Conţinut nou
Afişează tot conţinutul publicat în ultimele 79000 zile.
- Ultima oră
-
"...ei au trebuit să îl convingă din nou să o vândă (pentru că ezita, auzise el că românii nu au grijă de mașini)" Eu asta nu prea o inteleg, ce il mai deranja pe batran cum are grija de masina viitorul proprietar, daca el isi lua banii pe masina
-
Dragut utilajul - sa il folosesti cu placere la intreg potentialul! Falken-urile de care zici sunt o optiune si pentru mine in toamna cand va veni vremea sa schimb actualele cauciucuri. Par un compromis bun intre cauciucuri on-off road. Pune totusi mai multe poze ...
-
In primul rand, felicitari pentru masina. E un exemplar peste medie. In al 2lea rand, de unde vine nebunia asta cu consumul la masini de +2t, +200 de cai si roti pe 20-21? Este ft ok cat consuma si da, poate exista o diferenta semnificativa intre roti pe 18 si roti pe 20-21, de genul 9% vs 11%.
- Astăzi
-
Salut, mersi de feedback. Îmi e clar asta si îmi dai seama ca eu n am fost explicit. Eu vreau să cumpăr de la ei ce au pe stock. Cc ul meu o să mi-l vând pe cont propriu. Eram curios de garanția și transparența pe care o oferă. Samsari sunt pe toate drumurile. Am văzut deja un tiguan pe care ei îl marketeaza drept 2018 dar e tip 5N care din câte știu se termină în 2016. O fi vreun motiv valid in spate nu știu încă.
-
Voi încerca să prezint mașina fără să o dau în genurile liric, epic sau dramatic atât de populare pe topicurile de genul ăsta. Să văd dacă rezist. De vreo doi ani tot căutam o mașină care să fie decentă și pe asfalt și în off-road, cât de cât spațioasă, cât de cât sprintenă, cât de cât comfortabilă. Ceva care să nu exceleze la nimic dar să fie bună la toate. Am avut pe listă Toyota Landcruiser (am eliminat-o pentru că nu este prea grozavă pe asfalt), Mitsubishi Pajero (la fel), Jeep Grand Cherokee WK2 (probleme cu motorul) și VW Touareg 7P. M-am uitat pe grămezi de anunțuri numai că Touareg care să aibe si Terrain Tech și suspensii pneumatice sunt foarte rare. Până la urmă am găsit exemplarul de față, din 2016, la aproape 164000 de kilometri. Este varianta R Line, cu Terrain Tech și suspensii pneumatice (la opțiunile astea două țineam neapărat, restul nu-s rele dar...). Din ce am văzut are aproape toate opțiunile - lipses parbriz încălzit, ventilare în scaune (asta ar fi fost mișto pe căldurile astea - poate fac un retrofit) și sunet Dynaudio. Mașina a fost găsită de mine la o persoana fizică care pusese un anunț pe mobile.de și am colaborat cu o firmă din Cluj ca să se ocupe de achiziție, adus la București si numere roșii. A fost o tevatură și cu achiziția. Moșul - proaspăt pensionar, ceva șef de uzină la combinatul ThyssenKrupp - era destul de reticent, nu voia să trimită VIN-ul, era speriat de români și de bombe. A fost un agent de la firma dfin Cluj să o vadă, mi-a trimis filmare, eu am plătit un avans, ei au trebuit să îl convingă din nou să o vândă (pentru că ezita, auzise el că românii nu au grijă de mașini), au semnat contract, i-au dat banii, au pus-o pe trailer și a început lunga călătorie dinspre Dortmund spre București - care a durat ceva vreme. A ajuns la mine pe la două noaptea acum vreo 11 zile, cu tot cu cauciucuri de iarnă în spate si ceva grilaje despărțitoare pe care le-am donat. Am fost cu ea la dr Touareg la Călărași, am făcut revizia, s-a curățat admisia, s-a desfundat stropitorul de pe spate care era înfundat, s-a schimbat antigelul, s-aau curățat scurgerile de la trapă, s-a verificat, s-a testat, s-a schimbat o lampa de ceață pe spate și cam atât. Dorin a zis că este într-o stare foarte bună. Făcusem programare la RAR Călărași dar din p[ăcate nu am ajuns, până a venit lampa de ceață comandată de Dorin era prea târziu. DIn păcate au făcut o măgărie cei de la VW cu asta. La modelul pre-facelift, era doar un bec care putea fi schimbat rapid și ieftin. Acum e un led cu ceva chip și trebuie schimbat cu totul și costă 750 de lei. Azi am făcut și RAR-ul la Voluntari, am obținut CIV și mă pregătesc pentru înmatriculare după ce îmi sosesc și restul de acte de la