Jump to content

Roti/jante/anvelope Fabia


Akebono
 Share

Postare recomandată

Buna ziua.

 

Se pot monta pe Skoda Fabia 1 motorizare 1.4/16V/74 kW jante din tabla de 6Jx14 daca au ETul de 38? Doresc sa imi iau inca un set de jante pentru masina si am gasit de vanzare un asemenea set insa la jantele ce le am pe masina scrie ca au ETul de 43.

 

Multumesc.

 

Later edit.

De montat cred ca se pot monta fizic insa eu intreb daca exista vre-un inconvenient.

Eu am pe masina mea jante de golf 4 cu ET 38. Nu merg lanturi de zapada pe ele. Sunt cu 5 milimetri intrate mai in interior.

Verifica aici http://www.rimsntires.com/specs.jsp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sa intins lumea in vorbit in draci si eu credeam ca aici sa vand jante sau anvelope. pentru fabia kombi din 2007 ce jante de aliaj pot cumpara? in talon sunt trecute 165 si 185 nu le am cu dastea, ca am luat masina fara sa iau carnetu:)) iau si ala dupa sarbatori. la biciclete ma pricep perfect. dar la masina si in limba romana ma depaseste rau.

 

deci daca vinde careva jante de aliaj bune pentru fabia va rog un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai citi cateva pagini, probabil ca ai gasi informatiile. 165 si 185 sunt latimile anvelopelor si probabil in talon ai trecut 165/70/14 si 185/60/14, unde 14 este diametrul jantei, ceea ce te intereseaza pe tine. Cauti jante de14  5x100 , cele originale au 6j , ET43.

Modificat de W A T A S I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut cine i-mi poate spune daca jantele acestea merg pe masina mea..6jx15 h2 et 38,anvelopa in cartea masinii o am 195/50/r15...la prezoane se potrivesc dar nu stiu cu cauciucuri...are cineva idee?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Eu pe masina am avut de vara 205/50/15" si sincer m-am bucurat de ele o perioada de timp ca imi ofereau multa stabilitate dar compensau cu lipsa de confort la socurile de la gauri. Pe iarna am pus de 175/65/15" si este mult mai bine la capitolul confort. Acum asa vrea sa pun unele cu balon mai mare pentru vara dar sa am si stabilitate dar nu stiu daca pot sa pun 185/60/15''. Eu in talon nu am trecuta nici o dimensiune, deci pot pune cam orice care nu atrage atentia politistilor. Si oricum nu cred ca au ce sa-mi faca daca cei de la RAR nu au trecut nimic pe talor. Ce parere aveti? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa pastrezi jantele de 15 poti merge cu 205/55/R15 cu o eroare de 3 km sau 195/60/R15 cu o eroare de 4 km.

Mai poti incerca 185/60/R15 cu o eroare minora.

Nu inteleg ce a deranjat asa tare 205 cu balon de 50? Aia nu scutura formidabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Vreau sa pastrez jantele pe 15'' dar nu stiu ce cauciucuri sa pun astfel incat sa am balonul mai mare. Intrebarea mea: pot sa pun 185/60/15'' fara sa am probleme cu lovituri in contra aripi la viraje sau la greutate mai mare pusa pe masina? Eu am gasita tabelul cu dimensiunile recomandate si pe 15'' se recomanda doar 185/55, 195/50. In concluzie, ce am eu de vara nu este recomandat, ce am de iarna nu este recomandat, iar ce vreau sa-mi pun, nu este recomandat de producator. Cele pe care le am, nu au atins in nici un fel dar cele pe care vreau sa le cumpar, nu stiu ce sa zic. Am calculat pe diverse calculatoare de jante si anvelope si acolo imi da ca este compatibila dar are, asa cum zici si tu, o mica marja de eroare. Stiu ca singura metoda este sa pun unul pe roata si sa iau stanga si dreapta maxim si daca nu atinge, merge, dar imi este greu sa-i zic omului de la care vreau sa la cumpar, sa le aduca in Bucuresti, sa-l tin langa mine pana il montez, etc. Intrebam doar daca a incercat cineva sau stie sigur ca se potrivesc. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, hai sa le luam babeste:

 

 195/50/R15 dimensiune recomandata de Skoda:

