Jump to content

Tuning exterior - jante Polo 6R


FRE
 Share

Postare recomandată

@FRE: multumesc pentru pont. O sa ma interesez sa vad daca sunt acceptale la TUV. Daca da, n-ar trebui sa fie vreo problema. Oricum, pe mine ma intereseaza pur teorectic problema, fiindca nu mai intentionez sa bag bani in Polo, insa eram curios daca se pot pune jante de Phaeton cu 7,5J x 18" ET40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    68

  • Dun

    61

  • The_Ego

    27

  • FRE

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Faza cu bagatul banilor in Polo am adoptat-o si eu,cu succes ,cel putin pana acum.Cat despre jantele mentionate de tine,vor ajunge aproximativ cu ET 20, deci vor fi prea iesite de sub caroserie ( ET 40 - 20 mm flansele adaptoare = ET 20 ). Daca vorbesc prostii,va rog sa ma corectati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vorbesti prostii. Chiar asa este.

Si la flanse mai este o problema: nu sunt multe care sa aiba un gat suficient de mare (de lung) cat sa asigure un suport corect pentru jante, similar celui oferit de butucul masinii. De aici rezulta cea mai frecventa problema: roti necentrate si batai in timpul rularii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Imi poate spune si mie daca acest polo are suspensie sport cu aceste roti de 17.

Eu zic ca nu are.

post-122073-1378490279717_thumb.jpg

post-122073-13784902984513_thumb.jpg

post-122073-13784903161475_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, are suspensia sport OEM. Un Polo cu suspensia normala este stupid de inalt pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-88126-0-37110300-1378497823_thumb.jaici nu pare asa inalt ca sunt jante de 17".uite cum arata pe jante de 15"

Modificat de bily77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai. Cu jantele astea pe 15 este foarte inalt, daca ai pune jante pe 17" fara suspensie sport ar arata si mai urat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

O sa incerc sa il prind pe posesor si il voi intreba si va voi anunta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca are suspensia sport OEM,stiu ca la fel am bagat mana intre aripa si roata si la colegul cu R-Line,Razvan

Modificat de FRE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@colegii pasionati de subiectul "jante": oare jantele astea: LAKESIDE ET38, 5 x100, 15 '' s-or fi potrivind cu gumele mele de iarna? :huh: (Dunlop SP Winter Response 185/60R15)

Nu de alta, insa mie imi place cum arata, si daca gasesc un set cu max 100 Euro de vanzare, ma gandesc sa le iau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap!

LE: Adica banuiesc ca au J tot 6, la fel ca cele de tabla, caz in care sunt identice...

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar n-am. Cat se poate de sincer, nu ma pricep deloc la tema ce cauciucuri merg pe ce jante, de aia m-am gandit sa intreb oamenii care se pricep ;)

Ce stiu, e ca sunt pe 15" (check!), au prindere 5x100 (check!) si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa te mai interesezi de latimea jantelor. Ideal ar fi sa aiba intre 5.5 si 6.5 inch ca poti monta in conditii de deplina siguranta anvelopele respective pe ele.

ET-ul l-ai verificat? Uita-te ce ET ai pe jantele pe care le-ai folosit. Si verificat si latimea lor, daca tot te vei uita la ele. Dupa care ... compara cei doi parametrii cu cei ai jantelor pe care vrei sa le cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe configurator s-au scos jantele detroit 17" si s-au introdus Serron

4136_1024.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doamne-ajuta. Detroit-urile deja au devenit cam overkill, ca un soi de trade-mark pentru toti aia care-si iau 1.9 TDI sau 1.6FSI, isi pun grila fata de GTI si pasul doi e, automat, jantele Detroit, dupa care demareaza fioros de la semafor intr-un nor de fum, respectiv in 15 minute la benzinare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bueeeeeey, ma intristezi  :icon_cry:

:)

 

Pe bune, acuma, a fost o ironie gratuita din partea mea, insa pe bune, jantele astea chiar au ajuns overkill, cel putin din IMHO.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe, si eu glumeam. Am renuntat si la jante si la orice alta modificare. La cate probleme au, nu merita bagati bani in ele..mai ales pe drumurile din Romania.

Oricum, nici pe mine nu prea ma incanta Denvar-urile pentru ca sunt deja vechi. Era si cazul sa vina cu ceva nou..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune si mie daca acest polo are suspensie sport cu aceste roti de 17.

Eu zic ca nu are.

Am vb cu proprietarul masinii si mi-a confirmat ca are suspensie sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca are suspensia sport OEM,stiu ca la fel am bagat mana intre aripa si roata si la colegul cu R-Line,Razvan

Ti-am spus eu.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!