Jump to content

De ce NU... RCA ieftin?


Laurentiu_LWR
 Share

Postare recomandată

Cine plateste 6-8 milioane pe 6 luni probabil a avut accidente in ultimii doi ani. Si e absolut normal ca cine a cauzat pagube sa plateasca mai mult, la fel cum cine nu a avut evenimente sa plateasca mai putin.

Sincer cred ca nu cunosti tarifele. Sunt polite si de 8-9 milioane la euroins fara a avea niciun accident ba chiar mai ai si b2 b3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate tarifele? Evident ca nu. Eu am bonus maxim (din ce stiu) si tocmai am primit o factura de 800 de lei pe 6 luni la Allianz.

LE: Malus maxim, sorry.

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar nu inteleg de ce platiti voi atat de mult, tinand cont ca eu am B6, 29 ani, masina pe pers. juridica si am platit doar 650 lei / 12luni la Astra care nu sunt printre cei mai ieftini asiguratori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia sa fi avut vreo 19-20 de ani :). Cele mai mari tarife se intalnesc la cei sub 25 de ani din Bucuresti(cei din provincie platesc ceva mai putin).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

dar tu la...golf cat platesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

26 de ani 540  lei cea mai ieftina dar e facuta in august. sa vedem urmatoarea ca s-a mai scumpit intre timp si degeaba iti creste bonusu ca scumpirea e mai mare ca reducerea de la bonus :)). sunt la a2a asigurare d-abia b1 din cauza unei prostii, la cealalta masina am b7 dar daca o iei pe a 2a nu ti se transfera bonusu. cica doar daca o vinzi. o prostie. nu e acelasi lucru?

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut asigurarea pe 6 luni in noiembrie si am platit 920 ron cu un malus m5 si 22 ani. In 2011 am avut la Carpatica si am avut un accident cu un taxiu. Nu a fost nici-o problema cu reparatia taxiului dar nici dauna nu a fost mare. In 2012 tot la ei am avut asigurarea  si am mai avut un accident si nici atunci nu am avut probleme. Acum am facut la ei pentru ca a fost cea mai ieftina. Nu imi permit sa dau 2400ron sa fac la Allianz sau 2200ron la Groupama in cazul in care eu sunt student si pentru mine conteaza foarte mult acea diferenta daca faceam la o firma cu renume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai un super pret :)) la m5 si 22 de ani. Eu la B4 am 750 parca pe 6 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) daa este super `bun` . Se putea obtine un pret mai mic pentru ca si la asigurari se pot face invarteli dar am zis nu. Este de ajuns ca fac la cea mai ieftina firma.

Modificat de alin alinush
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asirom se incadreaza in aceeasi categorie ca astra, carpatica?

Oare cat de mult conteaza faptul ca eu am asigurare la Allianz sau mai stiu eu care si intra unu in mine care are la Carpatica spre ex.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza in niciun fel. De fapt, marea majoritate isi face asigurari la Carpatica sau Euroins ptr ca sunt mai ieftine. Nimeni nu-si pune problema cat are de tras pagubitul in astfel de cazuri. Personal ma lovesc de asa ceva acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detaliaza Cristi...ce probleme ai intampinat?

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat pe scurt ceva mai sus.

Reiau: m-a lovit cineva in spate (care are RCA la Carpatica) pe 23 nov. Pe 26 nov am deschis dosar de dauna. Nici pana astazi nu am niciun raspuns de la ei. Saptamana trecuta, tot butonand internetul am dat de un ONG. Se numeste ANPSAR - Asociatia Nemultumitilor si Pagubitilor Societatilor de Asirurari si Reasigurari. Ei se tot lauda pe net ca se ocupa cu reprezentarea pagubitului in relatia cu asiguratorul. Adica, ei cunosc foarte bine legislatia in domeniu si te scutesc de multe bete-n roate pe care ti le pune asiguratorul.

Vineri, pe 13 dec am apelat si eu la ei. Sunt curios ce rezultat va avea interventia lor la Carpatica.

Ceea ce m-a uimit cel mai mult e ca pagubitul nu trebuie sa le plateasca absolut nimic ptr aceasta sustinere in fata asiguratorului.

Cert este ca vineri, cand am fost cu un reprezentant ANPSAR la Carpatica, inspectorii de acolo au percutat foarte repede, desi se vedea ca erau vizibil deranjati de interventia celui de la acest ONG. Mi-au eliberat pe loc nota de constatare, nota pe care de fapt trebuiau sa mi-o elibereze inca de la deschiderea dosarului. Binenteles ca nota de constatare era completata in bataie de joc, in sensul ca lipseau cateva repere vizibil avariate de pe masina.

Apoi, la sugestia celui de la ANPSAR, am dus masina intr-un service cu care ziceau ei ca au colaborare, unde mi-a facut o reconstatare.

