Jump to content

Ulei de motor Ravenol


olteanu82
 Share

Postare recomandată

Am ~ 10k km cu el, motorul silentios, in special la rece si cel mai important e ca am completat numai 200ml ca sa ajunga la nivel (conduc ceva mai sportiv). Este muuult mai bine fata de castrol si nu e placebo am 50k km in 2 ani,imi cunosc masina. Recomand :icon_thumright:

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Prea multe inca nu pot sa spun,deoarece sunt la primul schimb.Pana acum e totu' bine.Motorul pare mai silentios,iar consumul (de ulei) a scazut semnificativ.Am folosit 5w40.

Recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt la al doilea schimb cu Ravenol atat la golf cat si la sharan.Un ulei bun,nu am avut probleme cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ceva timp de studiu despre acesta marca de ulei am efectuat si eu primul schimb cu Ravenol VPD 5w40. Motorul toarce frumos, sa vedem cat rezista. Foarte multumit si de pret avand in vedere ca de pe site-ul www.ravenolromania.ro il iei la super pret. Revin cu impresii dupa cateva mii de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Si cat costa? Pretul nu e afisat pe site.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat pe un bidon de 5L 180ron la mine in oras, dar e un singur magazin in oras care il aduce, probabil achizitionat de pe site e mai ieftin.

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Daca o sa comandati de pe site-ul http://www.ravenolromania.ro/, suporta ei transportul prin urgent-curier parca . Eu am dat pe bidonul de 5L Rav. VPD = 115 lei. Foarte seriosi oamenii am dat comanda si a doua zi a si venit produsul. Bafta!

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

115 lei pentru 5 litri mi se pare super OK. 180 cat zicea Toni mai sus ca a dat pe el mi se pare cam scump totusi....

Am vazut pe site ca si la Turda este un magazin care lucreaza cu ei... o sa sun sa vedem la ce pret il au. Dupa specificatiile de pe site mai multe uleiuri din oferta ar merge pentru PD:

RAVENOL VPD 5W-40 Pumpe-Düse indeplineste si depaseste urmatoarele norme si standarde:

VW/AUDI 500 00 / 505 00 / 505 01

RAVENOL VMO SAE 5W-40 indeplineste si depaseste urmatoarele standarde:

VW/AUDI 502 00 / 505 00 / 505 01

si poate or mai fi si altele... eu pe astea le-am observat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

180 ron pe un bidon de 5L Long life 5W 30, am uitat sa specific,asta parca e ceva mai scump.

Oricum, la 115 ron bidonul, e super OK pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VPD 5w40 e 140 ron la magazin,saptamana trecuta am facut schimbul.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu sa aflu un pret de pe site insa se pare ca nu vor sa rapasunda la mail.

MariusAP ai aflat un pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La magazinul din Turda nu aveau pe stoc, au zis ca primesc undeva saptamana asta si ca e undeva la 110 ron bidonul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat cu 98 de lei bidonul de 5w-40 Ravenol VSI, de pe site de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi puteti spune unde e produs acest ulei?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din lecturarea site-ului mi se pare asemanator cu Rheinol, insa putin peste acesta. Interesant mi s-a parut uleiul WMO, care desi e 5W-40, este long life, cu interval de 50.000 km.

Desi traficul in RO nu e prielnic unui astfel de interval de schimb, totusi asta inseamna ca e un ulei de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

am dat si eu mail la ei aseara pe la 11 sa intreb de pret si cum ajunge la bucuresti..

am fost sunat azi la ora 9jumate de catre reprezentantul pe bucuresti ilfov...omul foarte deschis la discutii si cu vorbaraie multa in el....

ma intrebat daca poate sa mil aduca azi...sau maine...ca unde sa ne intalnim...zici ca il cumparasem deja:-)) dar nu mi-a dat pretul...

i-am spus ca astept pretul si vorbim dupa aceea...

sa vedem...ce si cum...la prima faza m-ar avantaja mai mult decat Rheinol...care vine din baia mare...mai dau si pe transport...si etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde pe ce site ai intrat si ce ai discutat tu cu ei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

eu cred ca merg pe Revanol...ca imi este mai la indamana fata de Rheinol...sa va arat mail-ul primit de la ei...

"Acum uleiuri:

Iti recomand 2 uleiuri :

Ravenol VPD – 5W-40 – 145 lei cu TVA bidonul de 5 l,

Sau VMO -5W-40 – 155 lei cu TVA bidonul de 5 l.

Ambele uleiuri sunt fulsintetice produse in Germania, de altfel Ravenol are o singura fabrica in Germania. Garantat uleiurile au cantitatea maxima de aditivi si cantitatea optima de detergent, ducand la un consum minim de ulei, reduce consumul de combustibil si foarte important pastreaza curat motorul impiedicand oxidarea lui.

Da-mi de stire ce ai decis indiferent daca vrei sa mergi cu noi sau iti iei alt ulei.

Toate cele bune,

Tiberiu ALDEA

Nepos Company""

deci trebuie sa aleg intre VPD si VMO...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are pretul trecut .

Ravenol VPD – 5W-40 – 145 lei cu TVA bidonul de 5 l,

Sau VMO -5W-40 – 155 lei cu TVA bidonul de 5 l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

pai scrie si pretul in postul meu anterior...

Ravenol VPD – 5W-40 – 145 lei cu TVA bidonul de 5 l,

Sau VMO -5W-40 – 155 lei cu TVA bidonul de 5 l.

LE..am scris in acelasi timp

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, eu cred ca voi nu cititi un topic chiar de la inceputuri, cu doar printre randuri. Daca intrati pe site-ul : http://www.ravenolromania.ro/ (importator direct in Romania) o sa gasiti preturi mai bune si va asigura si transportul. Daca vreti sa platiti mai mult nu aveti decat. Bafta!

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

draga colegu'...sa mai explic o data..

am dat mail la ei...adica aici...http://www.ravenolromania.ro/contact.html si am fost contactat de catre reprezentantul pe zona Bucuresti/IF...deci unde gasesc preturi mai bune?asta este pretul dat de ei...nu pret de magazinul de la coltul blocului...

bafta si tie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!