Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

mihai ploiesti

post-125501-0-17090300-1406745591_thumb.post-125501-0-11874300-1406745608_thumb. KeGPR ca sa stai linistit, eu am jante OEM si suspensie sport din fabrica cu cauciucuri 235/40/18 si nu am probleme.


post-125501-0-17090300-1406745591_thumb.post-125501-0-11874300-1406745608_thumb. KeGPR ca sa stai linistit, eu am jante OEM si suspensie sport din fabrica cu cauciucuri 235/40/18 si nu am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale tale sunt model Kansas. Au ET44 (cu 3 mm mai in interior)... deci cu atat mai mult vor sta si mai departe de aripa decat modelul Interlagos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

am avut si jante(AM) pe 17" cu cauciucuri 235/45 cu ET 41 si cu 4 persoane adulte media 75-80kg plus portbagajul plin si la hopuri atingeau.


dar cu astea pe 18" cu ET44 nu am probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce bine arata si KANSAS :) AM avut de ales intre Interlagos si Kansas, dar nu m-am putut abtine.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

Si eu am avut de ales, si am luat Kansas pt ca nu am vazut deloc, iar Interlagos sunt pe multe CC sau B6.

Plus ca sunt aproape noi!

Jantele au fost la set cu cauciucurile impreuna cu rezerva tot Kansas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

2014_08_27_14_15_00.jpg Astazi am reusit sa-mi pun aceste OZ-uri Superturismo GT GC 18" / 40 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se pot monta jante 19" pe b6, suspensie stock? Daca da, ce ET si J trebuie sa aibe si care ar trebui sa fie marimea cauciucurilor pt care opteaza vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

VW nu a omologat jante pe 19 pe Passat (cel putin eu nu am vazut sa se poata comanda roti pe 19" cand mi-am configurat masina) .

Dar daca gasesti jante cu 8J sau 8,5J R19 poti lua .

La 8J se pun cauciucuri 235 / 35 R19 iar la 8.5J se pun 245 / 35 R19 (cu astea de 245 nu stiu daca atinge) .

Oricum sa nu depasesti ET 41 .

Poti incerca sa pui pe cele Omanyt de pe Phaeton sau pe cele de pe Tiguan ca sa vezi daca ating vreundeva . 

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, o mare rugaminte la voi! Sunt proaspat posesor al unui VW Passat 1.9 TDI an fabricatie 12.2005 si doresc sa-mi achizitionez jante de tabla pt masina! Din cate am vazut si citit, pt acest model de Passat exista 2 tipuri de jante de tabla pe 16 : 5x100 si 5x112 ! Unde trebuie sa ma uit sau cum pot sa aflu ce jante imi trebuie, ca sa nu achizitionez gresit un anume tip de jante? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, puteți sa-mi dați o parere pentru aceste jante, si daca a mai cumpărat cineva de la acest user,  pentru un Passat B6 2009, sper sa nu se considere reclama: http://goo.gl/r1D8Ko   Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET46  - o sa fie un pic in interior.... eu mi-am cumparat pt iarna - modelul Road America - cele care erau pe Passat-ul B5.5 - au ET37 si vin foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o mare nelamurire. De o luna sunt posesor unei Passat Variant din 2010. Masina a venit cu jante de tabla si capace. Eu am un set de jante aliaj 5x112 7jx16 cu ET 40(nu stiu daca ET-ul este prea mic sau nu).
Problema cea mare este ca gaura de centrare este de 66.6 mm si pe masina trebuie 57.1. Oare daca pun un inel de centrare pot sa-l folosesc jantele mele sau trebuie neaparat sa-l vand si caut un alt set de jente originale? Multumesc.

Modificat de buti9112
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le ai, probeaza-le si vezi direct cum vin, eu cred ca vor arata bine cu ET-ul de 40.Inele se gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata OK ca am probat. Si nu cred ca ET-ul mai mic cu 2mm face mare diferenta. Problema mea este cu gaura de centrare, pentru ca nu sunt convins daca inelele care se gasesc fac o treaba buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alta varianta nu ai.... fac treaba si inelele, multa lume foloseste asa ceva.

 

legat de ET... e doar dupa cum ii place fiecaruia... eu am schimbat jantele de tabla de iarna cu unele de aliaj, tocmai ca aveau ET50... si nu-mi placea cum arata... am pus cu ET37

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, multumesc tare mult. Totusi cred ca o sa las jantele la ceva strungar sa-mi faca inele exact cum trebuie pentru jantele mele. Ca si material cred ca este mai bun un inel din otel sau dintr-un material mai dur decat cele din plastic care am gasit eu pe internet cu 15-20 RON bucata+transport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inelele au strict rol de centrare si nu de sustinere deci ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strungarul nu o sa reuseasca sa faca inelele alea fix de 66.6 mm cu 57.1 mm. Mai mult de atat, nu va reusi sa faca conul ala la inele asa cum trebuie!! In acest caz costul si chinul va fi mult mai mare iar rezultatul iti garantez de pe acum ca nu va fi cel scontat!!

Nu trebuie sa pui inele metalice pe jante pt ca ele nu au rolul sa sustina greutatea masinii... ci doar sa centreze roata... exact cum a spus si Dany cu un post mai sus.

 

Din ff multa experienta, iti recomand sa pui inele de centrare de plastic (turnate de fabrica)... si care sa fie de o calitate ok ... si vei vedea ca nu vei da gres!!

 

Mai am si eu o intrebare: Ce jante ai cumparat tu? Sunt originale Audi de au gaura de 66.6 mm?

Ideea e ca eu nu am vazut pana acum jante originale Audi cu offset 40!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aham. Am inteles. Sunt jante aftermarket Borbet Point S daca nu ma insel. Am gasit la un pret foarte bun si numai dupa ce am luat jantele am dat seama de problema asta. Acuma ma gandesc sa-l vand si sa iau ceva OEM sau este OK daca folosesc pe astia cu inele de centrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Et38/etl7.7,5jx16h2 - 16" merg pe Passat 2009? Aveti idee cum ar arata? Mulțumesc!

Modificat de petro.ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg. cum ar arata... depinde de model janta, masina, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!