Jump to content

Jante/anvelope


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Salut, se apropie momentul sa inlocuiesc anvelopele de vara 235/40/18 (Micheline Pilot Sport 3) si am nevoie de un sfat de la voi.

Dupa ceva cautari m-am oprit la Dunlop sport maxx RT-2 si Micheline pilot sport 4

DUNLOP_SPORT-MAXX-RT-2.thumb.jpg.496dc2d236ffdfe0fad7eaa02e83af34.jpgMICHELIN_PILOT-SPORT-4.jpg.af21c9d01a1d2b7d014adc7a39c56158.jpg

Stiu ca realitatea nu are nici o legatura cu eticheta, dar din descriere, Dunlop-ul fata de Micheline,  ar sta mai bine la zgomot (69 db fata de 71 db) si bineinteles la pret (nu stiu daca se justifica pretul mai ridicat la micheline, probabil marketing), cert este ca pe cele de iarna am Dunlop si sunt mai silentioase decat Micheline de vara.

Dunlopul este facut Germania iar micheline in UE probabil in Ungaria

Ce ma intereseaza mai mult, ca talonul sa protejeze cat mai bine janta

Voi ce ati alege?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michelin clar. 
Vezi si aici 

sau pe http://tyrereviews.co.uk. O alegere ceva mai buna decat RT2 ar fi Goodyear eagle f1 asymetric 3 . E promotie pana in 15 mai atat la Dunlop cat si la Goodyear
Nu vreau sa fac reclama, doar sa ajut un coleg. E pacat sa pierzi asa promotie...

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa săptămâni de analiză, eu am ales Goodyear eagle f1 asymetric 3. Am vrut neaparat minim CA, sub 70 db si sub 90€/buc pentru 235/47 r17. Din pacate nu am apucat inca sa le montez pentru a spune cat sunt de zgomotoase. Din rewiew-uri par ok. 

Dar din cele doua variante, Michelin sunt mai ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca te ajuta cu ceva, eu am avut Michelin de iarna si au fost un dezastru. Foarte tari si cu aderenta scazuta. Poate cele de vara sunt altfel ,nu stiu,  insa eu m-am lecuit de Michelin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sunt posesorul unui vw passat b7 din 2013 si doresc sa achizitionez un set de anvelope de vara pentru niste jante de aliaj.

Anvelopele pe care le-am găsit la un pret bun sunt marca Michelin si au dimensiunea de 215/60/16.

Ma intereseaza daca mai are cineva dimensiunea aceasta pe masina, daca atinge carenajul aripilor pe undeva, daca creste consumul, cum se comporta la drum mașina.

Pe diferite site-uri imi arata ca merg pe plasat b7.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! sunt user nou si am o nelamurire, daca ma poate ajuta cineva.de curand sunt detinatorul unui passat din 2014 cu pachetul r-line! masina a venit echipata cu anvelope 235/45/17, ceea ce nu regasesc in cartea masinii! acolo am gasit doar 205/50/17 93v sau 195/60/16 93v.afecteaza in vre-un fel dimensiunile diferite fata de ceea ce  este scris in carte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile pt Passat B7  Variant la mine sunt, cred ca sunt similare si la tine:

16"

205 / 55 R16 91 V

215 / 55 R16 97 W

17"

205 / 50 R17 93 HW

235 / 45 R17 97 W

18"

235 / 40 R18 91 Y

Poti cauta si tu pe site-ul michelin.ro si iti da dimnesiunile anvelopelor. La fel si la mine in carte mi-au trecut aberatii. Tipul de la RAR cica mi-a facut o favoare si mi le-a trecut pe toate...halal favoare, niciuna nu e dimensiunea buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult, am gasit dinensiunile 235/45/17 93y   pe capacul de la rezervor!

Modificat de alisandru25
completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu fie 97 indicele de incarcare si nu 93. Eu nu am gasit anvelope pe dimiensiunea aceasta cu indice de incarcare 93, doar 94 sau 97. Cele cu care a venit masina cat au indice de incarcare? Cel de viteza nu e asa important, oricum e W sau Y, viteze mult mai mari decat ajunge Passatul B7 de 140 de cai. Eu am luat XL pt variant, au flancurile mai intarzite, un plus zic eu pe drumurile noastre, XL au consum ceva mai mare decat non XL. Dar nici nu cred sa gasesti non XL la 235/45/R17 si indice de incarcare 97. plus a site-ul michelin da indice de incarcare 97 pt masina mea.

