Jump to content

Passat 1.6 TDI Submotorizat?


dax
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

Trecem la Matiz si Tico.... :lol:

Eu zic ca la majoritatea romanilor, pretul la carburant nu-i mare stres... a ajuns la peste 6 lei - lucru care parea de neimaginat acum 2 ani - si romanasul nostru nici nu comenteaza.... strazile sunt tot mai pline de masini.... aglomeratia e mai mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum doi ani daca nu ma insel cei de la vw au stabilit un record in consum cu un Passat B6 1.6 bluemotion,2.457km cu un plin!!!!!!

http://www.zf.ro/aut...ur-plin-7451182

Nu stiu daca cei ce criticata motorizarea asta si-au dat seama ca acest motor este facut pentru CONSUM si atat, ca deaia au si intrat in guinness,altfel nu puteau!!!!!cei de la vw l-au proiectat sa indeplineasca minimul de cerinte in materie de CP,si un consum foarte mic ,e logic nu !!!! din cate stiu eu inca nu exista sa zic asa masina cu "300CP si un consum de 3l la 100km" cum a-ti fi vrut voi pe Passat 1.6tdi!!!

Modificat de Paparazzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca exista,o masina puternica si cu un consum mic

e vorba de un mercedes daca nu ma insel,nu am cautat,dar am vazut se pare ca,la promotor.detalii mai exacte nu retin dar stiu ca am retinut doar atat masina de vreo 600 cp cu un consum de 4-5 litri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

asta cand foloseste 10 % din ei da :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Normal ca se poate,la ralanti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dcpavelescu

Eu cred ca 1.6 nu se cumpara pentru consum sau pentru motorizarea care este suficienta. Se cumpara doar pentru ca e Passat (banuiesc ca pt imagine).

In general il cumpara firmele deoarece este varianta cea mai ieftina si il ia chel sau persoanele care prefera sa il impodobeasca cu optiuni de diferenta de pret pana la 2.0

In general cine nu are dureri de imagine merge pe Jetta 2.0.

Nu cred ca isi cumpara nimeni cu gandul la consum sau ca este avantajos calitate/pret in comparatie cu 2.0 :)

O parere cat se poate de subiectiva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru se poate spune si despre 2.0 Tdi.

Cat priveste masinile de firma acolo se cumpara in proportie mare 2.0Tdi deoarece masina este pentru middle management. Pentru personalul ierarhic inferior se cumpara Golf 1.6 Tdi. Vezi farma, telecom, tigari etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu critic motorizarea de 1.6, ci atrag atentia celor care nu stiu ce vor de la masina respectiva.

Pentru mine, un raport corect putere/ masa e pe undeva pe la 1:10 la orice masina. Din acelasi buget as prefera o compacta motorizata corect decat clasa medie cu motor mic.

Ma bulverseaza intrebarea: "ce faci cu un motor mai mare decat unul mai mic ?!" :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Pai de-aia se poate fece test-drive, nu? Mergi frumos si te dai cu un Passat cu motorul pe care ti-l doresti, vezi daca ti se potriveste si ignori orice parere a altuia, nu? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 cred ca e mai potrivita pentru cei care sunt la prima masina.sa-l duca din A in B,si sa se bucure de ea asa cum ne-am bucurat toti la prima masina.pe mine cel putin nu m-a interesat ce capacitate are,cati cai si cat de repede prinde suta,am vrut doar sa fie in stare buna,si sa o fac pe gustul meu.apoi se schimba gusturile si cerintele.cred ca un incepator nu are nevoie de multi cai putere ca nu o sa poata sa-i tina in frau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mama, ce a divagat discutia asta de la simpla intrebare " Este Passat 1.6 TDI submotorizat?"...

Din cate am inteles eu despre motoare si masini pana in ziua de azi, atunci cand inregistrezi un consum suspect de mic cu o masina, prin comparatie cu altele de talie mai mica, inseamna ca acea masina e submotorizata.

Va dati seama ca e cam anapoda sa vorbiti despre consum de ~3l/100km cu un Passat in timp ce nici macar un Smart nu consuma doar atat?!

