Jump to content

De ce NU... RCA ieftin?


Laurentiu_LWR
 Share

Postare recomandată

daca iti permiti efortul financiar generat de diferenta de pret pana la o firma mai serioasa raspunsul este simplu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ce ati alege pentru un CASCO? Astra sau Omniasig? In ce stadiu mai sunt cei de la Astra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ati alege pentru un CASCO? Astra sau Omniasig?

Nici unul dintre cei doi. Daca nu-ți permiți AllianzTiriac sau macar Generali, Groupama sau Uniqa, nu-ți face Casco. Părerea mea.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut la uniqa ; foarte ok ; la fel si groupama , si restul de care zic colegul mai sus ; dar s-au scumpit foarte tare...au bagat fransiza la toate ( 100e / eneviment ) si nu prea mai renteaza...decat daca ai masina noua, scumpa ; in cazul de fata era vorba de un astra G fabricatie 01.2009 luat de nou ; la uniqa ma ajungea acum 700 e, si anul trecut am dat ~400 euro fara fransiza;  poti lua in calcul si Asirom si Gothaer ; au oferte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Omniasig. 1800 lei la 12600 euro asigurati. Fara fransiza, conducatori multiplii, asistenta silver si in rest cam toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Sa va povestesc patania mea: pe data 0312.2014 m-a lovit un nene care are asigurare la Allianz Tiriac, am deschis dosar de dauna pe data de 04.12.2014, pe data de 07.12.2014 am avut programare la PBV1 pentru deviz de reparatie, din acel moment s-au facut deja inca  doua seturi de poze de reconstatare si implicit devize de reparatie, problema este ca firma de asigurari nu a dat niciun raspuns.

 

Se pare ca nici Allianz Tiriac nu este mai sus decat celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in luna octombrie anul asta, mi-a acrosat un nene masina care era parcata! Masina care m-a acrosat era de firma si era asigurata la Astra. Dauna consta intr-o infundatura minora a portierei dreapta fata. Dupa ce am deschis dosar de dauna la inspectorul de la Astra, in cinci zile mi-a fost introdusa in cont suma de 251 lei. Suma reprezenta avans la reparatie. Am fost la service si dupa ce s-a facut constatarea suma totala era de 720 lei. Am achitat avansul si in doua saptamani directoarea service-ului mi-a spus ca s-a achitat de catre Astra si cealalta parte a contravalorii. In 2011 am avut o dauna de 10.300 lei la skoda (ce a implicat schimbatul farului, inlocuire aripa stanga fata vopsire, inlocuire carenaj, inlocuire bara fata vopsire, inlocuire contraaripa schimbat janta aliaj) si dupa ce am facut o reclamatie la CSA banii au fost virati service-ului integral in 3 saptamani.

Pot spune ca eu am fost un pagubit "norocos". O zi buna tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...in cinci zile mi-a fost introdusa in cont suma de 251 lei. Suma reprezenta avans la reparatie. ...

. O zi buna tuturor!

Suma NU reprezenta avans la reparatie.

Era chiar suma ce doreau ei sa o plateasca. Faptul ca nu ai acceptat suma aceasta (si te felicit ca nu ai facut-o), a facut trecerea la "planul B' : plata integrala, catre service.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietena mea a avut un incident minor cu ratb asigurat Asirom. Ratb vinovat. Ce știți de Asirom, cum stau cu platile/service-urile lor? Sa o fac la ei (e vb de revopsire) sau în regie proprie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asirom-ul plateste daunele! Poti alege orice service doresti tu! Nu iti pot dicta sa te orientezi catre un anumit service, asta doar pentru ca au ei un contract de colaborare! Bafta si fara evenimente!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar dacă aleg un service anume trebuie sa plătesc eu reparația și apoi sa aștept banii de la ei, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fost la constatatorul de la Asirom ?

In 99% din cazuri o sa iti sugereze el service la care sa mergi (unde au si ei ,,treburile'' aranjate).

