Jump to content

Passat 1.6 TDI Submotorizat?


dax
 Share

Postare recomandată

Geisterfahrer

Billy77, marturisesc ca n-am inteles mare lucru din postul tau. Pentru ca ti-e greu sa te adaptezi la conditiile de condus din tara ti-ai luat o masina mai buna? Conduce ea pentru tine? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar sa fim sinceri ca in a conduce o masina pe drumurile noastre,si nu numai,nu ai nevoie doar de minte.

Credeam ca este evident pentru toata lumea ca pentru a conduce ai nevoie neaparat de o masina (sau echivalent). Mintea este optionala (si din ce in ce mai rara la noi, cel putin), din acest motiv nu am trecut si masina ca necesitate obligatorie :)

Tu locuiesti in strainatate si ti-ai luat masina mai puternica buna ca nu te lasa romanii sa mergi pe drumurile nationale? Hai, fii serios!!! Te impinge cineva de la spate? Te obliga cineva sa depasesti cand vii in concediu pe aici?

Uite, eu sunt taman pe dos.

Traiesc si muncesc in Romania si, de vreo 10 ani, imi petrec concediile in afara tarii. In trecut, cand plecam in concediu si mergeam pe drumurile nationale din strainatate, ma enervau la culme bmw-urile, audi-urile si alte astfel de ozn-uri cu sute de cai putere care se propteau in fundul meu de 60 CP si mergeau zeci de km asa, fara sa ma depaseasca. Chiar si atunci cand eu mergeam cu 40 cand limita era de 50 doar asa, sa-i enervez si sa scap de ei. Ulterior am inteles ca asa merg ei, un bmw poate sa stea chiar si in spatele unui golf. Nu-mi amintesc sa fi fost vreodata depasit intr-o localitate, nu-mi amintesc mai mult de 10-15 depasiri pe care le-am facut in 6-8000 km de concediu pe drumuri nationale.

La noi e jungla iar un motor mai puternic e binevenit, fara indoiala, insa tot nu reusesc sa pricep cum de e si mai sigur. Poate incerci sa-mi explici si mie cum te poate scoate dintr-o situatie neplacuta in care te-ai bagat singur

,mult mai multe se pot intampla in 25 sec,decat in 7 sec

:lol: Imi confirmi parerea initial, cum ca cei care considera masinile puternice mai sigure decat celelalte sunt cei care fac depasirile la mustata

Probabilisitic vorbind, tu ai dreptate. In 25s se pot intampla mult mai multe lucuri naspa decat in 7s. In 25s trec mai multe masini pe contrasens decat in 7s, e adevarat. Tragedia este ca e nevoie doar de o singura masina ca toata aceasta stiinta sa nu faca doi bani la volan. Probabil tot pe statistica se bazeaza si aia care depasesc la mustata, inainte de curba. Care e probabilitatea sa apara cineva pe contrasens? Minuscula

Nope, puterea n-are nici un rol in siguranta, doar soferul si maturitatea lui fac diferenta

LE: recunosc ca am baut o bere (de fapt doua) asa ca nu luati adliteram ce am scris, mai ales daca nu intelegeti.

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' ce legatura au toate astea cu passatu' de 100 de cai? Il fac mai nervos decat (nu) este ? Faceti un offtopic cat China.

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vezi niciuna? Ciudat, eu vad o legatura si chiar foarte clar. O fi de la bere?

105 CP sunt ok pentru cine poate trai cu ei. Mie nu-mi sunt de ajuns, prefer mai multi, dar cu acesti cai poti trai bine mersi chiar si in Romania, nu te fac victima sigura pe soselele patriei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord ca 105 cp sunt ok pentru cine poate trai cu ei.

Totusi....

Passat 1.6 tdi 0-100 in 12,2 sec

Logan 1.6 16V 0-100 in 10.2 sec

WTF??? The Passat still looks attractive?