Cluj. Am în plan pentru viitoarele săptămâni: schimb de ulei la cutia de viteze, schimb de ulei în diferențialul față, diferențialul spate, cutia de transfer și de schimbat lichidul de frână. Mai am în polan pentru ceva mai încolo: Să cumpăr încă o pereche de jante pe 18" și cauciucuri AT - Falken Wildpeak vreau, nu știu dacă intră 265/65 R18 fără să frece nicăieri sau doar 265/60 R18, ca să o scot nițel si în teren, să probez reductorul si diferențialele blocabile. Modul Android Auto Becuri led la faruri. Poate să schimb și scuturile de sub ea cu unele mai solide (are un scut de tablă subțire și unul de plastic) Poate preșuri și tăvița din porcbagaj, deși sunt în stare bună. Cam atât cu schimbatul, pentru că este într-o stare foarte bună atât tehnic cât și estetic. Din păcate eu nu am garaj precum fostul propietar și starea estetică s-ar putea să se degradeze. În rest, apă, paie și bătaie. Până acum sunt destul de mulțumit, chiar încântat. Cu consumul nu sunt chiar fericit, am văzut că sunt mulți care reușesc să scoată 10% sau chiar puțin sub. EU nu reușesc. Adaug și niște poze făcute în grabă, posibil să pun și altele mai târziu. PS. și copii sunt încântați de mașină, o alintă "monstrul". PPS. sunt încântat și de culoarea albă, aș fi luat orice culoare dar prefer alb penntru ca nu se încinge așa de tare de la soare. Pe spate am geamuri fumurii, probabil că dacă găsesc un parasolar mai acătării rezolv problema și cu scanele din fată, care fiind de piele se încing destul de tare.
-
Cutie De Viteze Automata - Probleme & Intretinere (Touareg 7P)
DeathArrow a postat în topic iniţiat de Swakra din Touareg 7P
Clar că voi schimba uleiul și în diferențiale și în caseta de transfer. -
Golf 6 - Tempomat - fabricat dupa 01.06.2010
DOK1982 a postat în topic iniţiat de alexbitzu din Golf VI & Jetta
bună, unde mă uit cu vcds să văd asta?..... mulțumesc 🙏 🙏 -
Nu va mai chinuiți cu explicațiile, doi cilindri ard mai puțin combustibil decât patru și poluează mai puțin. Se pare, din comentarii, ca la unele configuratii se simt anumite zgomote, vibrații la momentul activarii/dezactivarii iar la altele nimic. La mine, Octavia 4, 1.5 TSI cutie manuală, fabricație februarie 2020, nimic nimic niciodată.
-
spray tip grenada sau spray cu spuma bagata pe la grila de ventilatie - nu fac nimic, ba pot face si rau. incearca niste ozon sau nebulizator cu biocide. daca ai acces la radiatorul de sub bord, da pe el cu ceva biocide (mai demult eu am dat cu apa cu clor , lasat cateva minute apoi clatit din abundenta cu apa - totul s-a scurs pe gaura de condens)
-
Iti vor face o oferta mult sub pretul real, desi ei vor incerca sa vanda masina peste pretul pietei, fara sa ii faca macar o minima cosmetizare. Mergi la o evaluare si vezi cat ofera, dar cred ca nu vor dori sa achizitioneze o masina de peste 10 ani vechime,
-
Golf 6 - Tempomat - fabricat dupa 01.06.2010
Al Bundy a postat în topic iniţiat de alexbitzu din Golf VI & Jetta
Nu ai pus ce ne interesa, codul calculatorului de coloana -
Ok. A mea nu are nici GPF. Momentan am lăsat-o pe dreapta si am trecut la bicla, 0 emisii co2
-
Salutari, o sa vând CC ul meu și o să mă orientez către un Tiguan. Mi-a atras atenția și acești DasWeltAuto. Are cineva experiențe mai recente cu ei? Față de un samsar mă gândesc că SRL ul este un pas înainte. Măcar ăștia ar trebui să răspundă în fața ANPC ului. Mersi!
-
@Andrei_72spray pentru igienizat AC am deja, o să studiez ce spui să văd pe unde ar fi evaporatorul. Mirosul apare doar in primele 5 secunde, dar dacă pot încerca ceva, am zis să o fac. Mersi de sugestii!
-
Acest ACT a fost implementat in principal pentru scaderea cantitatii medii de emisii de CO2 si noxe, si nu pentru consum. Da, scade si consumul, dar nu pentru asta a fost implementat. Am citit ca pana si Maserati a implementat un sistem de dezactivare a unui cilindru pe motorul V6 Nettuno, si asta tot pentru reducerea emisiilor. Altfel am impresia ca nu ar mai putea incadrea motoarele in norma euro 6e. Din acest motiv nu se poate dezactiva manual ci doar la o firma de tuning.
