Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Tu nu intelegi ca 3.11 si 4.09 nu au firmware ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.Inainte de instalare m-am asigurat de acest aspect si totusi dupa instalare interfata nu functioneaza desi cu 1 ora inainte mergea fara pb.

Ramane sa o conectez pe masina in speranta ca se intampla ceva si incepe sa mearga.

Dupa ce o conectez daca nu functioneaza o sa apelez la ajutorul vostru.Daca nici atunci nu functioneaza inseamna ca eu gresesc la instalare sau interfata se poate defecta pe internet.

Alta explicatie nu vad.

In maxim 2-3 zile o sa ne convingem.Cel putin eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa lupte seculare, reinstalare program, testare fiecare port usb de la laptop, am discutat si cu un coleg de pe forum care a spus ca pana la instalarea windowsului nu a reusit sa scape de aceasta eroare am mers pe ideea ca este windowsul de vina.

Acum merge interfata insa se blocheaza de multe ori dar e clar o pb de Vista.

Multumesc Al Bundy,Cuiuda si Turbocip pentru consiliere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine am sa imi cumpar si eu o interfata(banuiesc ca e o chinezarie, dau 180 lei pe ea) si citind topicurile am vazut ca este o problema daca calculatorul este conectat la internet. asa ca m-am gandit sa imi instalez windows XP pe alta partitie a hard disk-ului , pe care sa nu instalez nici macar driverul de retea, deci fara net.vor mai fi probleme in acest caz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic nu dar discuta cu baietii daca la acest pret interfata merita sa fie cumparata.Pretul e cam mic.

Ai totusi mare atentie, atunci cand instalezi driverul ca el cauta automat in folderul de instalare, default, care este in C si daca ai instalat si in primul windows vcds-ul o clipa de neatentie si ia driverul updatat de pe C.

Mai bine inveti sa controlezi un firewall.

Deci ai foarte mare grija la ce faci la instalare.

Si e bine sa cauti o sursa de interfete de aici de pe forum pentru ca vanzatorii nu prea stiu ce vand si cu clonele foarte posibil sa ai nevoie de reparatii.

Ia de la cineva cu recomandari.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles..cu firewall nu este problema, doar sunt licentiat pe retelistica.este cineva de la noi de pe forum care vinde ?merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca te pricepi totul este sa cunosti ce sa blochezi.Iar vanzatori sunt pe aici dar nu am sa le fac reclama trebuie doar sa cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru resetarea unei alarme la airbag aparute in urma unei demontari a volanului imi este suficient vag-com-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am si eu o problema cu al meu VCDS 908.2 RO.

Am fost nevoit sa reinstalez windowsul din cauza unor probleme.Dupa reinstalarea windows-ului primul lucru pe care l-am instalat a fost VCDS.

Mai exact , am rulat setup-ul VCDS 908.2 RO , s-a instalat ok , dupa instalarea softului si-a instalat automat driver-ul , la care am dat acceptul pt instalare : "Continue anyway".

Dupa ce s-a terminat instalarea , am bagat cablul USB si imi apare ca new device Ross Tech Hex-USB si imi cere automat driver.I-am dat localizare driver in C:\Ross-tech insa nu gaseste nimic de instalat acolo si astfel nu pot folosi interfata intrucat nu este instalat driver-ul USB.

Windows-ul este XP , tot acest windows a fost folosit si inainte si a functionat perfect.

In VCDS cand dau test imi apare:

Nu a gasit interfata Ross-Tech USB!

Dau ok si dupa aceea apare Versiune arhiva/driver USB : 03.01.12/00.00.00

Ultima versiune este : 03.01.18/02.04.18

Trebuie sa actualizati driverul USB.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat?Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu mai recunoaste driveri din folderul de instalare nu e in regula.Banuiesc ca folosesti firewall-ul nu?

Da-i un uninstall cu ftclean si apoi restart la calculator si mai incearca o reinstalare.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sunt nou posesor de vw passat (cateva luni) si de asemenea nou membru al forumului. As vrea sa imi achizitionez si eu o interfata cu care sa pot face si adaptari, sa activez auto-roll la geamuri sa imi mai cresc putin relantiul si de asemenea sa imi citesc si sterg codurile de eroare de pe masina, asa ca am apelat la ajutorul vostru sa nu fac vreo alegere proasta. Am caut in threadul de vanzari si am gasit acest anunt http://vwforum.ro/index.php?showtopic=72592 (sper sa nu fie considerat reclama), cu modelul la 70 ron, pot face ce imi doresc la masina mea? Astept un raspuns. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina ta e buna la citit/sters erori si adaptari.

Nu poti citi kilometri reali si nu poti face roll up/down din cheie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o scanare VAG-Com maine pe la pranz, in Bucuresti?

Mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Tocmai sunt posesor VAG Com 10.6 insa nu am label file-ul pt motorul meu 1,6 cod AZD. rog pe cine are sa mi-l trimita si mie eventual sa ma si ghideze unde trebuie sa il copii sau daca este vreo procedura ceva. Mentionez ca sunt incepator. Multumesc anticipat

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jukausul, raspunsul la intrebarea ta era pe pagina anterioara. Foloseste functia SEARCH.

In VCDS este un folder "Labels" care contine toate label-urile de care ai nevoie (vorbesc aici de o interfata OEM nu AM). In functie de update-urile care le faci (noul firmware) o sa gasesti foldere gen "labels.old", "labels.older" sau "labels.oldest". Chiar daca intri in posesia acestor label-uri in mod sigur nu se vor "pupa" cu o interfata AM.
Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca vrei sa citesti km reali - iti trebuie interfata HEX CAN.

kilometrii văzuţi cu interfaţă originală pe maşini diesel după 2005 sunt reali? sau există posibilitatea ca eventualul "modificator de kilometri" să mai fi umblat pe undeva, iar interfaţa să nu detecteze chiar numărul real de kilometri ai maşinii respective? (că nu am

post-68235-1288283042_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interfata citeste KM stocati in ECU si KM stocati in cutie - la cele cu cutii automate.

Ca au fost modificati sau nu de "meseriasi" nu ai de unde sa stii 100%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Imi puteti spune si mie cat costa o mufa de vag com? Mi-am luat varianta free de la ross-tech si nu am mufa sau dau 250 de lei pe VAGCOM(ultima versiune)+interfata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a doua varianta

ca prima nu ai cum

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAGCOM 311/409 KKL USB ii este de ajuns sa faca diagnoza la masina lui.( scapa la pret mai bun )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scanez din ce in ce mai multe masini noi si consta cu stupoare ca nu exista long coding helper sau label pentru foarte multe module de pe aceste masini. Am scanat o fabia 2 my2011 si doar servo ce avea label, in rest nexam. Azi am vrut sa montez tempomat pe o O2FL my2011 si nu am long coding pentru 16 steering wheel. Am trimis cate ross-tech PLA si PLB obtinute cu control module maps datr din pacate nu toate modulele suporta aceasta scanare. O sa cam avem de furca cu toae aceste modificari, eu deja incep sa-mi creez labeluri proprii pentru diferrite module.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mailuri cat multe catre Ross-Tech - sincer nu cred ca vor rezolva asa curand .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!