Jump to content

Tuning exterior - jante Polo 6R


FRE
 Share

Postare recomandată

Si eu mi le doresc. Dar inca nu sunt convins sa dau 1.100E pe ele. As prefera sa imi iau jante 7J.

Mai vedem ce se mai intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 360
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    68

  • Dun

    61

  • The_Ego

    27

  • Rave

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca ai banii, negociaza si ia-le !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2000 de lei un set de SIMA original pe 15. Nu este chiar o avere, considerand ca iti raman cele de tabla pentru iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata super, dar din pacate anvelopele nu le vei putea folosi. Iti vor trebui 215/40 si oricum 205/40 au un talon incredibil de mic.

Negociaza fara anvelope, poate scoti un pret decent.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am ce pret decent sa scot de la baiatul ala, chiar si daca m-as hotara sa le iau.

In toamna, am cerut pret de la un distribuitor OZ din Romania si patru jante faceau 960 E. Le-as lua la mana a doua undeva pe la 600-650E.

Prin noiembrie un neamt a vrut 750E pe patru jante Aristo. Adevarul este ca erau impecabile, dar ... tot mi s-a parut mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aristo sunt pe 18", sper ca nu vrei sa pui 18" pe ea :) Arieta sunt pe 17" si arata la fel ca Aristo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ... nu sunt prea late?

Am vazut cum sta cauciucul 215/40 R17 pe jante cu latimea de 7". Nu mi-ar placea sa vad acelasi cauciuc intins pe o janta ceva mai lata. Nu ca nu ar merge - toti producatorii recomanda si dimensiunea 215/40 R17 pentru jantele de 7.5" - dar nu mi-ar placea mie. Cel mai probabil, pentru aspectul pe care il doresc eu, ar fi necesar un cauciuc de 225. Care, insa, ar fi prea mult pentru masina mea.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Avand in vedere ca se apropie primavara, stresul in gasirea jantelor perfecte, creste.

 

DEEECI, voi ce jante pe 16 credeti ca s-ar potri mai bine pentru Polonicu meu (hot orange) ? Cochetez cu ideea celor de golf IV, Montreal II sau BBS RS771, dar faptul ca au J6.5 ma cam pun pe ganduri..e suficient pentru cauciucurile de 215/45 sau ar trebui sa merg pe 7J, asa cum sunt cele de fabrica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cautand diverse informatii despre dimensiuni de jante  am dat peste site-ul urmator. Unele poze nu prea par sa aiba legatura cu realitatea, dar sunt si unele care par "adevarate"

 

http://tyrestretch.com/7_215_40_R16/7_215_40_R16_Toyo_T1R.jpg.php

http://tyrestretch.com/7.5_215_40_R16/7.5_215_40_R16_Dunlop_Sport_9000.jpg.php

 

http://tyrestretch.com/7.5_215_40_R17/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Jantele si anvelopele care vin pe GTI se numesc Detroit si au dimensiunile 215/40R17 87V 7Jx17 ET46. Totodata 17" este maxim ce recomanda producatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ii vin de minune jantele astea. Santa Monica MK IV GTI

post-16307-0-30622900-1369721534_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am vazut "live" pana acum, insa in vara cand vin acasa, dau o fuga pana la volnick la Alba sa-i "imprumut" juma' de ora jantele, sa vad cum sta pe ele. Daca-mi place, o sa iau un set cand ma intorc, ca aici un rand de jante SM de calitate buna spre foarte buna e pe la 350 Euro, ceea ce mi se pare extrem de acceptabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat peste niste jante foarte interesante: Budapest 17"

picupload-black-pearl-15354-3769.jpgVW-Polo-und-Golf-am-Woerthersee-2009-729picupload-black-pearl-15357-3769.jpg

 

VW Budapest
original Teilenummer: 6R0 601 025 P
ET 38
7,5Jx17
Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ce dimensiune or fi fiind cauciucurile alea de este talonul atat de mic? Sigur nu sunt pe 18 jantele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur. Sunt jante de Cross Polo.

Anvelopele din poze cred ca sunt mai mici decat 215/40.

 

Posibil sa fi fost o editie speciala in care au vopsit centrul spitelor in negru.

 

http://www.volksforum.com/forum/showthread.php?t=111993

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil sunt tot 215/40 pneurile dar stau mai intinse, janta fiind 7.5J.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

He,he, he! Multam fain.

Daca se dovedesc in regula sambata vor fi pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, tu ai vaut ca O BUCATA e 200 Euro, da? Nu tot setul :)

...la 800 Euro/set, pachetul ala nu e nushce chilipir. La 1000 iei un set de Motorsport...

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cu tot cu niste cauciucuri.

Functie de cum arata se va stabili si pretul. Dar in nici un caz nu va fi vorba de 800 de euro.

 

Stiu ca am salvat pe undeva codurile jantelor Aristo si Arieta. Jantele astea ar trebui sa fie Arieta. Mi-ar fi de ajutorul codul jantei originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate a gresi ET-ul, pretul e ok daca sunt cauciucurile bune. Un set decent de jante sh e pe la 5-600 de euro, daca sunt niste cauciucuri decente atunci poti sa-i dai 700 si gata.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!