Jump to content

Timeline Vento/JettaIII


paul_ral

Postare recomandată

Am desfacut cele 2 motoare, maine chiulasa pleacă la pregătit. Am revopsit galeria de evacuare

Link către comentariu

In asteptarea chiuloasei si a mecanicului pentru a lucra la motor am luat cateva piesulici

- vas de expansiune

- suportul de prindere a capacului de la distributie. Cel vechi avea cele 2 urechi rupte

SN850124-1.jpg

Intre timp am mai achizitionat ceva bun pentru masina, dar ramane surpriza

Link către comentariu

După lungi cautari magazia de CD-uri originala, impreuna cu un alt Gamma IV și cablul de legatura. Desi nu arată de nota 10, mi s-a garantat ca magazia functionează foarte bine

SN850132-1.jpg

SN850133.jpg

SN850136-1.jpg

Link către comentariu

Fii sigur ca merge bine... e made in Japan :D. Nu chinezismele din ziua de azi. De ex. Un RDC 510 de pe o Skoda Superb.... azi merge "bluestuzul" legat la telefon maine se deconecteaza si nu mai gaseste telefonul... software bug.

Link către comentariu

Multumesc Marius

Astazi am primit chiulasa la care a fost verificata planeitatea, schimbat ghidurile si semeringurile supapelor si rectificat scaunele supapelor

IMG_0522.jpg

IMG_0524.jpg

IMG_0528.jpg

Cu un smirghel fin o sa curat urmele garniturilor

Modificat de paul_ral
Link către comentariu

Cat te-a ajuns chiulasa?

Eu ma gandeam sa schimb doar semeringurile la supape, dar vad ca tu ai schimbat ghidurile si ai rectificat si scaunele. :))

Link către comentariu

320 lei. Am dus chiulasa de pe motorul mexican, chiulasa de pe motorul meu am pastrat-o asa cum am dat-o jos.

Saptamana urmatoare vine randul motorului. Cine stie, poate mai trebuie schimbati cuzinetii, asta o sa-mi spună mecanicul.

Urmeaza ca in week-end sa montez galeriile pe chiulasa. O sa caut sa inlocuiesc garniturile de la flansele de la sistemul de racire, sper sa le gasesc doar pe acestea, daca nu, voi lua flanse noi, cu toate ca acestea sunt bune.

Link către comentariu

Nu a fost necesar inlocuirea lor. Doar daca erau arse sau daca nu mai etansau se impunea inlocuirea lor. oricum, daca trebuia sa le schim, le schimbam cu cele de pe motorul original, pretul unui set de supape depaseste pretul unui motor

Link către comentariu

Astazi am verificat cassul si magazia de CD-uri si am montat galeriile pe chiulasa.

Cass-ul merge perfect, si il pun la vanzare, asadar, cine vrea un Gamma IV cu cd-changer sa spuna.

La magazie imi da o eroare, E1 Focus, va trebui sa curat lentila.

Acum trec la chiulasa.

Fixarea garniturilor

SN850140.jpg

prinderea galeriei. Am inlocuit piulitele cu unele din aliaj cupru, sper sa tina. Atentie la cuplul de strangere al piulitelor.

SN850141.jpg

Fixarea garniturii de la admisie

SN850143-1.jpg

Strangerea galeriei de admisie si prinderea suportului pentru captatorul de aer cald

SN850144.jpg

Montarea sondei lambda si a suportului de prindere a captatorului de aer cald

SN850146-1.jpg

Am muncit ceva sa-l fac sa lucesca

SN850147-1.jpg

SN850148.jpg

chiulasa e gata

SN850151-1.jpg

Link către comentariu

Demontarea chiuloasei a necesitat scoaterea flanselor ce fac parte din sistemul de racire. Deoarece acestea sunt schimbate recent, m-am hatarat sa le pastrez si să inlocuiesc doar garniturile din cauciuc prin intermediul carora se realizeaza etanseitatea acestor flanse in contact cu chiulasa.

Astfel, am comandat 2 garnituri cod 037 121 687, cod 700641 pe Unix, dimensiunile garniturii fiind 36 mm diametru si 3,15 mm grosime.

De asemenea, am inlocuit garnitura de la pompa de apă, cod 038 121 119B, respectiv 700636, dimensiunea 50 x 4

Am inlocuit si garnitura suportului filtrului de ulei, cod 028 115 441C (700615) și garnitura palier (partea dinspre cutie) cod 026 103 181B (700110)

Toate garniturile sunt in jur de 20 lei, o nimica toata, dar stiu ca am scapat de scurgeri de antigel sau ulei

IMG_0840.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Felicitari pentru munca depusa. :biggrin: Abia astept sa o vad functionala.

Superba masina!

Toate bune!

Link către comentariu

Multumesc pentru urări.

Am desfăcut motorul, trebuie să cumpăr cuzineții de bielă și palier

Link către comentariu
Am muncit ceva sa-l fac sa lucesca

SN850147-1.jpg

Incet incet avansezi. Spor la treaba in continuare !

Am o mica intrebare. In poza de mai sus ce reprezinta acel furtunas violet/alb ?

Link către comentariu

Undeva la sfarșitul lui noiembrie termin cu motorul și punerea lui pe masina. Asta fiindca voi pleca vreo 2 saptamani cu serviciul. După asta trebuie sa ma apuc de puntea spate(bucși și suspensie).

Link către comentariu
  • Vizitator a închis acest topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!