Jump to content

Tuning exterior - jante Polo 6R


FRE
 Share

Postare recomandată

E codul pt majoritatea capacelelor jantelor de aliaj. Dupa cum vedeti difera doar primele 3 caractere ale codului, fie ca e 3B7 sau 6NO sunt aceleasi intr-un final. Eu am comandat dupa 3b7.

Jantele arata foarte bine. Mai aproape de culoarea lor oem nici nu cred ca se putea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    68

  • Dun

    61

  • The_Ego

    27

  • Rave

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

N-am mai avut rabdare si am schimbat bocancii cu tocuri :D Capacelele centrale o sa apara maine. Astazi doar unu a venit dintr-o eroare.

post-88353-0-71837900-1395076867_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fantastic. Bravo !!!!!

Golurile rotilor sunt umplute sublim. Esti pe suspensia originala? Comform pozei asteia nici nu mai este nevoie sa umbli la ea.

 

Sa ne spui acum cat iti arata kilometrajul fata de GPS. Si sa ne spui cum se simte masina pa drum.

Sa faci si cateva viraje bruste si ample, ca sa vezi cum sta masina pe drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e usor inclinat terenul, de aceea si pare mai lasata pe fata.

 

Looking great 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut 15-20 km cu ele si parca se simte mai bine masina. Nu se mai simt toate denivelarile drumului. Directia e considerabil mai grea, deh..185..215 si ceva kg in plus. Arcurile nu au ajuns, deci este cu suspensia stock. Cand o sa pun arcurile, preconizez ca aripa fata o sa fie chiar pe cauciuc iar in spate va ramane loc de un deget maxim, deci va fi bine. Teoretic garda la sol o sa fie aproape la fel de mare ca si cu rotile de 15. Acuma, cu rotile pe 17, masina s-a mai ridicat cam cu 1.5-2 cm, pe fata cel putin.

 

Pentru viraje mai trebuie sa astepte pentru ca nu-i indicat dupa ce ai pus cauciucurile, mai ales noi, sa le fortezi. Exista riscu sa se mai miste pe janta si sa se dezechilibreze.

 

George,  terenul era un pic inclinat spre spate iar pe bancheta aveam rotile de iarna.

 

 

P.S.: Bogdan, in aia 15-20 km nu cred ca a vazut viteze mai mari de 40-50 km/h :D Ma port frumos cu ele, mai ales ca vopseaua/lacul are 2 zile. Revin maine cu poze cu tot cu capacele. 

 

Sa-mi iau capacelele pt prezoane ?

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pff ... deci, daca dupa ce pui arcurile, o sa fii cu aripile pe cauciucuri ai pus-o. N-o sa poti sa mergi cu masina.

Asculta la mine ce-ti spun.

 

Fata de rotile mele de vara tu esti cu 3 mm mai inafara, ai diametrul mai mare decat al meu si cu arcurile vei cobori fix la drop-ul pe care il aveam eu setat anul trecut. Si la mine, pe virajele luate in forta, atingeam in contra-aripa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum stau fata de aripa? Cat de in interior sunt?

Daca vin aproape la linie cu aripa + va fi maxim un deget intre roata si aripa mai mult decat sigur va atinge la denivelarile pt limitarea vitezei datorita cursei suspensiei. De aici extrapoland cam la orice denivelare de acest gen.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dam jos contra aripa :)) Nu, sincer nu cred ca o sa atinga dar ramane de vazut dupa ce le pun. Oricum viraje luate in forta..o sa fie foarte putine. Imi este mila de directia masinii.

 

Acuma, pe fata, intra cam 2 degete jumate intre aripa si roata iar pe spate cam 4. 

 

 

George, sunt cam iesite  :icon_confused: Sunt 7.5 J si ET35

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai, ma lesi! Din poze nu s-ar zice ca poti baga atatea degetele acolo.

Oricum ... doua degete pe fata ... cam aia ar fi distanta "minim legala" avand in vedere ET-ul jantelor.

 

Ce-ai zice sa dai retur arcurile alea?! Maine imi face Florin oferta la suspensie si s-ar putea sa am o B14 de vanzare  ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Retur nu mai pot face fara sa pierd avansul..in plus eu pun arcuri de 170 euro nu suspensie de 400-500 euro cu cat o sa o dai tu :D Trece cu mult peste bugetul alocat.

 

In cel mai rau caz o sa las doar arcurile pe spate si astea pe fata poate le schimb cu cineva care are de fabrica sport.

