Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

4 hours ago, bgd_b92 said:

Consumul de ulei nu este o problema. Nu afecteaza cu nimic functionalitatea

 Afecteaza buzunarul, psihicul si uleiul consumat se depune pe supape, pe bujii, apare misfire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara vreau sa va intreb o parere despre aceasta masina 

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7GA32I.html?fbclid=IwAR2fi-pcmlFbHD1yt0lSv9LAXIP20Dery37G9THszv6XDt1top6foS2etPA

daca are probleme cutia DSG (stiu ca este cu 6 trepte din ce am verificat pe rar)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are distronic, ci doar tempomat, navigatia nu are hdd, minte la km si cutia este 6+1.Cutiile sunt foarte bune, daca au intretinerea corecta.

E model 2017 si e produsa in 10.2016.

Modificat de bysus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și este diferită dacă nu este distronic ? 
Spui ca ar avea km mai mulți ?

Moderator edit: nu ar strica sa te documentezi un pic referitor la ce inseamna anumite optiuni.

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distronic mentine si distanta fata de vehiculul din fata (accelerand sau franand singur), pe cand tempomat-ul doar mentine o anumita viteza setata de tine. Anuntul, dupa cum este formulat, este unul tipic "samsaresc".. eu de astia am fugit intotdeauna. Acum, fiecare cu gusturile lui :)

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, bysus said:

minte la km

Arata'ne si noua cati are.

Mie imi place maxim masina, si cred ca nimeni de pe forum nu iti va putea spune nimic despre starea ei. O testare intr'o reprezentanta ar fi de luat in seama la banii astia. Cred ca 80%+ dintre anunturile vag de pe net sunt tipic samsaresti. Asta se vrea, asta se ofera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in urma afirmatiei pe care ai facut'o ai facut si o verificare, atunci cu siguranta este de folos si de apreciat. Insa daca doar iti dai cu parerea referitor la nr de km, s'ar putea sa nu fie de ajutor pt potentialul cumparator si sa il descurajezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim sinceri.. masinile din anunturile "samsaresti", 90% din ele au km smenuiti. Posibil asta sa fie in celelalte 10% care au km reali si alte probleme ascunse... :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica seria de sasiu in reprezentanta, o ai postata in anunt, asta daca e seria reala (mai nou se merge si pe alta serie  care sa bata cu km si la fata locului e alta). Dupa istoricul masinii iti poti face o impresie, estetic arata bine, pacat ca are doar 150 de cai. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de asta samsarii reusesc sa supravietuiasca.. sunt oameni care cred in Mos Craciun si cumpara de la asemenea jeguri de oameni. Cum poti sa mai continui daca samsarul i-a trecut dotari ce nu le are, ba mai mult a si explicat in detaliu la "distronic". Nu are clima fata-spate, nu are scaun ergocomfort, navigatie 4k nu exista pe CC din ce stiu eu, nu cunosc full nikel si full crom or fi pe alte masini dar aici nu isi are rostul etc

Ce mi se pare dubios este butonul de assistants in capatul manetei de semnalizare cand masina nu are camera in parbriz.. poate un airbag sarit si inlocuit cu totul.

Sfat prietenesc de la cineva care a fost pus pe drumuri de jigodii din astea, feriti-va pe cat puteti de mult de cuvinte gen: "IMPORT RECENT ! NERULATA RO!", "Culoare deosebita", "Impecabila"

@GaborA tu pari convins de masina si o poti cumpara, posibil sa nu aibe probleme, chiar la 300.000km ele pot merge impecabil iar sincer daca nu avea descrierea aia de analfabet mi-ar fi atras si mie atentia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, bgd_b92 said:

Arata'ne si noua cati are.

Mie imi place maxim masina, si cred ca nimeni de pe forum nu iti va putea spune nimic despre starea ei. O testare intr'o reprezentanta ar fi de luat in seama la banii astia. Cred ca 80%+ dintre anunturile vag de pe net sunt tipic samsaresti. Asta se vrea, asta se ofera.

Simplu: pret raportat la an, km, dotari (alea care sunt, nu alea scrise :)) ),  uzura vizuala interior din poze. Astea sunt primele care ma fac sa cred ca e prea bun pretul pt a nu fi ceva in neregula. Apoi descrierea analfabeta a dotarilor si adaugarea unora care de fapt nu exista. Daca te intalnesti cu ei probabil vei ramane uimit de felul in care incearca "sa te faca din cuvinte". 

Apoi la tot ce a zis @Boditza as adauga si partea cu "MODEL DEOSEBIT, doar pentru CUNOSCATORI". Textele astea ma dau pe spate intotdeauna :)

Probabil sunt si samsari care aduc masini de calitate, insa alea au pretul pe masura. Am doi prieteni care au luat masini de la "samsari" (pentru ca asa se numesc toti cei care aduc masini de afara, dar de fapt este folosit gresit termenul) pe bani multi fata de media preturilor pe autovit si masinile merg foarte bine si fara probleme de ani buni. Deci intotdeauna un pret pe masura arata un "comerciant" si un pret mic sau foarte bun arata un "samsar".

Succes!

LE: Nu vreau sa gresesc, dar CC are faruri LED? Eu stiam doar de bixenon. In anunt a scris faruri led...

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Boditza said:

Ce mi se pare dubios este butonul de assistants in capatul manetei de semnalizare cand masina nu are camera in parbriz.. poate un airbag sarit si inlocuit cu totul.

Nu e obligatoriu sa aiba camera in parbriz. Probabil are assistants cum pare sa aiba side assist. Eu il am si am doar front assist si bend light in optiuni cand apas pe el. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut

Sunt interesat de masina de mai jos din Germania. Aveti idee de ce acest anunt nu apare decat daca selectezi limba romana sau poloneza. in restul limbilor nu-l vezi. E cumva vreo pus intentionat asa, practica dealerii din Germania asta?

