Jump to content

Jante/anvelope


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

9 hours ago, macphisto said:

Am ales aceasta marime nestiind ce zice elsa, pentru acel 1cm in plus la diametrul rotii.

1 cm in plus(mai exact 10.17 mm) la diametrul rotii ai fi avut daca puneai 205/60/R16. Asa, ai 1 cm in plus la latimea partii rulante a anvelopei fata de 205/55/R16.

Uite aici sursa: https://tiresize.com/calculator/

 

Untitled.jpg

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205/55 R16 nu e egal cu 215/55R16 cel putin teoretic. Din screen shoot se vede ca unul are 24.9" si celalalt 25.3" diferenta fiind 10.16mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este dar nu am afirmat ca sunt egale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

33 minutes ago, identitate78 said:

1 cm in plus(mai exact 10.17 mm) la diametrul rotii ai fi avut daca puneai 205/60/R16. Asa, ai 1 cm in plus la latimea partii rulante a anvelopei fata de 205/55/R16.

Uite aici sursa: https://tiresize.com/calculator/

 

Untitled.jpg

205 55 r16 au diametrul mai mic decat 215 55 r16. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de aia se recomanda sa ai ai diametrul mai mare pentru rotile de iarna si se aleg anvelopele mai inalte cu o marime pentru a avea acel + de cm...in acelasi tabel daca introduci 205/60/16 lamureste pe oricare toma necredinciosul.
In fond e liber sa-mi monteze fiecare ce-l taie capul pe masina.

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mariuscbn:Aici e vb de recomandari oficiale nu de Toma necredinciosul.

Pana una alta recomandarea ta cu indicele 60 nu se regaseste in documentatia oficiala a VW. Dar, asa cum ai spus, fiecare este liber sa aleaga cum considera.

23 minutes ago, Razvanmc said:

205 55 r16 au diametrul mai mic decat 215 55 r16. 

Este normal deoarece acel 55 reprezinta procent din latimea partii rulante a anvelopei si NU inaltimea anvelopei in mm.

Mai multe detalii aici: https://tiresize.com/how-to-read-tire-size/

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru NEdocumentati poate fi si corect....ai dreptate! :)))))))
Bafta maxima oameni buni si sa invartiti rotile cum vrei voi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, intr-un final am facut si comanda de anvelope, dupa ce am cautat pe compari.ro (site pe care il recomand) cel mai mic pret pentru anvelopele Nokian WR D4 205/55/R16 91T (nu cred ca are rost sa iti iei mai mult de T ca nu zbori pe zapada).

Ca si recomandare am gasit aici: http://www.anvelodrom.ro/nokian-wr-d4-205-55r16-91t.html la pretul 332,90 lei/bucata dot 2016, comanda totala de 1332 lei cu transport gratuit. Chiar am fost sunat de cei de la anvelodrom dupa ce am plasat comanda sa imi spuna ca regula cu livrarea a doua zi nu se va putea respecta datorita numarului mare de comenzi din aceasta perioada si ca anvelopele vor ajunge marti (25 oct). 

Spor si multumesc

P.S: le-am ales ca au clasa A la aderenta si C la consum fata de un Michelin Alpin 5 care are E la consum si B la aderenta si sunt mai scumpe (marketing)

Modificat de Bratu Marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

215 55 R16 vs 205 55 R16

215 vs 205 este latimea anvelopei in centimetri, corect, am 1 cm mai mult la latimea anvelopei.

Al doilea grup de cifre, (55) reprezinta inaltimea talonului anvelopei ca procent (55%) din latimea ei. 55% din 215 este > decat 55% din 205, ceea ce se regaseste in tabelul tau la diametrul total al rotii.

In tabelul tau, la Diameter:
Avem 24,9 inch la 205 55 R16 vs 25,3 inch la 215 55 R16 (aceasta este diametrul complet al rotii)
diferenta de diametru este  25,3 - 24,9 = 0,4 inch x 2,54 cm = 1,01 cm

cu alte cuvinte 215 55 R16 are 1,01 cm in plus la diametru fata de 205 55 R16

Multumesc ca ai aratat ceva oficial din care a reiesit ca acea dimensiune nu era omologata pt Passat. Daca retin corect este dimensiune pt Audi A4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/11/2016 at 0:03 AM, dragos_u said:

Atentie!!

Gaura centrala NU ESTE ACEEASI!

La audi e 66,6 iar la vw e 57,1!

