Jump to content

De ce NU... RCA ieftin?


Laurentiu_LWR
 Share

Postare recomandată

Sunt curios si eu cum o sa rezolv cu Carpatica. Deja am aproape o luna si niciun raspuns de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-a asteptam prin februarie sa se termine toata nebunia asta dar ieri cand am fost sunat intr-o zi am rezolvat tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cat a durat la tine din momentul in care ai deschis dosarul la ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine de la accident pana am semnat 30 de zile. Dar acuma mai am de asteptat pana imi baga banii in cont. In alte cazuri am auzit de mult mai mult. Vorbeste cu baietii de la service ca ei stiu mai multe dar trebuie sa-i iei cu usoru nu sa mergi direct cu scandal... . Ei oricum stiu toate jocurile de culise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati sa va interesati direct la ei cum se misca treburile...in sensul sa le mai dati cate un mail la vreo 2 zile cu intrebarea...in ce stadiu mai este dosarul cu numarul xxxxx...eu cand am avut dauna la euroins la cateva zile le lansam o intrebare...si am observat ca mereu dupa acea intrebare misca ceva...mai avansau putin in rezolvarea daunei...

Nu stiu daca peste tot este asa...dar la euroins pe site scria clar...dosarele in regie proprie se vor trata prioritar si in maxim 5 zile se vor vira banii...si la mine asa a fost...de cand am facut cererea aceea de regie proprie in 5 zile am avut banii...

Daca asteptati sa va caute ei...o sa ramaneti cu asteptatul...trebuie sa le aratati ca sunteti informati si sa ii presati putin...

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum mi-a intrat in reflex la 2 zile sa sun la Carpatica... dosaru xxxx unde ii si situatia. Oricum acum de sarbatori merge incet. La anu ca oricum acum nu m-a grabesc sa imi cumpar alta masina, trebuie sa-mi primesc numerele inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Revin cu un aspect destul de important zic eu !. Daca faceti reclamatie la CSA la ei pe site cam o saptamana dureaza pana ajunge si la asigurator reclamatia. Eu am facut ca nu aveam nici un rezultat de 3 saptamani si dupa ce am facut reclamatia poate coincidenta dupa 2 zile am primit rezultat si am semnat si dupa cateva zile m-a sunat asiguratoru ca de ce am facut reclamatie. Le-am explicat nu le-a suras reclamatia dar.... na. Nici eu nu puteam astepta la nesfarsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Am platit azi 478 de lei la Astra, RCA pe un an. Anul trecut am dat exact aceeasi suma la Groupama. In conditiile in care de mai bine de 8 ani nu am mai avut incidente din vina mea, mi se pare de kk ca anul acesta mi-au cerut cu 50% mai mult. Intotdeauna am cautat asivurarea cea mai buna, nu cea mai ieftina insa deja sunt javre. Ce justificare au sa-mi ceara atatia bani in plus? Sa ia de la cei care au tot facut accidente, nu de la mine!

La Groupama am avut si eu anul trecut suma: 550 ron acum este 950 de ron. Cu mare parere de rau dar eu nu imi mai permit o asa suma. Astfel am de ales intre astra, carpatica si asirom.

As prefera asirom deoarece am avut pana acum 3 ani o masina care am mers doar cu asigurare la asirom dar nu stiu ce schimbari au mai fost intre timp

 

 

 

Tot la Groupama am avut si eu RCA anul trecut cu 650 RON / an. Anul acesta mi-au trimis noua oferta cu 1800 RON / an :) Interesant, nu? Am mai capatat un an experienta in sofat (am carnet din 2004) si niciun incident la activ (vina mea) iar ei mi-au triplat polita. Din pura curiozitate am facut o calculatie online la mai multi asiguratori si mi-a iesit cel putin 1200 RON / an.

 

Intre timp am inmatriculat masina in Irlanda si am facut aici asigurare (echivalent cu CASCO+RCA la 1000E cu masina evaluata la 15.000E). In RO pe CASCO plateam 825E la Porschebank si anul acesta un RCA la Groupama ar fi fost cam 1800 RON / an.

 

In septembrie conducea sotia masina si la o trecere de pietoni cineva din spate nu a fost atent si a intrat in masina. Respectivul avea asigurarea la City Insurance. La City Insurance s-a facut intelegerea amiabila si au fotografiat masina iar in urmatoarea zi au dat dosarul cu care s-a mers la reprezentanta Skoda din Iasi unde s-a facut constatarea, s-a dat bara jos si peste 3 zile s-a montat inapoi pe masina. A fost necesara doar schimbarea ochilor de pisica si revopsirea spoilerului. (1500 RON factura)

 

Despre alti asiguratori nu stiu ce sa spun. De auzit am auzit multe... dar asta e singura experienta din ultimii ani pe care o pot relata.

 

IMG_1237.jpg

 

(cu vreo 2 zile inainte au furat si emblema cu TSI. 90 RON la reprezentanta)

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa, fa-ne in ciuda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

???

Cum asa?