Ma tem sa nu aiba ceva suspect si de asta sa fie dedicata numai noua, celor din est.:). Ce parere aveti?

Multumesc

https://www.mobile.de/ro/Automobil/Volkswagen-CC-DYNAMIC-BLACK-R-LINE-PANORAMA/vhc:car,cnt:de,srt:date,sro:desc,ms1:25200_4_,ms2:25200_19_,frn:2016,ful:diesel,mlx:100000,ger:automatic_gear/pg:vipcar/286361489.html

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vad anuntul si in engleza: https://suchen.mobile.de/auto-inserat/volkswagen-cc-dynamic-black-r-line-panorama-acc-sthz-19-alu-essen/286361489.html?action=homeRviReco

Dealer-ul are rating foarte bun si recunoaste ca are probleme la bara spate (care evident trebuie revopsita).

Masina e superba si foarte dotata, mie nu imi pare nimic suspect la acest anunt. Totusi solicita VIN-ul masinii si fa o verificare si pe site-urile de profil.

Daca te hotaresti sa o cumperi, neaparat sa ii faci o prezentare si pe aria "Masina mea"! Succes!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dace se vede e ok. Inseamna ca la laptopul meu e pb. Masina e a unui privat(client) si tranzactia se face ce acesta. Dealer ul cica ne face actul si probabil isi va lua un comision de la el cred. Nu stiu daca e o practica asta in Germania dar asa mi a zis. cred ca sunt turci, amandoi cel putin directorul cu care am vb. 
ce site recomanzi de profil?Am verificat alta masina o data pe un site si nu mi a dat mai nimic despre a in afara de model. Mi au dat banii inapoi dupa ce le am zis ca nu ma ajuta cu nimic raportul. Alt site serios nu mai stiu ca as mai incerca fara pb

Am VIN ul la ea, mi a dat poza la talon
 

mersi frumos 
 

Modificat de Edy_77
Posibila reclama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu-mi apare.

Pentru aceleaşi criterii ai 49 de CC-uri la mobile.de şi 52 de CC-uri la mobile.de/ro. Deci clar e ceva în neregulă.

CC ro vs de.png

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as evita asemenea tranzactii cu intermediari si privati. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am platit acum un raport la alt site de verificare (nu sunt sigur ca am voie sa le mai zic numele)si masina a avut o lovitura in spate acum 2 ani si a fost la licitatie in Germania. Poza atasata. Recunosc ca e incredibil raportul, cate info imi da. Are inclusiv pozele din anuntul de la dealer, poza de la licitatie si cu cartea service.

cred ca nu a fost reparata in reprezentanta deoarece am o cunostinta lucreaza la Caroserie la VW si care a verificat-o si el. Nu i-a gasit decat parbrizul schimbat in 2016.

o sa renunt. tocmai am pierdut 500 si ceva de Ron-biletul de avion, marti plecam s-o iau. Asta e

multumesc 

Poza.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara, hayon si stopuri schimbate (din ce se vede cu ochiul liber)...nu cred ca a fost un impact foarte mare.

Oricum, bine ca ai gasit informatia pana la urma. Pretul e cam mare tinand cont de accident.

Daca nu ai gasit in istoric la VW, sigur nu a fost reparata in reprezentanta...pacat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 sunt convins ca merge perfect  masina si ca nu afecteaza reparatia asta chiar daca nu e facuta la VW

insa nu mai vreau, pentru ca au incercat sa ne pacaleasca

bine spus..pacat de ea, era deosebita si km putini

 

Modificat de Ionescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu asta e o problema, ca au incercat sa te pacaleasca, sunt putini care no fac,  insa mai bine cauti ceva fara reparatii la caroserie... 

Modificat de Edy_77
Vorbiti prin PM sa nu fie reclama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mi permiteti.o opinie; 

eu zic ca, orgoliul nu e tocmai binevenit cand cumperi o masina.

lovitura aia nu pare deloc una care sa afecteze in vreun fel siguranta masinii, chiar daca nu e reparata n reprezentanta/dealer VW.

eu am avut asa masina luata din DE, si n am avut probleme deloc, de nici un fel, in 6 ani cat a stat la mine ... si a fost reparata aripa spate dr.

eu zic ca, daca asta este singura problema, masina poate fi cumparata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am zis mai sus ca nici eu nu o vad ca fiind majora lovitura,  insa nu-ti mai vine Stia de dauna asta cel de la dealer, in dec am mai vb de ea si zicea ceva de o aripa vopsita. acum nimic , doar bara aia atinsa cf poze. Ca i-a zis proprietarul ca nu stie de nici o dauna, desi a fost luata la licitatie. Poate nu de el, ce-i drept. dar asta e

nu stiu de la cine o s-o cumpar, imi aranjeaza intalnirea acolo la locatia dealer-ului. 

masina, cf raport, are poze la dealer si din nov 2018(unde are bara din spate neatinsa) si din oct 2019(unde e acea mica lovitura) deci asta se chinuie de un an si ceva s-o dea.

nu ma mai incurc, sa mai risc sa pierd alti bani, ajung astia, asta e. Daca eram acolo s-o pot vedea  mai usor poate cine stie. Insa e mai complicat

deci urmatoarea, pacat de ea. Mai rar asa la vanzare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ionescu de ce nu întrebi pe un admin dacă ai voie să postezi site-ul găsit de tine pentru a verifica mașina? Sunt colegi care ar putea să ajungă să folosească informații utile despre alte mașini de vânzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!