Jump to content

Roti/jante/anvelope Fabia


Akebono
 Share

Postare recomandată

Wizard, ma uit in tabelul de la pagina 5 si vad ca pe 1.4MPi 44kW se poate monta 185/60R14. Nu stiu de ce au spus ca nu se poate. Ar trebui sa mai incerci odata la tehnicianul de service, NU la cei de la piese de schimb. Cei de la piese de schimb vad DOAR cu ce dimensiune de roti a plecat masina din fabrica. Mai mergi o tura la ei si da-mi te rog de stire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

185/60R14 este trecut si pe capacul de la rezervorul de benzina. Cei de la reprezentanta mi-au spus ca este vorba de un abtibild generic care se pune pe toate masinile. Atunci, dupa logica lor nici presiunile scrise acolo n-or fi valabile?? :icon_thumleft:

Masina am cumparat-o gata inmatriculata acum un an de la cineva care a adus-o in tara cu doi ani in urma. Nu stiu ce acte originale o fi avut.

O sa mai fac o tentativa, dar la cealalta reprezentanta, Autogrup Nord (bine ca sunt doua).

Daca nici acolo nu rezolv, cred ca o sa-i cumpar cauciucurile de iarna de 165 si le pun cu o luna mai devreme, de dragul ITP-ului. Dar tare as vrea sa raman si cu cele de 185.

Modificat de Wizard.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... le pun cu o luna mai devreme, de dragul ITP-ului.

Deja a nins si in Romania, iar de la 1 noiembrie in alte tari UE sunt obligatorii anvelopele de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici in Constanta maximele vor fi inca multa vreme peste 7 grade.

Sa continui istorioara.

Azi dimineata l-am cautat direct pe seful de service de la Autogrup Constanta Nord. Lipseste vreo doua zile.

M-a luat in primire tot... un consilier pentru piese si accesorii. La argumentul cu stickerul de la busonul de benzina, am adaugat de data asta si tabelul de la pag.5.

A cautat in calculator si a considerat ca dimensiunea este compatibila dar trebuie sa se consulte cu directorul.

Au mai consultat in birou calculatorul cca un sfert de ora, dupa care directorul a venit personal sa discute cu mine.

M-a explicat ca poate doar sa-mi emita un document catre RAR, prin care ii informeaza ca toate Fabiile fabricate in perioada 2000-2008 sunt prevazute cu cauciucuri 185/60R14.

Nu a acceptat sa precizeze modelul sau motorizarea.

Bine si atat, daca nu se poate mai mult. (Oricum, si el a fost de parere ca RAR-ul trebuie sa stie chestiile astea pentru ca au acces la mai multe informatii decat reprezentantele.)

Am plecat la RAR, am interceptat un inginer care nu era ocupat in secunda aceea si i-am spus ca vreau sa mai trec o dimensiune pe CIV. Spre deosebire de cel de saptamana trecuta, nici nu a pomenit de povesti despre reprezentanta, producator, compatibilitate, etc. Doar mi-a luat CIV si a intrat in birou. Dupa ce a interogat si el calculatorul vreo 10 min, a iesit si m-a trimis la caserie sa platesc modificarea, apoi sa trag masina la rand pentru verificarea seriei motorului.

A verificat serie, roti, a mai lipsit o vreme, dupa care m-a anuntat ca lucrarea practic este incheiata dar, oficial, nu am programare.

Am sunat sa obtin programare pentru maine la 9 la director.

Maine dimineata ar trebui sa am problema rezolvata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se poate!!!

Intradevar cei de la RAR au si ei baza de date dar din motive de incarcare prefera sa aiba la dosar o hartie de la reprezentanta. In fine.

Eu ma bucur doar ca s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata. Azi dimineata s-a rezolvat complet.