Modificat de Johnny Bravo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel "B" reprezinta clasa de reducere la asigurare. Cu cat e mai mare cu atat mai bine. "M" -ul il castigi in caz ca ai accident si cu cat e mai mare cu atat platesti mai mult dar sa speram ca nu e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha! E clar atunci! Astia se 3,14-3,14 pe sistemul asta B/M daca eu am tot avansat de la B5 sau 6 la B8 dar la fel a avansat si costul asigurarii :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu abia trec la B2, sau asa imi zice pe rcapedia. Daca trec de la astra la city imi pastrez bonusul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna clasa B/M B8?

 

Din cate stiu eu inseamna Bonus 8, adica reducere de 32% din valoarea politei.

Detalii aici.

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu abia trec la B2, sau asa imi zice pe rcapedia. Daca trec de la astra la city imi pastrez bonusul?

 

Da, iti pastrezi clasa B/M chiar daca schimbi asiguratorul. Ideea e ca daca faci asigurarea printr-un broker poti cere reduceri suplimentare fata de pretul afisat de ei pe site sau chiar propus de broker. De exemplu: in 29 noiembrie RCA pe un an ma costa 1193 RON, in 2 decembrie a sarit la 2000 RON (clasa B3). Am fost la Allianz si am vorbit cu cel care mi-a facut RCA-ul cu 6 luni inainte (am CASCO la ei si aveam nevoie de extindere teritoriala pentru ca ieseam din tara cu masina). Tipul nu era la birou, dar l-a sunat un coleg si mi l-a dat la telefon. Mi-a zis ca mi-a facut o oferta si voia sa ma sune, ca este de 1600 RON. Eu i-am zis ca am calculat pe net la aproximativ 1200 RON si ca ori imi face la pretul ala, ori ma duc la alta firma. A doua zi mi-a facut la pretul de 1193 RON si a zis ca am avut noroc ca aparea in sistem calculul, ca altfel ar fi trebuit sa dea telefoane si sa faca rost de o reducere, dar nu crede ca ar fi fost atat de mare.

 

Acum legat de topic: tot tipul de la asigurari mi-a spus ca Allianz nu vrea sa fie cea mai ieftina si uneori reduc pretul asigurarilor, dar niciodata nu vor fi cei mai ieftini. Eu am citit printre randuri ca in decembrie se inghesuie toata lumea la RCA si nu vor sa vanda la toti "neatentii". Pana la urma e si asta o strategie de afaceri: decat sa ai 100 de clienti care platesc putin, mai bine mai putini, care platesc mult. Poate, procentual, daunele sunt la fel de multe in fiecare categorie, dar nu cred ca e relevant si pe termen lung tot pe plus ies.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nedumerire si va intreb- poate stie careva-

 

Am facut asigurare pe 6 luni la carpatica- 147 lei.. -la sfarsitul lui noiembrie..

 

Nedumerirea consta in faptul ca azi mi-a aratat  un coleg  asigurarea lui- la aceeasi firma, cu ACEEASI suma dar.. pe 12 luni..  el a facut-o in decembrie..

Avem cam aceeasi varsta ( peste 40.. :icon_cheesygrin: ) dar el are la masina o cilindree  mai mare (1,4- un logan..). Niciunul nu avem accidente (niciodata..)

 

E vreo greseala? s'a gresit la el? la mine? el cica anul trecut a platit cu 70 in plus fatza de acum.. E  foarte stranie treaba.

 

Voi ce credeti? :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand aveti masinile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..a mea e din ''90.. a lui.. mai dincoa.. :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, de cand le aveti in proprietate. Ca eu am schimbat in februarie masina si ghici ce, B0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se intampla cand schimbi masina. O iei de la zero.  Dar daca faci vreun accident si apoi schimbi masina, banuiesc ca nu o mai iei de la zero. Niste nesimtiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si paradoxal, nici CSA si nici altcineva din tara nu protesteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am apelat de 2-3 ori a CSA. Niciun rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, de cand le aveti in proprietate. Ca eu am schimbat in februarie masina si ghici ce, B0.

A, pai a mea e luata CU ACTE (ca era la mine mai de mult..) de vreo 3 ani.. nu stiu colegu'.. 

 

..Da'.. ce-are treaba asta  cu ,,de cand e la mine''? pai asa, pot sa se apuce sa faca taxare si dupa sex ( :icon_cheesygrin: .. nu marimea zic, ci F   sau M.).. sau.. meseria exercitata..

 

Maine il pun sa ma duca de unde a luat-o,  ca sa iau si pt. microbuz,  ca merita pretzul.. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a zis Cristi mai sus care e treaba.

 

Daca am merge 1 mil de oameni (cu tot cu masini) la Bucuresti, sa rupem in doua orasul (deci blocam absolut toate arterele importante) si urlam in gura mare sa readuca valoarea politei RCA la nivelul anilor trecuti, sa vezi ca s-ar misca ceva. Bai, dar blocam TOT. Din toate directiile.

 

LE: am vreo 400 km pana in B, dar as mai lua un prieten si venim. Dar sa vina si celelalte 999.999 masini.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!