Jump to content

Accesorii si mici modificari


75NOR
 Share

Postare recomandată

In fata am desfacut rama de la schimbator si rama cu acele butoane(esp, tpms,...) si ai 2 suruburi (torx 20), optional panoul de panza din dreapta consolei pentru scoaterea mufei de la bricheta (panoul cu plasa, este prin in banda velcro si cateva clipsuri)

Iar in spate http://superbclub.pl/viewtopic.php?f=9&t=2418&start=15

Modificat de czsilviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

In special pentru colegii cu Ambition - se pare ca putem sa ne montam retrofit "cubby holder" cu jaluzea.

Uite piesa in poza.

Codul piesei este 3T0 862 531 9B9

 

Instructiunile de montaj sunt pozele din linkul de mai jos, la mijlocul paginii sunt pozele.

http://superbclub.pl/viewtopic.php?f=9&t=2418&start=15

 

Cineva interesat de asa ceva ? 

post-9928-0-40137200-1427705762_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR: da, sunt eu interesat de asa ceva, numai ca stau prost cu banii, si nu se poate in Aprilie in nici un fel. De unde putem sa luam piesa respectiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75NOR : piesa asta unde se monteaza ? cumva in zona dintre cotiera si schimbator viteze ? intreb pt ca in poze vad ceva mesterit intre scaune , in spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor,

 

Reperul e OEM, de asta am pus si Part Code-ul acolo.

 

Se inlocuieste suportul fara capac pe care il avem noi, cu suportul cu jaluzea din poza. Este identic pe dimensiune, nu trebuie bricolat nimic.

Conform pozelor puse in linkul meu, se scoate display-ul spate, scrumiera spate, se mai desfac ceva suruburi si se scoate jumbo box si apoi iese suportul catre spate.

 

Vreau sa intreb la Skoda cat ar costa piesa. Ma gandesc ca e cel mai simplu asa ? 


@75NOR: da, sunt eu interesat de asa ceva, numai ca stau prost cu banii, si nu se poate in Aprilie in nici un fel. De unde putem sa luam piesa respectiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A , deci piesa este pt zona de depozitare dintre cotiera si schimbator , numai ca are acea " jaluzea " . F ciudat : eu asa am primit masina , cu acea " jaluzea " ; este Ambition + optionale .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, inainte de MY2011 venea cu jaluzea si la Ambition. Dupa 2011 s-au gandit sa faca ceva cost saving :( , ca sa-si puna utilizatorul separat. Sau, sa cumpere Elegance - aia vine cu jaluzea standard

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am deja asa ceva (Elegance 2013). e util ca mai "ascund" cate ceva pe acolo si e mai usor accesibil decat in cotiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa intreb la Skoda cat ar costa piesa. Ma gandesc ca e cel mai simplu asa ?

Da, e ok. Credeam ca stii tu vreun magazin, ca pe google nu am gasit nimic evident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar jaluzele spate stie cineva cum si de unde s-ar putea procura rezonabil?  Sau alte idei  in afara de folie?  Cele cu ventuze sunt oribile si fara efect vizibil, cele originale sunt mai groase, mai de incredere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt laterale spate recomand x-shades, eu am pe Octavia.

http://www.x-shades.eu/en/category/1

Jaluzea spate la pret mic gasesti poate doar in dezmembrari, dar la reprezentanta nu e chiar asa scumpa, parca era vreo 300 pt Octavia, nu stiu cat e la Superb. Dar trebuie sa si o montezi deci ia si costul asta in considerare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Vreau sa intreb la Skoda cat ar costa piesa. Ma gandesc ca e cel mai simplu asa ?

Da, e ok. Credeam ca stii tu vreun magazin, ca pe google nu am gasit nimic evident.

 

Am primit o cotatie de 130Ron (TVA inclus). Cum ti se pare ?

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin zona aia ma asteptam sa fie. Dar dupa cum am zis anterior, abia in Mai :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR: eu am vrut sa o montez de la bun inceput, dar am renuntat deoarece nu am stiut ce trebuie demontat. Nu am reusit sa deschid pozele din link, dar din ce spui nu pare foarte complicat. Poate cu aceasta ocazie reusesc sa imbrac si capacul cotierei in piele (acelasi tip ca cea de pe maneta franei de mana).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@radu & mihai: va ganditi la DYI pentru asta? La voi e simplu, il aveti pe AlBundy pe aproape :)

Trebuie dat jos display-ul spate, apoi scoasa scrumiera, desfacute prinderile tunelului central. De acolo, nu mi-e clar cum iese jumbo box-ul, ca sa ai acces la suportul de pahare.

 

@radu: unde vrei sa imbraci cotiera in piele ? Vreun mester sau exista part anume ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, clar DYI. Fie cu AlBundy, fie singur :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista mai multe ateliere specializate (am studiat piata), dar cel mai bun este in Constanta: www.imbracvolane.ro

Voi demonta capacul si il voi trimite la ei.

Pielea pe cotiera este mai eleganta si rezista mai bine la murdarie (se curata si mai usor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim Andrei pentru schite. Mai poti adauga te rog si demontare capac cutie depozitare fata (torpedo) ? Ma intereseaza daca se poate demonta doar capacul sau se extrage impreuna cu cutia.

Si inca o intrebare: pentru imbracare in piele, capacul cotierei s-ar putea scoate din suport ? (ma refer la partea care culiseaza, in acest caz nu ar mai trebui demontata consola).

Modificat de radumelinte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la torpedo iese cu toata cutia.  are vreo 6 suruburi parca, trebuie deconectate niste mufe ( lumina, switch airbag pasager) si daca e cazul furtunul pentru aer rece.

ca si piesa, capacul cotierei este cu tot cu suport, dar e posibil ca atunci cand o dai jos de pe masina sa gasesti o modalitate sa o dezasamblezi, ca doar a fost asamblata, nu turnata dintr-o bucata  :)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista mai multe ateliere specializate (am studiat piata), dar cel mai bun este in Constanta: www.imbracvolane.ro

Voi demonta capacul si il voi trimite la ei.

Pielea pe cotiera este mai eleganta si rezista mai bine la murdarie (se curata si mai usor).

Radu, uite exista part OEM pentru asa ceva:

http://eshop.skoda-auto.com/cz/en/b2c/Komfort/car-seat-covers-%E2%80%93-front-armrest-for-octavia-ii/46/3/24/43/1001

 

Este pentru Octavia 2, ar trebui sa masuram dimensiunile cotierei sa vedem daca sunt la fel si la noi, dar "ochiometric" cred ca se potriveste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

procedura pentru consola centrala, inclusiv pentru cotiera

 

Salut

 

Eu am deja jaluzea dar holderul in sine are un mic joc si se aude destul de enervant pe drumurile patriei pline de gropi. Asa ca vreau sa il scot si sa vad daca il pot fixa mai bine. De unde si 2 intrebari de mare incepator

 

1. Are rost sa decuplez bateria pentru operatiune?

2. In instructiuni zice de un removal tool nu il am dar nici surubelnita nu vreau sa folosesc. Nu vreau sa risc sa zgariu / rup ceva. Aveti o sugestie de o alta scula?

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie ceva cat mai aroape ca forma de o "spatula" subtire si lata de plastic. Asta este de fapt, trim remover tool.

Cu surubelnita normala ai sanse mari de zgariere/tasare plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!