Jump to content

Timeline Vento/JettaIII


paul_ral

Postare recomandată

De la franțuzoaice am trecut la nemțoaice, cum era și firesc.

Ceva lucru la protecțiile cutiei de viteză

Link către comentariu

Piese OEM

Flanse superioare amortizoare față

SN850059.jpg

Semering palier

SN850060.jpg

Am

Link către comentariu

Am inceput curatarea motorului. In prima faza folosesc bormasina cu perie din s

Link către comentariu

Mai e putin si incepe numaratoarea inversa ..hai ,spor !!

Link către comentariu

Parerea mea e sa-i dai si o vopsea rezistenta la caldura. Cea pentru seminee ce rezista la 650 de grade zic ca e suficienta. Oricum... frumos si indraznet proiectul. Nu e usor sa desfaci o masina la piulita si sa o restaurezi.

Link către comentariu

Off: De cand a descoperit Aerofanu sprayu ala negru de soba, il recomanda la toti peste tot! :offtopic:)))))))))))))))

On: Asteptam poze noi. ;) Ce faci cu blocul motor? Il vopsesti?

Link către comentariu

Interesanta treaba cu sprayul de soba. Intrebarea este unde il gasesc, că l-aș folosi pe acela pt vopsirea blocului. Dar o sa revin la această discutie.

Poze noi:

Produsele pe care le-am folosit pentru curațarea blocului motor

SN850071-1.jpg

Așa arata blocul

Link către comentariu

Din cate zicea Aerofan, a cumparat spray-ul de la Obi (magazin de bricolaj). Ar trebui sa cauti la magazinele de bricolaj din zona ta (Praktiker, Brico Store, Dedeman, Obi, Hornbach etc.) sau chiar un magazin de tip Metalo-Chimice.

Daca chiar nu gasesti, iti luam noi de aici din Arad si il trimitem prin curier. :)

Modificat de rudolf.s
Link către comentariu

Spray-ul este de la Alpina. Din pacate n gasesc poza pe net cum arata. iti descriu: e un tub negru cu sigla alpina ca aia din poza. Are o poza pe el cu un semineu din metal ca ala din poza si scrie 650 de grade pe el.

Eu il recomand pentru ca mi-am vopsit plasticele in masina cu el si vad ca rezista la cladura si nu s-a crapat vopseaua, masina mea sta in soare la lucru.

Daca nu gasesti ne spui si iti luam de aici.

Link către comentariu

Ok, i-am spus soției să-mi aducă la sosirea din delegație, fiindcă aici la mine nu există astfel de magazine. Daca nu gaseste voi apela la voi!

Azi am pregătit motorul pentru vopsire

SN850078-1.jpg

Dat cu grund

SN850080.jpg

SN850079.jpg

M

Link către comentariu

....pai vara trecuta nemtii lucrau la o autostrada Duminica pe la ora 14:00 de ziceai ca e Marti ora 10. Lasa, sa lucreze sa puna VW -ul in functiune.

"off topic"

noi romanii dupa revolutie nu am mai lucrat Sambata iar in urmatorii ani de la an la an am mai gasit cate o sarbatoare si am declarat-o zi nationala cu "liber de la stat" ....:-)

Link către comentariu

Mi-am planificat doar vopsirea blocului motor și a fuliilor de pe arborele cotit.

Link către comentariu

Blocul motor vopsit

SN850099-1.jpg

SN850104-2.jpg

Si fuliile

SN850081.jpg

Hmm albastrul ala poate-l schimb cu negru. In contrast cu negru arata totusi bine

Link către comentariu

Mama, o sa ai un motor ca scos de pe portile fabricii,la tine de pe portile atelierului .Foarte frumos.Bafta multa !

Link către comentariu

Azi am stat si mi-am admirat motorul (hihihi!) și am cam lenevit. Diferenta e ....mare, zic eu

Inainte

SN850091.jpg

SN850087.jpg

După

SN850102-1.jpg

SN850099-1.jpg

Urmeaza sa-i schimb si baia de ulei cu cealalta care nu are nicio

Link către comentariu

Foarte frumos. Lasa fulia albastra, sa mai fie si ceva contrast. Ce vopsea ai folosit pana la urma?

Link către comentariu

Pentru seminee, de la Dupli-Color, scrie pe ambalaj ca rezistă la 690 grade. Acum pe motor mai mult de 120 nu sunt.

Link către comentariu

V-am zis eu ca reusesc sa conving lumea :). Paul... spor ca pana acum a fost partea frumoasa de acuma vine asamblarea :).

Link către comentariu

La cum o sa arate compartimentul motor cand o sa fie gata, o sa trebuiasca sa tii masina numai in garaj sa nu se murdareasca.

Paul, cred ca trebuie sa-ti mai cumperi inca o masina de zi cu zi. :icon_thumright:

Link către comentariu
  • Vizitator a închis acest topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!