Jump to content

Maurul lui Dun


Dun

Postare recomandată

Fain :)

Sa nu uiti de mufa...

 

Eu am uiitat sa pun leduri in locul becurilor normale, insa rezolv cand ajung acasa in vara. Am mai pus si in torpedou si cam atat cu ledurile, ca nu-s prea mare fan al luminii albe.

Pana atunci, nu mai bag niciun leu in masina inafara de revizii, benzina si parbrizol, ca m-am decis s-o vand si n-are niciun sens sa bag bani aiurea in ea. Voiam sa iau arcuri Eibach, c-am gasit la 100 Euro/set, sau RNS510 ori  cluster de GT, insa mai bine pun bani la ciorap pt. MB :)

Scuze de off.

Bre, daca iti trec ceva treburi prin cap legat de piese sau alte prosteli, decat sa platesti aiurea, tine-ti banii si iti iau io din Germania si ti le dau in iunie.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu

Pai tu nu bagi lei in ea, ci iuro.

 

Urmatoarea miscare ar fi rotile de 17, cu care nu ai cum sa ma ajuti, pentru ca nu am vazut LM-uri de vanzare la mana a doua. Mai urmaresc si daca apare ceva te anunt.

Iar anul asta pe lista nu mai este decat bara spate de GTI, pentru care, de asemenea, daca apare ceva te anunt.

 

Mi-a venit acum  o idee nastrusnica, pur romaneasca. Iti scriu in privat, ca nu vreau sa ma trezesc cu garda la usa, zornaind catusele.

Link către comentariu

Nu chiar. Dar daca vei ajunge sa vinzi masina si eu inca nu am o bara de GTI pe masina, poate te induri de mine si facem un schimb: iti cumpar eu una normala.

Link către comentariu

Tu stai vreodata mai mult de 10-15 minute la intalniri?

 

Hai ca azi am stat ceva mai mult de 10 minute, dar am stat la cafea cat voi v-ati dat de-a "cine-o are mai dura" :))

 

Mi-a venit acum  o idee nastrusnica, pur romaneasca.

Varsa aici tot ca te aparam noi de garda.
Link către comentariu
Master_Blaster

Vineri am facut o tura cu Polo-ul lui Dun dupa ce am mers un pic cu masina mea (suspensie Bilstein B12 Sportline) pentru comparatie. Dupa parerea mea suspensia nu este extrem de rigida, adevarat e sensibil mai tare ca a mea si peste anumite denivelari e un pic cam enervanta. Cel mai mult m-a uimit ca nu se poate cobora f mult pe spate. 

 

A si masina e impecabila, dar absolut impecabila, pt o masina de zi cu zi, mai ales daca o compar cu a mea. :icon_thumleft:  Iar climatronicul de pe polo e mai frumos decat ala de pe Golf 6.

Link către comentariu

Cum si-a zdrelit unul usa la o super masina, lovind-o de bordura.

post-4613-0-76351900-1363686455_thumb.jp  post-4613-0-05588300-1363686483_thumb.jp  post-4613-0-59378300-1363686493_thumb.jp

 

Dupa care nu m-am putut abtine:

post-4613-0-78780200-1363686522_thumb.jp  post-4613-0-57033100-1363686537_thumb.jp

Link către comentariu

Masina pare putin cam lasata pe spate, insa arata bine asa lasata. Acum trebuie neaparat jante pe 17, cele de pe masina par mici.

Link către comentariu

Este lasata nitel pe spate pentru ca am tras frana de mana.

 

Cu rotile mai astept. Dupa ce o sa inghit galusca cu noua suspensie o sa iau rotile de 17, cel mai probabil de la Razvan, ca sa vad care ar fi implicatiile.

Link către comentariu
Master_Blaster

Masina e in panta in poze asa ca nu sunt sigur daca e relevanta poza raportat la suspensiea.

 

Off-topic: Acum un an am fazut o faza exact in locul ala (unde e parcat A5-ul) era 1 martie si o tipa (cu un seal Ibiza) pe gheata a ramas sprijinita pe masina parcata la vale, era cu rotile fata pe gheata iar ca sa o impingi la deal probabil iti trebuiau 10 insi. 

Link către comentariu

Sa ai in vedere faptul "cacauciucurile" pe 17 vor fi cu talon mai mic, rezultand o rigiditate si mai mare :) Poate gasesti un binevoitor sa-ti imprumute niste roti pe 17 sa iti faci o idee :). Parerea mea.

Link către comentariu

Parerea ta este si a mea, dupa cum am scris doua posturi mai sus.

Link către comentariu

Mai rau: 215/40 R17.

 

Dar ... pentru ca suntem tineri si ne place sa credem ca pentru orice problema este o rezolvare ... poate renunt la suspensie pentru roti si pun doar niste alte arcuri impreuna cu amortizoarele de la suspensia sport OEM pe care tocmai ce am dat-o jos ... :grrrrrr:

Link către comentariu

Poti sa returnezi arcurile suspensia reglabila pe inaltime Bilstein B14? In principiu, daca mai ai chitanta, n-au trecut 14 zile de la achizitie si le cureti bine-bine, cred ca-ti poti recupera banii pe ele.

Zic si eu, nu du cu piatra. Intereseaza-te. Zi-le ca te-ai razgandit.

 

LE: scuze, nu ma pot abtine de la un mic OT: acuma am vazut la mine in profil ce meserias scrie "Boldeşti-Scăieni" :))

 

LE2: ce zice colegu' mai jos :D

Modificat de Vizitator
Link către comentariu

Da ... si ii freaca pe virajele luate mai tare.

Multam fain, dar parca nu prea m-as baga.

 

Bogdane ... suspensia este luata prin intermediar si oricum maine se face o luna de cand am ridicat-o.

Link către comentariu

Conform informatiilor de pe volkswagen.de, pe Polo 6R GTI merg 215/45R16 sau 215/40R17 (vara) si 195/50R15 (iarna). Asta, oficial.

Poate ca in practica merg si alte dimensiuni...

Link către comentariu

@fre,stiu ca merge de la cei care pun jante si cauciucuri pe masini,pentru ca am cautat si eu sa pun jante de 17''.si daca in romania (nu stiu cum este),iti spune omul ca merge orice,aici in grecia,iti spune ce este mai potrivit pentru masina ta,si alegerea este apoi a ta.pe mine m-au sfatuit ca daca vreau sa pun,sa nu pun mai mare de 16'',dar ar fi mai bine sa las masina asa cum este,adica cu jantele de 15''.

Link către comentariu

Bily77, era in spirit de gluma intrebarea mea,cu dimensiunea mentionata de tine merg pe al meu Polo inca de anul trecut,fara nici o problema.Alegerea am facut-o singur,nu mi-a indicat nimeni si ca o concluzie mi se potrivesc de minune pe jante 7J.

Link către comentariu

Sa vedem ce zice coloana mea.

 

Deocamdata nu am mers nici macar 100 de km cu ea.

Ai vreo propunere pentru mine ?

Modificat de Dun
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!