Jump to content

Roti/jante/anvelope Fabia


Akebono
 Share

Postare recomandată

normal ca nu :) Tu ai jante de 14 si anvelopele sunt pe 15

 

esti sigur ca nu ai in talon si 185 60 14?

Modificat de Sudsemnatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu! in talon scrie 185/55 R15 sau 165/70 R14! si anvelopele de pe masina sunt 185/65 R14! ce sa fac daca nu am deschis ochii cand am cumparat-o! multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te poti duce la rar sa-ti treca dimensiunile omologate pe fabia, poate ai nevoie de hartie de la reprezentata, poate nu mai e nevoie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Emil 2013 te poti duce la rar sa iti treaca toate dimensiunile doar daca ai un pitic pe creier sau daca ai prea multi bani. :icon_geek:

Din cate stiu eu nu iti trebuie foaie de la reprezentanta(poate depinde de oras) dar iti cer in schimb 100-150 lei(nu mai stiu exact suma).

 

Eu in carte am trecut 185/60/R14 si 195/50/R15, probabil ca producatorul a gandit lucrurile astea in functie de motorizari.

Dar poti sta linistit ca si la tine merg perfect dimensiunile de roti de la mine si viceversa.

Din cate stiu ARR+COP daca se leaga de jante se leaga de care au jante care nu is trecute in carte si nu de cauciucuri. De exemplu tu ai in carte R14 si R15 dar pui janta de 16, 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc frumos pentru raspunsuri! o seara placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele de polo sunt la fel ca cele dd fabia? De 9n?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Rog pe cineva care are fabia diesel sa puna o poza de la busonul de motorina cu presiunea recomandata a anvelopelor.(ma intereseaza in special pt motorul 1.4 tdi)

Am vazut ca cineva a postat anterior pentru benzinare dar cred ca la diesel sunt alte presiuni avand in vedere greutatea motorului. La mine s-a sters acea imagine :icon_confused: .

Ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MarlboroMan

Salut.

post-3243-0-96755800-1367486491_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am descoperit ca am un cauciuc pe spate care este pus invers sensului de rotatie indicat pe el. Este o problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca is puse invers parca se pot manca mai repede sau pot sa bata. nu ai sesizat bataie la viteza mai mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de raspuns, am fost azi la vulcanizarea unde le-am montat, si omul mi-a zis ca semnul ala nu indica sensul de mers, si e doar sigla Dunlop. E corect ce spune ? Precizez ca pe spate dreapta el indica bine directia de mers, iar pe spate stanga o indica in sens opus.

 

http://postimg.org/image/xco4bejib/

 

Privind din spate, diagonala imaginara este la fel la ambele cauciucuri. Mai precis incepe din stanga-sus si se termina dreapta-jos.

 

http://postimg.org/image/qt9ewnmid/

Modificat de Andreianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de prima poza nu prea imi dau seama ce e acolo..

dar..

Daca cauciucul tau e ca in poza a2-a nu prea cred ca are sens de rotatie. Oricum l-ai pune tot la fel vine.

Daca e profilul ca in poza a2-a poti sta linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut , sora mea are o Fabia din 2003 74 KW cod motor AUB , TYP 6Y2 ,  are nevoie o janta de tabla pentru roata de rezerva , m-am uitat pe jantele ( de tabla ) care sunt montate pe masina si nu scrie absolut nimic acolo unde ar trebui sa fie trecute specificatiile  , din ce am cautat eu ar trebui 5X100  6J X14 H2 dar nu stiu ET 43 sau 38 ? , anvelopele sunt 185/60/14 , daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns pe pm , multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Et 43. Ar trebuii sa scrie pe fata, intre gaurile de la prezone.

DSCN1358.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare Am si eu o nelamurire. Am pe fabia din semnatura jante fier 6J 14H2 ET43. Am vrut azi sa montez cauciucuri de vara pe o jante aluminiu de la un coleg ce avea un polo. pe jantele de aluminiu scria acelasi lucru 6J 14 H2 ET43. Dar supriza nu intaru pe butuc. Era mica diferenza ,dar nu intrau. Nu mai inteleg nimic.  Mai e vreo masura de care trebuie sa tin cont?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaura centrala. Aia nu prea apare inscriptionata pe janta. Tie iti trebuie minim 57mm sau mai mare, cu inel de centrare. Dar ma indoiesc ca o janta de Polo sa aiba gaura centrala mai mica de 57.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PLay3r  nu stiu ce sa zic. eu eram sigur ca se potrivesc. Erau de la un polo ce avea si aceasi motor ca al meu. Am fost de fata dar nu intrau. Poate daca ar fo forzat un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare cine  ma poate indruma sa achizitionez jante originale aliaj pt skoda fabia 1 m-ar interesea pe 195/50 r15 82T.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare cine  ma poate indruma sa achizitionez jante originale aliaj pt skoda fabia 1 m-ar interesea pe 195/50 r15 82T.multumesc

 

195/50 r15 82T sunt dimensiunile anvelopei, nu o sa gasesti asa ceva pe o janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da nu am fost chiar asa de convingator trebuia sa specific ca doresti sa gasesti Janta aliaj r15 poti gasi pe Mercador ,sau dezmembrari auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua.

 

Se pot monta pe Skoda Fabia 1 motorizare 1.4/16V/74 kW jante din tabla de 6Jx14 daca au ETul de 38? Doresc sa imi iau inca un set de jante pentru masina si am gasit de vanzare un asemenea set insa la jantele ce le am pe masina scrie ca au ETul de 43.

 

Multumesc.

 

Later edit.

De montat cred ca se pot monta fizic insa eu intreb daca exista vre-un inconvenient.

Modificat de sigisius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vor iesi 5mm mai in exterior daca fizic(5x100 si diametrul gaurii centrale permite) se pot monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!