Jump to content

Tuning exterior - jante Polo 6R


FRE
 Share

Postare recomandată

Goodyear Assymetric 2. Din pacate nu prea sunt teste pentru 215/45, dar la 225/45 au iesit foarte bine in majoritatea testelor. Plus pretul mai atractiv comparativ cu greii Michelin, Bridgestone, Dunlop, Continental. Eu unul spre asa ceva m-am orientat.

Oricum la anvelope suntem offtopic aici.

 

Posibil sa iasa ca din fabrica daca se si polisheaza sau chiar cromat. Insa cu aceste procese ajungi sa cresti pretul si poate nu mai merita, chiar daca ulterior ar fi impecabile.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    68

  • Dun

    61

  • The_Ego

    27

  • FRE

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai asta e problema. Vopsitul ar mai fi minim 100 euro si nu cred ca ar iesi ce trebuie. Ori ar iesi prea cromate, ori prea argintii. 

 

 

Am primit pozele cu cele din Pitesti si au aceiasi problema + pretul cu 50 euro mai mare :( Buzele sunt frecate destul de bine si au nevoie de revopsire, lucru ce ma sperie. Deocamdata doar aceste 2 seturi le-am gasit pe net la vanzare asa ca ori schimb modelul, ori mai astept. Oricum mai am timp 2-3 saptamani.

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave,ceva de genul le-am vopsit eu pe ale mele,ceva mai deschise ca si nuanta : FERRIC GREY 2 , nu le-am pus inca pe masina,dar am o poza de la vopsitorie....

post-99600-0-46370300-1393268096_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine o sa merg sa mai vad o serie de jante de Cross vopsite un gri mai inchis. Le pun si pe alea pe masina sa-mi fac o idee cum ar arata vopsite :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-le pe cele ma zgaraiate si ieftine pe care le gasesti; oricum sunt ieftine ca lumea fuge de ele desi nu stiu de ce; vopseste-le undeva de incredere (pak) si bucura-te ca ai o masina "altfel".

Dac toata lumea iti recomanda un model, exceptand jantele "facute pe masina", fix de ala trebuie sa fugi pentru ca o sa mai dai peste 20 cu jante ca ale tale... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ma si atrage la ele. Sunt deosebite si nu se vad asa tare tamburii pe spate si disculetele pe fata :)) Daca nu gasesc unele in stare buna, mai negociez un pic cu asta din Arad si le revopsesc. Cam 300 lei ma costa revopsitul traditional, cu pistolul. Ar mai trebui sa fac rost de codul original de vopsea. Oare la reprezentanta mi-l pot da ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa sunt si astea ce le-am gasit la 200 si 250 euro in Ro. Belite pe margini..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma gandeam sa le iau, si daca le vand pe ale mele, ies si unpic in castig :)

 

Vin la Bucuresti, le vopsesc in Gun Metal Grey si iese o chestie profi ;)

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba..tu vrei sa nu mai fiu UNIC ?!?! :grrrrrr:  :grrrrrr:

 

Astea din Arad le iau la 200 Euro, poate o idee mai jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apai sa nu te prin in Arad, ca-ti vopsesti masina sau ca-ti schimbi motorul ! :))

 

 

Te gandesti si tu la arcuri mai joase sau ramai cu cele OEM ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raman cu astea, ca si asa sunt unele portiuni de autostrazi care-s construite din placi si si cu ale mele asa stock, la 170 imi clantane dintii-n gura pe ele :) d'apai daca iau jante de 17" si pun arcuri mai joase :))

...ma refer la autostrazi cum e bucata aia de la intrare din Viena, din dreptul rafinariei OMV, numa' ca acolo ai limitare la 100 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseste-le electrostatic si asta undeva unde lucreaza bine, sa nu cumva sa le faci altfel ca o sa te injuri singur mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apai asa le-a vopsit si Dun si nu au prea tinut. Am inteles ca traditional tin mai mult. Am pe cineva in Timisoara care are feedback bun si cred ca la el le fac.

 

Acuma am ramas sa ma decid (pretul o sa decida) intre Long Beach si Cross, ambele vopsite.

 

Care e priceput in photoshop sa-mi faca niste teste de culori pe ambele jante si eventual sa-mi puna si jantele lui Dun pe masina ?:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Merita rotile astea 860 Euro?

 

VW Montani, 7Jx17 ET46, DOT 2013, cauciucuri de vara Bridgestone Potenza 87V RE050A, conduse cca. 1.000 km.

post-16418-0-98298400-1394310820_thumb.j     post-16418-0-31368400-1394310836_thumb.j     post-16418-0-11094500-1394310852_thumb.j     post-16418-0-90301900-1394310872_thumb.j

 

post-16418-0-17630600-1394310910_thumb.j     post-16418-0-64917100-1394310929_thumb.j     post-16418-0-61697300-1394310949_thumb.j     post-16418-0-74604200-1394310966_thumb.j

 

Ma gandesc ca daca le iau, pot sa-mi dau Mistralurile cu Dunloape pe la 500-550, si atunci ar fi ca si cum mi-am cumparat 3 cauciucuri noi, practic :)

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merita cu prisosinta.

Numai anvelopele ar costa pe putin 450euro.

 

Jantele par noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, asa ma gandeam si eu. Voia pe ele 999, i-am propus 800, a zis ca e OK 899 si i-am scris ca mai mult de 860 nu pot nici sa ma dau peste cap, ca si-asa trebuie sa imprumut banii :)) sa vad ce zice.

Daca accepta, maine trebuie sa imi duc rotile de vara la spalat si tratat cu solutie de cauciucuri, sa le pot pune pe ebay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele sunt foarte faine dar vei avea nevoie de distantiere. Astea o sa fie mai intrate ca cele de fabrica :( Oricum, modelul este foarte foarte fain si sunt ca si noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H&R 10 mm, ca sa-ti vina janta la nivel cu aripa. Jantele originale au ET42 (fata de 46) si tot sunt bagate in interior. Jantele de Cross Polo ce le-am luat sunt 7.5J si au ET 35 si vin chiar la nivel cu aripa. 

 

Totul tine de aspect. Daca tie iti plac si asa intrate, nu ai nevoie de distantiere. Oricum, dupa cum spuneam, modelul este foarte frumos si o sa arate bine pe masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu-mi trebuie distantieri, ce ma-nnebunesti de cap? :)

Mistral-urile sunt 7Jx16", ET46, cu 215/45R16, iar

Montani -urile sunt 7Jx17", ET46, cu 215/40R17.

Nicio diferenta, alta decat la talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu-mi plac. Sunt prea... rotunde pentru Polo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!