Jump to content

Roti/jante/anvelope Fabia


Akebono
 Share

Postare recomandată

Eu am 185/60/14 si ieri m-am intors pe autostrada pe o torentiala cum rar mai vezi si latimea asta de 185 plus ca gumele sunt bune, m-au facut sa rulez lejer cu 120, sesizand doar o usoara acvaplanare. Sunt sigur ca la un 165 as fi mers mult mai incet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din contra, e aceasi treaba ca si pe zapada, daca pata de contact e mai mica, de obicei la anvelope mai inguste echivalente adica cele din carte, presiunea pe centimetru patrat a anvelopei pe calea de rulare e mai mare, deci aderenta va fi mai mare in conditii nefavorabile

 

intr-adevar pe asfalt curat, uscat si la temperaturi pozitive cele mai late fac legea datorita suprafetei de contact mai mare, dar cand conditiile nu mai sunt ideale avem nevoie de celelalte mai inguste si culmea ca de cele mai multe ori atunci ne paraseste aderenta deoarece unii cauta sinucigas roti cat mai mari si late

 

pentru fabia si alte masini la categoria sa 185/60/14 e solutia de compromis cea mai buna, eventual iarna se poate trece pe 165/70/14, parerea mea e ca latimea de 195 si peste e pentru masini mai grele gen golf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e corect ce zici tu dar pe autostrada niciocadata nu balteste apa, deci cum am zis mai sus nu am simtit o acvaplanare. Eu totusi zic ca fie pe ud/uscat e bine sa franezi cu roti mai late.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu fi asa de sigur, totul tine de cat de lunecos devine asfaltul cand e ud ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cam asa este, eu de ex cu 185 nu am avut probleme. Nu promovez astfel de forje insa de ex pe A2 acum 2-3ani pe o torentiala mare am mers cu 130 si poate si peste si nu am acvaplanat. Insa si directia dreapta am tinut.

Pe partea de franare eu zic ca ar conta mai mult compozitia/calitatea gumelor si a placutelor de franare de ex. Eventual si niste discuri mai bune dar deja vorbim de alte lucruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce intre viteza indicata de bord si cea indicata de gps este diferenta de cativa km/h? De ex., bordul imi indica 83 km/h pe cand gpsul 79 km/h. Si cu cat merg mai repede de atat cu atat diferenta dintre indicatii creste. Cauciucurile sunt 185/60 R14

Mersi.

Modificat de sigisius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marja de eroare la GPS + posibila eroare si a masinii. Este normal sa fie direct proportioanala cu viteza. Dimensiunea de cauciucuri este cea agreata de producator deci nu introduce eroarea prin insasi existenta ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sustin ce a spus vyk, si in vag-com e diferenta intre ce arata pe canal si ce indica ceasul. Nu am reusit niciodata sa fac un test sa vad care e diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nu are legatura cu anvelopele, daca sunt standard.

 

intotdeauna viteza indicata la bord este mai mare cu aprox 5% fata de cea reala. la orice masina este asa. tine mai mult de siguranta, nu are legatura cu vreo eroare. sa creada zmeul ca merge cu 200kmph, cand de fapt nu e asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol:  oare nu a incercat nimeni un test de viteza cu vag-com sa ne spuna diferenta intre ceasuri, vag si eventual gps.?

teoretic daca eroarea e de doar 5% la 100km afisati pe ceas, in vag ai 95km,

la 50 pe ceas, in vag ai 47,5 dar eu cred ca e mai mare eroarea.

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut. Va cer si eu parerea. Am o fabia 1 1.9 si vreau sa-i cumpar niste jante pe 15 cu ET 25. A mai pus cineva jante cu et-u asta pe fabia? Exista posibilitatea sa atinga pe undeva? Am vazut ca jantele stock din aliaj au et 43. Mai mentionez ca jantele pe 15 sunt 7j si le echipez cu cauciucuri 195 50 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol:  oare nu a incercat nimeni un test de viteza cu vag-com sa ne spuna diferenta intre ceasuri, vag si eventual gps.?

teoretic daca eroarea e de doar 5% la 100km afisati pe ceas, in vag ai 95km,

la 50 pe ceas, in vag ai 47,5 dar eu cred ca e mai mare eroarea.