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca eu cu "matiz" ma angajez intr-o depasire normala si un analfabet cu bemve cu numere de "italia" ,in cazul meu, se baga in curul meu si nu mai are loc sa se incadreze si pe urma ma depaseste si imi pune frana in fata si falfaie un pistol de ciocolata asta se cheama ca ai minte daca ai masina mai puternica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Mai am o Corolla de 110CP pe care o foloseste in principal sotia. Cand o mai conduc si eu nu-mi lipsesc cei 30 de CP diferenta fata de Passat. Cand voi vinde Corolla, voi lua ceva tot in zona aia de putere, as lua ceva care are chiar si 90CP. La nr. de km pe care-i face familia mea zilnic si preturile actuale benzina/motorina de p-aici, numarul de cai putere nu mai e demult criteriul principal pentru alegerea unei masini. Ma tenteaza chiar si un Up! sau Citigo, e perfect pentru naveta de 50km/zi, in conditiile in care viteza medie pe traseul zilnic nu depaseste 50km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Oricum, nici eu nu am optat pentru motorul de 1,6TDi.... cand mi-am cautat masina, erau multe 2010, la pret foarte bun.... dar m-am gandit ca e un motor micut, pentru un Passat - nu m-am gandit la puterea lui, ci la capacitatea motorului. Gasisem si B7 cu 1,4Tsi... in jurul la 15.000 euro - fara TVA..... dar am optat pentru 2.0CR.

Tendinta producatorilor e sa produca motoare mici, datorita taxelor si normelor de poluare....

dar, eu consider ca un motor mic, indiferent de puterea lui, este supus unui stres mecanic mult mai mare, decat un motor cu o capacitate mai mare.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Billy77, marturisesc ca n-am inteles mare lucru din postul tau. Pentru ca ti-e greu sa te adaptezi la conditiile de condus din tara ti-ai luat o masina mai buna? Conduce ea pentru tine? :))

ar trebui sa intelegi,pentru ca si tu conduci in afara,si iti dai seama ca exista diferenta.nu ,nu numai de asta am luat o motorizare mai buna,,si daca iti aduci aminte am cerut parerea vostra intre 1400tsi si 1800tsi.am venit in tara de multe ori cu un focus de 1400 benzina la 75 cp,si am ajuns mereu in siguranta.

stiu ca asa este,ca e nevoie de minte si experienta,dar sunt contra pentru a vedea mai multe pareri.am avut 3 accidente de cand conduc,unul cu masina personala din cauza lipsei de experienta si doua cu masina de servici din lipsa mintii.dar din fericire nu cu urmari grave.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Eu conduc si in afara si in Romania la fel. In peste 15 ani de condus (5 ani in RO, 10 ani in DE) n-am avut nici un fel de accident desi am condus zeci de masini.

In Romania depasesc numai cand e necesar dar cred ca in Germania e mult mai periculos sa depasesti :) Pare incredibil, dar pe drumurile nationale nimeni nu se asteapta sa-i depasesti. Mi s-a intamplat de 2-3 ori sa fiu claxonat cand s-au trezit cu mine in laterala, pentru ca m-ai mult s-au speriat de manevra neasteptata: DEPASIREA :)) In Romania toti sunt cu ochii in 4, acolo trebuie sa fii atent si la greselile altora nu numai la ale tale.

Personal, in Romania cel mai mult mi-e frica cand vad in retrovizor moaca unei masini tari (BMW de pilda), aia sunt cei care "sar" pe neasteptate de pe banda lor, din cauza ca se bazeaza prosteste pe caii de sub capota. In general isi supra-estimeaza masina si ajung sa franez ca sa le fac loc pe banda in fata mea si sa nu-i ia vre-un TIR din sensul opus...:( Odata, pe Valea Oltului, unul cu un BMW 5er pe care l-am salvat ca mai sus....l-am intalnit jumatate de ora mai tarziu...era "imbratisat" in sant cu un Logan parca :(

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru multa lume soseaua a ajuns o destinatie si nu o simpla calatorie(asta ca sa citez pe cineva).

Tot ceea ce conteaza sunt caii putere si lucrul asta e afirmat de oameni care conduc ''supermasini'' de 140CP si care sunt bantuiti de cosmaruri cu Logan sau Sandero.

Stau sa ma gandesc cum un 535d de pilda, poate sa stea dupa o ''caruta'' de Passat 2.0TDI fara sa faca apoplexie enervat ca ala nu poate depasi 5 camioane in 5 secunde.

In Romania principala problema sunt soferii si nu drumurile, am condus in State pe zeci de mile de drum liber cu o singura banda cu linie continua si nu depasea nimeni, niciodata. Oare de ce?