Rezumat:

- am 165/70R14 81 si 185/55R15 81;

- vreau 185/60R14

- RAR ma trimite la reprezentanta

- alerg pe la doua reprezentante si obtin o hartie

- revin la RAR. nu mai au nevoie de hartie

- ma aleg cu inca doua dimensiuni pe CIV: 185/60R14 si 195/50R15 (pe ultima n-am cerut-o)

Costuri, pentru cei interesati:

- taxa 85 lei

- spaga 0 lei

Total 85 lei

Multumesc lui BLiTZ si lui elad care in privat s-au interesat de demersurile mele si si-au oferit ajutorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot decat sa ma bucur ca ai rezolvat. Imi pare rau insa de timpul pierdut. Asta este, daca stiam ce-o sa se intample te-as fi sfatuit de la inceput in consecinta. La urmatorul care cere ajutor asa am sa fac.

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata. Azi dimineata s-a rezolvat complet.

Rezumat:

- am 165/70R14 81 si 185/55R15 81;

- vreau 185/60R14

- RAR ma trimite la reprezentanta

- alerg pe la doua reprezentante si obtin o hartie

- revin la RAR. nu mai au nevoie de hartie

- ma aleg cu inca doua dimensiuni pe CIV: 185/60R14 si 195/50R15 (pe ultima n-am cerut-o)

Costuri, pentru cei interesati:

- taxa 85 lei

- spaga 0 lei

Total 85 lei

Multumesc lui <b>BLiTZ</b> si lui <b>elad</b> care in privat s-au interesat de demersurile mele si si-au oferit ajutorul.

In mod sigur *** puteau sa iti faca de prima data modificarea fara hirtia respectiva dar nu ai "sarit la cap" si te-au pus pe drumuri. Aici mai este si vina vanzatorului de automobile care nu trece de la inceput toate dimensiunile posibile in documentatia pentru carte, special pentru a te taxa ulterior cu suma enorma de care ai spus pentru o hirtie ordinara. E o alta hotie si alt *** de care suntem satui...

Modificat de BLiTZ
limbaj necuviincios, care nu-si gaseste rostul intr-un topic tehnic.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la prima inmatriculare am avut probleme, am pe masina 195/50R15, pe brif erau cele 4 dimensiuni care sunt si pe capacul rezervorului, pe cartea de indentitate mi-au trecut 165/70R14 si 185/55/15, adica exact ce aveam pe masina nu au trecut :icon_cool:

inapoi la RAR sa treaca ce au omis, au facut adaugare de dimensiune a cauciucurilor 195/50/15 si din nou au trecut si 165/70/14, asa ca dimeniunea 185/60/14 nu e :vaidecapulmeu:

e o dileala adevarata, nu conteaza ce dimensiune ai pe masina, ei aveau obligatia sa treaca toate dimensiunile, altfel ei ma priveaza de un drept al meu, la fel se intampla si la inmatricularea unei masini noi in RO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, nu stiu care sunt prevederile RAR-ului si daca omit cu buna stiinta sau nu, ideea este ca ar fi bine sa cascam ochii inainte de a inmatricula o masina sau... in fine. Treaba este ca NU se rezolva foarte greu o astfel de problema daca avem cunostinta de ea. Asta este si unul dintre motivele pentru care avem acest topic si avem si tabelul de la pag.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut... revin - spre rusinea mea - dupa multe luni de pauza! aici avem niste rezultate la testul anvelopelor de iarna 2010. pt cei interesati: http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2010_Winterreifen_Test_185_65_R15.aspx?ComponentId=40327&SourcePageId=41873

Prima pozitie , dar varianta compatibila cu fabia e Dunlop LOE SP Winter Sport M3 185/60 R14

pret aprox. 273,52 RON

Sper sa va fie cu folos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim Alex, recunosc ca n-am mai consultat ADAC-ul la inceputul asta de sezon de cand sunt incaltat confortabil cu niste Dunlop-uri SP Winter Response. Cu toate astea de vineri de cand mi-am pus anvelopele de iarna si le-am inspectat mai atent pe cele de vara inainte sa le bag in magazie ma tot framanta gandul sa-mi iau de pe-acum pentru la primavara niste anvelope de vara. Poate mai gasesc ceva ramase prin depozite, la pret bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As pune pariu ca nu gasesti...

