Jump to content

Passat CC R-Line


lambda_dryver

Postare recomandată

Eu cred ca se potrivesc. Nu stiu ce sa zic.

In link gasesti tot ce trebuie, mai putin discuri de frana.

R36 vine cu frane de 345mm, ca alea de Cupra/R32

LE: m-am uitat pe R36 Forum si franele de R36 sunt 345mm si etrieri de R32. Se potrivesc pe Passat, CC, EOS, Golf, Scirocco.

Deci franele alea se potrivesc :D

Link către comentariu
lambda_dryver

Merci pentru detalii TEFF. Inseamna ca se potriveste cu port-etrierul de R32/S3/R36 fara alte modificari. Sper :D. La discuri, din ce am citit pe net, cele striate ar fi cele mai indicate, peste cele perforate sau pline (astea ofera racire mai slaba?!)?

P.S: Imi poti spune, te rog, dimensiunea minima la R-ul tau pentru jante ca sa treaca de ansamblul de frana? E 18"sau 17"? Multumesc.

Link către comentariu

Dimensiunea minima e 17", nu e nevoie de 18.

Discurile de preferat sunt cele striate, insa doar in cazul in care mergi pe circuit. Cele perforate prezinta risc de fisura in caz de supraincalzire. Oricum nu e motiv de ingrijorare pentru tine pentru ca nu vei folosi atat de intens franele si nici nu vei utiliza placute de circuit, asadar alege ce-ti place mai mult estetic. Eu unul sunt fan perforate.

Link către comentariu
lambda_dryver

Avantajul celor striate peste cele perforate (opinie generala pe net...) este ca uzeaza mai uniform placutele cele dintai. Asta pe langa ce ai mentionat tu mai sus, care se aplica doar in cazuri de circuit etc... Intrebam legat de dimensiune pentru ca am jante de iarna pe 17" si sa nu am probleme :D.

Link către comentariu

Superba masina. Pe langa faptul ca este un CC are si pachet de R-line!

Cand schimbi franele, sa ma anunti ca as fi interesat de portetrierii pt upgrade la 312mm :P. Sa aflu daca se potrivesc cei de Passat b6/CC la mine, dar e probabil ca da :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Merci pentru detalii TEFF. Inseamna ca se potriveste cu port-etrierul de R32/S3/R36 fara alte modificari. Sper :D. La discuri, din ce am citit pe net, cele striate ar fi cele mai indicate, peste cele perforate sau pline (astea ofera racire mai slaba?!)?

P.S: Imi poti spune, te rog, dimensiunea minima la R-ul tau pentru jante ca sa treaca de ansamblul de frana? E 18"sau 17"? Multumesc.

Da, dar nu doar portetrierul de R32.

Iti trebuie:

- portetrier R32 (le gasesti la vanzare in acel link)

- etrier R32 (----||-----)

- table protectie(------||----)

- placute R32 (------||-----)

- discuri 345mm (le cumperi). Poti lua perforate, ca nu o sa ajung prea curand sa le incingi atat de tare incat sa faca microfisuri.

De asemenea pe acel forum, cateva topic-uri mai jos sunt si franele de R32 de pe spate, la vanzare. 250

Link către comentariu
lambda_dryver

Multumesc pentru sfaturi! O sa prospectez piata in ideea asta, si in combinatie cu niste furtune de la Goodridge.

@The_Ego -> In caz ca ma hotarasc ca merita sa fac acest upgrade, te anunt. Momentan, trebuie bani si pentru resoftare si pentru mici detalii la interior + renovarea garajului ca sa fie "la standardele" Passat-ului :)). Ramane de vazut daca pentru o crestere de ~40 cp si 85 Nm merita investit intr-un sistem mai performant de franare, cu toate ca am o nemultumire pronuntata legata de acesta si acum... Pas cu pas, vom vedea.

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
lambda_dryver

Mda... Ca sa fie totul perfect, azi am gasit masina lovita in parcare. Stanga spate, fix in ochiul de pisica.

Daune:

-ochi de pisica

-bara zgariata (relativ adanc)

-senzor spate infundat

-suport senzor zgariat

Un fel de "Bine ai venit in Bucuresti"! ...

Link către comentariu

<sarcasm>Cu ocazia asta, ii pui bara spate de R Line</sarcasm>

Lasand gluma la o parte, sper sa o rezolvi fara probleme si cat mai repede. Imi pare rau sa aud despre masini frumoase lovite.

Link către comentariu

Mda... Ca sa fie totul perfect, azi am gasit masina lovita in parcare. Stanga spate, fix in ochiul de pisica.

Daune:

-ochi de pisica

-bara zgariata (relativ adanc)

-senzor spate infundat

-suport senzor zgariat

Un fel de "Bine ai venit in Bucuresti"! ...

Si banuiesc ca nu a lasat un biletel cu un numar de telefon......

Link către comentariu
CristianMarin

Din pacate cam asa se intampla in Bucuresti. Multi pe care nu-i intereseaza de cei din jur. Eu am garaj, ca daca trebuia sa tin masina asta in strada probabil ca renuntam sa o mai iau. Cu toate astea a deschis o proasta usa la un Q7 si mi-a facut o "gaurica" in aripa fata. Eram de fata, dar ce sa-i zic.... era soacra mica la o nunta la care am fost invitat..... Norocos fiind de felul meu si la servici am garaj. Daca trebuie sa las masina in strada mai mult timp prefer sa plec cu Outlanderul. Nu ca n-as tine la el.... Oricum si pe el am o urma de usa deschisa cu nesimtire.

