Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Pe scurt nu. Consumul de ulei e doar una din problemele acestui motor. Ia diesel, oricare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@HitmaN1

2.0 TDi ,CR ,nu consuma ulei nici la 400.000 km (daca e in stare buna )

Benzinar nu-ti recomand daca nu are pana in 100.000 km 

Reparatie capitala motor (pistoane ,biele...) poate depasi 3000€

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista la motorul de 170 cai  mai multe   probleme decat la cel de 140 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

140/170 sunt aproape identice ,problemele aceleasi

Recomand 170-177 .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit de ceva probleme cu pompa  de inalte care face span si blocheaza injectoarele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10-12.000 lei te costa reparatia pt 1.8 tsi ; tdi'urile sunt toate ok ( exceptand posibila problema a spanului ), pt un plus de putere il poti alege pe cel de 170/177 cp. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,in functie de calitatea motorinei pompa de inalte poate face span, care contamineaza tot sistemul de alimentare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Va salut . 

Intentionez sa imi cumpar un CC din 2011 , 170 cai (CFGB) , dsg si 4motion la ~215.000 km . 

Ideea e ca ii bate volant la rece destul de tare din ce-mi spune vanzatorul . E vreo diferenta la tipul volante ptr ca e 4motion ? 

Eu ma aflu in Norvegia iar pe site-urile de profil am gasit preturi ptr volante intre 500-2000e , si nu stiu daca are rost sa ma incurc sau nu . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 10 months later...

 

Deci, ZERO2? Ți-ai luat țeapă până la urmă?

Modificat de Edy_77
Quote la postul anterior e interzis prin regulament
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

M-ar interesa sa cumpar un Passat CC 2.0 TDI DSG, si sunt curios daca exista cineva din Bucuresti/Ilfov, dispus sa-mi arate si mie masina sa vad daca mi-ar placea sa o conduc, sau macar sa ma sui putin la volan sa vad cum e la bord.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut

 

As avea si eu cateva intrebari recent am achizitionat un passat cc 2009 103 kw euro4 cod motor cbab acest motor mai are probleme cu pompa de ulei si chiar pompa de inalte care produce pilitura ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 31.07.2023 at 20:07, Bumpy a scris:

M-ar interesa sa cumpar un Passat CC 2.0 TDI DSG, si sunt curios daca exista cineva din Bucuresti/Ilfov, dispus sa-mi arate si mie masina sa vad daca mi-ar placea sa o conduc, sau macar sa ma sui putin la volan sa vad cum e la bord.

 

Cam târziu, dar totuși, dacă mai ești interesat, cred că ne putem găsi timp într-o Duminică. Dă-mi un PM și continuăm de acolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut ! 

Sunt interesat sa-i cumpar fiului meu un Passat CC. In maxim 3 luni de zile voi achzhitiona acest model 100%, deja am inceput sa studiez piata. Bugetul maxim ar fi undeva in jur de 12500 Euro cu totul, in sensul ca masina sa fie 11.000-11.500 iar diferenta sa fie pentru inmatriculare si diverse operatii service...cred ca totusi 500 Euro in plus nu ar fi o problema. 

As opta din start doar pt motorizarea 170/177 cp + dsg (neaparat), trapa daca se poate...in rest majoritatea dotarilor de baza sunt suficiente, totusi as fugi de tapiteria alcantara(foarte pretentioasa) si de suspensia adaptiva(foarte costisitioare).

Am citit, am vazut ca mai au probleme cu pompele de inalte, injectoare piezo . 

Voi ce mi-ati recomanda, ce cod motor? Sa-mi incerc norocul pe olx sau sa merg in Germania ?

 

L.E. pe olx/autovit putine dintre ele cred ca au in realitate sub 350-400k km

 

Modificat de Fantozzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-fara trapa

-alcantara e foarte rezistenta 

-dcc e foarte ok 

-dsg e ok (musai sa ai a toate reviziile la zi )

-musai din DE ,evita masini aduse pt vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina va fi condusa in exclusivitate de catre fiul in varsta de 19 ani, fara prea multa experienta cu masinile, plus ca la varsta lui masina nu va cara membrii familiei si bagjae in concediu, asta este clar. Pe considerentul acesta , renunt direct la tapiteria din alcantara pe care o am si eu pe Ateca si stiu ca este destul de pretentioasa, totodata as evita suspensia dcc, nu neaprat ...dar daca s-ar putea fara ar fi mai bine. Ca si tapiterie as prefera pielea nappa sau chiar tapiteria din textil, am vazut cateva modele cu tapiterie textila si vantilatie in scaune, mi se pare super combinatia, n-am mai vazut-o la alte masini. Presupun ca la motorizarea 170/177 cp  dsg-ul este DQ500 si este un "must have" , tot la fel si trapa, restul optiunilor asa cum spuneam nu prea conteaza.

