Jump to content

Passat CC R-Line


lambda_dryver

Postare recomandată

lambda_dryver

Nici eu inca nu sunt foarte convins ca bucsele poliuretanice sunt ce trebuie pentru drumurile noastre, dar ma incanta rigiditatea suplimentară.

Ce m-ar interesa este cat de mult se rigidizeaza masina si daca e ok pentru un daily driver? Cum se comporta in timp kitul de la Powerflex? Sunt probleme cu montajul?

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
lambda_dryver

Pentru ca putem spune ca primavara si-a cam intrat in drepturi si era si cazul, azi a primit o spalare, degresare si ceruire si am tras-o pe sticla pentru ultima data cu jantele de iarna, pe sezonul asta!

Urmeaza revizia cat de curand (18 zile sau 1100 km) si m-am hotarat sa merg pe bucse de cauciuc de pe RS3. Sunt un upgrade relativ ieftin si nu o fac kart! :))

post-106153-0-44964900-1427301117_thumb.

post-106153-0-96151100-1427301131_thumb.

post-106153-0-65874900-1427301141_thumb.

post-106153-0-39987600-1427301163_thumb.

Link către comentariu

Poti pune aici, te rog, un link cu bucsele sau codul exact? Multumesc!

Link către comentariu

Iustin, vezi ca le-a pus hallucinogen in topicul despre masina lui aici ;)

Link către comentariu
lambda_dryver

Multumesc!

Eu o spal la spălătoria unui prieten, pe Sos. Chitila. Daca esti de prin zona, imi zici si-ti trimit un PM cu locația exactă, pentru a nu face reclama... Eu o fac la ei pentru ca ma cunosc baietii si au mult mai multa atenție si isi dau interesul suplimentar pentru a mi-o ceruii, șterge, curată jantele si, in plus, fac soluții special pentru mine, respectiv, folosesc alte cârpe/lavete. Cu restul clienților nu stiu cum se comporta...

Prin zona centrala a Bucureștiului, pot spune ca imi place cum spala cei de la 3A, langa MC Buzești (sper sa nu se considere reclama...).

Link către comentariu

Eu stau in Crangasi deci mi-ar fi usor si pe sos.Chitilei si la Mc Buzesti. In Crangasi nu am gasit o spalatorie sa ma dea pe spate. 

Link către comentariu
lambda_dryver

Multumesc, Sahara! La fel este si a ta.

@Clawoodyou -> Iti recomand sa incerci langa MC Buzești, ca e mai aproape, si sa vezi cum ti se pare. Sa stai, totusi, pe langa ei si sa le mai indici una-alta. Vezi ca sunt doua spălătorii, una langa cealalta -> Cea de care zic eu este cea mare cu 5 posturi de spalat!

Link către comentariu

Am fost azi acolo. Au facut treaba buna :) Merci!

Link către comentariu
lambda_dryver

N-ai pentru ce! Ma bucur ca a fost ok.

Iti recomand, totusi, sa-ti cumperi 2-3 lavete mai ca lumea si ii rogi sa le folosească p-alea cand iti șterg masina. Asta este cea mai buna varianta.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Ieri am facut revizia capitala la 75.000 km. S-au schimbat toate filtrele la motor, inclusiv cel de habitaclu, cu filtre Mann si uleiul la motor Castrol Edge 5w30.

La cutia s-a inlocuit uleiul si filtrul hidraulic cu produse originale OEM, impreuna cu uleiul hidraulic de la diferențialul Haldex. In poza se poate vedea cat de tare s-a înnegrit uleiul in DSG dupa doar 30.000 km...

S-au schimbat bucsele mari de la brațele fata, cu unele de Audi RS3/TT-RS, din cauciuc plin. Se poate vedea in poza diferenta dintre acestea si cele care erau de fabrica pe masina. Imbunătățirea este notabila. Masina are un feeling mai închegat, trecerea peste limitatoare este mai silențioasă si, oarecum, fara balans, iar feelingul in volan este putin mai dur. Per total, un upgrade foarte bun si relativ ieftin. Merita facut atunci cand se pune problema schimbării bucselor... Altfel, manopera este destul de scumputa pentru ca aceasta operatiune sa fie facuta oricand. Trebuie refăcută si geometria ulterior. Eu am facut-o fata-spate la Autosoft Baneasa si bine am facut ca era dereglata rau :)).