In al doilea rand, sunt de acord ca 1.6TDI sau 1.4TSI sunt bune pentru mers in oras sau in afara pe autostrada sau drum cu 2 benzi: consum mic, masina "se misca", etc., dar cate drumuri de genul asta avem noi? Pe cate drumuri se poate merge in Romania mai mult de 10km fara sa fii nevoit sa depasesti?

In definitiv, e clar ca in variantele mentionate masina e submotorizata, indiferent ce spun posesorii sau nu. Daca se misca de pe loc, nu e sinonim cu trage suficient. Ma indoiesc ca e o placere sa conduci un Passat cu cilindree minima si cu 4 persoane, respectiv bagajele aferente...

P.S.: De cand un Passat cu 140 sau 170CP se numeste ca are valente sportive? Stati fratilor ca nu e R36, chiar daca voi aveti motoare mai mici. Nu e vreo bestie sa n-o stapaniti si sa spuneti ca se iroseste puterea/ nu aveti cand s-o folositi.

P.P.S.: Daca nu s-ar pune problema banilor, cati posesori de 1.4/1.6 si-ar fi luat acelasi motor?

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Just...pana la anumite puncte :)

Pe cate drumuri se poate merge in Romania mai mult de 10km fara sa fii nevoit sa depasesti?

Pe oricare drum. Cine te obliga sa depasesti?! Cand am luat masina am traversat Romania ca sa ies din ea. Consumul a fost 4.3% de la Bucuresti la Nadlac si am depasit, dar nu excesiv ci numai ca sa merg cu viteza constanta (adica cea maxima legala). Acum am cam 5%, dar circul la viteze mai mari.

P.P.S.: Daca nu s-ar pune problema banilor, cati posesori de 1.4/1.6 si-ar fi luat acelasi motor?

Asta asa e, daca toti ar avea bani nelimitat de multi, atunci toate masinile ar avea motoare ca masinile americane prin anii '60 ;)

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just...pana la anumite puncte :)

Pe cate drumuri se poate merge in Romania mai mult de 10km fara sa fii nevoit sa depasesti?

Pe oricare drum. Cine te obliga sa depasesti?! Cand am luat masina am traversat Romania ca sa ies din ea. Consumul a fost 4.3% de la Bucuresti la Nadlac si am depasit, dar nu excesiv ci numai ca sa merg cu viteza constanta (adica cea maxima legala). Acum am cam 5%, dar circul la viteze mai mari.

Cine te obliga? Nu stiu, TIR-ul/somnorosul!nesimtitul/ cel care vrea sa scoata consum cu 0,5l mai mic( care merge cu 60) din fata...

Poti sa mergi si tu in ritm cu el si sa ajungi poimarti la Budapesta, de exemplu. Daca ai timp de stat dupa altii cand mergi pe Vales Oltului sau prin sud pe la Drobeta. Nu zic, fiecare merge cum vrea, dar poate altii si-ar dori sa isi petreaca viata in afara masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Jug.... nu fii rautacios.... fiecare merge in ritmul sau... poate mai mult nu poate... decat sa ne omoare, mai bine sa mearga in ritmul sau...

Acum, eu zic ca topicul asta merita inchis... cei cu motoare de 1,6 o sa zica mereu ca le e sufiecient (si poate asa e), pe cand cei cu 2.0 o sa zica ca nu e suficient....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

O intrebare pentru detinatorii de VW Passat cu motor 1.6 tdi; aveti probleme cu motorizarea?

Acelasi motor pe Skoda Octavia se pare ca a avut/ are ceva probleme cu zgomote la rece, lag la turatii mici, update de soft ce a imbunatatit comportamentul dupa unii.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din punctul meu de vedere varianta de 1.6 tdi e sub-motorizata. Personal am condus 1.6 tdi pe octavia si mi s-a parut puturos comparativ cu ce aveam la momentul acela(skoda o1 1.9 tdi 110cp). Din punctul meu de vedere pentru Passat si pentru a pune in evidenta calitatile acestei masini este nevoie macar de 2.0 tdi de 140, iar pefect este cel de 170. Sa nu fii nevoit sa treci peste 3000 de ture sa faci o depasire.Cum pentru Octavia motorul perfect mi se pare cel de 140cp, pt Passat este cel de 170. Consumul oricum este unul foarte bun .

