călătorie dinspre Dortmund spre București - care a durat ceva vreme. A ajuns la mine pe la două noaptea acum vreo 11 zile, cu tot cu cauciucuri de iarnă în spate si ceva grilaje despărțitoare pe care le-am donat. Am fost cu ea la dr Touareg la Călărași, am făcut revizia, s-a curățat admisia, s-a desfundat stropitorul de pe spate care era înfundat, s-a schimbat antigelul, s-aau curățat scurgerile de la trapă, s-a verificat, s-a testat, s-a schimbat o lampa de ceață pe spate și cam atât. Dorin a zis că este într-o stare foarte bună. Făcusem programare la RAR Călărași dar din p[ăcate nu am ajuns, până a venit lampa de ceață comandată de Dorin era prea târziu. DIn păcate au făcut o măgărie cei de la VW cu asta. La modelul pre-facelift, era doar un bec care putea fi schimbat rapid și ieftin. Acum e un led cu ceva chip și trebuie schimbat cu totul și costă 750 de lei. Azi am făcut și RAR-ul la Voluntari, am obținut CIV și mă pregătesc pentru înmatriculare după ce îmi sosesc și restul de acte de la Cluj. Am în plan pentru viitoarele săptămâni: schimb de ulei la cutia de viteze, schimb de ulei în diferențialul față, diferențialul spate, cutia de transfer și de schimbat lichidul de frână. Mai am în polan pentru ceva mai încolo: Să cumpăr încă o pereche de jante pe 18" și cauciucuri AT - Falken Wildpeak vreau, nu știu dacă intră 265/65 R18 fără să frece nicăieri sau doar 265/60 R18, ca să o scot nițel si în teren, să probez reductorul si diferențialele blocabile. Modul Android Auto Becuri led la faruri. Poate să schimb și scuturile de sub ea cu unele mai solide (are un scut de tablă subțire și unul de plastic) Poate preșuri și tăvița din porcbagaj, deși sunt în stare bună. Cam atât cu schimbatul, pentru că este într-o stare foarte bună atât tehnic cât și estetic. Din păcate eu nu am garaj precum fostul propietar și starea estetică s-ar putea să se degradeze. În rest, apă, paie și bătaie. Până acum sunt destul de mulțumit, chiar încântat. Cu consumul nu sunt chiar fericit, am văzut că sunt mulți care reușesc să scoată 10% sau chiar puțin sub. EU nu reușesc. Adaug și niște poze făcute în grabă, posibil să pun și altele mai târziu. PS. și copii sunt încântați de mașină, o alintă "monstrul". PPS. sunt încântat și de culoarea albă, aș fi luat orice culoare dar prefer alb penntru ca nu se încinge așa de tare de la soare. Pe spate am geamuri fumurii, probabil că dacă găsesc un parasolar mai acătării rezolv problema și cu scanele din fată, care fiind de piele se încing destul de tare.