Daca tot am dat jos brațele fata, am facut si upgrade la kitul de șuruburi de la cadrul motor. Teoretic, șuruburile ar fi facute dintr-un alt material mai rezistent si vin si cu un set de șaibe de fixare si reglaj. In poza atașata se poate vedea ca unul din șuruburile de pe masina deja era putin strâmb...

In final, pe seara, facuta o spalare interior-exterior ca la carte si apoi a primit un set nou de leduri de 15W cu lupa pe Pozitie si becuri noi de Cornering marca Osram Nightbreaker Ultimited. Au tinut cam putin, ce-i drept...

post-106153-0-00432100-1429871062_thumb.

post-106153-0-67674600-1429871077_thumb.

post-106153-0-27980300-1429871121_thumb.

post-106153-0-44602000-1429871159_thumb.

post-106153-0-24944200-1429871194_thumb.

post-106153-0-62007100-1429871209_thumb.

post-106153-0-67200700-1429871225_thumb.

post-106153-0-24204700-1429871237_thumb.

Link către comentariu

Voi face si eu la prima interventie la roti acest upgrade la bucse de rs3.

Cam negru uleiul. Al meu arata chiar bine cand l-am schimbat dupa 60000, ce-i drept doar 15000 facuti in Bucuresti.

Link către comentariu

Nu credeam ca pot sa arate asa bine jante negre pe o masina neagra pana cand am vazut masina ta :icon_thumleft:

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Voi face si eu la prima interventie la roti acest upgrade la bucse de rs3.

Cam negru uleiul. Al meu arata chiar bine cand l-am schimbat dupa 60000, ce-i drept doar 15000 facuti in Bucuresti.

:icon_thumleft: pentru upgrade-ul de bucse. Diferenta la pret este nesemnificativa, dar beneficiile sunt considerabile. Ar trebui sa fie si mai durabile decat cele stock, cu toate ca la mine au tinut 4 ani jumate :)).

Si eu am ramas uimit de culoarea uleiului, dar e bine ca nu am gasit nici macar un fir de Șpan in cutie. Am preferat sa joc la sigur si sa fac schimbul la 30.000 km / 2 ani.

Nu credeam ca pot sa arate asa bine jante negre pe o masina neagra pana cand am vazut masina ta :icon_thumleft:

Multumesc pentru apreciere! :D. Pana sa le vad pe masina, am avut si eu niste dubii daca vor da bine sau nu... Planul acum este sa mergem catre un All-Black, eventual cu o alta culoare la etrieri :)).

Link către comentariu
  • 6 months later...

Valeu, cat timp a trecut de cand n-am mai postat!!! Sa mai stergem praful nitel p-aici, vara asta masina a primit:

 

- Retusarea punctelor de vopsea sarita

- Polish exterior integral

- Protectie Nano-Ceramica KC 1k-Nano, durata de viata de pana la 3 ani

 

- Curatarea intregului interior

- Hidratarea tapiteriei de piele + protectie dedicata Meguiar's

- Detailing-ul compartimentului motor + All-Season dressing de protectie

 

S-au mai adaugat pe masina:

 

- set pedale + footrest R-Line OEM

- Eleron R-Line lip

- pleoape faruri

- ornamente exterioare + calandru fata Piano Black  (Mi-a picat mie de ceva timp pe aspectul de All-Black :)) ).

 

- evacuare Cat-Back inox + tipsuri Akrapovic, modelul nou (aliaj Titan + fibra de carbon)

 

- flanse distantieri fata de 12 mm + prezoane lungi

 

Pe termen mediu si scurt, urmeaza protectii de iarna pe geamuri - hidrofob, anti-inghet si anti-aburire, cat si ceara teflonata pe jante (ambele seturi) si m-am apucat sa caut piese pentru cateva upgrade-uri/retrofit-uri la interior. De 2 ani am lampile de Warning Lights pentru usile spate si tot nu le-am montat... Ar fi cazul sa ma apuc si de interior! :)). Pe parte de exterior, d.p.m.d.v. e cam ce trebuie si nu cred ca o sa-i mai fac mare lucru in plus fata de intretinere constanta. Parerea mea! Voi?

post-106153-0-96597100-1446397575_thumb.

post-106153-0-51351700-1446397581_thumb.

post-106153-0-70865700-1446397594_thumb.

post-106153-0-48460300-1446397607_thumb.

post-106153-0-34078900-1446397616_thumb.

post-106153-0-44965200-1446397626_thumb.

post-106153-0-35507700-1446397639_thumb.

post-106153-0-65159100-1446397646_thumb.

post-106153-0-80583400-1446397653_thumb.

post-106153-0-94984600-1446397658_thumb.

