Jump to content

Ulei de motor Ravenol


olteanu82
 Share

Postare recomandată

Daca vrei sa fi sigur ca este autentic cu o lampa cu UV, vezi pe eticheta frontala sub scrisul RAVENOL ce apare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Afacerea continua? Sunt semnale ca ar fi niscai probleme, de aceea intreb.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de probleme, da-ne mai multe detalii, eu folosesc ravenol de ceva timp si pana acum e totul ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea imi este adresata? daca da fi mai concis, probleme de calitate, de livrari etc? merci 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la termenul de valabilitate al uleiului in bidonul sigilat, Mobil 3000 x1 5w40 are valabilitate 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut o discutie telefonica. Se pare ca pe piata exista intoxicari emise de fostul importator aflat in litigiu juridic cu Tiberiu. Nu sunt probleme, am constatat... Uleiul este excelent si isi asteapta cumparatori...

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc ulei Ravenol de aprox 60 000 km.POt sa spun ca este un ulei destul de calitativ in comparatie cu alta marci!Iar pretul mai mult decat ok..daca ne gandim si la calitate.

As avea o intrebare pt domnul @Ravenol si anume:

am 1 litru de ulei ramas din stocul vechi,adica acel bidon "maroniu",daca as putea sa ii spun asa.Acum as vrea,daca se poate sa il amestec cu noul "ambalaj".Merge acesta combinatie? sau cel mai bine comand totul din npua "gama"?!

Unii spun ca noile ambalaje sunt mai aditivate..de aceea intreb.

Multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am masina din semnatura cu gpl pe ea, am un prieten,vecin care se ocupa cu tot ce inseamna RAVENOL si mi-a recomandat ulei special pt masinile cu instalatii gpl.am aproape 5000 km,fara nici o problema.

La inceput toti stateam in dubii, ce ulei mai este si asta dar aku chiar i-si merita banii,nu vreau sa-i fac reclama dar am cunoscuti care au renuntat la uleiuri mobil sau castrol si s-au dat pe ravenol.fiecare i-si stie mai bine masina.

Sa auzim numai de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si nu ne spui care este acel ulei special pt gpl?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5-30 VMP e printre putinele full sintetice din piata pe normele 504/507.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt gpl eu am luat RAVENOL TEG 10W40.

poza nu este foarte reusita

post-61401-0-94123200-1362848460_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu in masina am VMP si imi intra 6,7 l, la bidon de 5 l am ambalajul nou la litru inca cel vechi, asa ca am pus nou + vechi. Am deja peste 3000 km facuti in mai putin de o luna. Cand a iesit noul ambalaj RAVENOL nu a retras de pe piata produsele in ambalajul vechi.

Eu folosesc VMP, il recomand pentru vitezisti si mai ales motoarele de generatie noua.

Recomand pentru cei cu GPL folosirea Ravenol TEG si chiar MGS, 24 respectiv 20 lei, preturile pot varia in functie de distribuitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anul trecut cu tot cu filtru + 5L 120 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum considerati uleiul Rheinol in comparatie cu Ravenol? Pana acuma am folosit Rheinol si am fost multumit dar daca Ravenol este mai bun nu ma deranjeaza sa il schimb. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai primit raspuns pe topicul celalalt.

Daca chiar vrei, mai sunt niste topic-uri in care sa postezi intrebarea... :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista ulei Ravenol cu indice ...W50?! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20w-50

5w-50

15w-50

Daca la asta te referi, dar pentru ce aplicatie ai nevoie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau 5W 50 pentru viscozitate mare la cald, aici 40 de grade vara,mers bara in bara,motorul supraincins,asfaltul de 70 de grade la o palma de baie etc,vreau presiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vara e bun, dar toamna -iarna nu mai e asa potrivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Uleiurile sport sunt facute pentru motoarele utilizate in regim de turatie maxima care sunt conduse in conditiile extreme de sportivitate, o masina normala nu se conduce in conditii extreme si nu are nevoie de vascozitatea mare a uleiurilor sport, Vascozitatea la 40gr este exterem de mare pentru masinile normale peste 100.

Normele de VW sau BMW sau MB etc sunt cerute tocmai ca producatorii de uleiuri sa gaseasca o formula optima pentru motoarele lor, uleiurile sport nu sunt scumpe asa ar recomanda din start toti producatorii de motoare RRS 5W-50. Avem utilizatori ai acestui ulei numai saptamana trecuta si asta pe RS6 model 2011, cupra, Opel modificat 300 cai, etc, dar motoarele lor cer acest ulei, il dam si celor de la raliul de indemanare, insa daca cineva doreste sa il incerce noi nu putem sa ne opunem, doar ne facem datoria sa va informam.

Revenim la polo, am in exploatare POLO 2004 1.4 benzina, am folosit HCS acum am trecut pe VSI 5W-40, este un ulei care a dat satisfactie la toate tipurile de motorizari folosit, de la VW (inclusiv tuareg) la BMW. Pentru cei care vor un ulei cu o clasa de aditivare si baza PAO gasesc VMO 5W-40, in general un consum decent de ulei vara nu este de speriat, 

sper ca v-am fost de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu la 1.6FSI, folosesc Ravenol VSI 5W40. Sunt multumit, dar ar fi mai bun VMO?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!