Inaltimea flancului: 9.75 cm
Diametrul rotii: 57.6 cm
Circumferinta rotii: 180.96 cm

 

205/50/r15 ceea ce ai avut:

Inaltimea flancului: 10.25 cm
Diametrul rotii: 58.6 cm
Circumferinta rotii: 184.1 cm

 

205/55/R15 ce iti recomand eu:

Inaltimea flancului: 11.28 cm
Diametrul rotii: 60.65 cm
Circumferinta rotii: 190.54 cm

 

185/60R15 ce vrei tu :

Inaltimea flancului: 11.1 cm
Diametrul rotii: 60.3 cm
Circumferinta rotii: 189.44 cm

 

Ca sa iti raspund la intrebare eu nu cred ca vor freca la bracaj nici una din aceste 4 dimensiuni de cauciucuri.

Eu as tine 205/50/R15 dar daca chiar vrei sa faci o schimbare iti recomand 205/55/R15 in locul a ce vrei tu adica 185/60/R15 si iti voi argumenta.

1.La 205/55 castigi mai bine la inaltimea flancului decat la 185/60. O sa zici ca ii ff putin dar poate ca si aia se simte. Doar tu ai zis ca aia te intereseaza.

2.Iti recomand sa ramai la 205 pe vara, ai o stabilitate mai buna decat la 185.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am inteles opinia ta. Toate informatiile date de tine sunt corecte. Eu folosesc acest site sa verific: http://www.anvelopeweb.ro/help/dimensiuni 

El imi spune daca dimensiunea pe care o vreau este sau nu compatibila. Dar ca sa pot vedea compatibilitatea, trebuie sa am un punct de plecare si eu nu stiu acest punct. Adica dimensiunea de la care pleaca compatibilitatea. Fabia mea este modelul GT de la Skoda si nu stiu ce echipare standard a avut. Daca masor compatibilitatea intrea 205/50/15 cum a fost echipata cand am luat-o din Germania, cu 185/60/15 zice ca este compatibila deoarece cand indica vitezometrul 100 km/h am de fapt 102,9 km/h, Daca masor de la cele de iarna 175/60/15 este tot compatibila ca am 102,03 km/h. Dar daca iau in calcul ca masina a venit cu jante pe 14" si neamtul le-a schimbat cu cele de 15", atunci 185/60/14 nu mai este compatibila cu 185/60/15 deoarece cand indica vitezometrul 100 km/h am de fapt 104,4 km/h. Eu ma gandesc atat la frecat in bracaj cat si la radare. 4 km/h in plus sunt vitali, mai ales ca merg la limita legalitatii. Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

janta 6x14:
165/70R14
185/60R14
195/55R14

janta 6,5x15 si 7x15:
185/55R15
195/50R15
205/50R15

 

Mai sus ai demensiuni admise de producator.

185/60/R14 e compatibil teoretic cu 185/55/R15 dar e si cu 185/60/R15 cu o eroare de 4 km dupa cum spui tu, stai relaxat nu e asa mult. La 100 km indicati tu in realitate ai 104,4 dar eu te intreb cand iti indica 100km tu defapt ai atata dupa vag-com sau dupa gps? iti spun eu ca ai mai putin. Poti masura cu un gps sa vezi.

Dimensiunea car o ai acuma 205/50/R15 e okay din doate punctele de vedere: latimea benzii de rulare, inaltime flanc si dimensiune agreata de producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am pus pe masina 185/60/15 si merge foarte bine. Nu ating si chiar mai au spatiu, am confort si si stabilitate suficienta pentru stilul meu de mers. Multumesc pentru sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca esti multumit de alegerea facuta. Eventual cand ai timp si chef fa o poza sa vedem si noi cum arata masina incaltata cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna idee. Am tot incercat sa incarc imagini pe forum si nu m-am prins pana acum cum se face. Dar astazi este o zi mare. Am reusit sa o fac si pe asta. Am gasit o poza mai veche cu masina si cu anvelopele de 205 si am facut si cu 185. Din pacate am crezut ca nu mai am poze cu anvelopele vechi si nu am facut poza din acelas unghi sa se vada diferenta

2014 03 21 08.47.41

Anvelope 205/50/R15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer parca umple mai frumos 185 cu 60 spatiul dintre roata si carenaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa zic si eu. Si ti-am spus. La nivelul de confort pe care il am la gaurile si la gurile de canal din Bucuresti este net superior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confort probabil e mai mult dar si la 205/50 puteai circula, asta daca nu aveti sosele de pe marte.

