Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Daca ai fi citit ce scrie pe topic sau pe site la Ross Tech, te-ai fi lamurit cum stau lucrurile:

EDC-15 Mileage] On some (but by no means all) TDI ECUs, VAG-COM can show an independent "odometer" reading stored in the ECU. This can useful as a means of cross-checking the mileage on used car at time of purchase, particularly in Europe where odometer fraud is rampant. We plan to extend this functionality to as many ECUs as practical in the future."
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols
Mi-am cumparat de pe ebay o interfata 409.1 KKL USB VAG-COM OBD2(trebuie sa-mi vina),intrebarea e pot folosi pe ea 311-2?Eu am windows vista,as putea avea probleme in sensul sa nu mearga?Multumesc.

Mi-a venit interfata,am folosit 409.1 si prima oara a mers,pe urma pauza....Imi da asa cand dau test:port status-k;interface-found;type-serial pass trough;opto/iso-yes;ross tech design-no.Cand incerc sa fac un log,la motor spre exemplu,imi da controler no responding.Ceva idei ar fi binevenite.

Modificat de mcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

I-am dat de capat,interfata e de COM4,iar eu ma chinuiam pe COM3...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

as vrea sa-mi iau o interfata kkl si am inteles ca suporta doar versiuni mai vechi de vag-com, intrebarea mea este :

cu vag-com 4.0 pot face loguri in mers ca sa testez turbo,debitmetru; output test, basic settings, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot vrei sa dai banii pe ceva ia-ti 607.3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pentru 607 nu imi trebuie interfata hex-can ? .. nu as avea nevoie de asa ceva, pentru ca, KKL suporta complet masina mea din cate am inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

face si 409 loguri in mers

acuma depinde de buget

la ce pret se vand VCDS-urile(vag com 805) eu zic ca nu e un capat de lume

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pentru 607 nu imi trebuie interfata hex-can ?

Pentru a intelege mai bine, trebuie precizat ca fiecare varianta de VagCom vine cu interfata ei. Daca cumperi interfata KKL, vine cu VagCom 3 si/sau 4, daca cumperi interfata HexCan, vine cu VagCom 6 sau 7 sau VCDS (VagCom). Nu se recomanda folosirea altei versiuni se VagCom decat cea care a venit cu interfata, in caz contrar interfata se defecteaza.

Tot ce am scris anterior este valabil pentru interfetele clona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot vrei sa dai banii pe ceva ia-ti 607.3

704.1 nu-i "fiabila" in timp ?! :) ...nu de alta, dar am gasit pe okazii.ro o licitatie unde pot sa o iau cu 250 RON...

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a intelege mai bine, trebuie precizat ca fiecare varianta de VagCom vine cu interfata ei. Daca cumperi interfata KKL, vine cu VagCom 3 si/sau 4, daca cumperi interfata HexCan, vine cu VagCom 6 sau 7 sau VCDS (VagCom). Nu se recomanda folosirea altei versiuni se VagCom decat cea care a venit cu interfata, in caz contrar interfata se defecteaza.

Tot ce am scris anterior este valabil pentru interfetele clona.

stiam acest lucru , m-am informat.

intrebarea mea era daca pot face cu vag-com 4 tot ce am zis mai sus. Daca merg toate, atunci nu are rost sa fac o investitie intr-un cablu hex-can atat timp cat kkl suporta masina mea complet..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un "805", pe ebay, gasesc ?

Am tot cautat, dar probabil nemti ii zic altfel. Daca stie cineva, la pret bun, de preferat pe ebay, rog link.

@KOSTAS, pretul tau de mai sus, e pret de ebay, sau din ro ?

Modificat de misu tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

am si eu o problema cu vag-comul 311.2. imi scaneaza fara probleme dar in lista de erori nu im scrie eroare scrie unknown code error. Problema e ca pana acum imi scria eroarea. La sfatul unui amic am schimbat codes.dat de la un 704. Sa fie asta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am dat comanda de o interfata VAG-COM 805.1

Cam ce stie sa faca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Sa fie asta problema?

Sigur asta e.

Pune-i inapoi baza lui de date si vei vedea ca functioneaza normal. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot sa amintit de retragerea pistonaselor de frana, la modelele mai vechi de G4 se poate face asta cu vag-com ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o interfata OBD II, cumparata de la voinea, la care angajatul de acolo nu a putut instala softul (ceva vag 409-1) pe laptopul meu.

Pot utiliza alta varianta de soft.Am inteles ca altceva, ar fi posibil sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca VagCom 311. E mai stabil si face acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, sunt afon la capitolul asta.

O sursa de acest soft,Vagcom 311, prin mesaj privat ma puteti ajuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

As vrea ca in momentul in care se inchide masina (vw passat 2002) de la telecomanda sa se inchida si geamurile care sunt eventual deschise. Se poate face chestia asta din VAG-COM? Doar anumite modele au dotarea asta? Daca tin cheia in yala si o rotesc pe inchis merge.

Modificat de claudiu79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se face doar daca ai alarma de fabrica si nu se face cu vagcom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!