Jump to content

Probleme ABS+ESP


eugenus
 Share

Postare recomandată

Un cod de piesa ptr motor 1.4 tsi 160 cod motor cavd ?

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris de nu stiu cate ori dar e greu de cautat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e ok. Nu te lua dupa codul motor. Cauta ce am scris eu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

42 minutes ago, Al Bundy said:

Nu e ok. Nu te lua dupa codul motor. Cauta ce am scris eu. 

Ti.am trimis un msg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,deci am sters eroarea si am facut test actuatori si au mers,adica pompa merge...imi baga presiune,functioneaza...

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A luat cnv modul abs de pe ebay,ca acolo am gasit,presupun ca nu sunt tepe

FD5DB2E7-CE5C-4084-9BD3-1BAD6F421831.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acolo am luat si eu in 2016 si merge perfect si in ziua de azi, dar verifica bine vanzatorul, eventual schimba niste mesaje cu el, vezi de unde provine pompa, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUTARE ! Am citit in mare postarile dar daca nu ma insel nu am observat pe nimeni sa aiba  si pompa si modulul  1k0 614 517 AC , avand la el  cod defect  01130 !!!  Cu ce alt cod as putea schimba , bine'nteles ceva mai ok ! Masina este Gti 2008 dsg ! Merci ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu ai citit cateva pagini mai in urma ?

Si nu ai gasit ce cod merge pus ?

 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdang1992,aceeasi eroare si pompa cu aceeasi serie am avut si eu. Am pus, dupa cum m-a sfatuit dl. Al Bubdy, pompa cu serie BJ si am mai castigat si XDS. Spor!

Turbo_crys, aia e seria de pe partea hidraulica. Pune un tester, salveaza codingul actual si vezi si ce serie are modulul. Trebuie sa fie ceva de genul 1k0 907 379 XX

Modificat de viorel_92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut colegi. Am un golf 5 1.9 tdi, 2008 BLS. Am martorii de abs, esp aprinse în bord, iar martorul frana de mana licare și bipaie, iar după 2 minute de mers, apare și martorul de la servo. Am pus tester pe mașină și îmi apar aceste erori. Dacă ma poate ajuta cineva cu sfaturi de unde sa încep cu rezolvările..

136640625_5148043845213676_5421283747152321102_n.jpg

136707119_5148044101880317_2053343137003934915_n.jpg

136946624_5148044241880303_7966724514785088540_n.jpg

137024330_5148043935213667_4401665874342944322_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu incarca cum trebuie?Sau de ce spui sa schimb bateria?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut o eroare de ceva "below lower regulation regulation" care in engleza mea se traduce ca ar fi sub pragul minim. Mai vad un "voltage" si ma duce cu capul ca e vorba de tensiunea de la baterie, plus ca parca prea multe erori asa deodata si niciuna de modul defect. Nu dureaza mult sa incerci. Pune un multimetru si vezi cat mai are bateria. Daca e sub 11.7 e gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, dar exista cumva posibilitatea ca siguranta de la modulul abs sa dea aceste erori? am citit pe un forum in uk, ca una din problemele comune care genereaza erorile astea, ar fi sigurantele de la modulul abs sau ceva de genul. Ca nu se vede ca e busita , insa trebuie schimbata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai o poti verifica si pe aia. Posibil sa dea eroare si de acolo. Deobicei, din ce am vazut si eu pe forumuri,prima chestie pe care te pune sa o verifici sunt sigurantele dupa firele si abia la final ajungi la modul. Ia un multimetru si fie "suni" acea siguranta, fie ii masori rezistenta. Daca nu ma insel ai o siguranta clasica in panou si una mai solida la motor. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat siguranțele sunt ok, bateria încarcă ok. Ideea este ca în mers, după ce șterg primele erori, mașina da alte erori cele din imagine și câteodată zice ca nu ne putem conecta la calculatorul mașinii ca e blocat... Alte idei? 

IMG-20210107-WA0022.jpg

IMG-20210107-WA0021.jpg

IMG-20210107-WA0020.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil modul ABS. Cauta pe cineva cu un VCDS. Mi se pare ciudat sa ai atatea erori. Am patit si eu cu ABS dar aveam o eroare. La tine le da pe toate. Asta mi se pare ciudat. Poate raspund baietii care sunt mult mai experimentati. Insa sigur te vor sfatui sa faci o scanare completa cu VCDS. Chiar sunt curios ce are. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O diagnoza cu VCDS este mai utila in acest caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit dupa weekend, din pacate nu am gasit pe nimeni cu VCDS sa pot sa ii fac o diagnoza. Intrebare de 10 puncte, pot deplasa masina?sau exista riscul sa raman fara frane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ramaifara frane decat daca este o problema mecanica, in cel mai rau caz nu mai ai ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Problema s-a rezolvat prin schimbarea modulului ABS, mulțumesc Cristi (Al Bundy) pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.
Mi s-au aprins in bord martorii ABS, ESP si presiune in pneuri.
La o scanare apare eroarea din foto.
E vb de senzorul ABS in sine sau poate fi rulmentul?


Multumesc.

 

20210124_230057.jpg

Modificat de Irinel9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentul. Schimba-l si o sa dispară problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!