Jump to content

Tuning exterior - jante Polo 6R


FRE
 Share

Postare recomandată

Nu mi-a trecut niciodata prin minte sa le scot atunci cand erau parte din janta pentru ca atunci cand le-am cumparat nu m-am gandit ca se scot asa usor ... nu am avut curiozitatea sa desfac sigla

56mm are canalul de interior, acolo unde se prind clamele. Trebuie sa masor si exteriorul sa vad exact pana unde merge, eventual o sa atasez o poza cum arata acum asa ”dezbracate”.

 

Multumesc!!!! :icon_thumright:

Modificat de Polo_2011
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 360
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    68

  • Dun

    61

  • The_Ego

    27

  • Rave

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

O poza cu jantele? Se poate determina codul pt capacel dupa codul jantei.

Oricum e posibil sa fie la fel la toate jantele, indiferent ca sunt de polo, de passat, de golf.

 

VW-Emblem-radmitte-radkappe-Golf-kaninch

3B7 601 171

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dun ai dreptate! Asa m-am gandit si eu dupa ce mi-au disparut saptamana trecuta capacelele astea metalice. Sa iau un set non name si unele originale ca atunci cand plec din tara (sper cat mai curand), sa le pun pe cele originale. Cred ca nu vreau sa tot cumpar originale si sa tot raman fara ele ca nu sunt nici foarte ieftine. Si nici nu as vrea ca prin ploaie sa tot umblu cu ea sa stranga mizerie si cine mai stie ce ... mai ales la rotile din fata unde nu mai am capacelele metalice. 

 

6R0071495A 8Z8 (asta cred ca este codul)

 

 

Celelalte 3 poze sunt cele ”deposedate”

 

Multumesc pentru toate sfaturile voastre!

post-154921-0-88577400-1437032562_thumb.

post-154921-0-29127100-1437032564_thumb.

post-154921-0-29155200-1437032566_thumb.

post-154921-0-62621400-1437032878_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutati. Am fost in targ la Vitan si am luat si eu un set non name de capacele pentru jante. Cele care s-au potrivit la jante au fost cele de 56mm exterior (1J0601171 / 1J0 601 171), 35 lei setul.

Urmeaza acum luna viitoare, sper, achizitionarea capacelelor de butuc si a unui set original de capace vw.

 

Multumesc tuturor pentru ajutor si sfaturi! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am gasit versiunea pe 8",si ma intreb daca nu e prea lata. Si as prefera sa pun cauciucuri de 205/45/17.

Atasat ai TUV ul cu aplicatii si anvelopele recomandate.

00226129.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
motanul lenes

Am schimbat si eu anvelopele din fabrica . Cu ocazia asta m-am gandit sa achizitionez si niste jante de aliaj pentru anvelopele noi de vara, iar pe cele de table sa le pun pe cele de iarna. Cautand pe net, mi-au placut 3 modele, atat noi, cat si sh

OEM,  pe modele mai vechi de Polo si Golf , sh 700 ron

56f3908c56724_97638294_2_644x461_jante-a

OEM, Polo 6r, cu anvelope, sh 1150 ron

56f3910f74091_set-jante-aliaj-vw-polo-6r

AM, Dezent V, noi, 1200 ron

56f39118b0965_res_01400d2200c55f6f2f6fb2

Care ar fi alegerea voastra, pentru un Polo rosu, dintre cele trei modele? Sau alte sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciprianconcept

Reinvii si eu putin topicul. Am si eu un Polo 6R si vreau sa-l incalt cu niste jante pe 17". Din ce am vazut din pozele colegilor nu se prea pupa cu suspensia stock a masinii. Masina mea inca este in garantie, pentru a monta niste arcuri trebuie sa ma duc neaparat la ei? Sau...intrebarea ar fi daca pot sa-mi montez niste arcuri H&R in reprezentanta fara sa comenteze nimic. 

Atasez o poza cu jantele pe care as vrea sa le achizitionez. Jantele sunt Wolfrace.

 

Screen Shot 2016-03-26 at 23.36.44.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În weekend am trecut la cauciucurile de vară, adică am montat jantele pe care le-am achiziționat pentru mașina mea. Jantele sunt OEM și am observat că sunt în oferta actuală la polo 6c la versiunea comfortline. Sunt modelul Rivazza 5x100 7J ET 46 dar sunt încălțate cu cauciucuri 205/45/16 în loc de 215/45/16 și am să trec la dimensiunea asta când se vor uza cele actuale.