 

Modificat de manfred
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@manfred e greseala mea, indicele este 97! am gasit acum niste cauciucuri la oferta si le-am achizitionat; ai dreptate sunt XL.masina a venit cu 235/45/17 93v, dimensiuni care se regasesc pe capacul rezervorului si pe site la michelin.ro!

Modificat de alisandru25
completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat la 235/45/17 93 indicele de greutate, eu cand am cautat in primavara am gasit cu 94 si cu 97. Vezi sa nu fie 205 / 50 R17 93 HW pe siteul michelin, si acea dimensiune e numai pt iarna. Sa te bucuri de achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Doresc asa achiziționez un set de jante pentru un vw passat b7 din 2013 si am gasit jante de audi cu specificațiile 6,5x16H2 cu ET 50. Jantele originale de pe masina sunt cu ET-ul 42.

      Are cineva montate pe passat b7 jante cu ET ul de 50. Cum se comporta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu de iarna de tabla cu ET 50. Sunt OK, ET mai mic de 42 sa nu fie, fie nu intra, fie da etrierul in janta. Le-am folosit toata iarna trecuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, vreau sa iau pt cauciucurile de iarna pe care le am (205/55/16) 4 jante de tabla si am gasit 4 buc care dupa cod sunt de la tiguan cu dimensiunile 5x112 R16 j6.5 iar Et 33. 

Din ce am cautat pe internet reiese ca la et 33 fata de cel 42 iese roata inafara cu 9mm. Credeti ca sunt ok? Ar atinge de aripa?

Tinand cont ca anvelopa de iarna este de 205/55 /16 nu cred ca atinge.

 

Multumesc

Modificat de Manuel N.
Nu mai posta in x topic-uri/arii. First/last warning.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca nu vor atinge, o sa arate urat. Eu am avut ramase de la fosta masina jante aliaj pe 16 cu ET 50 si am renuntat la ele ,deoarece aratau ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, cu et 50 arata ciudat ca roata se duce in interior, dar la et 33 roata iese in exterior si nu cred ca va arata ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu roata ieșită prea mult de sub carenaj, iarna o să arunci tot nisipul și sarea de la roțile din față în caroserie, lacul de la B7 nu e strălucit, va lăsa urme repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, detin un vw passat b7 highline, masina am cumparat-o cu jante pe 17" anvelope 235.45.17 iarna. Ieri am fost la un magazin de anvelope sa-mi cumpar 4 anvelope de vara 235.45.17, dar sefu de acolo a spus ca nu e buna dimensiunea " ca este atipica", si m-a convins sa-mi iau 225.45.17 hankook v12evo2. Mentionez ca nu am trecute dimensiunile pe capacul rezervor sau stalp. Este o dimensiune buna pt passat-ul acesta? M-a fraierit cumva ca sa-si vanda marfa? Voi avea probleme cu masina pe viitor? Multumesc.

IMG-20180628-WA0002.jpeg

Modificat de elyx13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Te a fraierit.

Pentru masina ta dimensiunea corecta este 235/45/17.

Nu vei avea probleme cu masina insa daca as fi in locul tau as avea ceva probleme de constiinta. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca am, i-am sunat azi si le-am spus ca vreau sa le dau inapoi si ca le dau diferenta pt dimensiunea corecta, au spus ca nu le primesc inapoi ca sunt folosite... mai mult am si roata de rezerva 235.45.17....

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti cere ajutorul celor de la protectia consumatorului. Vânzătorul ti-a recomandat un produs greșit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat el si-a dat acordul si le-a montat pe masina...pa Protectia Consumatorului.

De distractie ii poate face o reclamatie dar nu va avea prea mare succes. Poate doar intimidare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee daca se potrivesc ( estetic ) jantele catalunya pe b7 ?

daca le cumpar vor trebui revopsite; ce culoare credeti ca ar prinde mai bine pe masina alba?

Modificat de maistoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ! Am un B7 berlina din 2012 diesel 140 c.p. , se pot monta cauciucuri 225/45/17 pe acest model sau sunt mai potrivite 215/55/16 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

215/55/16 vin din fabrica(veneau) pe echiparea Confortline, 235/45/17 -pe Highline.

Alegi ce-ti place, dar cu 17 arata mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!