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu

Doar tipsurile, din păcate. Nu exista evacuare întreaga Akrapovic pentru CC TDi 4Motion. Tipsurile astea sunt pentru R20, teoretic... Restul evacuării este custom din inox de la mediana in spate.

Link către comentariu

Pai doar tips-urile costa cat evacuarea facuta custom in alte parti :)).

Ai o masina superba si te rog sa ma ai in vedere cand vrei s-o vinzi. Promit sa am grija de ea asa cum ai obisnuit-o. :)

LE: Cred ca ne-am intersectat acum ceva timp pe la 1 Mai; m-ai lasat sa "traversez" bulevardul.

Modificat de mike.
Link către comentariu

Pai doar tips-urile costa cat evacuarea facuta custom in alte parti :)).

Ai o masina superba si te rog sa ma ai in vedere cand vrei s-o vinzi. Promit sa am grija de ea asa cum ai obisnuit-o. :)

LE: Cred ca ne-am intersectat acum ceva timp pe la 1 Mai; m-ai lasat sa "traversez" bulevardul.

Multumesc! Tipsurile au fost "aproape" cât traseul de evacuare! Aproape dublu adică :)) ...

O sa te am in vedere, dar mai sta ceva timp la mine. Pana când pică motorul si ii punem altul, probabil! :)) . Nu te-am recunoscut atunci pe 1 Mai, dar erai "pe zona mea" deci foarte probabil eu eram...

Sunt china tipsurile ? Si te intreb pentru ca am vazut set identic la 70$

Sunt Made in Slovenia tipsurile. Totuși, $70 set? Carbon si Titan n-am văzut... Cam mic prețul. Eu am dat considerabil peste... Cu frânele ce se mai aude? Apropo... Am găsit varianta plug&play si pentru spate! :D
Link către comentariu

Am vazut si eu zilele trecute masina si pot sa spun ca in realitate arata mult mai bine decat ce se vede in poze. De la impactul vizual oferit de suspensia sport si pana la detalii gen trapa panoramica, ornamente tobe etc.

 

Tine-o tot asa :icon_thumleft: :icon_thumleft: :icon_thumleft:

Link către comentariu

Salut,

Tu de unde ai luat diuzele de tip perdea pentru masina?

Ma poti ajuta cu un link ?

Merci

Link către comentariu

mai lipseste parca un upgrade la franele de pe spate, nu vine masina in bot cu franele alea de 345mm pe fata? Daca esti interesat am un kit de la un golf 7r , sunt 99% sigur ca sunt plug and play pe masina ta

Link către comentariu

Am vazut si eu zilele trecute masina si pot sa spun ca in realitate arata mult mai bine decat ce se vede in poze. De la impactul vizual oferit de suspensia sport si pana la detalii gen trapa panoramica, ornamente tobe etc.

Tine-o tot asa :icon_thumleft: :icon_thumleft: :icon_thumleft:

Merci frumos pentru aprecieri! Îmi pare rău ca n-am mai apucat sa o văd si pe a ta (fosta)...

Fac tot posibilul sa continui pe linia aceasta. Ma bucur ca încă mai atrage priviri si aprecieri, chiar si după ce a apărut Facelift-ul!! :D

Salut,

Tu de unde ai luat diuzele de tip perdea pentru masina?

Ma poti ajuta cu un link ?

Merci

Salut! Duzele le-am luat de pe eBay, tip perdea si încălzite. Dacă nu ai încălzite, te pot ajuta cu un set tip perdea, dar da-mi PM, dacă te tentează, pentru a nu face off-topic aici. Codurile pentru tip perdea si încălzite le găsești aici in topic!

mai lipseste parca un upgrade la franele de pe spate, nu vine masina in bot cu franele alea de 345mm pe fata? Daca esti interesat am un kit de la un golf 7r , sunt 99% sigur ca sunt plug and play pe masina ta

E in plan, când îmi va permite bugetul! Are ceva Nose-Dive cu astea de 345 mm pe fata, dar am compensat mult cu kitul de arcuri care, fiind mai rigide, o echilibrează destul de mult... Măcar de as găsi sa scap de setul OEM de pe spate, mi-ar suplimenta bugetul consistent!

Oricum, cum ți-am mai zis, ma tentează sa le schimb si pe cele de pe fata cu ceva mai ușor si cu mai mult "bite", chiar dacă puterea nu mi-o cere... Încă! :))

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!