Vreau să menționez că acum este foarte rigidă și știu ce înseamnă suspensie sport deoarece am pe cealaltă mașină suspensie sport OEM și jante pe 18”. Cei ce vor jante pe 17 la Polo ar trebui sa facă un test drive înainte să nu le pară rău. La mine cu astea pe 16 se simte orice crăpătură din asfalt și este mult mai rigidă decât cealaltă mașină.

Dar cum o poză face cât o mie de cuvinte, iată cu dau pe masină:IMAG0262.jpgIMAG0263.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A montat cineva arcuri eibach sau h&r pe 6r? 

Sau le-ati coborat? Daca da, cu ce arcuri? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 31 martie 2016 at 1:30 AM, ady.red said:

În weekend am trecut la cauciucurile de vară, adică am montat jantele pe care le-am achiziționat pentru mașina mea. Jantele sunt OEM și am observat că sunt în oferta actuală la polo 6c la versiunea comfortline. Sunt modelul Rivazza 5x100 7J ET 46 dar sunt încălțate cu cauciucuri 205/45/16 în loc de 215/45/16 și am să trec la dimensiunea asta când se vor uza cele actuale.

Vreau să menționez că acum este foarte rigidă și știu ce înseamnă suspensie sport deoarece am pe cealaltă mașină suspensie sport OEM și jante pe 18”. Cei ce vor jante pe 17 la Polo ar trebui sa facă un test drive înainte să nu le pară rău. La mine cu astea pe 16 se simte orice crăpătură din asfalt și este mult mai rigidă decât cealaltă mașină.

Dar cum o poză face cât o mie de cuvinte, iată cu dau pe masină:IMAG0262.jpgIMAG0263.jpg

Salut, sunt cele din bragadiru ? De pe olx ? Le-am urmarit si eu o perioada dar m-au dat inapoi dimensiunile anvelopelor.  Am gasit altceva si le-am vopsit cu cod de fabrica :)

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acelea sunt. Si eu le-am vazut p-ale tale, tot pe OLX daca nu ma insel (erau la 1300), dar mi-au placut mai mult astea si am avut buget restrans. Toleranta dimensiunilor este admisa si am preferat sa le iau p-astea si anul urmator sa-mi iau cauciucuri noi. Felicitari, arata foarte bine!

Apropo, tu ai umblat la suspensie? Nu-mi dau seama foarte bine, ai facut poze noaptea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 05.06.2016 at 1:33 AM, ady.red said:

Da, acelea sunt. Si eu le-am vazut p-ale tale, tot pe OLX daca nu ma insel (erau la 1300), dar mi-au placut mai mult astea si am avut buget restrans. Toleranta dimensiunilor este admisa si am preferat sa le iau p-astea si anul urmator sa-mi iau cauciucuri noi. Felicitari, arata foarte bine!

Apropo, tu ai umblat la suspensie? Nu-mi dau seama foarte bine, ai facut poze noaptea.

Jantele le-am luat la un pret mai mic, parca 1.100 am dat pe ele, aveam pe cineva ce a trecut prin Focasni de unde erau. Anevlopele sunt foarte bune, 2 excelente, 2 bunicele ( urmeaza sa le schimb), si le-am vopsit cu cod de vopsea OEM. Nu am umblat la suspensie, este cea standard

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,

 

dupa ceva cautari m-am hotarat la 195/45/16 si arata ca mai jos.....205/17 mi se par prea late si creste consumul nejustificat avand in vedere "marimea" polo-ului, cred ca influenteaza si manevrabilitatea un pic cam mult...per total sunt multumit  ca design ,manevrabilitate si consum...

 

DSC_0175_1.JPG

DSC_0178.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata mai mici pt ca dimensiunea nu e potrivita pentru Polo. Pentru 16 este 215/45, mult diferita fata de 195/45. Nu au sens carpelile de acest gen. Producatorul nu a considerat nejustificat sa puna 215. Consumul e mai degraba influentat de greutatea jantei. Apoi la o anvelopa conteaza mult sa fie sigura pe carosabil. In definitiv doar prin intermediul lor masina are contact cu solul, iar aici nu au ce sa caute improvizatiile. Plus ca arata urat o roata mai mica ce nu umple pasajul rotii, iar garda la sol scade. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producatorul a ales cateva dimensiuni pe care sa le omologheze - am tot respectul si increderea altfel ne chinuiam in continuare sa ne "tunam" daciile.Nu ma poti convinge ca dimensiunea cea mai mica omologata 175/60 poate fi mai potrivita dpdv al sigurantei sau vizual decat 195/45 .175/60 danseaza cu aceeasi suspensie pe cand 195/45 este joasa si aderenta ,cea mai mare diferenta observandu-se imediat in sensurile giratorii.Nu contest ca 205/45 sau 215/45 creste si mai mult aceasta senzatie.Mai usor cu calificativele gen "carpeala" pentru orice nu crezi ca-i corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut imi puteti recomanda cateva magazine pentru jante cu preturi rezonabile pentru Polo 6C din Bulgaria (vreau sa le achizitionez pe firma fara TVA), ma intereseaza pe un set pe 15" pentru iarna.