1.6TDI nu este submotorizat decat pentru cei care au 2.0TDI. Passat e o masina de familie care sa te duca din A in B si cam atat. Cine crede ca e vreo masina sport bate campii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dcpavelescu

Nu este o maşina sport dar se poate conduce sport. Cele 2 sunt confundate în multe situatii... De unde si ciumpalacii care nu au habar de condusul sportiv sau condusul defensiv si cred că au condus sportiv dacă au depăşit pe linie continua în curbă sau că au atins 200 km/h. Maşini sport sunt multe, puţini din cei care conduc sportiv si mulţi care cred că au condus sportiv. Si la carturi poţi conduce sport... Ce ne apucăm acum sa le comparăm cu un BMW? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumos off topic pe 2-3 pagini. Totusi l-am citit cu interes, m-am si amuzat pe alocuri. Referitor la subiect, parerea mea e ca 1.6 e la limita inferioara, insa se poate trai f bine cu el, insa cred ca e pacat sa chinui un motor de 1.6L carand dupa el hardughia de passat de 1.55-1.6 tone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, cam asta e si parerea mea.....

Sa nu exageram... Passat - nu e o masina sport, dar nici nu trebuie sa te misti ca ochiul mortului cu ea... sau asta nu inseamna sa nu iti dea un pic de satisfactie, cand iesi un pic la drum lung... sau chiar in oras, intr-o situatie mai maro.

Orice sofer - a se citii - om care stie sa stapaneasca o masina si nu un posesor de card cu poza pe el - se descurca indiferent de motorizare - si daca ii merge bine motorul ... si cand merge prost.... dar un pic de rezerva in pedala, nu strica.

Si, ma repet - nu e vb de puterea dezvoltata - ci de capacitatea mica - motor dopat - care care ditamai hardughia. Acest aspect sigur se va reflecta in fiabilitatea motorului, pe termen lung.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Nu este o maşina sport dar se poate conduce sport.

Vrei te rog sa dezvolti un pic ideea de mai sus? Suna a maxima zilei :))

Passatul nu e o masina sport, si mai ales cu DSG nu are niciun fel de sportivitate. Fa un testdrive cu un Porsche oarecare (dar nu neaparat, chiar si un BMW mai acatarii ajunge) si nu o sa ti se mai para passatul tau asa sportiv ;)

Si, ma repet - nu e vb de puterea dezvoltata - ci de capacitatea mica - motor dopat - care care ditamai hardughia. Acest aspect sigur se va reflecta in fiabilitatea motorului, pe termen lung.

Hehe...asa e. Tema asta s-a mai discutat pe vreo 3 threaduri in ultimul timp. Parerea mea e ca nu are relevanta in vremurile noastre. Masinile nu mai sunt demult facute sa reziste 30 de ani doar cu schimburi de ulei, producatorii si-ar taia singuri veniturile daca ar face asemenea masini. Pe cumparatori nu-i mai intereseaza fiabilitatea motorului asa mult...cine mai tine o masina macar 10 ani?!

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Pe cumparatori, nu stiu ce sa zic... nu te-ar supara sa stii ca motorul tau tine mult si bine.... dar pe fabricant, sigur nu mai are ca targhet, acest interval lung de timp.... din pacate

Fostul meu B5, avea 12 ani... si motorul (1,9 PD de 115cp) torcea... multora le placea.... nu avea nicio vibratie aiurea, nicio problema.... m-a bucurat mult timp si sper sa-l bucure si pe actualul proprietar....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dcpavelescu

Dinule nu este maximă si este destul de evident ce am zis. Facem pariu că dacă îi dau porchele de care aminteşti neveste-mi nu este o maşina sport deloc? :) Eu nu am zis că este o maşina sport am zis că se poate conduce sport. Tocmai ce aminteam că această confuzie se face constant. O maşina sport facilitează condusul sportiv dar condusul sportiv poţi sa-l practici si cu un tico fără probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima mea masina,1400cc 75 cp,si pot sa spun ca mia dat mai multa satisfactie,mai multa adrenalina decat a doua masina a mea ,un golf 5 tsi la 140 cp.si aici dau dreptate lui dcpavelescu,tu scoti sportivitatea din orice masina,atat ca te limitezi la ce poate acea masina.la servici conduc acum un vw transporter din '99 de 2,4 litri diesel,si conduc destul de agresiv,nu sunt nevoit sa fac depasiri cu ea ca nu e cazul.sigur ma simteam mai bine cu vito,din 2008,dar dupa ce l-am sifonat un pic din cauza ca nu am avut mai multa minte,patronul mi la luat,si a zis ca mi se potriveste mai bine transporterul.

post-88126-0-80236300-1336160595_thumb.j

Modificat de bily77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Un Porsche ramane masina sport indiferent cine-ar conduce-o. Asta pentru ca are caroseria, directia, suspensia, franele, motorul etc etc adaptate pentru viteze mari, accelerari bruste Un Passat nu va fi niciodata o masina sport, pentru ca nu a fost construita pentru asa ceva. Acuma, daca o calci la fiecare plecare de la semafor si pui frana peste 50m la urmatorul semafor, asta se cheama condus sportiv la tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as adresa doar o intrebare si doar celor care au Passat 1.6 tdi: "daca ar fi sa va luati masina, ati opta tot pentru 1.6 Tdi?" Daca raspunsul ar fi majoritar da, as concluziona ca masina cu motorul ala e ok, cine vrea si nu are nevoie de mai mult isi poate lua si as inchide threadul. S-au facut 8 pagini de certuri..sau mai bine zis vorbe goale.

