Jump to content

De ce NU... RCA ieftin?


Laurentiu_LWR
 Share

Postare recomandată

In cea mai mare parte din timp, conduc prudent si ma feresc de incidente. 

Nu am avut pana acum nici o neplacere, si vroiam sa stiu ce ar trebui sa fac la anul, cand imi expira asigurarea, catre ce casa de asigurari sa ma indrept.

Intotdeauna daca dai un ban stai in fata sau sunt si case de asigurari care desi cer un pret urias nu despagubesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

O radiografie a p-tei de asigurari - nu stiu de unde ai putea sa faci rost. Eu am avut nevoie si de Asirom (medicale + auto) si de Alliantz (auto) - ambii au platit, n-au fost probleme.

Modificat de Not_used_calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Allianzul o scartie rau de tot la reparatii , numai piese aftermarket trimite in service-uri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Allianz-ul da service- ului partener posibilitatea de a alege piesele ( pot fi alese OE,OEM sau AM) si furnizorul de piese, mai puțin termenul de livrare.

Astra trimite piesele daca ești partener Astra si , in general, sunt AM.

Nu mai dezinforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce nu spui ca Allianzul da mai mare "comision de manipulare" la piese AM decat la OEM ? Asta e o metoda sa ii determine pe cei din service sa comande AM . Plus ca daca comanda multe OEM banii incep sa vina mai greu la dosarele de dauna. Oricum , metoda cu achizitia pieselor de asigurator este una la limita legii si peste limita de bun simt . 

Asta de ce nu spui ? Ca sa nu mai vorbim de solutiile tenhice aprobate, care incep sa semene din ce in ce mai mult cu cele de la Euroins !

Ai actiuni la Allianz ?

Modificat de kosfunny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista nicio deosebire intre allianz si euroins :)

 

diferentele la asiguratori se vad la casco, dar in rest am ajuns la concluzia ca oriunde ti-ai face RCA,

toti trag pentru ei.. e si evident, vorbim de firme care trebuie sa faca profit.

 

chiar zilele trecute discutam cu un avocat si mi-a zis ca legal nu exista nicio portita ca un "lovit" sa dea in judecata vinovatul si sa castige.. atata timp cat ai asigurare valabila...

 

nu-ti convine ca o dacie 1310 iti face praf bmw-ul de 50.000euro ? fa plangere la ASF daca asiguratorul nu-ti repara totul pe original :d

 

deci recomand cu, caldura sa faceti unde gasiti mai ieftin.. eu am facut si la carpatica, si la astra, si la euroins, am gasit anul trecut cel mai ieftin la groupama.. etc

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 

Salut.
Presupun că în momentul în care eu sunt dat în judecată de persoana a cărei mașină am avariat-o, deoarece casa de asigurări nu a avut bunul simț să-l despăgubească pe om, eu nu pot la rândul meu să dau casa de asigurări în judecată, întrucât eu mi-am făcut datoria și mi-am făcut asigurarea obligatorie ?
Bine, presupunând că am un avocat bun. 
Întreb asta, deoarece am făcut asigurare la Asirom. Anul trecut am făcut la Omniasig, întrucât cei de la Asirom/Astra/Carpatica erau în insolvență ( sau cel puțin știu că nu li se mai permitea să încheie asigurări ). 
P.S. : Am ales această opțiune, întrucât sunt student, mașina e pe numele meu, și nu îmi mai permiteam să plătesc din nou, asigurare de 2200 lei/an. Acum cu asigurarea făcută la Asirom, plătesc doar 800 lei/an. 
Prin urmare, cu o așa mare diferență de preț, în cazul în care avariez o mașină, s-ar putea să am probleme cu faptul că nu este despăgubit respectivul ? 

