Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

1. Nu va functiona la B6 si nici la B7. Comunicarea la ele se face pe Can si 4.09 nu stie asa ceva.

2. Daca vei incerca, in afara de faptul ca nu va scana multe module (daca nu chiar pe toate) altceva nu se va intampla.

3. Pentru modelele de mai sus si versiunile ulterioare iti trebuie o interfata care sa functioneze cu o varianta de soft de la 6.07 in sus. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Audi A4 B6 este compatibil KKL .Am scanat cu o interfata 311.2 Audi A4 din 2003.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1)Ziceti-mi si mie cum aflu consumul la masina daca nu am Computer de Bord cu vag com-ul???se poate???

2)In ce grup se pot afla masuratorile pe fiecare bujie...adica care e buna si care nu...

3)Un manual de unde pot sa fac rost cu LOGIN-urile de la vag com care corespunde masini din semnatura si care ar trebuii sa fie parametrii ei din fabrica...Adica vreau sa fac o comparatie cu ce imi arata vag com-ul la grupuri(valorile masurate) si cu valorile care sunt din fabrica

Multumesc mult!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema. Am luat o interfata vag-com 409 si am o problema. Nu pot sa mut in device manager porturile pt ca nu imi arata acolo. Dupa ce am instalat softul si driver-ul de usb interfata mi-o vedea la universal ...... device in device manager. Am inteles ca as avea nevoie de vag com usb-serial device. Ma poate ajuta si pe mine cineva? Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati-va va rog un pic aici si spuneti-mi ce model de Vag-Com mi-ati recomanda. http://www.obd2.go.ro/ Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e una singura acolo 4.09.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si celelalte mai fac cate ceva in plus,si de asta v-am cerut o parere!Oricum daca o cumpar,o sa mai treaca multa apa pe Dunare pana o sa invat eu sa umblu cu ea. ;)

E rau sa nu ai asa ceva,ca acum vad ca a inceput sa ma chinuie un pic masina si nu stiu ce are,ca nu am(si nici nu-mi permit sa ma duc la tester momentan) Vag-Com. :sick:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema. Am luat o interfata vag-com 409 si am o problema. Nu pot sa mut in device manager porturile pt ca nu imi arata acolo. Dupa ce am instalat softul si driver-ul de usb interfata mi-o vedea la universal ...... device in device manager. Am inteles ca as avea nevoie de vag com usb-serial device. Ma poate ajuta si pe mine cineva? Ms.

Citeste de la pagina 24 postul 462. Interfata ta e pe USB sau Serial?

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

detin interfete 409 si vcds 805

am scanat 2 G3 si la nici unul nu am reurist sa ma conectez pe engine si intruments

restul a mers(abs, immo, etc)

oare de ce si cum se poate

sau trebuie alta interfata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@didus Interfata ii pe usb. Am citit postul ala, dar la mine in device manager nu imi apare aia cu ports. Ce pot sa fac in cazul asta ca sa pot muta de pe com3 pe 1,2 sau 4? Astept raspuns. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...la mine in device manager nu imi apare aia cu ports...

Salut

Apare doar daca e conectata interfata apoi :

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la lpt&com nu iti apare driveru de usb?

pe driver dai click dreapta si la properties

apoi la driver(mi se pare, nu mai imi aduc bine aminte)ai optiunea(tabu)advanced

si acolo in advanced alegi portu 1.2.3.sau4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi apare in device manager Ports (COM&LPT) nici cu interfata pusa si nici cu ea scoasa.

@joky NU am nici lpt&com. Si daca dau properties pe driver nu am de unde sa aleg portul 1,2,3 sau 4 pt ca interfata mi-o vede in device manager la universal serial bus controllers.

pun si o poza

http://yfrog.com/0j16499602j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tare am impresia ca tu nu ai driveru care trebuie pt interfata ta

ia legatura cu redfighter din arad

sunteti aproape si te poate ajuta mai mult ca sigur

cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diagnoza-porsche

nu mai dati banii pe chinezarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mha ce sfat. De unde bani de una OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La versiunea 704 soft nu sunt probleme cu vista. Si merg bine si chinezariile (sau facute in romania sau afganistan)

Modificat de mslo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Achizitionat azi una bucata ORIGINALA, de la Aspad. Am trecut la versiunea 9.04 fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa o faci... pana la urma ai vazut a mea ce buna e la casa omului. Be original!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Achizitionat azi una bucata ORIGINALA, de la Aspad. Am trecut la versiunea 9.04 fara probleme.

La ce pret ?

Sunt si eu curios de o asa achizitie.

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

350-450 euro costa. Vezi la Voinea ca si el iti poate aduce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1500 ron cu factura la aspad. in state e 350 $ ~ 1070 ron...daca treci de vama si transport...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Si la mine VCDS HEX-CAN sunt acum 350euro (mai am pe stoc 2 buc si cum mai e doar una voi aduce 4-5 iar). La euro actual 1435RON tva inlcus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu stima Va salut...

Sunt incepator si doresc sa deslusesc tainele VAG-COM-uli...Astfel am achizitionat o interfata ca vea din linkul :

http://timisoara.olx.ro/interfete-diagnoza-auto-iid-23611268

(sper sa nu o considerati reclama...)

Mentionez ca am doua autoturisme Passat unul intermediar (B4 - combi TDI din 1996) si unul din 2002 TDI (B5-131 CP)

Cablul l-am achizitionat in speranta ca poate fi folosit pentru ambele autoturisme...insa pentru inceput am nevoie sa resetez ABS-ul la cea din 1996. Am instalat(sau asa sper eu...interfata desi pe conector imi apare aprins doar un beculet rosu din cele 5 existente) si programele ScanTool.net , VAG-COM versiunile 409-1 si 311.2...

O data la testul facut cu VAG-COM -409-1 interfata mia dat test ok insa la scanare.....mi-a dat mesaj ca nu corespunde pestru acest tip de masina...

Am incercat si am schimbat postul serial...am reisnatalat....desi nu sunt sigur ca are driverul corect instalat deoarece laptopul l-a instalat automat ....

La conectarea cablului fara a fi pus in masina cu contact pe el...in Control panel nu imi vede ca dispozitiv aceasta interfata.....si cred ca astfel ceva nu e in regula....

Oare e cazul sa returnez cablul OBD II ...?

sau daca ma puteti ajuta...va rog frumos sa imi dati indicatii.....

va multumesc frumos.....

Cu stima si respect....

Big Boy.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!