Jump to content

Montare Volan Multifunctional


WNS
 Share

Postare recomandată

Nu stiu daca se potriveste sau nu dar, in caz ca se potriveste, nu te deranjeaza sa stai cu sigla Seat pe volan intr-un Golf 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altfel de electronica - se monteaza cu batai de cap....

Cumpara de G4, Passat B5, cu comenzi - si acolo ai ceva de munca.... cablaj, modul comanda, etc...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am volan cu comenzi volan original de golf 4

iar sigla o pot schimba :icon_bounce:

Modificat de dox99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era aici, pe forum, cineva care a pus volan de G6, daca nu ma insel, pe G4 si l-a facut functional. Vezi acolo!

Am gasit:

http://vwforum.ro/topic/86259-instalare-volan-golf-6-gti-pe-platforma-b5-passat-b55/page__hl__%2Bvolan+%2Bplatforma__fromsearch__1

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altfel de electronica - se monteaza cu batai de cap....

colegul a zis ca vrea sa fie varianta usoara....aia nu e usoara si nu e o varianta generala. Ady a muncit o gramada sa-l faca....si sa mearga pe HU -ul lui - comenzile functioneaza pe infrarosu si nu pe instalatia masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in rest se potriveste tot? prinderea si ce mai e pe acolo? ca ibiza e pe platforma de Polo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in rest se potriveste tot? prinderea si ce mai e pe acolo? ca ibiza e pe platforma de Polo

post-13656-0-16079200-1327947594_thumb.j

post-13656-0-05458900-1327947727_thumb.j

Modificat de dox99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prinderea da...si atat. Trebuie modificat cablajul volanului sa il adaptezi pe spira de G4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Un DIY pentru montarea unui volan multifunctional pe Passat B5.5 ? Tocmai am achizitionat volanul+maneta cu on/off pt tempomat+releul 452

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faci tu cand il montezi.....senior... :icon_thumleft:

in rest, scheme, sfaturi, etc - eu zic ca stii deja la cine sa apelezi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate HU nu e codat cu comenzi pe volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred sa fie asta problema.... posteaza seria care a avut-o MFD-ul tau sau da jos capacele de sub bord si spune-mi daca ai un releu mare pe care scrie 452.

 

daca da (mai mult ca sigur), unitatea ta primea comanda pe Remote.... iar cea noua lucreaza pe CAN prin intermediul un TMC.

 

ca sa mai faci comenzile functionale, trebuie modificata instalatia un pic, schimbat modulul de comanda  si adaugarea TMC-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare si nu stiu unde sa postez, de asta o sa scriu aici.

Am pe volan montat un led, (este deasupra langa bord pe carcasa coloanei) nu functioneaza, adica nu lumineaza, de la ce sa fie? Nu am vazut la alte golfuri, sigur e o improvizatie. Masina din descriere. Asa am cumparat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine stie... cel mai probabil, de la o alarma aftermarket....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut pana la urma rost de un MFD stricat partial datorita ajutorului acordat de terminatoru si urmeaza sa iau display-ul si sa-l pun pe al meu... Nu m-am mai complicat la conectarea butoanelor la MCD.. am scapat de el. Mersi de feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. In afara de volan multifunctional maneta tempomat cu cablajul aferent acesteia si releul 452 imi mai trebuie ceva? Am zis ca daca tot voi da bordul jos pt. upgrade AC in climatronic sa schimb si volanul cu unul cu comenzi care va veni in luna ianuarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e dotata cu ESP atunci nu mai ai nevoie de nimic decat de chef de munca. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nicio legatura cu ESP-ul.... poate sa fie si fara ESP, ASR, ABS... etc....

 

eugen - in afara de cablat 452-ul, volanul, modificat instalatie claxon, legaturi tempomat - nu, nu mai ai altceva de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK multumesc frumos de raspuns deci trebuie sa fac rost si de mufa pt. 452 sau vine montat dedesubt sub bord unde sunt toate releele infipte si doar trebuie sa mai mufez conectorii.Masina are ESP macar atit a avut de fabrica ESP si AC cu care imi bat acum capul sa le upgradez,Dom` Florin inainte sa ma apuc de lucrarea asta complexa te voi contacta cu siguranta. "La multi ani" tuturor si sa ne chatuim sanatosi si in 2014.Cu respect tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur, ma suni si te ajut.

 

modulul 452 vine in blocul cu relee de sub bord - stanga sus - acolo ai si soclul lui - pe ala il scoti de la masina donatoare si il montezi/conectezi la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau pui mufa de la releu stergatoare(gasesti peste tot), dar trebuie un pic modificata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok multumesc de raspuns domnilor cu siguranta te voi suna dl.Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci concret - daca masina nu a avut din fabrica volan multifunctional (Bora an 2001) - exista soclul releului 452? Exista cablajul pentru acest releu? In spatele cassului aparent nu exista mufa de comenzi

 

Pentru conversie ce trebuie pana la urma - Volanul, spirala, releul si mai ce exact? ce cablaje cu ce mufe?

Tempomatul - functioneaza dupa montarea multifunctionalului doar cu butonul 0n-off? - / + facandu-se din volan doar? sau nu mai functioneaza deloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!