Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Are vreo treaba BC+ cu activarea functiilor pe care le-ai enumerat? Mirror down pentru marsarier stiam ca se poate doar daca ai scaune cu memorie (vezi si aici http://vwforum.ro/index.php?showtopic=41130&st=0 ) pt aprinderea proiectoarelor la virare vezi aici http://vwforum.ro/index.php?showtopic=51142 ...Poate te ajuta cu ceva... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, :Driver: iti multumesc pentru informati am citit si cred ca se poate sa activez si coming ,leaving home ramine de vazut

multumesc si :P safe

la BC+se pote umbla la oglinzi dar nu se pot programa sa se lase in jos in marsarier

cu functia de mirror dawn ma las pagubas ca nu era asa de importanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pot conecta pe nici unul din modulele unui Passat B6 din 2005

VAG-COM Version: Release 311.2-N

Chassis Type: 3D - B5 VW Phaeton

Scan: 01,02,03,05,06,07,08,09,11,15,16,17,18,19,23,27,34,35,36,37,38,42,46,48,52,55,56

,57,61,62,65,68,69,72,76,77

Address 01 -------------------------------------------------------

Controller: 03G 906 021 AN

Component: R4 1,9L EDC G000SG 7004

Coding: 0000071

Shop #: WSC 00028

No Faults Found

or DTCs not supported by controller

or a communication error ocurred

Skipping Address 15-Airbags

End -------------------------------------------------------

Modificat de cmiron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masinile dupa 2005 care lucreaza pe CanBus ai nevoie de o interfata HexCan, cu Vag Com versiunea de la 6 in sus. Vad ca ai versiunea 3.11 de Vag Com, asa ca din cauza ca asta lucreaza doar pe KKL nu te poti conecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, poti sa te conectezi doar pe motor, dar prin interogare directa nu autoscan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cmiron

Passat B6 din 2005, are protocol CAN, ai nevoie de o versiune mai noua, care merge si pe CAN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masinile cu CAN va puteti conecta cu interfata KKL DOAR pe motor si Cutie automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Am o mare rugaminte adresata persoanelor posesoare de laptop si de cablu pentru diagnosticare.Cine ma poate ajuta sa verific parametrii motorului?Daca nu am postat unde trebuie administratorii stiu ce au de facut.Multumesc mult.

Modificat de cyprynel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare s-a dus pe apa sambetei interfata. Abia am folosit-o de 2 ori. La un moment dat imi aparea ca nu e fully registered, iar apoi cand am incercat sa o reinstalez nu o mai recunoastea (USB Serial Port). Am observat ca si un coleg mai sus a intampinat aceeasi problema. Este vreo rezolvare pt problema asta sau se poate arunca? Interfata este dual k 409, dar am folosit softu de 311.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce interfata imi trebuie pt passat 2006 ? si cam la ce pret ar fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seby19, pentru masina respectiva iti trebuie o interfata HexCan, cu VagCom de la versiunea 6 in sus. Daca nu o folosesti profesional, pentru folosire acasa poti lua si o clona, ca e mai ieftina. Gasesti si pe forum, incearca la Voinea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms. Pentru mine o iau, sa ma mai joc din cand in cand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa achizitionez si eu o interfata si o mufa de legatura pentru masina din semnatura.Poate cineva sa ma ajute ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in aria de vanzari. Gasesti sigur. Daca vrei sa o folosesti numai la masina ta, iti trebuie o interfata KKL, care merge cu VagCom 3.11 sau 4.09.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare : Noul G VI GTI are in BC o chestie care iti arata temperatura uleiului, se poate activa optiunea asta pe masina din semnatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, poti sa te conectezi doar pe motor, dar prin interogare directa nu autoscan.

Nu, nici pe conectare directa nu merge...

cmiron

Passat B6 din 2005, are protocol CAN, ai nevoie de o versiune mai noua, care merge si pe CAN.

Sa inteleg ca pot utiliza interfata existenta pe o versiune mai noua de soft. Care din versiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mearga, eu mai am un 3.11 care merge.

Daca e clon nu folosi interfata decat cu softul cu care a venit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu o mica intrebare.

Mi-am luat de curand o interfata Vag-com 704. Am downloadat kitul de 805 de aici http://www.ross-tech.com/vag-com/download/index.html, m-am deconectat de la internet (am inteles ca isi face ceva updateuri care nu sunt prea fericite) si apoi am instalat aplicatia. Cand am bagat cablul prima data mi-l vedea ca "Ross-Tech hex-can" dar imi dadea failed la test. Acum nu mai imi vede nici macar interfata, o identifica ca "USB <->Serial" si zice sa ii bag driverul.... dar nu stiu ce driver sa ii bag.

Are cineva vreo idee cum se repara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat de curand o interfata Vag-com 704. Am downloadat kitul de 805

Pai daca e 704 cine ti-a spus ca merge cu versiunea de soft 805? Daca vrei sa continuam discutia si sa te ajut cu ceva informatii si drivere, contacteaza-ma pe mess(vezi profilul...) :icon_thumright:

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am dat add.

Intre timp orice alta sugestie e binevenita. Am pus softul de 805 pentru ca nu am gasit 704 pe internet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cand ai cumparat interfata nu ai primit si un CD cu softul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am primit pe e-mail.

Problema e ca din prostie (ca altfel nu pot sa zic) am instalat versiunea 805 si acum nu pot sa folosesc interfata. Acuma trebuie sa ii rescriu firmwareul. Ma poate ajuta cineva cu informatii despre cum se poate face asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare Domnilor!

Sunt nou pe forum, as dori sa imi iau o interfata ptr masina mea

golf 4, 1.4cmc, 16 valve, an fabricatie 2001 cod motor AXP.

ce imi recomandati.

Multa stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!