2 ani la rind am cautat sa-mi iau si eu de iarna/vara la sfirsit de sezon pentru a cauta lichidari de stoc la pret bun...n-am reusit sa gasesc asa ceva in capitala. Ori poate in BV merge economia de piata mai bine :)

Sa ne anunti de curiozitate daca gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

imi spuneti si mie cum aflu distanta dintre prezoane!

am jante de tabla si am gasit ceva din aliaj dar mia zis k nu stie sigur daca vine la prezoan!

nu stiu ce imi trebuie k am masina de 2 saptamani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distanta la Fabia e 5*100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spor Blitz....asa face omu' gospodar...iarna car...., insa aprob ce a zis 120L, nu prea gasesti oferte...am cautat si eu, insa daca nu e absolut necesara "investitia" nu cred ca merita sa blochezi banutii!

PS: m-a intrebat un coleg cu o fabia 1 daca poate sa-si puna 175/70/14. nu prea am stiut ce sa-i raspund, insa i-am zis doara ata: ""consulta vw forum si o sa afli raspunsurile de care ai nevoie" :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi titlul topicului astuia:

Roti/jante/anvelope Fabia combinatii de dimensiuni recomandate de producator - tabel pagina 5

Ia si tu din tabel ce-i trebuie omului si spune-i, ca nu te doare gura :P sa-l ajuti si pe el. De-asta suntem aici doar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS: m-a intrebat un coleg cu o fabia 1 daca poate sa-si puna 175/70/14. nu prea am stiut ce sa-i raspund, insa i-am zis doara ata: ""consulta vw forum si o sa afli raspunsurile de care ai nevoie" :P.

Poate sa isi puna desigur doar ca nu merge la ITP cu ele.

Si eu am 175/70/14 si 185/65/14 de iarna cu jante 5J ET 35 si sunt chiar mai bune din 2 puncte de vedere:

- inalta caroseria cu cca 7 mm

- ai un confort sporit pe drumuri denivelate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si te prinde radarul cu viteza mai mare decat cea legala, si mai creste si consumul si pe urma vine omul si se plange pe-aici ca nu stie de ce.

120 L, faci parte din categoria romanilor adevarati, tin neaparat sa te felicit pentru asta! BRAVO!

Adica daca niste prosti au scris un lucru de ce sa il respectam ca doar suntem noi mai destepti. De-aia suntem unde suntem, adica de rasul lumii!

Ai inca un (-) la reputation de la mine. Imi pare rau dar asta este adevarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ehh nah..eu i-am recomandat debica frigo 2 165/70/R14 - 166lei/bucata (fara echilibrat doar montaj inclus) si azi si le-a si comandat, maine si le pune! Cine e din iasi si doreste sa achizitioneze anvelope modelul mai sus mentionat sa-mi dea PM sa-i dau informatii mai multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si te prinde radarul cu viteza mai mare decat cea legala, si mai creste si consumul si pe urma vine omul si se plange pe-aici ca nu stie de ce.

120 L, faci parte din categoria romanilor adevarati, tin neaparat sa te felicit pentru asta! BRAVO!

Adica daca niste prosti au scris un lucru de ce sa il respectam ca doar suntem noi mai destepti. De-aia suntem unde suntem, adica de rasul lumii!

Ai inca un (-) la reputation de la mine. Imi pare rau dar asta este adevarul.

Man...hai sa nu ne dam minusuri ca acum 3 ani...caci daca e sa fim obiectivi e cam asa:

1. Viteza indicata pe bord de catre vitezometru este in medie cu 10% mai mare decit cea reala. ( cu anvelopele trecute in CI )

Chestia asta o stii si tu, sunt destule topic-uri pe tema aceasta si e testata de mine si altii.

Deci cu anvelopele putin mai mari in balon precizate de mine, va fi o viteza indicata pe bord mai apropiata de cea reala dar nu mai mare !