Link către comentariu
lambda_dryver

Eu, de obicei, am mare grija unde parchez si cum parchez. Noaptea si eu o bag in garaj, dar cand ma duc la facultate, n-am de ales asa ca o parchez in ditai parcarea... Evident, cineva cand vine dimineata la facultate, doarme pe el si uita baza parcarilor laterale -> SA AI LOC acolo unde te decizi sa iti bagi... masina.

@Florin -> Evident ca nu a lasat niciun biletel... Se putea?!?!

<sarcasm>Cu ocazia asta, ii pui bara spate de R Line</sarcasm>

Lasand gluma la o parte, sper sa o rezolvi fara probleme si cat mai repede. Imi pare rau sa aud despre masini frumoase lovite.

Crede-ma ca si mie imi pare rau... Foarte rau. Exista spoiler spate R-Line? Eu n-am gasit asa ceva pe net :(...

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu

Da, nesimitire traditionala.... sau internationala, ca nu doar in Romania se intampla asa ceva....

Imi pare ca difera fusta, la R line.... fata de cea standard.

Link către comentariu
lambda_dryver

Asta asa e, dar prin alte tari, macar se lasa un nr. de telefon ca doar nu traim in jungla....

Am vazut ca exista o fusta "cica" de R-Line, dar nu vad nicio diferenta fata de ce am eu. Am gasit una cu difuzor de aer integrat, subtil nu ceva imens, dar de la FC-Tuning. Fusta la mine n-ar nimic, deci nu merita sa o schimb...

Link către comentariu

Si eu am gasit masina lovita in parcare, dar am avut "norocul" sa fie un baiat cu simt de raspundere si a lasat numarul de telefon in parbriz. Asa ca nu, nu doar in alte tari traiesc oameni normali :P.

Pai tu deja ai R-Line, asa ca nu ai posibilitatea sa faci upgrade-uri. De aia pusesem tag-uri cu "<sarcasm></sarcasm>".

Link către comentariu
lambda_dryver

Se pare ca eu nu am avut norocul asta... Si speram ca ghinionul sa fi plecat odata cu masina veche :(.

Am crezut ca ai pus tag-urile pentru "ocazia" aparuta :D...

Link către comentariu
lambda_dryver

Cum nu pot posta in alte arii, il salut aici pe colegul cu masina identica, neagra si R-Line, cu nr. B-19-WHW. Se pare ca amandoi am avut drum azi prin Targu Jiu!

Link către comentariu
lambda_dryver

Pana la urma, ddupa mai multe discutii, am hotarat sa incerc sa-mi montez Webasto pe masina. Am vorbit la reprezentanta lor si a ramas ca varianta pentru masina mea este ThermoTop C. Totusi din ce am citit pe net, din fabrica vine cu varianta ThermoTop V. Este vreo diferenta sau difera doar denumirea fiind montata de Volkswagen?

Daca montez acum aparatul, este posibil sa-l conectez la calculatorul masinii si sa-i setez timerul din BC sau trebuie sa dau gaura undeva in interior si sa montez timerul Webasto? Ultimea mea nelamurire: ce face butonul de Webasto de pe climatronic? Multumesc!

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
CristianMarin

Cum stai cu webasto? Cei de la PBN se plangeau ca e foarte complicat....

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
lambda_dryver

Cei de la PBN se plang ca e foarte complicat pentru ca n-au montat niciodata asa ceva... Cu toate ca la ei este mai scump, as fi preferat la ei ca sa fie totul cat mai OEM, dar se pare ca nu se pricep si nu vreau sa am probleme cand mi-e lumea mai draga.

O sa ma mai documentez si sper sa imi ofere baietii de la Webasto o solutie pentru a fi cat mai profi treaba.

Link către comentariu
CristianMarin

Nu se pricep nici sa se uite in ETKA.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
lambda_dryver

Invata. Invata... :)). Oricum, pana in Septembrie mai am timp sa caut variante. La mod-ul asta chiar nu trebuie sa ma grabesc :D.

Link către comentariu
lambda_dryver

Astazi, cu ajutorul lui F l o r i n, am reusit sa imi montez si eu Warning Lights in usi, dar, din pacate, doar in cele din fata deoarece in cele din spate, am concluzionat dupa vreo 2 ore de truda, ca NU SE POATE. Pe langa lipsa calculatorului din usa necesar, nici macar locasurile nu erau decupate pentru a putea fi montate. Way to go, VW! :D

Masinuta a primit si led-uri albe aproape peste tot pentru ca nu am reusit niciunul sa ne dam seama cum se schimba becurile la Puddle Lights din oglinzi si ne-a fost frica sa nu spargem sticla... Pe termen scurt, urmeaza si un nou set de numere ca sa-i dam un look de masina post-2008 :D...

P.S: Si cum sunt eu din fire imprastiat asa, am uitat esentialul. Vreau pe aceasta cale sa-i multumesc colegului F l o r i n care este un om de exceptie, priceput si "incapatanat" sa iasa totul cat mai bine! Imi pare rau ca nu pot scrie acest mesaj in topicul lui de Feedback, dar asta e. Inca o data, multumesc Florin!

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
CristianMarin

Nu pot decat sa-ti dau dreptate cu privire la Florin. Tocmai ce am gasit la un baiat din America setul de lumini "Footlight" fata/spate cu cablaj, warning lights fata/spate cu cablaj si cablajul pentru rutarea microfonului la RNS. Asa ca iar avem treaba.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu

Da, din pacate CC-ul nu a venit cu Warning Lights la usile spate. Am incercat conectarea dupa schema B6-lui, dar nu a vrut. Mai sunt variante, dar niciuna de fabrica....

Va multumesc tuturor, pentru aprecieri !

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!