In prezent astept in continuare raspunsul celor de la Carpatica, cei de la ANPSAR promitandu-mi ca saptamana viitoare voi avea acceptul de a baga masina in service, cu tot cu reperele aparute in reconstatare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Sa ne spui mai multe despre cum decurge situatia ca si eu tot astept aiurea o decizie Carpatica deja cu 4 zile peste termen si mai am si masina neutilizabila avand puntea stramba. @cristi_van daca ai timp poti sa-mi dai mai multe detalii despre ANPSAR  pe pm. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai multe detalii gasiti pe nemultumitideasigurari.ro.  Deocamdata nu stiu nici eu prea multe. De felul meu sunt mai sceptic. Imi vine mai greu sa cred ca in Romania te poate ajuta cineva dezinteresat. Eu am incercat sa-i intreb care-i afacerea lor. Nu mi-au dat un raspuns concret, ba ca ar fi vorba de niste fonduri europene obtinute pe o astfel de consultanta, ba comisioane de la service-uri, nimic concret. De fapt nu prea ma intereseaza asta. Daca imi rezolva problema cu zero costuri din partea mea...jos palaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am platit azi 478 de lei la Astra, RCA pe un an. Anul trecut am dat exact aceeasi suma la Groupama. In conditiile in care de mai bine de 8 ani nu am mai avut incidente din vina mea, mi se pare de kk ca anul acesta mi-au cerut cu 50% mai mult.

Intotdeauna am cautat asivurarea cea mai buna, nu cea mai ieftina insa deja sunt javre.

Ce justificare au sa-mi ceara atatia bani in plus? Sa ia de la cei care au tot facut accidente, nu de la mine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, ar trebui umblat la legislatia in domeniu. Normal ar fi sa fie termenele precizate foarte clar, sa se stie exact ce fel de piese ti se monteaza pe masina (originale, de producator, sh, etc), sa se stabileasca service-ul unde-ti faci masina (nu la mica intelegere si sa te trimita la service-uri de cartier), sa fie prevazute sanctiuni clare ptr asiguratori in cazul in care nu respecta regulamentul....si altele. Daca ne-am putea uni, noi platitorii de RCA-uri, sa reusim sa schimbam ceva in bine in acest domeniu, ar fi super. Personal, as sustine o scumpire a asigurarilor, desi nu cred ca este necesar, dar sa fim scutiti de toate problemele care apar atunci cand apelezi la asigurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am dat un mail la contact poate primesc un raspuns. Multumesc de info  :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit pe net adeziunea asta, pe care am completat-o si i-am dat-o celui de la ANPSAR cu care m-am intalinit. Initial am sunat la numarul de pe adeziune. Am inteles ca ar fi al presedintelui pe tara. El m-a pus in legatura cu cel care conduce asociatia in zona Galati. Completarea adeziunii este obigatorie, ptr a putea fi reprezentat de catre ei. Nu mi s-a parut nimic suspect in asta. 

ADEZIUNE MEMBRU.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu RCA prin iulie (daca nu ma insel) la Astra, nu mi s-a dat niciun bonus, in conditiile in care de prin 2008 nu am mai avut probleme, insa am mai schimbat RCA-urile si masinile. Am intrebat pe alt forum si spune lumea ca se poate cauta in baza de date bonusul meu si se poate recalcula RCA-ul sau se poate introduce direct valoarea la incheierea unei noi polite (in februarie reinnoiesc polita).

Cunoasteti ceva despre acest aspect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trimite un mail la CSA ca sa-ti dea un raspuns oficial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am platit azi 478 de lei la Astra, RCA pe un an. Anul trecut am dat exact aceeasi suma la Groupama. In conditiile in care de mai bine de 8 ani nu am mai avut incidente din vina mea, mi se pare de kk ca anul acesta mi-au cerut cu 50% mai mult. Intotdeauna am cautat asivurarea cea mai buna, nu cea mai ieftina insa deja sunt javre. Ce justificare au sa-mi ceara atatia bani in plus? Sa ia de la cei care au tot facut accidente, nu de la mine!

La Groupama am avut si eu anul trecut suma: 550 ron acum este 950 de ron. Cu mare parere de rau dar eu nu imi mai permit o asa suma. Astfel am de ales intre astra, carpatica si asirom.

As prefera asirom deoarece am avut pana acum 3 ani o masina care am mers doar cu asigurare la asirom dar nu stiu ce schimbari au mai fost intre timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu mai multe detalii in legatura cu Carpatica. Toate masinile au fost reparate care au fost implicate in accident desi abia vinerea asta s-au aprobat doserele. Eu am ales regie proprie plus cu cat am vandut epava am iest in pierdere cu  200 de euro valoarea masini estimata de mine inainte de accident. Am semnat oferta mai urmeaza sa vina bani. Poate am avut noroc nu stiu nu am avut incidente pana acum dar e foarte greu cu ei. Noroc ca am cunoscut pe cineva la service si am mai primit sfaturi. Oricum nu doresc la nimeni sa aiba de-a face cu ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!