Jump to content

Tuning exterior - jante Polo 6R


FRE
 Share

Postare recomandată

Am inteles ca aceste jante sunt foarte usoare. Asta nu aduce un plus in a scadea eventualele uzuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 360
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    68

  • Dun

    61

  • The_Ego

    27

  • Rave

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jantele sunt: Replici fidele BBS RS 18", ET25, 8.5J fata / 9.5J spate;
Cauciucuri: Nankang 205/35/18 fata si 215/35/18 spate.

 

Asta in cazul in care nu credea nimeni ca se poate si mai extrem. :icon_bounce: :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am cumparat niste jante cu et 38 j 6,5 r 16 si nu stiu ce anvelope se potrivesc. Merge oare 205/55/16? Nu vreau cauciucuri inguste sa ramana gol mult la aripa ca nu imi place cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, stiu dimensiunile originale, dar ele sunt pe jantele originale cu j7 et46.

Eu am jante j6,5 et43 si vreau sa stiu la astea ce cauciucuri pot pune dar sa nu am nici mult loc gol la aripa pentru ca nu imi place cum arata.

Am probat cu 195/55/16 dar la dimensiunea asta nu am prea gasit asa multe si la preturi accesibile. Cele mai diversificate fiind 205/45/16 dar la marimea asta cred ca anvelopa ar fi prea lata pentru j6,5 si prea ingusta la 45 si o sa am loc de bag o palma intre aripa si cauciuc, cel putin pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ceau, a pus cineva pe polo cauciucuri 205/55/16? Oare arata aiurea? As vrea sa pun cauciucuri cu balon mai mare pentru ca nu suport golul de la aripa pe spate. Am probat cu 205/50/16 dar ii o dimensiune mai ciudata si sunt mult mai scumpe. 205/55/16 este dimensiune uzuala si sunt ok la pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ma ajuta cineva cu o informatie, va rog. Am gasit sa cumpar niste jante cu 7.5 j/ et 32 / 5x100 / R17, jante originale Audi, acum au anvelope 225/45/17, dar lovesc in caroserie si ies cam mult in afara. Puteti sa-mi spuneti daca pun cauciucuri 215/45/17, o sa fie ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta poze pe topicul masinii mele. Eu am 7.5x17" ET 38 + distantiere de 10 mm pe spate si cauciucuri 215x40 R17.

Ceea ce vrei tu eu consider ca e prea mult. Si anvelopele mai mari decat ale mele (215/45 vs 215/40) dar si jantele cu 6 mm mai inafara. Cel putin pe fata eu consider ca e prea mult.

 

Conteaza si pe suspensie mergi. Daca e aia OEM poate ca ar merge. Daca ai ceva care ti-a mai coborat masina atunci, din punctul meu de vedere, clar este exclusa combinatia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, o sa ma uit dupa ceva cu ET mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dimensiuni jante/cauciucuri 7,5" x 17" ET 35 - 215/45 R17 + drop de 3 cm si n-am probleme sa-mi atinga. Deci s-ar putea sa iti mearga si tie cu cauciucurile recomandate de fabrica (215/40r17).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Superleggera pe 17x8,et35,merg pe polo6R?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus odată pe mașină jante la dimensiunea asta și mie mi s-au părut prea înafara.

Eu as cumpăra modelul de 7.5".

La ce preț le-ai găsit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

350 euro cu cauciucuri,insa cauciucurile trebuie schimbate.Ce cauciucuri as putea sa pun in caz ca cumpar aceste jante?acum sunt cu 225x40x17.

Modificat de bily77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le lua ca o sa arate aiurea pe mașină.

Dacă totuși le iei o sa determini ulterior dimensiunea cauciucurilor.Probabil ca vei lua 215 sau 205.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Bună tuturor,

Aș vrea să întreb și eu unde ai făcut comandă de aceste capace cu sigla VW cu 30 lei (și eu vreau originale ca să se potrivească sigur)? Menționez că mie mi s-au furat toate cele 4 într-un service (nu dăm nume). Este vorba de jante Sima de 15" canvelope 185/60. Zilele trecute mi s-au furat în București , în fața blocului (așa am eu norocul) cele 2 căpăcele intermediare dintre capacelul VW și acel ”șurub” sau cum se numește care este aproape de discul de frână.

Știe cineva dacă găsesc undeva și la ce preț?

Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat cele 4 capacele la Midocar. Ar trebui sa le gasesti la orice reprezentanta.

Mie mi-au fost furate noaptea din fata blocului de la ambele masini (Polo + Golf).

Cele de Polo au fost 30.12 RON + TVA / buc. iar cele de Golf 67.59 RON + TVA / buc.

Modificat de CristiM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!!!! Am sa incerc sa fac si eu comanda la ei, asta daca intre timp nu ma razgandesc sa iau unele fara logo sa nu mai fie "apetisante". :bom: 

Stie cineva unde pot gasi "Capac protectie butuc roata " pentru rotile din fata (asa am gasit ca se numesc cele doua capace furate ultima data). Sunt dimensiuni diferite la cele din fata fata de cele din spate sau au acelasi dimensiuni?

Nu reusesc sa inteleg cum au reusit sa le scoata ... :scratch: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt jantele originale ale masinii, da-mi un mp cu seria de sasiu si iti aduc eu noi si originale

daca sunt jantele originale ale masinii, da-mi un mp cu seria de sasiu si iti aduc eu noi si originale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la capacelele cu logo ...jantele sunt originale dar achizitionate de la reprezentanta VW dupa achizitionarea masinii. In dotare a venit cu cele de otel pe care le-am pastrat cu anvelopele de iarna.Din cate am masurat eu diametrul interior la janta de aliaj este de 56 mm.

Crezi ca ma poti ajuta cu informatia privind capacele de protectie ale butucului? Ele arata cam asapost-154921-0-00979800-1436987643_thumb.

 

Multumesc! :bom:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa tu ai nevoie de cele metalice care acopera piulita de la planetara.

ma interesez cand ajung acasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie si de acestea (2 la numar pentru rotile din fata) si de cele 4 capace logo VW. Acum am gasit (nu stiu daca este corect) codul de la jantele de aliaj Sima 15" ( 6R0071495A 8Z8). Nu stiu daca te ajuta seria masinii daca nu a venit din fabrica cu jante de aliaj ... ci ele au fost procurate dupa un an ... aditional.

M-as bucura daca imi poti spune si preturi :icon_thumleft:

Pe langa aceste capace (6 la numar) am nevoie si de solutii de a le "intepeni" cumva ... sa nu mai poata fi furate :tuktuk:

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au furat de pe mașină trei rânduri de capace originale.Pe al patrulea le-am cumpărat, dar nu le-am mai montat pe mașină.

După un sezon în care am mers fără aceste capace mi-am luat un set AM din Vitan, cu 30 de lei. Lucru pe care te sfătuiesc sa îl faci și tu dacă ți le mai sutesc și pe astea se care vrei sa le cumperi acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!