Cat tine de achizitie, 95% tind sa cumpar din Romania, este mult mai greu sa fiu pacalit aici decat in Germania. Aici daca mi se pare cel mai mic lucru suspect sau ceva nu-mi place, plec pur si simplu. Am cheltuit 100 euro pe drum, ura si la gara, pe cand in Germania lucrurile stau cu totul altfel. Ca sunt kilometrate in Romania asta stiu, prefer 300.000-350.000 corecti, cu istoric si cu mentenanta la zi decat una cu "235.000 km reali" fara istoric.

In Romania am variante de service, de reprezentanta, de verificare atenta, elevator, chiar si pe Dan de la "masina potrivita" etc.

Ceea ce nu stiu sunt problemele tipice acesteti masini, probleme mecanice in general. Ce trebuie sa stiu ? Ce coduri motor sunt mai problematice, de ce sa ma feresc? Am inteles ca sunt unle coduri motor cu injectoare piezo si cu pompe de inalte care fac pilitura, ca unele au probleme cu pompele de ulei...asta ma intereseaza in mod deosebit ! Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un copil de 19 ani si fara experienta la volan n-as cumpara decat maxim o Fabia/Rapid 1.0 tsi, in acelasi buget.

Ma aflu in aceeasi situatie ca tine. Prefer o masina cat mai simpla, care sa nu genereze probleme de fiabilitate, ieftin de intretinut si usor vandabila, pustii se plictisesc repede. 😀

Oricum ar fi, nu-i cumpara o masina care sa stea prin service, in loc sa o foloseasca.

Bafta la cautari!

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca sunt cel mai apropiat de varsta aia (18/19) ani, primul lucru la care m-as gandi ar fi sa ii iau o masina cat se poate de sigura.

 

Cutiile de genul fabia/rapid etc ies din start din discuție.  Astea sunt masini de oras care nu ofera in mod real vreo protectie.

 

La cum se circula pe strazile noastre si la ce haiducie este, sa-mi fie cu iertare dar m-as uita dupa tancuri.

 

De ce? Pentru ca oricat de mult credeti ca va cunoasteti copiii, anturajul are la varta asta un impact cel putin la fel de puternic.  Asa ca va alerga, va face tampenii pe strada, se va da in spectacol la un momentan dat, invariabil si inevitabil.

 

Diferența dintre acum 15 ani si azi e enorma cand vine vorba de trafic si situatiile "la limita" care nu tin de tine si in fata carora te trezesti.

 

Eu ca student am avut norocul sa prind o bora 1.9 alh si sincer inca ma mir cum de mai sunt intreg la ora asta. Si pe aia am reusit sa o fac dauna totala pt ca a dat un matiz in mine...

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și-a făcut stagiatura 1 an de zile pe Peugeot 207 1.6i - prima lui mașină . Ca și experiență cred care undeva în jur de 15-20k km , este foarte ok la volan , destul de matur pt vârsta lui , se descurca perfect în traficul din București. A fost la Cluj, TM etc .A condus și Ateca mea în paralel cu Peugeotul lui, Dacia Dokker etc . fără nici cea mai mică problemă . Nici nu se pune discuția ca nu aș avea încredere în el, dacă aș avea cel mai mic dubiu nu i-aș da “moartea” pe mana . Doamne ferește !!! .Avem de ales între Golf VI/VII gtd , Passat CC FL sau Octavia 3 RS hatchback . El are 1,96 și vreo 97-98 kg . Cred ca Golful iese din schema . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca in RO , asa cum a spus Catalin , nu vei gasi niciodata masini ok la pret ok

Poate doar daca platesti mai mult decat costa in DE o masina echivalenta + cat costa adusa de acolo

Nimeni nu vinde in pierdere fara motive ascunse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Fantozzi said:

... am vazut cateva modele cu tapiterie textila si vantilatie in scaune, mi se pare super combinatia, n-am mai vazut-o la alte masini...

