Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Am o interfata clona, Hex-Can, a venit cu VAG-COM 607.3 (merge foarte bine pe Octavia 2). Am testat partea de Generic OBD (in VAG-COM) si pe un Citroen C1 si a mers ok. Intrebarea este: pot folosi interfata si cu alte softuri OBD (Scantool, Car Diagnostic Center, etc) fara sa o blochez/distrug?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interfata merge doar cu programul pentru care a fost pregatita. in cazul tau doar 607.3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor

Va cer si eu ajutorul in legatura cu o interfata KKL-Com mofturoasa. Ipoteza problemei: se conecteaza la PC prin intermediul mufei RS232,

a avut cablul original cu 2 din cele 4 fire, impuscate mai exact pin 3 si 7. Am schimbat cablul, am refacut legaturile, i-am dat testare cu

VagCom 409, nimic.. port OK interfata Not found. Cum prin mufa RS232 se mai umblase (erau lipiturile urate) m-am gandit ca poate nu sunt conexiunile

facute corect. Am comparat pinii cu o alta interfata serial si am ajuns la o configuratie sa zic asa originala. Am testat-o cu acelasi VagCom 409

si rezultatul

port OK

interfata Found/

Opto/Iso-Yes

RossTech Design-Yes.

Problema este ca desi testarea o trece cu brio, nu se conecteaza pe masina pe absolut nici un modul. Imi da mesajul No Response From Car Controler.

Am incercat si pe golf5, crezand ca mi s-a defectat mie mufa OBD, si acelasi rezultat

Un sfat e binevenit, eventual o setare din VagCom sau alt soft.. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Incearca versiunea de soft 311 si seteaza "Baud Rate" pe 9600...Din cate stiam eu, versiunea 409 nu merge pe Golf 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de sfat, incerc si revin cu rezultate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata si rezultatele: nici o schimbare.. am incercat cu VagCom 311.2 si acealasi mesaj "No response from car controler"

Tind sa cred ca interfata e de vina, am incercat si cu VW Tool si tot asa.. :mellow:

Orice sfat e binevenit, pana la urma cred ca voi lua urma service-ului..

Modificat de voicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noutati: ieri am incercat scanarea cu o interfata HEX-CAN-USB cu care am reusit sa ma conectez la masina, dar cu care nu am

putut opera nici o functie, mesajul primit a fost de fiecare data "Too many errors on the module" sau ceva de genul, folosind

VagComRoj 704. Am instalat Vcom 409usb dar nu-mi mai instaleaza driverul pentru cablu, acum problema devenind cea din urma.

Inca odata va cer ajutorul, eventual o adresa de unde pot lua driver-ul pentru cablu, iar apoi sa revin la problema masinii sa

vad daca reusesc sa sterg o eroare si sa fac o adaptare.

PS:rog moderatorii sa mute topicul in cazul in care nu face parte din "Trucuri de diagnoza" cu scuzele de rigoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin_balan

Daca sunt off-topic imi cer iertare si rog un moderator sa-mi mute postul unde crede de cuviinta.

Ce configuratie ar trebui sa aiba un laptop pentru diagnoza (procesor, ram si hdd)?

Vreau sa-mi iau un notebook sau un netbook pe care-l voi folosi in mare parte pentru diagnoze dar pe care sa-l pot folosi si pentru a sta pe net la hotspot-uri si eventual a viziona filme in calatorii mai lungi. Nu vreau sa cheltuiesc mai mult de ~1000 ron pentru treaba asta.

As prefera un netbook datorita faptului ca l-as lua nou si cu garantie si datorita autonomiei care mi-ar permite sa stau mai mult la masina fara a trebui sa-l tin la incarcat. Credeti ca procesorul Intel Atom de 1.6 impreuna cu 1gb ram si un hdd de 120 gb ar fi de ajuns pentru necesitatile mele? Hdd-ul l-as prefera mai mare decat cele de 4 si 8 gb pentru a putea stoca diferite programe de diagnoza, baze de date pentru acestea, diferite manuale si altele.

Multumesc pentru raspunsuri.

Ma gandesc ca un notebook SH in aceiasi bani ar avea o configuratie mai buna dar nu ar mai beneficia de garantia unui netbook si nu ar avea nici pe departe autonomia acestuia.

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin, eu am netbook si merge f bine vag-com (daca sistemul duce f bine filme 720p, n-are nici o jena cu un program atat de simplu cum e vag-com).

La nevoie merge si un model cu 4-8GB SSD (in loc de HDD), oricand ai nevoie de spatiu il extinzi cu un USB stick.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca interfata e clona nu functioneaza decat cu softul facut pentru ea, inclusiv driverul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca odata va cer ajutorul, eventual o adresa de unde pot lua driver-ul pentru cablu...

Te pot ajuta eu...continuam discutia pe PM sau pe YM. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NEEEED HEEEEEEEELP!!!!

poate sunt off topic sau nu, dar ieri cred ca am comis-o cu o mufa imprumutata hex+can pt vag7.04, care cica a fost cumparata in varianta originala, dar care in mom cand i-am dat click pe update data base, a instalat varianta 8, dupa care calc nu mi-a mai recunoscut mufa? ce pot sa-i fac? se poate rescrie cu cd-ul ei original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu se poate rescrie cu CD-ul ei. Nu cred ca interfata a fost originala daca s-a intamplat asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci care ar fi solutia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa o rescrii la cei ce se pricep.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am rugamintea sa ma lamuriti si pe mine cu cateva probleme

Asa zisa scanare, inteleg ca presupune un cablu- interfata si un soft ce se instaleaza pe un laptop.

Vad ca exista soft de la versiunea 3

post-22578-1244551334_thumb.jpg

post-22578-1244551348_thumb.jpg

post-22578-1244551947_thumb.jpg

Modificat de remier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Asa zisa scanare, inteleg ca presupune un cablu- interfata si un soft ce se instaleaza pe un laptop.

Vad ca exista soft de la versiunea 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa o rescrii la cei ce se pricep.

Si tu sa inteleg ca te pricepi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completez:

Varianta mai noua e 9.04 Beta, deci nu e oficiala.

Cat despre partea cu traducerea , sa ma xxxx pe ea, ce dracu inseamna "senzor cu deplasare ac" ?

Acele coduri de defect se mai gasesc si in manualele deuzina, autodata, vagelsawin, si alte programe auto, si acolo exista cateva indrumari de remediere si mai trebuie experienta multa.

Acea insiruire de cifre reprezinta masuratorile pentru debitmetru si turbina si se vede daca functioneaza corect sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tu sa inteleg ca te pricepi?

nu, dar am apelat la cineva :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog si eu un coleg de forum sa imi trimita si mie pe mail (andy_nr10@yahoo.com) fisierul: "3C0-907-530.lbl"

Se gaseste in C:\Ross-Tech\VAG-COM\Labels

Al meu este in spaniola si nu inteleg nimic...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o octavia 1.9 TDI de 66 Kw ... din 2005 model 1U ... are 105000 Km si as dori sa-mi cumpar si eu un tester de tipul VAG COM ...

am inteles ca versiunea aia cu 311 e foarte buna si stabila pt. scanare si stergere erori ceea ce pe mine ma multumeste ...

ideea e sa-mi spuneti daca in Bucuresti este un magazin care sa vinda asa ceva si care sa-mi arate si cum functioneaza ... eventual si un pret :P

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

S-ar putea sa nu te poti folosi de vagcom 311 daca masina ta e din 2005...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!