Aveti grija ce cumparati!

inelul de centrare este identic, difera numai gaura cu capacelul care da, la audi este mai mare

On 10/18/2016 at 4:19 PM, identitate78 said:

Anvelope mai inguste...:)

99.99% ar trebui sa fie totul ok dar iti ziceam pentru siguranta totala ca ar fi bine de stiut dimensiunile exacte ale jantei.

Si eu am vrut sa imi iau 205 dar dupa ce am cantarit posibilitatea de a trebui sa "tai" cine stie ce nameti si faptul ca arata mai bine anvelopele mai late am ramas la 215. Plus ca diferenta era infima la pret.

masina este suficient de grea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 minutes ago, identitate78 said:

...pentru 205/55/R16?

de asemenea , la aceeasi presiune o anvelopa mai lata se deformeaza mai putin decat una mai ingusta, probabil la o diferenta de numai 1 cm, "pata" de contact este tot cam pe acolo, deci greutate / cm patrat cam tot pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • 8 months later...

Buna ziua. Am cumparat un VW Passat 2014 si nu are roata de rezerva . Are loc pentru rezerva dar cica modelele acestea nu au fost facute cu roata de rezerva. Am ceva solutie ce se baga in roti in caz ca am pana . Dar as fi mai sigur daca as avea rezerva. Am incercat sa pun o roata pe 15 " ( pe masina am pe 16" ). Dar imi suna in spate ca nu e fixa. Am inteles ca numa roata ingusta merge si ca trebuie cumparat si un suport special. Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau cu niste imagini sa imi dau si eu seama cum arata suportul acela ? 

Mersi

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian te rog sa citesti regulamentul forum-ului si apoi sa creezi pentru orice problema personala cate un topic nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce 205/60/16 nu se gaseste un documentatia vw ? Cu ce ar afecta folosirea lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

eu nu pot sa inteleg de ce se aud rotile dupa 40-50 km/h ca si cum as merge cu senilele.

am cauciucuri noi de iarna si sunt mult mai putin zgomotoase cand trec pe gropite linii de tren dar tot se aud ca senilele un zumzait usor.

asta vara nu se auzea nimic,cum sa racit afara au inceput si cele de vara si de iarna sa se auda asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de profil, indice de zgomot, daca au peste 70db. sunt mai zgomotoase, verifica presiunea sa nu fie scazuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut nu e scazuta. dar ca profil are niste zimti mari ca sunt noi si are ceva distanta intre ele.

sunt marca uniroyal.

roti.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marca e vinovata pentru zgomot :). Eu am renuntat la RIKEN(babauri facute prin Serbia) care nu ofereau nici liniste in masina si nici aderenta pe asfalt. Am luat Michellin Alpin 5 si situatia s-a imbunatatit farte mult.

Nu zic sa iei ceva foarte scump dar cauta alta anvelope de un brand mai cunoscut.

Modificat de Boditza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/9/2017 at 11:43 AM, Dumuta Adrian said:

Buna ziua. Am cumparat un VW Passat 2014 si nu are roata de rezerva . Are loc pentru rezerva dar cica modelele acestea nu au fost facute cu roata de rezerva. Am ceva solutie ce se baga in roti in caz ca am pana . Dar as fi mai sigur daca as avea rezerva. Am incercat sa pun o roata pe 15 " ( pe masina am pe 16" ). Dar imi suna in spate ca nu e fixa. Am inteles ca numa roata ingusta merge si ca trebuie cumparat si un suport special. Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau cu niste imagini sa imi dau si eu seama cum arata suportul acela ? 

Mersi

 

Adrian, vezi ca nu ai ce face cu roata pe 15"  pe Passat. Pe spate posibil sa mearga, dar pe fata nu.  Nu intra din cauza etrieriului!  Eu mi-am pus janta de tabla de 16 in spatiul respectiv, dar sta fixa, nu topaie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

lucian_90tud mersi pt raspuns . Imi poti face o poza la locul unde este roata de rezerva ? La mine are un fel de "ladița" in locul unde se alfa rezerva . Acolo nu incape. Si daca scot "ladița" aia cica imi trebuie ceva suport special sa tina roata. Mersi inca odata pt raspuns.

Modificat de Boditza
Fara quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau să știu dacă ar potrivi pe Passat combi 103 kW cutie manuală jante  7jx17 et 47 cu cauciucuri de iarnă 205*50*17 sau 215*50*17 , mulțumesc

Modificat de raduiuscu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Doar 205*50*17 apar ca omologate pt passat pentru iarna doar. ET-ul minim 42 din cate stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!