 

 

 

Pe mine ma intereseaza acest lucru,am patit acest lucru si asigurarea nu ma despagubeste cat vreau,adica ies destul in pierdere.Pot printre daunele morale sa cer si daune materiale deoarece asiguratorul nu mi-a despagubit toata suma pierduta.Eu sa fac dovada acestui lucru in urma unei expertize tehnice.Am inteles ca se poate,este adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În data de 10.04.2015, în jurul orei 11:30, în timp ce conduceam autoturismul proprietate personal, pe drumul national DN16 dinspre Cluj Napoca spre Reghin (cu destinația Bacău), în apropierea localității Silivașu de Câmpie, județul Bistrița Năsăud, semnalizând și asigurându-mă regulamentar, am accelerat și m-am angajat în depășirea autoturismului din fața mea, condus de către un domn din localitatea Cumpăna, Județul Constanța. În momentul în care am ajuns în dreptul autoturismului, aflându-mă pe banda de sens opusă, șoferul acestuia a decis să vireze la stânga pe un drum perpendicular pe DN16, fără să se asigure în prealabil și fără să semnalizeze intenția. În aceste condiții, n-am reușit decât să acționez claxonul și frâna puternic, fără să pot evita pe deplin coliziunea, acroșând autoturismul în partea din spate. Menționez că în mașină cu mine era soția mea și fiul meu minor (5 ani). Conducătorul vinovat de producerea accidentului era însoțit de către soția acestuia, un copil minor și un domn care s-a recomandat a fi Polițist al Postului de Poliție Silivașu de Câmpie. Din rațiuni normale, n-am solicitat identificarea celorlalți ocupanți ai mașinii, însă cred că aceștia pot fi identificați pentru a declara ca martori. Domnul Polițist, având obligația de serviciu să declare că a fost implicat într-un accident rutier (chiar dacă era în timpul liber), a chemat telefonic pe Șeful de Post pentru a lua la cunoștință de situație.
În conformitate cu Legea privind despăgubirea pagubelor produse în urma unui accident rutier, am căzut de acord cu celălalt conducător auto, vinovat de producerea accidentului și îndrumați de către Șeful Poliției locale, a întocmi un formular de împăcare și soluționare amiabilă a accidentului rutier, în baza căruia urma să fiu despăgubit de către societatea de asigurari la care era asigurat cu Polița de Asigurare tip RCA, în speță S.C. EUROINS ROMÂNIA ASIGURARE-REASIGURARE S.A.
Prezentându-mă cu toată documentația necesară la sediul firmei Euroins din Cluj Napoca, în urma discuțiilor purtate cu domnul Inspector, acesta a adoptat o atitudine defensivă și lipsită de profesionalism, refuzând a-mi accepta calitatea de Reclamant, fără să vadă întâi declarația mea și fără să reușesc să explic verbal datele evenimentului. Ulterior, după completarea declarației a refuzat în continuare să noteze toate daunele produse în urma accidentului, căutând diferite motive neîntemeiate, și lipsite de orice relevanță. Concret, reprezentantul firmei Euroins, refuză a-mi nota pe documentul de introducere în reparație a autovehiculului aripa stângă față și ușa șoferului. Acestea sunt evident avariate, pentru că ușa nu se mai deschide. Ca urmare a deschiderii dosarului, mi-a fost emis un document prin care s-au evaluat pagubele acceptate, acestea fiind mult sub valoarea reală pe piață. Dosarul a fost trimis la Sediul Central Euroins pentru a fi analizat, iar pentru investigații suplimentare s-a solicitat o declarație de la șoferul responsabil de producerea accidentului, acesta fiind nevoit să ajungă la un punct de lucru Euroins din Constanța inclusiv pentru fotogrofierea autoturismului implicat.
În data de 08.05.2015, am primit prin poștă din partea EUROINS ROMÂNIA ASIGURARE-REASIGURARE S.A. un răspuns oficial în scris. Prin acest document, sunt considerat și eu parte vinovată în producerea accidentului, prin urmare fiind culpă comună s-a decis despăgubirea parțială a daunei, respectiv 50%.
Având în vedere aceste aspecte descrise mai sus, consider că firma EUROINS ROMÂNIA ASIGURARE-REASIGURARE S.A. săvârșește un abuz contra intereselor persoanelor, prin neîndeplinirea obligațiilor stipulate în contractul de asigurare auto, prejudiciindu-mă pe mine, client de bună credință. Din punctul meu de vedere, este total inadminsibil să fiu considerat la fel de vinovat de producerea accidentului, fiind obligat să achit 50% din costul cu reprațiile. Prin această rezoluție, consider că documentul de constatare amiabilă este fără valoare, iar încheierea unei Polițe Obligatorie de Asigurare Civilă reprezintă doar o metodă de taxare, fără ca eu cetățeanul să fiu despăgubit în mod real într-un caz nefericit precum cel în cauză, menționat prin prezenta.
Menționez că din data de 10 aprilie 2015, în urma incidentului eu încă nu am fost despăgubit, nu am putut repara mașina și drept urmare nu pot să o utilizez. În tot acest interval de timp, polița RCA proprie este în vigoare, plătesc impozit, plătesc ratele bancare, însă sunt nevoit să folosesc metode alternative de deplasare pentru mine și familia mea la birou, grădiniță, cumpărături, generând-mi costuri suplimentare.

