Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

octavia 1 este totusi o masina care s-a produs cu mult inainte de 2005 ... stiu ca in anul ala a aparut parca si octavia 2 ...

presupun ca octavia 2 este clar ca are alt sistem dar nu stiu neaparat daca si octavia 1 ...

de aceea vreau si test pt. ca nu as vrea sa dau banii degeaba dar nici nu as vrea sa cheltui mai mult decit trebuie ...

nu o sa folosesc chestia asta decit pt. mine si doar pt. ca sa verific eventualele erori si sa le sterg ... mai mult ca hobby asa ... :P

de aceea ma uitasem la varianta aia mai ieftina ...

multumesc de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La magazine gesesti doar originale, cauta la baieti pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D

am uitat sa pun ghilimelele ... bineinteles ca ma intereseaza un "magazin" ...

vreau ceva foarte ieftin care sa-mi faca treaba si pe care sa-l pot testa si eventual sa ma "invete" un pic cum se foloseste ..

de aceea vroiam ceva din Bucuresti ca aici stau ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@liviu68, incearca in aria Anunturi online si sigur vei gasi. Bafta.

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de sugestie ... am gasit cite ceva interesant ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, dar am apelat la cineva :)

ok, da-mi niste detalii mai amanuntite daca vrei sa fii de ajutor, eventual o pers de contact, un pret s.a.m.d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, da-mi niste detalii mai amanuntite daca vrei sa fii de ajutor, eventual o pers de contact, un pret s.a.m.d.

detalii de genul asta nu se afiseaza la vedere; discutiile despre piraterie, curse auto ilegale, depasire viteza legala cu mai mult de 50%, etc. se fac folosind cu incredere PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun.... Dupa 38 de pagini si cateva ore am inteles cam asa:

-e foarte bun asus eepc atom 1.6, 1 gb ram si 160 gb hdd pentru diagnoza (pe care tocmai l-am comandat)

-pentru masina din semnatura am nevoie de 607, 704 sau 805 (sau mai sus)

-nu se face update la clone

-607 e singura versiune care nu isi face update singura prajind interfata

-fiecare interfata merge doar cu softul ei

Ce nu am inteles:

-daca 409 merge cu soft 311 nu se poate ca si 805 sa mearga cu soft 607 pentru a nu strica interfata (un downgrade la soft adica)?

-nu s-ar putea copia baza de date cu coduri de la 805 in 607 renuntand astfel la pacatosul 805?

-cum se face activarea softurilor shareware ca sa mearga toate optiunile.

Mentionez ca vreau clona deoarece am de unde sa o iau ieftin. Vreau sa o folosesc in principal la masina personala Octavia 2 2008 dar sa si ajut prietenii cu ceva setari (deci ar trebui sa mearga si pe fabia, octavia 1 si chiar si superb nou)

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
-607 e singura versiune care nu isi face update singura prajind interfata

Sau nu!

Toate variantele de soft ulterioare 6.07 au posibilitatea de a le dezactiva functia autoupdate.

Options > User interface and identification > Do not check for updates > Apply > Options > User interface and identification > Do not check for updates > Save

Testata si verificata de mine DAR am verificat de fiecare data cand am folosit VagCom sa nu am net (nici pe fir nici wireless).

In rest laptopul cu VagCom instalat este sistemul meu de toate zilele.

-daca 409 merge cu soft 311 nu se poate ca si 805 sa mearga cu soft 607 pentru a nu strica interfata (un downgrade la soft adica)?

N-am incercat asa ceva. :)

-nu s-ar putea copia baza de date cu coduri de la 805 in 607 renuntand astfel la pacatosul 805?

Am incercat asta: 7.04 cu baza de date de la 8.05 si n-a functionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca asa procedati....atunci nu-mi ramane decat sa va astept ?! ;)

Modificat de Azazell
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai intrebat o data, dar nu sunt convins :D Merge o clona (venita cu 607) folosita si cu alte aplicatii gen ScanTool, ScanMaster.. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai incerc o data.......

Rog si eu un coleg de forum sa imi trimita si mie pe mail (andy_nr10@yahoo.com) fisierul: "3C0-907-530.lbl"

Se gaseste in C:\Ross-Tech\VAG-COM\Labels

Al meu este in spaniola si nu inteleg nimic...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @cuiuda !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai cautat cateva ore pe net si tot nu m-am lamurit.

Care sunt diferentele intre versiunile 607,704 si 805?

Cele mai noi au doaar mai multe coduri de eroare sau se si pot face mai multe mmodificari cu ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Cele mai noi au doar mai multe coduri de eroare

Atat! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cristi, stiam de asta dar eu am spus "atat" pentru ca 99% pentru ceea ce face un utilizator normal de VagCom, variantele de soft sunt aproape identice.

O scanare, un log in mers, mai rar ceva codari minore si... cam atat.

Pentru asa ceva, variantele de soft sunt aproape identice. Nu? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu un cablu VAG-COM. Acum 2 sapt am luat un cablu... l-am instalat, totul a mers bine... Cablul este versiunea 704.1.

Pe acelasi laptop a mai fost instalat si softul de versiunea 805 care a fost folosit cu un cablu 805. Toate bune si frumoase... mergea si un cablu si celalalt fiecare cu versiunea lui de soft. Nu le-am incurcat niciodata... adica sa deschid versiunea 805 cu cablu 704.

Acum cateva zile m-am decis sa dezinstalez softu de 805 pt ca nu am cablu de 805 si il tineam degeaba.

Azi am pus cablul pe masina... si mi-a dat la scanare o eroare gen "This operation requires a registered interface". La ABOUT, cablul aparea ca fiind activat/fully registered.

Am dezinstalat toate softurile si driverele din laptop sa le reinstalez. Instalez softul de 704, si cand bag cablul mi-l detecteaza ca pe "USB Device". Inainte mi l-a detectat ca pe "Ross-tech HEX CAN USB" sau ceva de genul. Acum vad ca nu mai vrea sa il instaleze in nici un fel. Iar softul imi zice ca nu gaseste interfata cand ii dau test.

Daca incerc sa ii dau driverul mura-n gura imi spune ca "device-ului" meu nu-i trebuie driverul ala.

Ce pot sa ii fac? A murit cablul? L-am folosit de 5-6 ori... dati-mi si mie un sfat

P.S. Am incercat sa instalez softul si pe PC si imi detecteaza cablul tot ca pe "USB Device"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A murit. Trebuie rescriere firmware.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu un cablu VAG-COM...Cablul este versiunea 704.1.

Salut

Si eu am patit ceva asemanator...Am inteles ca nu iti recunoaste interfata atunci cand o conectezi la Laptop...Iti voi trimite niste drivere pe care le am chiar de la producatorul de interfete...Poate nu trebuie sa ajungi la rescrierea firmware... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A murit. Trebuie rescriere firmware.

Rescrierea asta o pot face si eu daca fac rost de programele/fisierele care-mi trebuie? Sau imi trebuie vreo componenta speciala, cum ar fi o mufa asemanatoare cu cea a masinii la care sa conectez cablul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Dupa ce am terminat de citit aproape tot ce era pe forum(de mi sau unflat ochii blink.gif)am ajuns la concluzia ca ar trebui sa intreb pe cineva cu experienta despre o nelamurire .

Asadar vreau si eu o lamurire daca se poate,pentru BC+ se pot activa cu VAG COM'ul functiile : coming home,leaving home

mirror down pentru marsarier

aprinderea proiectoarelor la virare singa dreapta(semnalizare)

:D Daca am postat gresit scuze si rog un moderator sa stearga cele mai sus mentiopnate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!