Jump to content

Accesorii si mici modificari


75NOR
 Share

Postare recomandată

Galeata? Ce? Cum? :)

Pai am vazut ca are o Octavia 2 trecuta sub avatar colegul.... Oricum nu am vazut niciun ornament de Superb :(

 

Scuze ca n-am fost suficient de clar, O2 este actuala, dar astept sa-mi vina un S2 peste 1-2 sapt.

 

andrei_221 are dreptate, am verificat si eu in ETKA, dupa 05.2009 nu se mai pot comanda ornamente de usi (probabil vin cu tapiteria), se livreaza doar cele de pe plansa de bord.

Pentru L&K exista si cod de culoare QH8 - mandarian teak (lemn de culoare deschisa), dar fara folos daca nu se pot comanda si pentru usi :(

 

Ii dau dreptate lui 75NOR, la Ambition tapiteria scaunelor fiind in 2 nuante (una inchisa si una deschisa), nu prea merge cu lemn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca Ambition merge cel mai bine cu decorul gen aluminiu, e bine facut, e texturat calitativ si se potriveste cel mai bine cu tapiteria negru cu gri deschis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Au avut loc cateva schimbari in ultimile luni, The Ginger girl a primit cateva update-uri.

 

Front Park Pilot, de aici : http://www.carsystems.pl/skoda-super-b-2-park-pilot-front-upgrade-set-with-ops,id584.html

Footrest si Volan Badge, de aici :  http://www.superskoda.com/Skoda/SUPERB-II/Superb-II-original-R-LINE-Edition-footrest-OEM-Skoda-Autoas

Licence plate led light, de aici :  http://www.cars-equipment.com/www/en/shop/lighting/original-1k8943021c-license-plate-light-led/

Led tail lights, de aici :  http://www.cars-equipment.com/www/en/shop/lighting/oem-skoda-superb-2-led-tail/

 

Cateva poze, aici :  https://www.dropbox.com/sh/avy7sbim2auce9b/IPdwarLQ9p

 

si mai urmeaza cateva ....

Modificat de crisss7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand ai ledurile pt placute montate? Au dat erori? M-ar tenta si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile placute si stopurile au fost montate azi, la Avia, cele pentru placute nu au dat erori, iar stopurile led au fost codate destul de usor. Asta pentru ca centrala de confort (CAN_MCB) este aceiasi ca si pe Laurin - Klement pt. modelul Elegance,  pentru Ambition/Active trebuie identificat in prealabil.

Modificat de crisss7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune te rog niste poze cu spatele masinii ziua/noaptea/aprinse/stinse..

arata interesant .. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vezi ca sunt poze la ultimul link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine stopurile alea. Daca erau full led nu mai stateam pe ganduri si le puneam si eu - stopul de ceata, marsalierul si semnalizarea sunt clasice in continuare... Oricum, frumos upgrade :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stopurile led, impreuna cu lampile pentru placute schimba consistent in bine cum arata masina. Am sa fac mai multe poze, sper sa surprind cat mai bine imaginea cu aparatul foto.

Pentru stopuri, oferta PB a fost de 1000 Eur, am preferat sa la achizitionez din Cehia, am reusit sa le iau cu 260 E + 20 Transportul. Cei de la PB au refuzat sa le monteze/codeze, spunandu-mi ca se pot coda doar online de cehi si doar daca le cumpar de la ei. La Avia, montaj + codare m-a costat 300 lei, fara mofturi si foarte rapid.

Pentru ledurile placute, pretul de pe site-ul ceh a fost cel mai bun si dupa cum am spus mai sus, nu au generat deloc erori la montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam mult si 300 lei, avand in vedere ca sunt plug'n'play. 

 

ti-ai facut cadouri de carciun destul de scumpe

 

sa te bucvuri cat mai mult de ele si fara griji !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca scadem TVA=241 lei. Codarea e undeva la 150 lei. Deci cam 90 lei montajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-o naiba de codare...  eu nu as putea sa iau mai mult de 70 lei / ora de tester....  iar codarea se face in 15 minute maxim.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU poti coda tu si nici eu si nici altcineva de pe aici Bite 18 de la skoda . Ca acolo e tot ce inseamna lumini pe masina. ATENTIE< nu e ca la G6.

 

Testat pe pielea mea, vezi in posturile de la masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ce inseamna byte 18 stai linistit.

ziceam ca ar fi de bun simt din partea dealer.ului.

eu personal nu iau bani pt asa ceva ca nu ma ocup :)

aici prin zona mea atat e ora de tester la repr.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am completat cu poze facute si ziua.

https://www.dropbox.com/sh/avy7sbim2auce9b/IPdwarLQ9p

 

Pe factura, codarea a costat 63 lei (cu tot cu TVA), montajul/demontajul a fost mai scump (a inclus si luminile pt placute). Nu am stat langa masina, dar am vazut prin geam ca technicianul a schimbat 2 laptop-uri pana a reusit sa codeze, cam in 15-20 min. Per total, am stat 1,5 h in service.