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum am stat cu regretul in suflet ca nu am cumparat anvelope 215/45 R17 si am ales 205/45 R17 - stand si uitandu-ma acum la pozele tale,ma bucur de alegerea facuta,chiar daca este o dimensiune mai scumpa,insa protejeaza mai bine directia fiind mai inguste si par mai asezate pe janta,neavand balonul asa mare.A nu se interpreta ca nu imi place cum arata la tine ; pun o poza cu arcurile stock :

post-99600-0-38571900-1395123088_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, clar, masina ta are ne voie de protectie din toate punctele de vedere tinand cant de cat de mult mergi cu ea si in ce regimuri solicitante o folosesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma..diferenta mare la diametru nu este. O sa fac astazi poze mai exacte si le pun. Eu sincer nu cred ca o sa-mi atinga nicaieri, mai ales in contra aripa. Frica imi este la aripa, asa cum zicea George dar se rezolva si aia daca va pune probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt sigur ca nu iti va atinge,dar vedem dupa ce montezi arcurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa speram ca ajung cat mai repede ca am facut comanda martea trecuta. 

 

Abia astept urmatoarea intalnire...cand masinuta o sa fie un Cross Polo mai lasat :D (In ultimele poze puse de Bogdan era CrossPolo la propriu) Acuma nu o sa-i mai fie jena sa apara in poze :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, au ajuns si capacelele, motiv pt care am facut un set de poze. Distanta intre aripa fata si cauciuc este cam de 2 degete, adica aprox 3.5 cm iar pe spate este de 3 degete, adica aprox. 5-5.5 cm. Jantele sunt la limita fata de aripa dar o data cu arcurile nu cred ca o sa se frece. Ramane de vazut vineri sau sambata cand le montez (m-au anuntat ca ajung vineri).

 

Viteza afisata, la 50km/h, este mai mica cu aprox 0.5 km/h :D 

post-88353-0-19063200-1395150348_thumb.j

post-88353-0-47659500-1395150355_thumb.j

post-88353-0-40565900-1395150364_thumb.j

post-88353-0-59359400-1395150372_thumb.j

post-88353-0-10336700-1395150382_thumb.j

post-88353-0-60318100-1395150391_thumb.j

post-88353-0-75971800-1395150406_thumb.j

post-88353-0-30207800-1395150416_thumb.j

post-88353-0-53633700-1395150426_thumb.j

post-88353-0-65126600-1395150436_thumb.j

post-88353-0-15778300-1395150449_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca fata este asa cum ar trebui sa fie. Ai sa vezi dupa ce vei monta arcurile ca va veni un pic prea jos. In momentul asta roata fata umple PERFECT golul (uita-te in poza 145643 ca, cel putin de acolo de unde incepe spoilerul fata si pana pe la ora 10 pe roata, ai aceeasi distanta intre roata si caroserie. Mai mult de atat nu poti cere).

 

Nu cred ca mai ai nevoie de capacele pe prezoane. Mie mi se pare ca arata bine asa. Eventual imprumuta de la cineva 5 bucati si mai fa niste poze.

 

Rotile arata nitr-un mare fel. Si te ajuta enorm culoarea masinii. Abia astept sa ne comparam cand ne-om vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramane de vazut dupa ce le montez. Daca nu-mi place cum arata pe fata, le dau jos si raman doar cu cele pe spate.

 

Acuma merg sa fur capacelele de la Passat si fac niste poze.

Facem schimb de jante cand vin la Bucuresti ?:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar. Si nu te radea, ca vorbesc serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ce zice Dun: pe fata OK, pe spate e inca "meh" :)
Oricum, arata foarte fain jantele pe masina :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! Sa le pui antifurt si capace peste prezoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma..si fata trebuie lasata pt ca acuma a ajuns la statura unui Cross Polo din cauza cauciucurilor. S-a ridicat cam 1.5-2 cm la prag. Mai un pic si e jeep :)) Eventual spatele mai lasat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar da putin a Cross Polo :D.

Fata vei mai putea sa o lasi 1cm, adica sa ramana un deget.

 

Spatele insa e marea provocare pt ca ar trebui sa se injumatateasca distanta de acum ca sa fie cat de cat uniforma.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca arcurile o sa fie perfecte :D O sa aduca masina asa cum trebuie. Ramane de vazut sambata, cand le pun.

Am testat din nou viteza si la 100 km/h pe bord,real am 99 :)) Trebuie sa am grija de acuma cu viteza.

 

Razvan, m-am gandit si eu la antifurt dar pana la urma daca hotul este specializat pe jante, nu cred ca face diferenta un antifurt. Oricum o sa ma interesez prin schrott-uri ca noi sunt 2-300 lei setu si nu cred ca merita. Capacelele inca n-am apucat sa le fur de pe passat dar maine sper sa reusesc :D

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat-o si cu prezoanele antifurt si cu capacelele. Le-am furat :))

Maine poate rezolv si cu arcurile :D

PS: pt cei care nu au inteles gluma de mai sus, lucrurile furate sunt de pe cealalta masina din familie ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!