Jump to content

Probleme ABS+ESP


eugenus
 Share

Postare recomandată

Salutari,

 

Multumesc de sfaturi in primul rand, in legatura cu codurile de pe pompa ABS.

 

Revin cu un update pt cine are nevoie de informatii: Ieri am reusit sa rezolv toata treaba, am inlocuit pompa BE cu DE si merge perfect, imi tine si autohold ul. M-a dus pompa, montat, aerisit frane si recodat 1800 lei. Doar pompa a fost 1100 din dezmembrari, insa a rezolvat problema. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ajutorul informatiilor de pe acest forum, am reusit sa inlocuiesc si eu pompa de abs. 

Am dat 600 ron pe pompa abs, 30 ron lichidul de frana si 250 manopera in TM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un golf 5 din 2009 pe partea mecanica am codul 1k0614517BD pe electrica nu pot sa il vad, pot pune 1k0907379 Bj pe electrica si 1k0614517 DG pe mecanica? Mecanicu zice ca nu pot pune decât 1k0614517 Bj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare oameni buni!

Am o eroare pe abs și nu știu de la ce....cum sa o rezolv!IMG_20211029_200921_177.thumb.jpg.e1b74ca9558efbfb17cb8b2d1e7e1655.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu... eroarea ii zice sa verifice erorile de pe motor.

Se verifica ce are pe 01 Engine, comunicatia, can uri, etc.

Nu schimba ABS ul...degeaba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai dreptate, fiind vorba despre o eroare citita de pe modulul abs am crezut ca face referire la motorul din pomba, m-am documentat si eu acum si se refera la ECU, n-ar trebui sa fie alarme stocate si in ecu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automat este dtc pe 01 Engine....asta spune eroarea de pe 03 Abs, ca exista cod de eroare pe 01 Engine, fapt pt care aprinde martor esp in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am următoarea problemă pe un golf V Break / BLS 2009. 

 

Știu ca trebuie sa schimb pompa , însă nu găsesc cu terminația CD. Nu am etka pe noul laptop și nu găsesc cu ce alt cod o pot înlocui și apoi coda (contracost bineinteles).

 

Îmi poate spune cineva , ce pompa sa caut la dezmembrari ? Multumesc

Screenshot_20211102-212928_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede ca nu ai citit cateva pagini mai in urma. Se poate pune BJ cu DE sau BJ cu DG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy am citit , însă cred  ca am o scăpare.  Caut pompa abs cu terminația BJ .  DE sau DG e cod pentru alta parte a pompei ? Merci , și scuze dacă pun întrebări stupide. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DE SI DG sunt terminatiile de pe hidraulica. BJ este terminatie de pe electronica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna seara ,

am aceeasi problema ca si Brook, aceleasi coduri de eroare 01130 -ABS operation si 008-Implausible Signal iar codul de pe terminatia electronica este 1K0907379CD ,modulul MK60EC1.

nu stiu alte compatibilitati dar ,conform indrumarilor de aici, am gasit la dezmembrari  pompa 1K0907379 BJ cu 1K0614517 DG dar nu sunt lamurit daca si codul numeric(fara terminatie) de pe partea hidraulica(nu doar de pe cea electronica) trebuie sa fie identic cu cel de pe pompa originala ?! 

din experienta d-stra credeti ca o sa fie probleme la codare daca difera  ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, se codeaza. Dar ce coduri ai gasit tu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, MDTheodor said:

am gasit la dezmembrari  pompa 1K0907379 BJ cu 1K0614517 DG 

din experienta d-stra credeti ca o sa fie probleme la codare daca difera  ?

 

 

Pompa gasita de tine poate fi pusa pe masina ta fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

 

Multumesc pentru raspunsuri si indrumari ,este multa informatie pretioasa pe acest forum...

Revin cu un update pt cei cu probleme similare : dupa cateva zile de cautari, ieri am reusit inlocuirea si codarea  pompei ABS ,cod 1K0907379CD cu una de la dezmembrari cu terminatiile BJ si DG  si functioneaza normal ! Martorii din bord ABS , ESP, frana de mana s-au stins . Total costuri cu montat, aerisit frane si recodat a fost 1150 lei (din care 600 lei a fost pompa din dezmembrari).

Toate cele bune si mult spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut ! Ma poate ajuta cineva cu o codare la o pompa abs la un seat leon 1p , 1.9 tdi bls , 2009?Screenshot_20220211-132747_Gallery.thumb.jpg.8b28fda79e0395458ac5295879a1a38c.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarea se face in functie de mai multi factori, serie caroserie, motor, diametru discuri, tractiune, etc. Nu exista 2 masini care sa aiba aceeasi codare la ABS/ESP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, kosmyn_aurel89 said:

Salut ! Ma poate ajuta cineva cu o codare la o pompa abs la un seat leon 1p , 1.9 tdi bls , 2009?Screenshot_20220211-132747_Gallery.thumb.jpg.8b28fda79e0395458ac5295879a1a38c.jpg

Seria sasiu, optiuni masina si incerc sa te ajut cand am un pic de timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! 

VSSZZZ1PZ9R020279, abs esp, aer conditionat, senzori pneuri, geamuri electrice fata, cutie manuala 5tr , tractiune fata

Modificat de kosmyn_aurel89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii dau eu informatiile colegului

1ZF + 1KD, respectiv  280 si 255

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

113B2012092400FA880D04EB90220041000000 incearca asta. daca e prea lung taie 00 din coada.

 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!