 

Ce pot să fac mai departe în acest caz, altceva decât să-i acționez în instanță? Că asta înseamnă o expertiză de cel puțin 2000 lei și un onorariu de cel puțin 1500 lei. Bani pe care fiind la mâna priceperii avocatului și a judecătorului, pot foarte bine să-i pierd. Mai e și expertiza, deși nu mi-aș face emoții cu asta, punctul meu de vedere fiind clar ... dar te pui cu alte puncte de vedere? 

Modificat de RaduRr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte de instanta fa o plangere cu ce ai scris aici la ASF (vezi sa primesti un nr de ordine) si asteapta punctul lor de vedere..

daca zic la fel, prin instanta cine stie daca iti vei gasi dreptate, si dupa cat timp si cost.....

pe formularul de constatare amiabila cine e trecut vinovat ? trebuie un vinovat si un pagubit sa fie clar scrise, altfel individul din constanta a declarat ca el a fost pagubit, si de aici incepe scandalul

iti zic astea pentru ca si eu am patit ceva asemanator acum vreo 4 ani.. dar am facut totul ca la carte la politie, fara amiabila etc..

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh, dar am sesizat OPC-ul care îmi răspunde sec: "Aspectele sesizate de dvs. exced sfera de competenta a Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor". 

Am aflat și despre ASF (pentru că chiar nu știam): "ASF nu are in competente evaluari de dinamica auto, nefiind zona sa de competenta, bazandu-se pe opiniile expertilor. Conform legislatiei decizia finala a unei despagubiri este la ei (asiguratori), singura cale de atac mentionata in lege este apelarea la justitie."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai raspuns la ce scrie pe constatarea amiabila

acela e raspunsul de la ASF ? sau asta ai cautat tu in legislatie ?

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca atitudinea agentului constatator este cea descrisa de tine, omul avea nevoie de atentie. Situatia este simpla si nu ti-o spun ca repros, ci ca sugestie de viitor:

1. niciodata nu inchei amiabila cu polite ale unor societati cunoscute ca avand probleme cu acordarea despagubirii, cu atat mai putin in situatii ambigue, cum este aceasta in care lovesti pe cineva din spate. Nici nu trebuie sa te certi cu vinovatul, este suficient sa-i spui ca esti patit cu asiguratorul respectiv (in realitate, sau nu).

2. camera de luat vederi pe bord, de calitate buna. Nu este acceptata ca proba la politie, dar ajuta, iar filmarea este acceptata in instanta daca se afla pe suportul original.

 

Nu astepta de la ei sa se miste. Preseaza-i. Nu lasa dosarul sa curga.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

1. pe formularul de constatare amiabila cine e trecut vinovat ?

2. acela e raspunsul de la ASF ? sau asta ai cautat tu in legislatie ?