Tu nu platesti nimic,asta daca nu alegi varianta de a repara tu masina in REGIE PROPRIE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la daune pe RCA nu au dreptul sa te constranga in niciun fel.

la CASCO altfel sta treaba, in functie de ce clauze prevede polita.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut am avut un incident iar cel vinovat are RCA la Carpatica. Dauna este peste 10.000 lei, momentan astept acceptul de la Carpatica. Am inteles de la mai multe persoane despre Carpatica cum ca s-ar fi redresat si platesc daunele. Masina este la reprezentanta VW din Craiova, ei mi-au recomandat un service foarte slab cu care am avut experiente neplacute. Credeti ca o sa plateasca sau o sa am probleme cu ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au rost speculatiile?

asteapta raspunsul lor, compara cu un deviz independent si atunci vezi cum sta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inspectorul de la Carpatica mi-a facut devizul doar pentru ce s-a vazut (nu mare lucru) dar cand s-a dat bara din fata jos s-au constatat mai multe daune. Cei de la serpico au facut devizul si l-au trimis la companie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e normal sa faca deviz asa, nu poate sa iti demonteze masina acolo.

la anumite accidente se face reconstatare in service (unde se descopera si altele). e de preferat ca reconstatarea sa fie facuta la service "agreat" de asigurator, sa nu creada ca ii bagi pe gat avarii.

oricum daca este dubiul, poate cere alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Intr-un final, dupa o luna de asteptare a venit raspunsul de la Carpatica. Au acceptat devizul integral . Se pare ca s-au mai rezolvat problemele, sunt multumit de rezultat chiar daca am stat o luna fara masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am o oferta de Casco la Carpatica. Eu stau in dubiu deoarece stiu ca sunt neseriosi la plata. S-a mai schimbat ceva la ei sau sa refuz oferta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am o oferta de Casco la Carpatica. Eu stau in dubiu deoarece stiu ca sunt neseriosi la plata. S-a mai schimbat ceva la ei sau sa refuz oferta?

In mod normal, cat platesti aia primesti !

 

Banuiesc ca este cea mai ieftina oferta de piata, sa nu te astepti sa fii despagubit la nivelul celui mai scump asigurator !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Salut.

Presupun că în momentul în care eu sunt dat în judecată de persoana a cărei mașină am avariat-o, deoarece casa de asigurări nu a avut bunul simț să-l despăgubească pe om, eu nu pot la rândul meu să dau casa de asigurări în judecată, întrucât eu mi-am făcut datoria și mi-am făcut asigurarea obligatorie ?

Bine, presupunând că am un avocat bun. 

Întreb asta, deoarece am făcut asigurare la Asirom. Anul trecut am făcut la Omniasig, întrucât cei de la Asirom/Astra/Carpatica erau în insolvență ( sau cel puțin știu că nu li se mai permitea să încheie asigurări ). 

P.S. : Am ales această opțiune, întrucât sunt student, mașina e pe numele meu, și nu îmi mai permiteam să plătesc din nou, asigurare de 2200 lei/an. Acum cu asigurarea făcută la Asirom, plătesc doar 800 lei/an. 

Prin urmare, cu o așa mare diferență de preț, în cazul în care avariez o mașină, s-ar putea să am probleme cu faptul că nu este despăgubit respectivul ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@RazRazvan

 

Daca firma de asigurari la care esti tu asigurat RCA nu-l despagubeste pe pagubit, ori tu - vinovatul, ori el - pagubitul trebuie sa va adresati Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor. Acestia vor aplica sanctiunile corespunzatoare si-i vor determina sa plateasca. Daca nu pot plati din cauze care nu tin de ei (de ex. sunt in insolventa), tu - vinovatul esti bun de plata catre pagubit, care va putea sa te dea in judecata pentru recuperarea daunei. Ulterior tu vei putea sa te judeci cu soc. de asigurari, pentru a-ti recupera banii platiti pagubitului. Din cate stiu, pagubitul nu poate sa-i actioneze in instanta pe cei de la asigurari.

 

Mai bine mergi cu grija si fereste-te de prosti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!