2. Consumul aferent este mai mic in conditiile in care la aceasi turatie ai o viteza superioara. Si la fel e testata.

Sunt totusi mirat de virulenta "articolului" tau cu atit mai mult cu cit nu am atacat in niciun fel acel tabel care e facut de fabrica si e corect, plus ca am precizat si faptul ca nu se poate prezenta la ITP fiinca nu e marime omologata.

Eu zic sa reflectezi mai mult inainte sa scrii ceva caci de-a lungul timpului am dovedit ca stiu ce spun iar unde gresesc recunosc opinia corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma deranjeaza foarte tare datul cu parerea si niste discutii absolut inutile atunci cand lucrurile sunt clare intr-o anumita privinta. Stii bine lucrul asta, ti l-am mai spus, cred ca nu odata.

Cu alte cuvinte, si revenind strict la discutia in cauza, cineva a intrebat daca sunt bune sau nu niste dimensiuni, da? Raspunsul meu a fost ca NU, al tau a fost ca DA DAR; si urmeaza un aspect foarte important:

"Poate sa isi puna desigur doar ca nu merge la ITP cu ele."

Pai si-atunci? Ce-am facut? Zi si tu?

Vine ala si ne-njura maine ca n-a trecut de ITP ca defapt n-a inteles bine ce i-am explicat noi. Si-atunci DE CE sa ii explic? Nu nene, asta TREBUIE sa fie, daca vrei sa faci altfel faci PE RASPPUNDEREA TA, nu sfatuit de mine! Asta este ideea la care vreau sa ajung pana la urma. Ca ma confrunt cu aspecte dinastea zi de zi: vine unul/altul si intreaba diverse auzite de pe la diversi.. ca dom'ne, oare se poate? Eu zic frumos ca NU STIU ca pe urma daca ii explic ca da, se poate DAR.... si o pateste zice ca "daaaa, mi-a spus mie un fraier de la service-ul ala ca se poate si uite ce-am patit din cauza lui".

In concluzie: stii bine ca apreciez (nu numai eu!!) lucrurile bune pe care le faceti pentru comunitate dar asta de mai sus consider ca NU a fost un sfat bun, ba din contra, rau. Lasa-l daca insista sa si le puna el (gumele), dar nu SFATUIT de noi pe forum!

Bun, sper ca ai inteles si ti-ai insusit pentru ce ai luat (-).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma asteptam sa iti recunosti greselile scrise mai sus: "...si te prinde radarul cu viteza mai mare decat cea legala, si mai creste si consumul si pe urma vine omul si se plange pe-aici ca nu stie de ce."

Sunt lucruri false pentru Fabia cu 175/70/14 si/sau 185/65/14 si trebuie sa precizezi acest lucru daca esti corect !

Aceste dimensiuni se pot folosi in deplina siguranta pe fabia 1 ( mai putin varianta junior ) si sunt testate de mine.

Cit despre un sfat daca e bun sau rau consider ca i-am prezentat toate aspectele pro si contra iar fiecare ia hotarirea pe care o vrea.

Si apoi eu consider ca i-am dat un sfat foarte bun pentru ca iarna chiar ai nevoie de garda la sol putin mai mare decit vara.

Ca tu il consideri rau, e parerea ta dar te rog sa lasam fazele cu (-) caci nu isi au rostul.

Putem gasi la sectiunile de tuning de pe forum destule subiecte care sunt mult mai putin "legale" decit ce am scris mai sus.

Asa ca hai sa nu strecuram tantarul si sa inghitim armasarul...

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa este, am refacut calculul matematic, este corect ce zici. 60km/h cu roti 165/70R14 inseamna 61km/h cu roti de-ale tale. Nu stiu unde-am gresit initial ca mi-a iesit 68km/h. Despre consum iti spun ca sunt rezervat.

Uite ca am recunoscut DAR tu nu ai inteles ce ti-am spus eu mai sus. Daca omul vrea n-are decat sa citeasca pe aria de tuning si modificari. Aici am pretentia sa oferim omului informatii corecte. Asta este un lucru la care tin foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!