 

1. Pe constatarea amiabilă șoferul vinovat și-a recunoscut vina, iar la observații chiar a scris că se consideră vinovat de producerea accidentului și a semnat.

2. Este răspunul de la ASF primit prin email (respectiv de la OPC).


0. Daca atitudinea agentului constatator este cea descrisa de tine, omul avea nevoie de atentie.

1. Nici nu trebuie sa te certi cu vinovatul, este suficient sa-i spui ca esti patit cu asiguratorul respectiv (in realitate, sau nu).

2. Camera de luat vederi pe bord, de calitate buna. 

3. Nu astepta de la ei sa se miste. Preseaza-i. Nu lasa dosarul sa curga.

4. Succes!

 

0. Nu-mi stă în caracter. Nu știu cum și ce înseamnă o atenție. Eu abia dacă las 3 lei la spălătoria auto. În plus atenție pentru ce? Să-mi constate realitatea? Pff.

1. Păi, acum mi-am învățat lecția. Problema este că, deși sunt șofer profesionist cu atestat și practică din 1999 - nu am avut absolut nici un accident. Am avut de a face cu asigurările, dar mi-am lovit mașina fie în parcare, ștersă de un gard, o creangă pe acoperiș sau grindină (aveam un fiat albea și mi-am permis casco). Accident cu cineva n-am avut niciodată. Nici din vina mea, nici a lui. Eram nepățit. De unde să fi știut? :(

2. Da, clar. Mi-am și comandat de curând una. Sper să fie bunicică că nu prea am avut bani. Până vine, mi-am instalat o aplicație pe telefon și o folosesc de atunci mereu.

3. Pfoai, presez aproape zilnic. Îi frec pe cei de la ASF, OPC și Euroins la greu. Ba chiar și pe nenea din service îl cam amețesc (cu diverse). Nu știu ce să mai fac. Uite azi am depus o petiție în Engleză către Euroins România Asigurare-Reasigurare; Euroins Insurance Ad Skopje; Eurohold Bulgaria PLC; Euroins Insurance Group; EuroHold Bulgaria; EuroLease Group; Eurofinance. Dar nu mă aștept la nimic. Am contactat un avocat. Îmi cere 1500 lei onorariu și 2000 lei o expertiză nu știu ce. Mașina însă a fost desfăcută la service ca să vadă ăia ce s-a mai rupt și pe dedesupt. Iar faza cu expertiza a picat.

4. Mulțumesc! Îs cam deznădăjduit. În țara asta ai numai obligații. Drepturi ... ciu-ciu. :(

Modificat de RaduRr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

As vrea sa va cer cateva sfaturi in legatura cu efectuarea unei reparatii pe RCA. Asiguratorul in cauza este Euroins. Am fost lovit din spate de un client de-al lor, nu am vrut sa fac amiabila si am ajuns la politie de unde am obtinut procesul verbal iar acum sunt in punctul in care am fost sa deschid dosarul de dauna la ei. Solutiile tehnice adoptate pentru reparatia masinii pe care le considera ei, cat si o posibila despagubire pentru reparatia in regie proprie sunt de tot rasul(de exemplu o bara spate gaurita ei aleg sa o repare doar, iar suma cu care ar vrea ei sa ma despagubeasca nu face nici macar cat pretul barii OEM). Nu ma deranjeaza sa o repar cu bani din buzunar la un service serios/reprezentanta, dar as vrea sa fac astfel incat sa fiu sigur ca imi recuperez cumva banii fara sa ajung in instanta.

Cum ma sfatuiti sa procedez in cazul acesta? Obtin un deviz serios si mai stau la discutii cu ei, repar direct masina si le trimit documentele apoi, fac din start reclamatie la ASF?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Sa va povestesc experienta mea (foarte scurta) cu euroins:

Pe 13.11 am lovit un asigurat euroins.

El venea de pe contrasens si facut stanga in fata mea, am evitat cat am putut dar nu am reusit sa-l ocolesc.