Frumoasa si bara spate, schimba aspectul masinii colosal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

 

Am "rasfoit" cele 25 de pagini si tot nu mi-am gasit raspunsul, pareri diferite, abordari personale, gusturi si preferinte individuale.

Am o Fabia 1 HTP 64CP cu gumele originale (din 2005!), 185/60R14. Anul acesta voi schimba rotile cu totul, lasand setul acesta de iarna, pe moment inca avand gumele hibernale. As trece la 15. Initial ma gandeam la 195/50R deoarece sunt singurele inscrise in CI. Insa este problema de demaraj, confort si putin de consum. Asa ca ma gandeam sa raman pe 185, 55R15 mai exact. As pierde 9mm de talon, cam 8,(3)% care tinand cont de uzura pneurilor ar veni pe la un 6-7% (am 46K km cu ea). Nu mi s-ar parea asa mult.

 

Ar merita sa renunt la 14? Ca si jante as merge pe MSW 19w. Un design simplu, eficient si elegant in 5 spite.

 

Dupa cum se observa nu merg mult insa cel putin de 1-2 ori pe an mai dau si de drumuri proaste: un asfalt ca dupa bombardament (Valea Cernei), un mic forestier. In rest asfalt si destul de ok.

 

Ar fi asa mare penalizarea trecerii la 55R15 si sa iau tot jante de 14 sau e ok si cu ce as vrea eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as ramane pe 14" sa am confort sporit, plus ca 185 ofera stabilitate buna si poate sunt mai economice, daca nu la rulare cel putin la achizitie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vyk daca tot vrei sa treci de la 14 la 15 poti trece linistit si la cauciuc de 195/50/R15 sau pe 55 daca vrei mai multa carne. Nu iti va afecta extraordinar demarajul dar iti va da stabilitate in plus care o vei simti. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 195/50R15 pierd 14mm la talon (12.2%) ceea ce cred ca se simte...si in plus 185 mi s-au parut destul de stabile, sa ne gandim ca sunt destule Fabii care merg cu 165 fara probleme (desi mie mi se par f ciudate ca look). Si va creste si consumul. B0ggy, tu cu ce roti ai rulat?

 

Sergiu, asta am scris, ma gandesc la 185. Si daca as merge pe 195 tot stabilitate este. Problema e doar de talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu ai treaba cu consumul, vei avea o roata cu 10 mm mai lata si poate 1kg mai grea(ma refer la 195 pe 15)

Poti pune 195/55/r15 si atunci ai o jumate de cm in plus fata de 185/60/r15 desi personal cred ca e okay 195/50/R15 doar tu ai afirmat de de foarte putine ori mergi pe drumuri mai rele.

Decizia e a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

M-am mai gandit, am intrebat lume care a schimbat multe masini, am ramas tot la 14", aceleasi dimensiuni iar ca cauciucuri Michelin Energy Saver+ 82 H. Cu banii de jante cel mai probabil iau frane noi pe fata deoarece placutele sunt duse (erau cele originale) iar discul trebuie verificat, pare subtiat prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot fabia1 am si am trecut la 195/50R15 si tot motor micut am si de cand am trecut a crescut putin consumu dar si stabilitatea pe curbe e mai buna si in functie de anvelope creste si eficienta la franare

 

pentru mai multe informatii legate de masina ta si tot ce ai nevoie pe viitor www.[cenzurat]

Modificat de wifi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, acum am luat gumele noi, merg inainte, multumesc insa pentru reply. Din PM nu mi-am dat seama daca ai trecut de la 165 sau 185 (tu ai scris 170). Este normal sa creasca stabilitatea si sa se imbunatateasca franarea daca creste suprafata de contact cu asfaltul (deci latimea). Insa acest lucru face rotile overall mai grele, creste consumul si determina uzura mai mare la planetare. Plus impactul la bucse, datorat reducerii de balonaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!