 

am incercat eu. folosesc des in afara aplicatia waze, care imi si arata viteza reala, cea data de gps.

daca, acum 4-5 ani, cand masina era mai noua, la 100km/h in bord, real aveam 91-92 km/h, acuma, la aceeasi viteza in bord, real am 87-88 km/h.

la un test cu vag-com-ul, pe instrumente, la output test, la vitezometru, cand ar trebui sa indice fix 100km/h, mie imi indica 106-107 km/h.

deci, cu timpul intervine si uzura echipamentelor si de aici eroarea de +5% se mareste. (la 160km/h in bord, mai nou am 139km/h pe gps...... in ritmul asta, in curand ma voi deplasa cu 200km/h in oras, iar radarul imi va spune ca am 45 :):):):):):))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e oarecum normal sa se uzeze si sa nu mai functioneze ca in prima zi, o eroare de 5-10km/h eu zic ca e destul dar sincer exemplul cu 160 si real 139 ma cam sperie, nu e cam mult?

Legat de 200km si real 45 sa vezi cand am desfacut clusterul si nu am adaptat limbile, eu aveam vreo 25-30km/h in vag si pe ceas 120km/h, prima data m-am blocat apoi ma amuzat :bom:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vorbit cu un prieten de la o firma unde se testeaza clustere in timisoara si mi-a spus ca e normala uzura; iar o simpla masura de reparatie, sa zicem, ar fi sa schimb acul. dar nu stiu cine imi da mie un ac, fara cluster........

Modificat de CrW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Pe carte am 4 tipuri de anvelope (2 recomandate de producator respectiv R14 si R15 si 2 tipuri/dimensiuni adaugate la rar intre timp - tot R14 si R15 dar alte cote). Ce ma intriga este faptul ca pe talon nu apare nici una din dimensiuni. E o problema? Multumesc, va salit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti folosi oricare din anvelopele trecute in carte chiar daca nu sunt trecute si in certificat (Pentru orice eventualitate fa-ti o copie xerox dupa cartea masinii si o tii in torpedou).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma deranjeaza cu nimic oricum. ma gandesc ca, in cazul unui control de rutina organul abilitat mi-ar putea reprosa ceva? chiar si in conditiile in care nu am anvelopele marcate pe carte (se cere talonul, permisul etc, nu si cartea masinii pt care nu ai obligatia sa o porti in masina)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca montezi pe masina anvelope de alta dimensiune decat cele trecute in carte, atunci primesti sanctiune (amenda/puncte penalizare/...). La un control se verifica online baza de date (nu stiu daca verifica ce scrie la tine in cartea masinii sau compara cu anvelopele omologate pentru tipul/marca/modelul de masina)..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu bat la ochi, e putin probabil ca organul sa te controleze si acolo...

Eu merg de ani de zile cu unele neconforme cu cartea, dar niciodata nu s-a uitat militianul la ele.

E drept ca nici nu am fost oprit de mai mult de 5x in 20 de ani...circuli corect, nu au de ce sa te opreasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In talon nu se mai trece dimensiuena anvelopelor de cativa ani.Cum a scris si Ionel se verifica online in baza de date de catre echipajul RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. De asemenea am pe masina 175/65 R14 care in comparatie cu cele de 165/70 R14 exista o eroare de 0,5 km/h la viteza de 90 km/h ceea ce le face compatibile intre ele. Primesc amenda in situatia asta? Multumesc frumos pentru raspunsurile precise!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca ai pe masina alta dimensiune la jante/cauciucuri decat cele scrise in carte vei fi sanctionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana masii, mi-am luat pe 175 doua de vara pana la urma. 165 mi s-au parut prea inguste pt un hatch 'agresiv' iar 185 totusi prea late si grele pt motor si caroserie. Pe un test de compatibilitate online 175/65 este intre 165/70 si 185/60 R14, toate fiind compatibile intre ele. Mi-e greu sa cred ca totusi pt 10 mm grosime si zero inaltime sa primesc amenda dar asta depinde doar de dispozitia lui nenea militianu'. Bafta tuturora!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

Vreau sa-mi cumpar inca un rand de jante sh din aliaj sau tabla, pentru masina mea si nu stiu ce dimensiuni ar trebui sa fie. In talon scrie 165/70R14 sau 185/60R14.

Acum, am pe masina jante din tabla cu cauciucuri 165/70R14. 

Pentru vara e bine sa fie mai late gumele?

Ma poate ajuta cineva?

Modificat de ekoly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!