-
Compatibilitate Volan comenzi, calculator coloană, spiră volan
Al Bundy a postat în topic iniţiat de valysor din Passat B6
Nu. Ca volanul cu 8 butoane e lin 1.3. Si calc tau de 2.0. -
Salut. Anularea s-a facut la o firma de tuning. Sincer este altceva sa ai un motor care merge tot timpul in 4 cilindri. Eu am scapat de vibratii si smucituri cand masina mergea in 2 cil si facea trecerea. Imi mai apare regim de 2 cilindrii, dar doar pe decelare... Modificarea consumului este insesizabila.
- Ieri
-
vw t5 ELECTRICA - VW T5 Caravelle 2008 - Consumator baterie cand masina este oprita - 700 mAh -
davidut5 a postat în topic iniţiat de BGT din VW T4, T5 & T6
Ai sigurante la motor, si cateva chestii care sunt pe direct. Foloseste o sursa cu ampermetru, cleste ampermetric. -
Compatibilitate Volan comenzi, calculator coloană, spiră volan
DomaniG a postat în topic iniţiat de valysor din Passat B6
@Al Bundydaca pun 3C0-953-549-AJ lin 2.0 e ok ? Doar AJ am gasit .Acum l-am pus de forma pe mașină și nu am claxon .Probabil după codare o să revină claxonul ,iluminat butoane ,padele .. -
Cutie De Viteze Automata - Probleme & Intretinere (Touareg 7P)
Baxxon a postat în topic iniţiat de Swakra din Touareg 7P
@DeathArrow Pt schimbul de ulei la cutie, eu iti recomand doar oe . Sa nu uiti sa schimbi uleiurile in diferentiale si in cutia de transfer ! -
S-a facut distributia la 210k . La ultima intrare in service doar s-a verificat starea patinelor , lantului si sunt in stare f buna, deci nu s-a intervenit. Au fost facute alte lucrari Am dublat valoarea masinii
-
Upgrade pompa inalte VW, CP3 Retrofit pentru CR
Ma1on a postat în topic iniţiat de racingparts.ro din TDi Forum
Salutare! Am si eu un Passat B6 din 2009 , cod motor CBBB, 170 de cai , Euro 5 , pe scurt am avut o problemă cu el, un tremurat la relanti plus o eroare mai veche la o anumită turație sau viteză intra in limp mode si se aprindea spira galbenă cu mesajul check engine, eram nevoit sa opresc si sa repornesc motorul pentru a scap de limitare și eroare.Am curățat Galerie, EGR, clapetă de accelerație totul înfundat dar tot nu s-a rezolvat problema si am ajuns la Express Diesel in București pe Alexandriei pentru o diagnoză avansată...acolo surpriza mare, span pe filtrul de motorină, am schimbat regulatorul de presiune si masina funcționează impecabil dar stiu că este o chestiune de timp pana cand motorul o sa cedeze de la span, paradoxal injectoarele au scăpat, având valori pe tester de 0.1, 0.2 etc .cum au scăpat nu stiu Întrebarea mea este: Mai găsesc si eu pe cineva dispus sa ma ajute, sa ofere suport pentru a face conversia catre pompa mai fiabilă CP3? Devizul celor de la Express Diesel depășește suma de 16.000 de lei si vorbim aici de o pompă CP4 recondiționată... Mulțumesc anticipat! -
New MST2 maps, 2027, 2710, V24: EU V1: https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/Update_25_26/DiscoverMedia2_EU1_2710_V24.7z EU V2: https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/Update_25_26/DiscoverMedia2_EU2_2710_V24.7z EU V3: https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/Update_25_26/DiscoverMedia2_EU3_2710_V24.7z EU V4: https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/Update_25_26/DiscoverMedia2_EU-DL1_2710_V24.7z EU V5: https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/Update_25_26/DiscoverMedia2_EU-DL2_2710_V24.7z EU V6: https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/Update_25_26/DiscoverMedia2_EU-DL3_2710_V24.7z EU V7: https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/Update_25_26/DiscoverMedia2_EU-DL4_2710_V24.7z EU Complete: https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/Update_25_26/DiscoverMedia2_EU-AS_2710_V24.7z
-
Salut, Am un VW T5 Caravelle 2008 (1 singura baterie) si am descoperit ca imi ramane un consumator activ dupa ce opresc masina (si implicit cat sta inchisa). Am verificat prin scoaterea sigurantelor de sub consola centrala si nu mi-a disparut acest consum . Consumul este in jur de 6-700 mAh, lucru care imi descarca bateria in 3-4 zile. DACA SCOT MINUSUL DE LA BATERIE SI IL PUN LA LOC, CONSUMATORUL DISPARE SI REVIN LA UN CONSUM DE 12-18mAh cat masina este "proaspat" inchisa si ajunge la 6 mAh dupa ce intra in "hibernare". Am verificat in particular suspectii de serviciu: - casetofonul/navigatia - webasto-ul - climatizarea Vreo idee unde sa verific? PS: bateria este noua si alternatorul este nou.