Eu conduc o skoda Octavia de 1330 kg cu motorul 1.6 Mpi, de 102 cai si un cuplu mult mai mic decat al motorului 1.6 tdi. Pot depasi, pot tine pasul cu alte masini, pot merge si in afara tarii in concedii si sa ma simt bine fara sa-mi pese de xxx cai putere. Mi-ar placea o masina mai puternica, insa nu e pentru mine in conditiile vremurilor pe care le traim, mi-ar fi mai buna o masina cu un consum scazut(am avut BMW cu motor de 2.5L si uneori, bazandu-ma pe resursele de putere ale masinii faceam depasiri la limita si care nu-si au/aveau rostul). Personal(sunt sigur ca mai sunt si altii ca mine) cu o masina mai putin "viguroasa" reusesc sa respect cat de cat limitele de viteza(limitele bunului simt).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt foarte multumit de passatul de 1.6 tdi...merge foarte bine si merge si in depasiri si ma tin dupa oricine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Eu as adresa doar o intrebare si doar celor care au Passat 1.6 tdi: "daca ar fi sa va luati masina, ati opta tot pentru 1.6 Tdi?" Daca raspunsul ar fi majoritar da, as concluziona ca masina cu motorul ala e ok, cine vrea si nu are nevoie de mai mult isi poate lua si as inchide threadul. S-au facut 8 pagini de certuri..sau mai bine zis vorbe goale.

Eu conduc o skoda Octavia de 1330 kg cu motorul 1.6 Mpi, de 102 cai si un cuplu mult mai mic decat al motorului 1.6 tdi. Pot depasi, pot tine pasul cu alte masini, pot merge si in afara tarii in concedii si sa ma simt bine fara sa-mi pese de xxx cai putere. Mi-ar placea o masina mai puternica, insa nu e pentru mine in conditiile vremurilor pe care le traim, mi-ar fi mai buna o masina cu un consum scazut(am avut BMW cu motor de 2.5L si uneori, bazandu-ma pe resursele de putere ale masinii faceam depasiri la limita si care nu-si au/aveau rostul). Personal(sunt sigur ca mai sunt si altii ca mine) cu o masina mai putin "viguroasa" reusesc sa respect cat de cat limitele de viteza(limitele bunului simt).

Just! Bun post!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Frumos si amuzant off topic in acest topic :lol:

Nu inteleg de ce unii nu pot intelege/accepta ca nu la toti le place viteza si/sau condusul sportiv;cunosc multe persoane pt care masina trebuie DOAR sa le ofere un anumit confort,fiabilitate si un consum cat mai mic si cu siguranta 105cp le sunt suficienti :dry:

Treaba e simpla,te regasesti printre cei mai sus,iti cumperi 1,6tdi,daca nu,nu :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulianb2007

Cu siguranta 105 cp sunt suficienti dar pusi pe ce caroserie ca daca pentru O2 sau golf sunt suficienti, la passat inca sunt in tabara in care pentru romania nu este indicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Daca tie,personal, nu-ti sunt suficienti,iti cumperi un motor care sa-ti satisfaca cerintele;simplu,nu? :lol:

Eu tot nu inteleg rostul polemicilor si comparatiilor(alea cu loganul m-au amuzat maxim :lol: ) cand lucrurile sunt simple:masina ti-o cumperi sa-ti satisfaca anumite cerinte,nu,cauti altceva.

Si mai intelegeti o data ca nu toti sunt orgoliosi pe sosele si vitezomani,sunt o multime de oameni care vor sa se deplaseze din punctul A in B intr-un oarecare confort,siguranta si un consum mic de combustibil :dry:

Si ca sa inchei pe acest topic,la cum creste pretul la motorina,zic ca din ce in ce mai multi se vor orienta catre motoare mici si economice,ca oricum,caii tot nu prea ai unde ai folosi pe la noi,asa ca macar sa consume putin :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!