Textil cu ventilatie in scaune nu cred sa existe pe vreo masina... ventilatia in scaune e doar cu tapiserie full piele.

Trapa in grupul VAG e doar cu probleme, scurgeri, etc. As evita

Masina din Romania e loterie curata, va fi foarte greu/imposibil sa cumperi o masina ok in bugetul tau, aia inseamna ca e aduca de afara cu 20-30% mai ieftin. Cauta in Germania masina cu procentul asta scazut din bugetul tau si vezi ce gasesti :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, isist cu intrebarea, exista coduri motor mai problematice la masina asta, ceva de care sa stiu inainte de a cumpara?  Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 minute în urmă, acidone77 a scris:

Textil cu ventilatie in scaune nu cred sa existe pe vreo masina... ventilatia in scaune e doar cu tapiserie full piele.

Exista 100%. Este chiar o postare pe yt cu un Passat CC fl din Romania cu tapiterie textil + ventilatie, plus ca am mai vazut unul la vanzare pe olx cu acelasi gen de tapiterie .😉

 

21 minute în urmă, acidone77 a scris:

As evita

Masina din Romania e loterie curata, va fi foarte greu/imposibil sa cumperi o masina ok in bugetul tau, aia inseamna ca e aduca de afara cu 20-30% mai ieftin. Cauta in Germania masina cu procentul asta scazut din bugetul tau si vezi ce gasesti :) 

Probabil ca este loterie , dar este mult mai simplu pt mine. Am fost acum ceva timp in Germania, la Hanovra sa cumpar o masina pt sotie. A vorbit telefonic cu vanzatorul neamt un amic de-al meu , tot cetatean neamt. Vanzatorul mi-a garantat ca masina este ceea ce trebuie, alles gut alles ok. Cand am ajuns acolo am constatat ca m-am dus degeaba, 4 zile pe drum dus -intors, cazare hotel, masa...etc  timp si bani degeaba. Deci nu este regula si nici in Germania nu sunt caini cu covrigi in coada. Am varianta cu casa de licitatii, am prieten cu cont la diverse case de licitatii , OpenLane, Auto1 etc. doar ca nu mai vreau sa iau masina blind, asa cum am luat Ateca. Dupa Ateca am asteptat aprox 2 luni de zile sa-mi ajunga acasa. Vreau sa o testez eu personal ! Deci singura varianta este Romania, prefer sa vad aici 10-15-20 de masini, sa testez si sa aleg ce trebuie. Daca este sa-mi iau teapa imi iau pe mana mea 🙂

Modificat de Fantozzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
7 minute în urmă, Fantozzi a scris:

Probabil ca este loterie ...

 

Oarecum. Daca-l pui pe baiat sa caute aleaga, sigur, daca o iei tu usor batraneste cu cautarile, reduci riscurile, zic.

Am luat eu anul trecut din RO (P. Neamt mai exact) un CC de la privat, dar timpul de cautare/asteptare ceva care sa corespunda a fost de aprox. 6 luni. 

Motorul CFGC, cel de 177CP, 189k Km (actual 220k), aproape de maxim cu dotarile (fara ACC, line assist si restul assist-urilor :) ) trapa, piele, ventilatie si masaj, scaune fata/spate incalzite, si restul optionalelor, cu 2 seturi roti iarna/vara DOT2021, distributie si abreiaj schimbate cu factura cu ceva mii de km in urma, pret final 11.500E.

Scoate trapa din must have, n-are nicio noima pentru cat se deschide si stresul cu reviziile la ea nu merita.

 

Repet, am cautat in jur de 6 luni pe site-urile de vanzari ceva corect.

 

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

38 minutes ago, Fantozzi said:

Totusi, isist cu intrebarea, exista coduri motor mai problematice la masina asta, ceva de care sa stiu inainte de a cumpara?  Multumesc !

1.8 TSI 160CP 2.0 TSI 200/211CP sunt de neaparat de evitat. 

 

Renunta la trapa, pe langa mentenanta risti sa iti plesneasca la colturi.

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!