@Calinx eu stiu 2 persoane cu 1.6 tdi pe Octavia. Unul dintre ei are 230.000 de km si nu a avut nici o problema. La celalalt nu se pune problema ca are vreo 50.000. Sunt cazuri si cazuri si in multe dintre ele se datoreaza exploatarii neadecvate(mers subturat de cele mai multe ori).

Modificat de andreip90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Deja 230.000 km la 1.6 tdi? Inseamna ca motorul e destul de reusit desi e lansat de vreo 2 ani stiam, eu inca nu ma pot ronunta, am 20.000km cu el si merge ceas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Face taximetrie cu masina. Motoarele nu prea se strica daca sunt exploatate corect. Schimbat la 2500-3000 si nu sunt probleme in principiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

ce atata la deal la vale fratilor.....nu toti vor viteza! eu am 1.9 si o sa trec pe 1.6 bluemotion. tot 105 cai. si sunt buni pt 2 pers si un copil. am colindat europa, am urcat munti, am umblat peste tot si am avut un consum mult mai bun decat cei cu 2.0.

daca stii sa schimbi, sa ii dai un pic de putere, masina e sprintena. daca b7 1.6 consuma f putin, mai putin ca bxe-ul meu....atunci il iau fara discutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si motorul de 2.0 si 140 cp consuma mai putin decat bxe-ul tau asa ca poti avea 2 optiuni! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am auzit oameni multumiti si de Octavia 1.6 mpi, asa ca probabil sunt oameni multumit si de 1.6 tdi pe Passat, insa e mai mult decat clar ca masina e submotorizata. Am mers cu Octavia 1.6 tdi asta si cu Loganul dci nou de 90CP si cu mana pe inima spun ca Loganul avea reprize mai bune in depasiri. Poate o fi alta cutie pe Passat si se va misca mai bine, insa parerea mea ca sa dai o gramada de bani pe o masina si la fiecare drum sa-si faca pasagerii cruce ca cand vad 2 tiruri in coloana e pacat de banii tai. Passatul e masina de firma clasica in Germania si chiar pe la noi in ultimul timp, si e normal sa aiba o varianta cu emisii si consum foarte mic, insa sa-ti iei pe banii tai motorul de 1.6 105 cai si 250NM la masina de 1.5 tone e pacat de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Loganul de 1,5 dci, 90 cp probabil ca are reprize mai bune ca e si mai usor ca Octavia cu vreo 200 kg si asta conteaza mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul e masina de firma clasica in Germania si chiar pe la noi in ultimul timp, si e normal sa aiba o varianta cu emisii si consum foarte mic, insa sa-ti iei pe banii tai motorul de 1.6 105 cai si 250NM la masina de 1.5 tone e pacat de ei.

Hahaha, sa fim seriosi Passatul nu e si nici n-a fost vreodata in Germania masina "clasica" de firma. Pentru asta exista Audi, BMW si MB. Passatul este un "Volkswagen" pur-sange, asa cum e si Golful de pilda. Este masina clasica a familistilor normali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu Octavia 1.6 tdi asta si cu Loganul dci nou de 90CP si cu mana pe inima spun ca Loganul avea reprize mai bune in depasiri. Poate o fi alta cutie pe Passat si se va misca mai bine, insa parerea mea ca sa dai o gramada de bani pe o masina si la fiecare drum sa-si faca pasagerii cruce ca cand vad 2 tiruri in coloana e pacat de banii tai.

Octavia TDI are cutia foarte lunga 3000rpm la 160km/h, 130 km/h cu treapta a treia etc. Passat are 6 trepte.

TIR-urile sunt limitate la 90km/h, le poti depasi cu orice masina. E drept ca unele se misca mai rapid, dar poti sa ai 2.0TDI si sa ai surpriza sa ai 4 TIR-uri, ce faci atunci?

Casti ochii inainte de depasire si e ok.

Am condus 535d F10 si aia e o masina rapida, asta ce inseamna ca Passat 2.0 TDI e submotorizat?

Nici vorba.

Intotdeauna se va gasi cineva cu o masina mai puternica, care sa justifice diferenta de putere prin TIR-uri, dealuri sau mai stiu eu ce.

In realitate exista oameni carora nu le pasa ca ajung din Bucuresti la Sibiu cu 5 minute intarziere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!