Jump to content

Roti/jante/anvelope Fabia


Akebono
 Share

Postare recomandată

Prezoanale pt jantele de aliaj sunt mai lungi decit pt cele de tabla??

Ma refer la jantele originale de fabia 1.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus la jantele de aliaj originale de pe Golf 4, aceleasi prezoane originale de la jantele de tabla. Se potrivesc bine. Nu trebuie speciale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutari de la Bacau domnilor,

Am incercat sa gasesc un raspuns intre toate postarile la problema mea, dar ma tem ca va trebui sa va intreb si eu pentru un raspuns clar: pentru o Skoda Fabia 1 hatchback as vrea sa imi iau un set de jante cu cauciucuri pentru iarna, iar in certificat am dimensiunile de 185/60 R14 sau 185/50 R15. Ce dimensiune imi recomandati? Nu am inteles de ce daca as trece pe R15 presupune pierderea confortului, nu ma prea pricep, dar incerc sa invat :)

Mutumesc si scuze pentru cei plictisiti de subiect..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... pai cred ca din cauza cauciucului, balonul e mai ... subtire, janta e mai aproape de sosea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei pt iarna se recomanda o janta mai mica si cauciucul cat mai ingust, eu de exemplu am avut pana acum 185/60/14 pt vara si pt iarna 165/70/14 , dar vara asta am trecut la jante pe 16 cu anvelope 195/45 si intr-adevar pierzi din comfort, se simte mai rigida. Cu cat balonajul cauciucului e mai mare cu atat absoarbe mai bine socurile... si o poza cu noile jante pe 16:

post-55333-0-66591400-1346434203_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauciucul nu atinge cand faci o curba in loc?

din cauza rotilor mai mari, daca nu ma insel, te poti insela si la viteza cu care circuli, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu atinge absolut deloc, practic circumferinta rotii a ramas aceeasi prin micsorarea balonajului anvelopei, in loc de 60 acum am 45 si astfel nu da nici o eroare vitezometrul ;) ai aici un calculator pt a vedea diferentele http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa faptul ca pierzi imens la comfort, o sa distrugi repede suspensia, directia...

Iarna iti spun din experienta ca tot cele mai late-s bune. Ai >80% din zile carosabil uscat, umed sau mazga unde ai nevoie de latime pentru aderenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare... am si eu o intrebare... fabiutza mea a venit cu jante de aluminiu de 15 (originale, in varianta Tour de France) , cu anvelope de 195/50/R15 82H... problema e urmatoarea... vreau pe iarna jante de tabla, pt ca am dat la schimbare set cauciucuri in jur de 130 lei... deci clar ca-i mai rentabil sa iau jante de tabla... Exista pt fabia jante de tabla pe 15 sau merg de golf 4??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista de fabia. merg si de pe golf 4, bora, polo, seat ibiza. skoda octavia 1. distanta dintre prezoane trebuie sa fie de 100. (5x100)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru iarna mai bine cumperi jante pe 14. Daca e 5J ET35 pui anvelope 165/70R14, daca e 6J pui ori 165/70R14 ori 185/60R14.

Anvelopele pe 14 sunt mai ieftine decat cele pe 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare ,

O intrebare am , pot pune pe fata anvelope 185 60 14 si pe spate 175 65 14 - influenteaza cu ceva aceasta diferenta ?

eu ma gandesc ca nu influenteaza daca sunt ambele la fel pe aceeasi axa .

Astept i cateva pareri de la voi .

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil o sa fie un pic mai ridicata pe spate si o sa ai o problema in cazul in care faci pana :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nu va fi mai ridicata pe nici o parte fiindca dimensiunile sunt echivalente deci au acelasi diametru exterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare , Fabiuta mea 1.4 16 v 101 cp cand am luat-o ( aprox 1 an ) a venit cu jante R14 , 185 60 14 , le-am schimbat cu unele pe 15 anvelope 195 50 15 vara ( mai rigide , dar arata mai bine ) , iarna 195 55 15 o mai inalta o leaca ( este joasa iarna cam atingi cu ea gheata , zapada ) , deaceea i-am tras si un scut metalic sa nu mai am probleme , pana acum se prezinta foarte bine . bft

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cand am luat masina, nu aveam roti de iarna, am gasit pe okazii niste Michelin Alpin A3 set de 4 la vreo 550 de ron, vechi de 2 ani. M-am dus le-am luat, iarna trecuta am mers asa, totul ok. Azi la spalatorie ma uitam eu la roti si vad la una 185/65...R14. Ba nene dar eu parca am 185 60 14...cand colo o roata e 185 65 ( stanga spate) restul sunt 185 60. M-am intepat ca nu m-am uitat..

E posibil sa traga masina dreapta din cauza asta? Parca se duce o idee...dar nu pe toate drumurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e pe spate nu, daca era pe fata ar fi sesizat probabil ASR-ul ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In fine...ce ma sfatuiti?

1.Sa ma duc sa iau repede un michelin Alpin A3 nou? Chestia e ca nu se mai fabrica, a intrat A4 si ce se mai gaseste sunt extrem de scumpe:350 de ron. Ca idee un A4 e 280.

2. Sa le las asa pana le schimb pe cele de vara, iar pe timpul verii analizez situatia si vad ce fac. Avantajul aici e ca dupa ce trece iarna, anvelopele de iarna se mai ieftinesc si poate gasesc ceva la oferta.

3. Iau 2 Sava, Debica, Firestone...anvelope pe la 200 de ron..si schimb alea de pe puntea fata, astfel sa am noi pe fata. Dar as avea unele pe fata si altele pe spate.

Modificat de Sudsemnatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2...alege doi-ul Sudsemnatule... :winter: te rog! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 cum a zis carmina,

si dupa ce trece iarna:

2,5 poate gasesti sh o anvelopa pereche acelasi model, aceeasi marime aceeasi uzura si an de fabricatie

3 cum ai zis tu si nu'i bai daca pe fata /spate ai marci diferite de anvelope,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sudsemnatule eu de iarna am pe fata 185/60R14 si pe spate 185/65R14 si in afara de faptul ca parca ti se pare ca e mai mare roata(circumferinta) si ca e spatele mai sus nu e problema nimic, 

In alta ordine de idei  subscriu la ce au scris dic si carmina: stai linistit pana le pui pe alea de vara apoi daca gasesti un cauciuc model identic pe 60 daca nu cumperi alte 2 si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa o sa fac, iti dai seama :) Multumesc mult de sfaturi. Oricum trebuie sa iau 2 noi de Vara, probabil o sa caut si 2 noi de Iarna :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

buna ziua! am luat si eu o fabia comfort! am niste nelamuriri, ca orice nestiutor! as vrea sa ma ajutati cu sfaturi, daca vreti! in cartea de identitate dimensiunile anvelopelor sunt:165/70 R14, si 185/55 R15. dupa ce am citit ceea ce ati scris pe acest topic m-am dus si eu la masina (ca orice om "destept!") si... surpriza: ce am gasit? 185/65 R14! va rog sa imi spuneti cu ce afecteaza aceste dimensiuni si daca la ITP o sa am probleme! va multumesc de pe acum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu afecteaza cu nimic altceva, doar o mica eroare la vitezometru si anume cand vitezometrul indica 50 km/h de fapt rulezi cu 50,81 km/h , nesemnificativ. Daca o sa mergi la ITP e bine sa ai pe masina ce scrie in C.I

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspuns! mai am o intrebare! pot monta anvelope 185/55 R15 pe jantele actuale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!