Modificat de crisss7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ce inseamna byte 18 stai linistit.

ziceam ca ar fi de bun simt din partea dealer.ului.

eu personal nu iau bani pt asa ceva ca nu ma ocup :)

aici prin zona mea atat e ora de tester la repr.

Am inteles, doar credeam ca ti-a scapat aspectul byte 18 la skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru up-grade-uri!

 

Interesante stopurile, sunt altceva. Sunt cele OEM L&K ? 

Designul, evident e o chestiune de gust. Strict personal, sunt fan al modelului de stopuri LED de gen2, de la Superb FL. Adica, prefer LED-urile cu aspect liniar vs. cele cu aspect punctiform. Pacat ca nu e si semnalizarea pe LED, efectul e foarte intens.

 

Ma intereseaza in mod deosebit senzorii parcare fata. I-ai luat la culoare sau i-au vopsit la montaj? Ce au demontat ca sa-ti monteze senzorii - ma refer la interiorul masinii ? La exterior stiu ca se da jos bara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stopurile ? Discutabil, nu  sunt cele pentru piata Europeana, vanzatorul mi-a spus ca sunt OEM pentru masinile vandute in China, unde toate modelele Superb 2 au stopuri led, si sunt fabricate sub licenta VW. Oricum, arata bine, calitatea este comparabila cu cele originale ( ma refer la cele demontate). Nu am gasit nicaieri altceva, decat variante OEM China. Dupa cum am scris mai sus, PB si Avia mi-au ofertat varianta L&K cu 4000 lei/set, prea mult. Ramane de vazut cum se vor comporta in timp. Cert este ca un test a fost trecut si ma refer la codare, inginerul de la Avia spunandu-mi ca s-a mai intamplat sa nu reuseasca sa codeze stopuri led.

Variante cu led-uri liniare nu exista, dar, repet, efectul celor montate de mine este major, camera foto nu poate surprinde realitatea in totalitate.

 

Pentru ledurile placute, de asemeni, am avut certifcarea Avia ca sunt OEM.

 

Senzorii parcare fata i-am cumparat gata vopsiti, dar din pacate nu stiu ce au demontat in afara de bara, toata operatiunea a durat mai mult de 4 ore si nu am stat in service, asta se intampla prin Septembrie. Cert este ca sunt OEM, fara dubii.

Mai vreau sa mentionez ca nu au fost nici un fel de probleme cu achizitiile, toti vanzatorii fiind destul de transparenti cu informatiile privind livrarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat e transportul doar pentru leduri nr spate? tot 20 EUR? poate facem un group buy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru leduri placute, transportul era, cred ca, 10 Eur, dar puteti simula livrarea pe site.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Pentru ledurile placute, de asemeni, am avut certifcarea Avia ca sunt OEM.

 

Senzorii parcare fata i-am cumparat gata vopsiti, dar din pacate nu stiu ce au demontat in afara de bara, toata operatiunea a durat mai mult de 4 ore si nu am stat in service, asta se intampla prin Septembrie. Cert este ca sunt OEM, fara dubii.

Mai vreau sa mentionez ca nu au fost nici un fel de probleme cu achizitiile, toti vanzatorii fiind destul de transparenti cu informatiile privind livrarile.

Ai remarcat ceva greierasi in zona scrumierei sau a consolei din jurul schimbatorului dupa montaj ? Ma tot tenteaza si pe mine, dar mi-e groaza de demontat plastice, datorita clemelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt greierasi/soricei sau alte lighioane. S-a lucrat ingrijit - tot la Avia. Montaj - 500 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, mi-a placut reactia :)

 

Mda, 220E senzorii, 30E vopsitul, 100E montaj = 350Eur.

Daca ii puneam ca optional cand am configurat masina erau doar vreo 320E. Ce mama naibii o fi fost in capul meu atunci ??? :(

 

Ca si fapt divers, am facut si eu miscarea tot cu Carsystem la Octavia din familie, configurata fara senzori. Am platit 1600Ron pachet complet senzori fata-spate, vopsiti si transport inclus. Montaj 400Ron, reprezentanta BV. Total: sub 500Eur.

Daca s-ar fi optat pentru senzori la configurare ar fi costat 650Eur, deci a meritat afacerea retrofit, mai ieftin cu 150Eur

 

Concluzia: Carsystem e o solutie scumpa cand vrei doar retrofit senzori fata, dar merita ca solutie fata-spate, fiind mai ieftin ca pe configurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, tot kit-ul, fata-spate, costa 299 EUR.

Modificat de crisss7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!