 

AlexB

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On Saturday, March 26, 2016 at 11:37 PM, ciprianconcept said:

Reinvii si eu putin topicul. Am si eu un Polo 6R si vreau sa-l incalt cu niste jante pe 17". Din ce am vazut din pozele colegilor nu se prea pupa cu suspensia stock a masinii. Masina mea inca este in garantie, pentru a monta niste arcuri trebuie sa ma duc neaparat la ei? Sau...intrebarea ar fi daca pot sa-mi montez niste arcuri H&R in reprezentanta fara sa comenteze nimic. 

Atasez o poza cu jantele pe care as vrea sa le achizitionez. Jantele sunt Wolfrace.

 

Screen Shot 2016-03-26 at 23.36.44.png

Cam așa ar fi aratat: :)

 

20160707_083746.jpg

Modificat de Lvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La Polo 6R / 6C cel care vine cu jante 15" 6J 5x100 (aliaj) se pot pune jante 15" 6J 5x112 (tabla)?

 

AlexB

Modificat de fpalexb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Complicat. Cu flanse adaptoare, insa trebuie ca anvelopele montate sa nu aiba alte dimensiuni decat cele trecute in CIV, altfel nu iei ITP-ul.

IMHO, nu merita efortul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MUltumesc pentru raspuns B_o_g_d_a_n, uitasem ce inseamna "5x100" / "5x112", aceasta fiind distanta intre prezoane, sigur nu o sa mearga si nu trebuie complicatii.

 

AlexB

Modificat de fpalexb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, ma poate ajuta cineva cu un raspuns la problema mea?Am gasit pe net niste jante care imi plac dar au dimensiune 6.5, ce am eu sunt 6, oare se potrivesc anvelopele pe ele?Nu atinge la virare maxim in aripa? Am de tabla 15" 6J 5x100 si am gasit pe net 15" 6.5J 5x100

Modificat de enimem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@eminem : mai sus am postat foto cu jante 7x16" pe 5*100...s-au potrivit perfect, nu ating pe nicaieri...nu inteleg cum sa-ti atinga in aripa la virare , aripa este destul de sus si in fata si in spate ,doar sa tai din arcuri sau sa faci ceva extrem sa se intample asa ceva.........incearca totusi 16" daca tot treci la jante...succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna seara , am si eu un Vw Polo 6R model 2014 , 1.4 TDI 75 CP si am gasit sa cumpăr niște jante de pe net 5x112 R15 ( poze ) , doresc sfaturi in legatura cu ele daca sunt ok ptr mașina mea , un prieten mi-a zis sa nu frece ca trebuie probate , altu mi-a zis ca sunt ok , nici numai stiu ce sa inteleg...eu nu prea ma pricep destul de bine si cel care le vinde este departe de mine , trebuie achizitionate prin curierat...stima !

FB_IMG_1509625376548.jpg

FB_IMG_1509625369974.jpg

FB_IMG_1509625379147.jpg

FB_IMG_1509625373347.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai nevoie de 5x100, nu 5x112

Daca sunt 5x112, clar nu sunt bune pentru Polo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am gasit jantele astea pe 17" ET42,cu cauciucuri 225/45/17,stiu ca nu sunt ok cauciucurile pentru vw 6R,insa am incercat sa le pun pe masina si nu intra. Din cauza cauciucurilor oare? Pe mine ma intereseaza jantele,deci o sa pun 215/40/17.

20171105_162226.png

On 13/05/2016 at 8:57 AM, wladhoo said:

A montat cineva arcuri eibach sau h&r pe 6r? 

Sau le-ati coborat? Daca da, cu ce arcuri? 

Am montat eu pe al meu 6R,eibach 30mm,si am facut 100k.km cu amortisoarele originale.

Cred ca a venit timpul sa schimb amortisoarele insa...au inceput sa bata un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!