Omul a fost foarte intelegator si cooperant: si-a recunoscut vina si am facut constatare amiabila si mi-a dat copii dupa toate documentele.

Luni, am sunat la euroins sa vad care este procedura pentru a-mi repara masina pe RCA-ul lui.

Am discutat cu o domnisoara la call center si mi-a spus sa ma uit pe site-ul lor la lista de service-uri, sa sun la cel care imi convine si sa merg sa fac constatarea si sa las masina pentru reparatii.

Am sunat la vreo doua mai aproape de mine si ma chemau pentru deschiderea dosarului de dauna pe 27.11, deci peste 2 saptamani.

De fiecare data imi raspundea service-ul, nu inspectorul de dauna - angajatul euroins.

Am luat lista si am inceput sa sun la rand.

Dupa inca vreo 4 telefoane am reusit la unul din service-uri sa discut, in sfarsit, cu inspectorul de dauna.

I-am explicat ca vreau doar sa deschid dosarul de dauna, si nu ma intereseaza sa las masina in service-ul respectiv pentru ca am pretentia sa fie reparata in reprezentanta.

Mi-a spus ca daca doresc reparatia in reprezentanta nu-i nici o problema, dar trebuie sa platesc eu reparatia si apoi sa depun documentele la ei urmand sa-mi returneze banii, intrucat nu au decontare directa cu nici o reprezentanta.

I-am multumit frumos, i-am injurat in gand si am sunat la call centerul groupama unde am casco.

In 5 minute eram deja programat pentru constatare a doua zi.

Sunat apoi la avia unde am facut programare pentru reparatie si... gata :)

Ca urmare, masina a fost reparata pe casco cu regres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

in cat timp ti au livrat banii?ma intereseaza pt ca nu am casco,si as vrea sa platesc eu reparatia 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reparatia pe casco colegul nu a vazut nici un ban, ci doar masina reparata.

Regres inseamna decontare intre societati, respectiv Groupama a trimis documentele la Euroins si si-a recuperat banii pe care i-a platit service-ului.

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yep my bad,ma interesa in cat timp vireaza banii euroins daca imi platesc eu reparatia, daca a facut cineva asta la ei

Modificat de simbadlion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perioada maxima, conform legii, cred ca este 90 zile, dar mai bine suna si vorbeste cu ei si intreaba-i si daca iti deconteaza reparatia integral sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am avut eu  contact cu Euroins

Se misca  relativ  repede 

Le zici ca vrei regie proprie

Dupa ce  termini tot nu dureaza o saptamna 

Modificat de eyesbloom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El nu vrea regie proprie, pentru ca la regie proprie din valoarea calculata de ei, care oricum va fi mica, iti scade valoarea manoperei.

El vrea sa repare masina intr-un service care nu are decontare directa cu euroins, cum ar fi orice reprezentanta auto, indiferent de marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la regie proprie se misca toti repede, dar de cele mai multe ori te ard serios.

bine, in functie de unele detalii ale daunei se poate sa iesi f ok si asa, ba chiar si pe plus daca iei piese din dezmembrari, eventual te chinui sa gasesti si la culoare etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare de ''nestiutor''....la constatare de paguba trebuie sa vina si vinovatul chiar daca am facut amiabila ? M-a lovit usor un asigurat euroins si trebuie sa deschid dosarul de dauna.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa fie de fata, el va fi solicitat de catre asiguratorul sau RCA sa dea o declaratie in care sa confirme ca este vinovat si sa spuna imprejurarile in care s-a produs accidentul.

Tu trebuie sa ai constatarea amiabila completata corect, in care el si-a recunoscut vinovatia, copie dupa asigurarea RCA valabila a lui si dupa cartea de identitate a vinovatului si talonul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum zice si colegu' : "Nu trebuie sa fie de fata", dar...

Te sfatuiesc sa-l "iei de manuta" si sa va prezentati impreuna la constatare. De cele mai multe ori, acesta este un motiv de tergiversare a dosarului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!